Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Για τους συγκεκριμένους "κούριερ" κοίτα τι έχω καταλάβει,
    βάσει άλλου εξωτερικού συνεργάτη, και για νέες συνδέσεις που έχω κάνει σε εμένα και σε συγγενείς μου.

    Λένε αποστολή μέσω κούριερ και πληρωμή σε αυτόν 5 ευρώ για την μεταφορά.
    ΔΕΝ είναι όμως κούριερ, απλά ένας "τύπος" που έχουν συνεργασία μαζί τους, ουσιαστικά είναι ντελιβεράς και εμείς του πληρώνουμε τον μισθό με το 5ευρω.

    Ο συγκεκριμένος τύπος που λέτε, άσχετα για το ποια ώρα και ημέρα κανονίζουμε τα ραντεβού με τις πωλήτριες, παίρνει τηλέφωνο
    όποτε εκείνον ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ χωρίς να γνωρίζουμε εμείς τίποτα και πετάει την ατάκα "είμαι εδώ κοντά σας, θέλετε να περάσω?"

    Δεν πάνε καλά.....

    Με "Γενικη ταχυδρομικη" εστειλαν τα χαρτια.
    Μαλλον αυτοι εχασαν την προμηθεια τους απο την πωληση .
    Και οπως λεει η παροιμια "Καθε εμποδιο για καλο ειναι" μαλλον καλυτερα που δεν προχωρησα. Μια εβδομαδα σχεδον τωρα ειμαι χωρις σταθερο , αλλα ευτυχως λειτουργει το ιντερνετ.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα 40 € με απεριόριστα σταθερά
    Είναι πανάκριβος.
    Πηγες και διαλεξες το πιο fail πακετο στο 30αρι με 360 κινητα.
    το 50αρι στα 37 εχει επισης απεριοριστα σταθερα.
    και δεν ειναι απιθανο να παιζει και 30L ασχετα αν δεν το διαφημιζουν στο site.
    αρκετοι εχουμε παρει 100αρι που δεν το προωθουν μεσω site αλλα αν το ζητησεις το δινουν

  3. #18
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγες και διαλεξες το πιο fail πακετο στο 30αρι με 360 κινητα.
    το 50αρι στα 37 εχει επισης απεριοριστα σταθερα.
    και δεν ειναι απιθανο να παιζει και 30L ασχετα αν δεν το διαφημιζουν στο site.
    αρκετοι εχουμε παρει 100αρι που δεν το προωθουν μεσω site αλλα αν το ζητησεις το δινουν
    Αν το 50άρι είναι φθηνότερο από το 30άρι ναπάρω.
    Τί να κάνω μάτια μου, η γραμμή μου μετρημένη στον κατανεμητή της πολυκατοικίας πάει μέχρι 40.
    Κι είμαι στα 214 μέτρα από το ΑΚ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #19
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Τελικά το ακύρωσα! Ήρθε ο κούριερ, αλλά χωρίς τον εξοπλισμό που είχε συζητηθεί. Επειδή την είχα πατήσει ξανά και τελικά το μοντεμ το αγόρασα μόνος, τον έστειλα όπως ήρθε! Μόλις λήξει το συμβόλαιό μου θα πάω αλλού.

  5. #20
    Εγγραφή
    14-10-2004
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ξερουμε πιο router δινει σε 100 αρα οπτικη? κανει το ιδιο που ειναι για 50 αρα vdsl? 100αρα vdsl ειναι και την ονομασαν fiber..?

  6. #21
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Δε νομίζω γιατί υποτείθεται πως θα δίνει εγγυημένα 50 ή 100 έτσι δεν είναι; Η vdsl είναι μέχρι την ονομαστική.

  7. #22
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν υπάρχει εγγυημένο.

  8. #23
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει εγγυημένο.
    ... Μ' έκαψες! Ή μάλλον μου έκοψες τα πόδια! Με βλέπω να πληρώνω fiber και να πιάνω όσα και τώρα με το ADSL 24.

  9. #24
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όχι βρε. Αλλάζει το δίκτυο, στήνονται καμπίνες, οπότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Όμως όχι εγγυημένα. Οι περιορισμοί συνεχίζουν να υπάρχουν, οι συνθήκες όμως είναι πολύ καλύτερες.

  10. #25
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βρε. Αλλάζει το δίκτυο, στήνονται καμπίνες, οπότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Όμως όχι εγγυημένα. Οι περιορισμοί συνεχίζουν να υπάρχουν, οι συνθήκες όμως είναι πολύ καλύτερες.
    Το πέτυχες διάνα:
    Σε συνέχεια του αιτήματος σας με κωδικό 37-6998857328, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η γραμμή σας υποστηρίζεται από οπτική ίνα.
    Οι ονομαστικές ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες
    δυνατές ταχύτητες επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους
    πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η μέγιστη επιτευχθείσα ονομαστική ταχύτητα
    ανόδου/καθόδου της παρεχόμενης στον Πελάτη γραμμής θα καθορίζεται μετά από
    την ενεργοποίηση.
    Από τη στιγμή που πληρώνω 24άρι ADSL, συγχρονίζω στα 15 το πολύ και στη πραγματικότητα κατεβάζω ότι με 5-6, καλό θα ήταν να μην κάνω τίποτα. Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο θα πάω αλλού μιας κι από τη wind ούτε modem δε πήρα (τους επέστρεψα το χαλασμένο και πήρα...).

  11. #26
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Καμία σχέση το ADSL/VDSL από κέντρο, με το VDSL από καμπίνα. Από την καμπίνα στην οποία ανήκεις, σε τι απόσταση βρίσκεσαι; Αν είσαι <300m από την καμπίνα, κατά πάσα πιθανότητα θα συγχρονίζεις 50 καθαρά (download γύρω στα 45Mbps).

    Μπορείς να ελέγξεις σε ποια καμπίνα ανήκεις συγκρίνοντας τον αριθμό που γράφει πάνω (ή μέσα) στο κουτί του κατανεμητή της πολυκατοικίας σου, με τον αριθμό που γράφει πάνω στην καμπίνα.

  12. #27
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Το modem που μου έστειλαν είναι το Technicolor TG788v v3. Αξίζει τίποτα ή σύντομα θα χρειαστώ κάτι καλύτερο;
    (δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η 50άρα.)

  13. #28
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Αίτηση έγινε, modem πήρα, αλλά η γραμμή δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα (από 17/3)...

  14. #29
    Γραμμή Fiber 50άρα από καμπίνα Wind. 33€. Νίκαια Π.Ράλλη. Η γραμμή μου μετρημένη από τεχνικό τους στα 61Mbps. Το Modem Technicolor TG788v v3 Version Gold (17.1). Το πρώτο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα 49~ 50Mbps. Από το δεύτερο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα είναι από 30~40Mbps. Συνηθέστερη 33~35~39Mbps. Upload ενώ το μοντεμ δείχνει 23~25Mbps, στην πράξη μετρημένο από 4.7 έως4.9Mbps. Κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι το τηλέφωνο πλέον γίνεται μέσω voip στο μόντεμ, όποιος έχει πολλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, ασύρματα, μηχανάκια pos . κ.λ.π. θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, δεν παίρνει πολλές συσκευές, (έχει 2 θύρες voip, σ’ εμένα λειτουργεί η μία), αν κάποια τηλεφωνική συσκευή «κλωτσίσει» στο voip, το μοντεμ κάνει ρισετ, το οποίο κρατάει ακριβώς 7 λεπτά μέχρι να ξανασυγχρονίσει, και σ΄αυτό το διάστημα, και κάθε φορά που εσύ κάνεις ρισετ, ΔΕΝ έχεις τηλέφωνο για 7'.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος byzantio : 17-07-18 στις 23:27.

  15. #30
    Το avatar του μέλους nkarytia
    nkarytia Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από byzantio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραμμή Fiber 50άρα από καμπίνα Wind. 33€. Νίκαια Π.Ράλλη. Η γραμμή μου μετρημένη από τεχνικό τους στα 61Mbps. Το Modem Technicolor TG788v v3 Version Gold (17.1). Το πρώτο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα 49~ 50Mbps. Από το δεύτερο εικοσιτετράωρο η ταχύτητα είναι από 30~40Mbps. Συνηθέστερη 33~35~39Mbps. Upload ενώ το μοντεμ δείχνει 23~25Mbps, στην πράξη μετρημένο από 4.7 έως4.9Mbps. Κάτι το οποίο πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι το τηλέφωνο πλέον γίνεται μέσω voip στο μόντεμ, όποιος έχει πολλές τηλεφωνικές συσκευές, φαξ, ασύρματα, μηχανάκια pos . κ.λ.π. θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, δεν παίρνει πολλές συσκευές, (έχει 2 θύρες voip, σ’ εμένα λειτουργεί η μία), αν κάποια τηλεφωνική συσκευή «κλωτσίσει» στο voip, το μοντεμ κάνει ρισετ, το οποίο κρατάει ακριβώς 7 λεπτά μέχρι να ξανασυγχρονίσει, και σ΄αυτό το διάστημα, και κάθε φορά που εσύ κάνεις ρισετ, ΔΕΝ έχεις τηλέφωνο για 7'.
    Περίεργο. Κι εγώ Wind έχω στου Ρέντη. Το τηλέφωνο δεν πάει πάνω στο router. Το είχα δοκιμάσει και δεν έπαιζε. Το βάζω στον τοίχο με spliter. To router, αν και πολύ καλό, όντως του παίρνει πολύ μετά από reboot.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. οπτικές ίνες Wind στον Εύοσμο
    Από ligopoulo στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-19, 00:12
  2. Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 21:55
  3. Οπτικές ίνες Δράμα
    Από optimogar στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-17, 15:57
  4. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:30
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 14:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας