Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova ADSL 24 (Forthnet)
    Question
    Χαίρετε,

    Ενεργοποίησα πρόγραμμα ίντερνετ Nova ADSL 24, πριν από ένα μήνα καθώς και πήρα καινούργιο αριθμο μιας και για κάμποσα χρόνια δεν χρησιμοποιούσα τίποτα.
    Άρα καινούργια γραμμη και nova/forthnet 24.

    Ενα απο τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα μετα την ενεργοποίηση ήταν delay στο άνοιγμα σελίδων (browsing), μέχρι και unreachable error είχα δει οταν είχα παει να ανοίξω google.com
    Κάλεσα το τεχνικό τμήμα, και μου είπε ο τεχνικός να τρέξω ενα ping απο command line, σε google.com
    Είδαμε αυξημένα ms, αρκετά, δηλαδή 100-200ms με αρκετά σκαμπανευάσματα, δεν ηταν σταθερό δηλαδή. Αυτός μου είπε ναι ειναι αρκετά ανεβασμενα τα ms, μπορούμε να ενεργοποιήσουμε fast-path. Οκ, ειπα και μετα απο μια ώρα που ενεργοποιήθηκε και έκανα το ίδιο απλο Ping σε google, είδα 16ms, το κύριο ήταν ομως οτι αυτα έμεναν σταθερά, δεν υπήρχε μέγαλη απόκλιση στα ms.
    Γενικά μια χαρά ολα μετα απο αυτό, σε browsing, streaming, voip και download speeds μεχρι 950kbp/s (online gaming δεν παίζω τώρα)

    Προχτές κατι έπαθε το ρούτερ και το λαμπάκι του ίντερνετ έμεινε κόκκινο μόνιμα. Reboot δεν βοήθησε. Μού ειπαν στο τηλέφωνο, καντο hard reset με μια οδοντογλυφίδα. Και το internet δούλεψε κανονικά.

    Ψάχνοντας τώρα στο router page, είδα αρκετά CRC errors, και αναρωτίεμαι αν αυτό φταίει (οτι ότι δεν έχω interleaving, και μου δημιουργεί αστάθεια στη γραμμή ίσως).
    Οπότε ξαναπήρα τους τεχνικούς να τσεκάρουν την γραμμή, και ρώτησα υπάρχει κάποιος λόγος να το ξαναγυρίσω σε interleaved, και αν ειναι ασταθής η γραμμή μου.
    Μου είπαν, μια χαρά φαίνεται και μάλιστα τελευταία σου έχει ανέβει και η ταχύτητα συγχρονισμού, οπότε αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λογο αστο όπως ειναι.

    Σκέφτήκα να σας δείξω κάποια stats, μπάς και ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάτι καλύτερο:


    Το ρούτερ εδώ τρέχει μόλις 30 λεπτά και έχει ήδη μαζέψει κάποια errors.
    Να αναφέρω επίσης, οτι μιάς και δεν παίζω online games καθόλου πλεόν απλα το χρησιμοποιώ για βιντεοκλήσεις, browsing, torrenting.
    Και αν και δεν χρειάζομαι υποχρεωτικά 15ms, και με 50-60 σταθερά μια χαρά ειμαι, με εκνευρίζει αφάνταστα οταν κάνει σκαμπανευάσματα (jitter?) και όταν έχω packet loss.

    Σαν sidenote: (Διαβάζοντας λίγο online, κάποιοι αναφέρουν οτι αν έχεις καθαρή γραμμή ειναι καλύτερο να έχεις fast path για να μην χρείαζεται να περιμένεις επεξεργασία του bitstream απο εναν κόμβο που μπορεί να ειναι μπουκωμένος απο τα buffers, επειδή εξυπηρετεί μια μεγάλη περιοχη που εχουν ολοι Interleaved, και προφανως εχει περιορισμένη επεξεργαστική ισχύ.
    Και απο την άλλη ακόμα και σε κακή γραμμή θα έχεις απώλεια δεδομένων και lag spikes (με interleaved) γιατι αν χρείαζεται retransmission ενα πακέτο θα καθυστερήσει αισθητά ολο το buffer να σταλεί, περιμένοντας το ένα πακέτο που έμεινε πίσω, οδηγόντας σε άκομα μεγαλύτερα lag spikes. Κατι που μπορεί να επιλυθέι σε ανώτερο επίπεδο με TCP/IP πρωτόκολλα χωρις interleaving mode πάλι)

    Περιμένω τα φώτα σας. Να το αφήσω όπως έχει ή να δοκιμάσω παλι καποιο interleaving profile (τηλεφωνόντας στους τεχνικούς).

    Ευχαριστω!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 28vxa1e.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Voidablazer : 10-02-18 στις 19:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Αφου δεν παιζεις παιχνιδια βγαλε το fast και ετσι η γραμμη θα εχει και λιγοτερα λαθη και μεγαλυτερο συγχρονισμο.Δοκιμασε και διαφορα προφιλ σε interleave οπως λες και εσυ.
    pepes

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    φιλε αν και ασχετο του θεματος σου πηρανε 75€ για νεα συνδεση? η τα απεφυγες?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια για την προσπάθειά μου
    Από Κωνσταντίνα Ζαφ στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 20:31
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 01:24
  3. Προβλημα(;) με τη γραμμη
    Από SciTeF στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 20:02
  4. Βοήθεια με τη συνάρτηση If στο Excel
    Από bianconero στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 09:33
  5. [Netgear] μια βοηθεια με μοντεμ ρουτερ
    Από GEOREN στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 14:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας