Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
H ΕΒΔΑΦ δεν κανει δρομολογηση. Ειναι αυτο που ακριβως ονομαζεται. Εθνικη βαση δεδομενων αναφορας φορητοτητας . Ειναι μια αποτυπωση του που βρισκεται καθε αριθμος.
Στην σταθερη ειδικά, λειτουργει με QoR λογικη. Δηλαδη, Εαν πελατης Wind καλέσει καποιον πελάτη CYTA με αριθμο 210ΧΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη φασμα ΟΤΕ) , πολυ απλοποιημενα , η Wind δεν ρωτάει την ΕΒΔΑΦ σε ποιον ανηκει το 210ΧΧΧΧΧΧΧ ωστε να δρομολογησει εκει την κληση, αλλα τον παροχο που κατείχε αρχικά το φάσμα (δηλαδη τον ΟΤΕ).

Στο παραδειγμα λοιπον, θα ερωτηθει πρώτα ο ΟΤΕ (ως αρχικος κατοχος του αριθμου) εαν το νουμερο αυτο του ανηκει ακομα ή οχι. Αν η απαντηση ειναι ναι, τοτε η κληση θα δρομολογηθει στον ΟΤΕ (και στο παραδειγμα μας, η κληση θα παει στον βροντο).

Αν η απαντηση του ΟΤΕ ειναι οχι, ΤΟΤΕ θα ερωτηθει η ΕΒΔΑΦ που βρισκεται ΤΩΡΑ το νουμερο, και θα ληφθει η απαντηση CYTA .

Γενικά το θέμα δρομολογησης κλησεων ειναι αρκετα συνθετο, ακομα και εντος εταιρειων , ποσο μαλλον μεταξυ παροχων. Ειδικά δε, οταν παιζει ρολο και το αρχικό φάσμα του αριθμού σε ποιον ανήκει.
Που ήσουν εσύ όταν είχα ανοίξει θέμα και ρωτούσα και απάντηση δεν έπαιρνα; Σε κάθε περίπτωση όπως κι αν συμβαίνει η δρομολόγηση, όσο περίπλοκη διαδικασία και αν είναι (το υποψιάζομαι ότι είναι) η Vodafone έπρεπε να λύσει το θέμα και φάνηκε 100% ανίκανη να το κάνει επί 12 μέρες που είχα ανοιχτή βλάβη. Και ο ΟΤΕ το έλυσε εντός 10 ωρών σε μια νύχτα από την ώρα που δηλώθηκε η βλάβη από το τηλέφωνο ΟΤΕ του φίλου μου. Αυτή την επίλυση θα έπρεπε να την είχε ζητήσει η Vodafone της οποίας είμαι πελάτης λοιπόν και όχι εγώ έμμεσα. Μου απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι στα δύσκολα είμαστε αφημένοι στην τύχη μας όσοι επιλέξαμε πάροχο εκτός του "δημόσιου"...