Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Καλησπέρα σας,

    Να δηλώσω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικα με το θέμα. Μέχρι πριν ένα μήνα όλα δούλευαν μια χαρά στο app της smart tv. Έβλεπα δλδ μέχρι και 4k περιεχόμενο 2160p/7+Mbps. (η γραμμή κλειδώνει στα 12Mbps). Αρχές Φλεβάρη, έκανε ενα upgrade firmware η tv. Μετά από κάτι μέρες παρατήρησα ότι πλέον οι ταχύτητες στο netflix ήταν της τάξεως 720p/2,24 Mpbs MAX. Άρχισα και έψαχνα τα πάντα. Η εφαρμογή του youtube δούλευε κανονικά και στην tv και στο κινητό όσο πιο ψηλά γινόταν. Το download απο ntua πάλι μια χαρά στο μαξιμουμ. Επειδή έχω και powerline για την τηλεόραση δοκίμασα να το βγάλω και αυτό και έκανα και όλα τα βήματα απο τον οδηγό: http://www.lg.com/us/support/product...795027-netflix. Πίστευα ότι μπορεί να οφείλεται είτε στο firmware είτε στο app. Να σημειώσω ότι τα τεστ μέσα απο την εφαρμογή όσο και στο fast.com έδειχναν 9-10 Mpbs. Είχα εποικοινωνήσει και με τη Wind που με διαβεβαίωσαν ότι η γραμμή είναι μια χαρά. Χτες αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι τελεταίο, έβγαλα λοιπόν τα πάντα και άφησα το modem και το pc μόνο και μπήκα απο εκεί στο netflix. Πάλι η ίδια ταχύτητα 720p/2,24 Mpbs. Παρατήρησα λοιπόν ότι συνδεόμουνα στον mirror της wind για το streaming. Το τεστ από fast.com πάλι έδειχνε 9-10 Mpbs, απλά εκεί δεν κατεβάζει μόνο απο ένα mirror αλλά από διαφορετικά (milan+frankfurt+ath_wind). Μήπως λοιπόν όντως η Wind κάνει application aware traffic management όσον αφορά το netflix. Και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Ίσως ενα mail στο netflix να βοηθούσε?

  2. #17
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω δεν το αποκλείω απλά γιατί να το κάνει αυτό αφού έχει και δικά της mirrors.Ψάξτο λίγο ακόμη.Αν έχεις router με vpn βάλτο και δεν αν αλλάζει κάτι.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ειμαι και εγω στη φαση των υπογραφων για νεο συμβολαιο wind 50ara...
    αυτο ειναι απο την επισημη ιστοσελιδα του netflix..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  greece-leaderboard-2018-02.jpg.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  57,4 KB 
ID: 192566

    εγω ειμαι σε nova 24ara (κλειδωνω 18) και ο αδερφος μου με wind 24ara (κλειδωνει 17)..ιδιο επεισοδιο της σειρας μεσα απο την εφαρμογη της tv. ,εμενα κλειδωνει σε 4Κ και του αδερφου παιζει μεταξυ 720 και 1080...

    κατι πρεπει να παιζει...

  4. #19
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    μπορει να ειναι και ασχετο λιγο,αλλά ειδικα στις νεες συνδεσεις,δινει ip μεσω nat η wind. Και δεν αποκλειεται να παιζει τις βραδινες ωρες καποιος περιορισμος ταχυτητας με το εξωτερικο.Εχω σχετικη παρατηρηση απο 2 συνδεσεις,η μια με nat ip στα 17 mbps,η αλλη με 8 mbps χωρις nat ip.Στην 1η περιπτωση βραδυ σε streaming video (οχι netflix) σερνεται,ενω η 2η φορτωνει κανονικοτατα οπως και την υπολοιπη μερα. Οποτε αν εχετε στο ρουτερ ενδειξη δικτυακης ip (π.χ. 10.χ.χ.χ) στο αντιστοιχο πεδιο μπορει να φταιει αυτο. Το αν θα σας το αλλαξει η τεχνικη υπηρεσια εξαρταται και απο την διαθεση του υπαλληλου που θα πεσετε. Αλλο προβλημα που μπορει να παρουσιαζεται σε nat ip ειναι η αδυναμια ανοιγματος πορτας,ή η ενδειξη σε καποια site οτι η ip ειναι blacklisted.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2017
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα και απο εμένα,

    Να μοιραστώ και εγω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Πάντα τα απογεύματα μετα απο τις 7 δεν μπορούσα ν δω 4Κ με τίποτα (Samsung ks7000). Με το ζόρι 1080 και δεν το κράταγε. Τα πρωινά ήταν μια χαρα. Το app του Netflix το πρωί έδειχνε 17+ ενώ το απόγευμα 2 με 2,5. Επικοινώνησα με Wind, έκαναν έλεγχο ήταν οκ. Επικοινώνησα με Netflix, μου ειπαν ότι την ώρα που τους ανέφερα έβλεπαν τεράστιες μεταβολές στην ταχύτητα σύνδεσης. Την ώρα που το προβλημα παρουσιαζόταν συνδέθηκα ασύρματα με το wifi του γείτονα (Cosmote) και αμέσως είδα 4Κ με ταχύτητα 15+. Το ανέφερα στη Wind αλλά απάντηση δεν πήρα, αντιθέτως άκουσα για μια ακόμη φορά πως η γραμμή σας ειναι οκ. Σαν τελευταίο check, πήρα από τον γείτονα το Speedport και συνδέθηκα με αυτό. Το πρόβλημα λύθηκε καιι από τότε ειμαι μια χαρά. Το δικό μου το modem ήταν το ΖΤΕ Η168Ν.

    Δεν βρίσκω λογική εξήγηση για το modem, απλά το αναφέρω μήπως και βοηθήσει.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από j_manou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα,

    Να μοιραστώ και εγω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα. Πάντα τα απογεύματα μετα απο τις 7 δεν μπορούσα ν δω 4Κ με τίποτα (Samsung ks7000). Με το ζόρι 1080 και δεν το κράταγε. Τα πρωινά ήταν μια χαρα. Το app του Netflix το πρωί έδειχνε 17+ ενώ το απόγευμα 2 με 2,5. Επικοινώνησα με Wind, έκαναν έλεγχο ήταν οκ. Επικοινώνησα με Netflix, μου ειπαν ότι την ώρα που τους ανέφερα έβλεπαν τεράστιες μεταβολές στην ταχύτητα σύνδεσης. Την ώρα που το προβλημα παρουσιαζόταν συνδέθηκα ασύρματα με το wifi του γείτονα (Cosmote) και αμέσως είδα 4Κ με ταχύτητα 15+. Το ανέφερα στη Wind αλλά απάντηση δεν πήρα, αντιθέτως άκουσα για μια ακόμη φορά πως η γραμμή σας ειναι οκ. Σαν τελευταίο check, πήρα από τον γείτονα το Speedport και συνδέθηκα με αυτό. Το πρόβλημα λύθηκε καιι από τότε ειμαι μια χαρά. Το δικό μου το modem ήταν το ΖΤΕ Η168Ν.

    Δεν βρίσκω λογική εξήγηση για το modem, απλά το αναφέρω μήπως και βοηθήσει.
    Η σύνδεση και στις 2 περιπτώσεις ήταν με WiFi; Αν ναι τότε μάλλον υπήρχαν πολλές παρεμβολές εκείνη την ώρα στο ασύρματο.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2017
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση και στις 2 περιπτώσεις ήταν με WiFi; Αν ναι τότε μάλλον υπήρχαν πολλές παρεμβολές εκείνη την ώρα στο ασύρματο.
    Η σύνδεση ήταν ενσύρματη. Η δοκιμή εγινε με wi fi.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητότητα αριθμού κιν. από Cosmote σε Wind F2G
    Από sakis.kom στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-18, 15:40
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 18:37
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 05:40
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 19:03
  5. Απο Φορθνετ σε Wind ή Cyta?
    Από BARKOULETOS στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-17, 13:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας