Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Question
    Καλημέρα, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση της γραμμής μου σε VDSL και θέλω να αλλάξω το ZXHN H168N που μου έστειλε η Wind γιατί αντιμετωπίζω ένα σωρό προβλήματα όπως αδύναμο σήμα wifi, ώρες ώρες το internet σέρνεται μέχρι να κάνω reboot τον router και πολύ αργές ταχύτητες μεταφοράς αρχείων μέσω wifi.

    Σημειωτέον ότι είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα και πριν από 6 χρόνια με τον ADSL router της Wind, μέχρι που πήρα το Netgear DGN2200 και βρήκα την υγειά μου.

    Ποιο modem/router θα προτείνατε σε κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις (περί chipset, firmware κτλ), θα αντέξει αρκετά χρόνια και στοιχίζει έως 200 ευρώ;

    Θέλω να πιάνει την ταχύτητα του παρόχου, να μην κολλάει ή να έχει αποσυνδέσεις, να έχει καλό σήμα και γρήγορες ταχύτητες streaming για χρήση media server.

    Σας παραθέτω και τα στατιστικά της γραμμής μου όπως φαίνονται αυτή τη στιγμή στον router που έχω σε περίπτωση που έχουν κάποια σημασία: https://imgur.com/e9eV0w4

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδή είμαστε γενικά σε ένα μεταβατικό στάδιο στην Ελλάδα δεν θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ένα modem/router αλλά σε ένα σκέτο ρούτερ με το μόντεμ του παρόχου σε bridge mode. Από ρούτερ στα χρήματα που έχεις κοιτάς σε Asus RT, draytek vigor, Netgear nighthawk, Linksys wrt. Από εκεί και πέρα αν θες κάτι πιο σύνθετο μπορείς να πας σε ξεχωριστό router και ξεχωριστό access point. Σε αυτή τη περίπτωση κοιτάς mikrotik και ubiquiti.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Θέλεις να πεις ότι η τεχνολογία που διέπει τα modem/router τείνει να ξεπεραστεί στην Ελλάδα; Πότε θα συμβεί αυτό; Αν πάρω ένα σκέτο router δεν θα έχω τα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω τη στιγμή που θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το κινέζικο της wind; Για το σήμα ΟΚ λογικά θα βελτιωθεί, αλλά αυτό που σέρνεται το internet και φτιάχνει μόνο όταν κάνω επανεκκίνηση τον router, θα διορθωθεί;

    Συγνώμη που σε πήρα κατά ριπάς με τις ερωτήσεις αλλά όντας άσχετος με αυτά, περίμενα να πάρω μια νέα συσκευή όπως τότε με το netgear και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Τώρα όμως με το VDSL βλέπω παίζουν αρκετές παράμετροι.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όσα μόντεμ/ρούτερ υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο εμπόριο μέχρι τα 200 ευρώ υποστηρίζουν μέχρι vdsl2 17a προφίλ που σημαίνει ή ότι περιορίζεσαι μέχρι τα 100mbps. Αν στο μέλλον θέλεις να πας σε ταχύτητα 200mbps( ή και παραπάνω) θα σου είναι άχρηστο η θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις απλά σαν σκέτο ρούτερ. Από εκεί και πέρα σε κάποιες περιοχές (ελάχιστες) θα αρχίσει να δίνεται σιγά-σιγα ftth οπότε και σε αυτή τη περίπτωση θα το χρησιμοποιεις σαν σκέτο ρούτερ. Από την άλλη ο πάροχος σου θα σου παρέχει πάντα εξοπλισμό που θα κάνει τη δουλειά του μόντεμ ικανοποιητικά οπότε με ένα bridge mode(ή ppoe-passthrough) καθάρισες. Επίσης να λάβεις υπόψιν σου ότι όλες οι γραμμές από καμπίνα που έχουν vectoring θα αρχίσουν να μετατρέπονται σε VoIP οπότε το μόντεμ/ρούτερ του παρόχου θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να το χρησιμοποιείς εκτός αν έχεις κάποιο ρούτερ που υποστηρίζει και VoIP. Αν αυτά που σου είπα δεν είναι πρόβλημα για εσένα και θες να προχωρήσεις σε μια all in one συσκευή (modem,router, VoIP τηλεφωνία) κοίτα σε συσκευές όπως tp-link vr600v ή fritzbox 7490(και τα 2 υποστηρίζουν μέχρι 17a profile=100mbps)

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το θέμα μου είναι ότι ο εξοπλισμός που έλαβα από την wind έχει παρουσιάσει ήδη πολλά προβλήματα και δεν τον εμπιστεύομαι ώστε να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ. Πέρα από το σήμα, κάποιες φορές η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα, σε σημείο που απλές ιστοσελίδες κάνουν κυριολεκτικά 20-30 δευτερόλεπτα να ανοίξουν, μέχρι να κάνω επανεκκίνηση το router να ξεκολλήσει.

    Αρχικά νόμιζα ότι μου έτυχε ελαττωματικό modem/router αλλά στο 1212 δεν το αναγνωρίζουν ως βλάβη για να μου στείλουν καινούργιο τη στιγμή που "λειτουργεί" έστω και μετά από επανεκκίνηση, οπότε το να πάρω νέα συσκευή είναι ψιλομονόδρομος. Πάντως τα 50mbps που έχω τώρα μου φαίνονται υπεραρκετά, δεν ξέρω αν θα πάω κάποια στιγμή στα 100 αλλά σίγουρα δεν με βλέπω στα 200, τουλάχιστον όχι στην προσεχή πενταετία.

    Το tp-link vr600 που μου πρότεινες φαίνεται μια χαρά (γλιτώνω και 100 ευρώ!) αλλά παραπάνω είχες αναφέρει και το netgear nighthawk το οποίο απ’ ότι βλέπω είναι επίσης modem/router. Δεδομένης της καλής εμπειρίας που έχω από το netgear dgn2200, κλίνω προς τα εκεί. Πιστεύεις είναι καλή επιλογή βάσει όσων έχω πει μέχρι τώρα;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια χαρα είναι το netgear( αν εννοεις το d7000) υπάρχει και αντιστοιχο τοπικ εδώ αν θες να ρωτησεις κατι αλλα δεν υποστηριζει voip που μπορει σε λιγο καιρο να χρειαζεσαι.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2018
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ωχ δεν το πρόσεξα αυτό! Θα πάρω το tp-link τότε, γιατί με αυτά τα χρήματα θέλω να είναι όσο πιο future-proof γίνεται και να μη χρειάζομαι άλλο σε λίγο καιρό. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και όλες τις χρήσιμες πληροφορίες/προτάσεις!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απλά πρόσεξε να είναι το μοντέλο vr600v που έχει και VoIP πάνω https://www.skroutz.gr/s/13995891/TP...VR600v-v2.html και όχι το απλό vr600

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μου είναι ότι ο εξοπλισμός που έλαβα από την wind έχει παρουσιάσει ήδη πολλά προβλήματα και δεν τον εμπιστεύομαι ώστε να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ. Πέρα από το σήμα, κάποιες φορές η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα, σε σημείο που απλές ιστοσελίδες κάνουν κυριολεκτικά 20-30 δευτερόλεπτα να ανοίξουν, μέχρι να κάνω επανεκκίνηση το router να ξεκολλήσει.

    Αρχικά νόμιζα ότι μου έτυχε ελαττωματικό modem/router αλλά στο 1212 δεν το αναγνωρίζουν ως βλάβη για να μου στείλουν καινούργιο τη στιγμή που "λειτουργεί" έστω και μετά από επανεκκίνηση, οπότε το να πάρω νέα συσκευή είναι ψιλομονόδρομος. Πάντως τα 50mbps που έχω τώρα μου φαίνονται υπεραρκετά, δεν ξέρω αν θα πάω κάποια στιγμή στα 100 αλλά σίγουρα δεν με βλέπω στα 200, τουλάχιστον όχι στην προσεχή πενταετία.

    Το tp-link vr600 που μου πρότεινες φαίνεται μια χαρά (γλιτώνω και 100 ευρώ!) αλλά παραπάνω είχες αναφέρει και το netgear nighthawk το οποίο απ’ ότι βλέπω είναι επίσης modem/router. Δεδομένης της καλής εμπειρίας που έχω από το netgear dgn2200, κλίνω προς τα εκεί. Πιστεύεις είναι καλή επιλογή βάσει όσων έχω πει μέχρι τώρα;
    Ήμουν και εγώ wind vdsl παλιά κάποια είχα το ίδιο πρόβλημα. Για τις σελίδες τουλάχιστον εντόπισα ότι το πρόβλημα ήταν ο dns server της wind. Άλλαξε στο 8.8.8.8 της Google και δοκίμασε.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα.

    Σχετικά με το VR600 που πρότεινες στον φίλο, θα ήθελα να ρωτήσω αν το VR600 v2 θα λειτουργεί κανονικά σε γραμμή Wind voip vdsl που παίρνει από καφάο. Δε με ενδιαφέρει η τηλεφωνία οπότε δε με πειράζει που θα χρειαστεί να καταργήσω την τηλεφωνική συσκευή με το συγκεκριμένο, απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι δε θα μου κάνει θέματα με συγχρονισμό κτλ, ότι είναι συμβατό ουσιαστικά

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιο είναι το καλύτερο antimalware;
    Από tsigarid στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-18, 11:02
  2. Αγορά modem / router για pstn
    Από Dimitris14 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 20:39
  3. Καλύτερα value for money laptop μέχρι 200 ευρώ
    Από Dinosslash στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 15:55
  4. [Other] Πρόταση modem/router για 3G/4G
    Από arg_ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 12:06
  5. Αγορά router για Cosmote VDSL + Telephony
    Από atma στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 17:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας