Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι συνδρομητής της HOL (ADSL2+ 24 mbps) και ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω τη γραμμή μου σε VDSL (θέλω να μείνω στην HOL παρά το γεγονός ότι χρεώνουν παραπάνω / δε θέλω αλλάξω πάροχο). Στη περιοχή που μένω υπάρχουν δύο καινούργια καφαο στη πίσω πλευρά του οικοδομικού τετραγώνου που βρίσκεται το σπίτι μου. Και τα δυο καφαο είναι του ΟΤΕ - η HOL δεν έχει βάλει δικά της καφαο (ακόμη) στην εδώ περιοχή.

    Μία γρήγορη ερώτηση: Αξίζει να αναβαθμίσω ή θα ταλαιπωρηθώ άσχημα;

    Φοβάμαι τις αλχημείες και τα νούμερα που κάνει ο ΟΤΕ σε άλλους παρόχους για την ενεργοποίηση της γραμμής ή/και τις όποιες βλάβες μπορεί να προκύψουν σε βάθος χρόνου. Το όποιο insight ευπρόσδεκτο.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Αν εισαι σιγουρος οτι παιρνεις απο νεα καμπινα κανε την αλλαγη.Και εγω voda vdsl ειμαι εδω και 2 χρονια και ειμαι μια χαρα.
    pepes

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xDisruptor Εμφάνιση μηνυμάτων
    του ΟΤΕ - η HOL δεν έχει βάλει δικά της καφαο (ακόμη) στην εδώ περιοχή.
    Και ούτε πρόκειται ποτέ να βάλει. Εφόσον υπάρχει ΟΤΕ σε αυτή τη καμπίνα θα συνδεθείς και μέσω της Vodafone. Αν χρειάζεσαι αυξημένη ταχύτητα προχώρα. Καμία αλχημεία δεν κάνει ο ΟΤΕ στους άλλους παρόχους. Για το 90% των προβλημάτων που προκύπτουν φταίνε οι πάροχοι γιατί κάτι δεν κάνουν σωστά.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ούτε πρόκειται ποτέ να βάλει. Εφόσον υπάρχει ΟΤΕ σε αυτή τη καμπίνα θα συνδεθείς και μέσω της Vodafone. Αν χρειάζεσαι αυξημένη ταχύτητα προχώρα. Καμία αλχημεία δεν κάνει ο ΟΤΕ στους άλλους παρόχους. Για το 90% των προβλημάτων που προκύπτουν φταίνε οι πάροχοι γιατί κάτι δεν κάνουν σωστά.
    Οι πάροχοι μπορεί να έφταιγαν σε μεγάλο ποσοστό πριν καμιά 10αρια χρονια, όχι το 2018.

    Αν πχ είναι πρόβλημα στον βρόχο, στα εναέρια καλώδια, στα υπόγεια καλώδια, στο ΚΑΦΑΟ, στην καλωδίωση του πελάτη σε τι φταίει ο πάροχος;

    Ο πάροχος μπορεί να ευθύνεται μόνο αν το πρόβλημα προκύπτει από ρυθμίσεις στον εξοπλισμό του ή αν ο τεχνικός του δεν έκανε σωστά την μικτονόμηση στο Αστικό Κέντρο.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πάροχοι μπορεί να έφταιγαν σε μεγάλο ποσοστό πριν καμιά 10αρια χρονια, όχι το 2018.

    Αν πχ είναι πρόβλημα στον βρόχο, στα εναέρια καλώδια, στα υπόγεια καλώδια, στο ΚΑΦΑΟ, στην καλωδίωση του πελάτη σε τι φταίει ο πάροχος;

    Ο πάροχος μπορεί να ευθύνεται μόνο αν το πρόβλημα προκύπτει από ρυθμίσεις στον εξοπλισμό του ή αν ο τεχνικός του δεν έκανε σωστά την μικτονόμηση στο Αστικό Κέντρο.
    Δεν εννοούσα αμιγώς τεχνικά προβλήματα αλλά "συστημικά" και διαχειριστικά των αιτημάτων. Σε αυτά λοιπόν κάνουν κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι! Δεν ξέρουν να ρίξουν αιτήματα αναβάθμισης υπηρεσιών, δεν ξέρουν να δηλώσουν βλάβες, είναι πολλές φορές απολύτως ανίκανοι να λύσουν θέματα που προκύπτουν από τις φορητότητες. Τελευταίο προσωπικό παράδειγμα προ 1 και κάτι μήνα που προέκυψε πρόβλημα με τη δρομολόγηση κλήσεων προς τον αριθμό μου Vodafone. Η Vodafone μου έδειξε (μου απέδειξε κυριολεκτικά) ότι δεν είχε την παραμικρή ιδέα για το τι συνέβαινε! Αν δεν ανάγκαζα τον ΟΤΕ να παρέμβει και να το λύσει, ακόμα δεν θα είχα εισερχόμενες κλήσεις! Παμπάλαια, γνωστά και διαχρονικά προβλήματα των παρόχων είναι αυτά δυστυχώς... Από το 2004-2005 λίγα πράγματα άλλαξαν..

  6. #6
    Εγγραφή
    04-09-2007
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ Η267Α
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους,

    Αναβάθμισα το πατρικό μου στη Τρίπολη σε VDSL και κλειδώνει πλέον στα 50mbit. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο τεχνικός μου είπε ότι internet παίρνω από το νέο ΚΑΦΑΟ, αλλά η τηλεφωνία είναι συνδεδεμένη με το αστικό κέντρο.

    Υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτή τη περίπτωση? Κανονικά δεν θα έπρεπε να συνδέσουν και τα 2 ζεύγη στο ΚΑΦΑΟ?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gataros20 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Αναβάθμισα το πατρικό μου στη Τρίπολη σε VDSL και κλειδώνει πλέον στα 50mbit. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο τεχνικός μου είπε ότι internet παίρνω από το νέο ΚΑΦΑΟ, αλλά η τηλεφωνία είναι συνδεδεμένη με το αστικό κέντρο.

    Υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτή τη περίπτωση? Κανονικά δεν θα έπρεπε να συνδέσουν και τα 2 ζεύγη στο ΚΑΦΑΟ?
    Αν δεν στο έκαναν voip δηλαδή να παίρνεις τηλεφωνία μέσω του Internet τότε ναι παίρνεις από το αστικό κέντρο. Κανονικά έπρεπε να σου δώσουν voip γιατί δημιουργεί προβλήματα για αυτό μην σου έρθει παράξενο αν στο μέλλον σε γυρίσουν σε voip.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-06-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά, έχω vdsl της vodafone με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4996/49993 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 30595/63859 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 29.9/12.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 13.1/11.8 dB
    Output Power(Up/Down) 14.4/5.3 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/319
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10
    INP(Up/Down) 0/1
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 3/94
    AnnexType AnnexB
    Το πρόβλημά μου είναι ότι στο κατέβασμα, πιάνω μόνο μέχρι 1.5 ΜΒ/s...τις προάλλες για κάποιο λόγο έπιασα 3.1 και νόμιζα ότι κάνανε κάποια αναβάθμιση στο δίκτυο, αλλά τελικά τζίφος. Είναι λογικό με βάση τα χαρακτηριστικά μου που πιάνω μέχρι 1.5?

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Coco10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, έχω vdsl της vodafone με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:


    Το πρόβλημά μου είναι ότι στο κατέβασμα, πιάνω μόνο μέχρι 1.5 ΜΒ/s...τις προάλλες για κάποιο λόγο έπιασα 3.1 και νόμιζα ότι κάνανε κάποια αναβάθμιση στο δίκτυο, αλλά τελικά τζίφος. Είναι λογικό με βάση τα χαρακτηριστικά μου που πιάνω μέχρι 1.5?
    Δοκιμάζεις ασύρματα ή με καλώδιο;
    Αν είσαι ασύρματα, δοκίμασε με καλώδιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εννοούσα αμιγώς τεχνικά προβλήματα αλλά "συστημικά" και διαχειριστικά των αιτημάτων. Σε αυτά λοιπόν κάνουν κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι! Δεν ξέρουν να ρίξουν αιτήματα αναβάθμισης υπηρεσιών, δεν ξέρουν να δηλώσουν βλάβες, είναι πολλές φορές απολύτως ανίκανοι να λύσουν θέματα που προκύπτουν από τις φορητότητες. Τελευταίο προσωπικό παράδειγμα προ 1 και κάτι μήνα που προέκυψε πρόβλημα με τη δρομολόγηση κλήσεων προς τον αριθμό μου Vodafone. Η Vodafone μου έδειξε (μου απέδειξε κυριολεκτικά) ότι δεν είχε την παραμικρή ιδέα για το τι συνέβαινε! Αν δεν ανάγκαζα τον ΟΤΕ να παρέμβει και να το λύσει, ακόμα δεν θα είχα εισερχόμενες κλήσεις! Παμπάλαια, γνωστά και διαχρονικά προβλήματα των παρόχων είναι αυτά δυστυχώς... Από το 2004-2005 λίγα πράγματα άλλαξαν..
    Επομενως ειχε προβλημα ο ΟΤΕ στη δρομολογηση των κλησεων του.
    Λογικα η Vodafone θα ειχε ενημερωσει τον ΟΤΕ να διορθωσει τα συστηματα του.
    mac rulez

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομενως ειχε προβλημα ο ΟΤΕ στη δρομολογηση των κλησεων του.
    Λογικα η Vodafone θα ειχε ενημερωσει τον ΟΤΕ να διορθωσει τα συστηματα του.
    Όχι, δεν συνέβαινε αυτό. Είχαν πρόβλημα να με καλέσουν μερικοί -όχι όλοι- αριθμοί από όλα τα δίκτυα (και Wind και ΟΤΕ και Forthnet). Δημιουργήθηκε το πρόβλημα όταν διέκοψα φορητότητα προς τον ΟΤΕ (άρα όντως ήταν ευθύνη του ΟΤΕ), αλλά υπεύθυνη να λύσει το πρόβλημα ήταν η Vodafone στην οποία ανήκε ο αριθμός μου και είχα δηλώσει βλάβη. Επί 10-15 μέρες λοιπόν φάνηκε ανίκανη η Vodafone να το λύσει αυτό το πρόβλημα και συνεχώς μου έλεγαν ότι το "κοιτάζουν". Λύθηκε σε λίγες ώρες από τον ΟΤΕ όταν έβαλα φίλο μου που είχε νούμερο ΟΤΕ και δεν μπορούσε να με καλέσει να δηλώσει βλάβη σε αυτόν. Για αυτό λέω ότι η Voda φάνηκε απολύτως ανεπαρκής...

  12. #12
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Μου αρεσει που ξεκινας λεγοντας "οχι , δεν συναιβενε αυτο" και καταληγεις περιγράφοντας ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο...

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρεσει που ξεκινας λεγοντας "οχι , δεν συναιβενε αυτο" και καταληγεις περιγράφοντας ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο...
    Δεν πειργράφω αυτό που είπες για αυτό ξεκίνησα έτσι. Δεν είχα πρόβλημα με τον ΟΤΕ μόνο αλλά με μάλλον όλους τους παρόχους. Δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις από όλους τους αριθμούς αλλά με μερικούς. Δεν είχα πρόβλημα με κλήσεις από αριθμούς που συνδέονται σε όλα τα Α/Κ αλλά σε μερικά. Ακόμα και σε αυτά τα Α/Κ ένας αριθμός με καλούσε και κάποιος άλλος -ακόμα και του ίδιου παρόχου- όχι. Κάτι χάλασε ο ΟΤΕ στην ΕΒΔΑΦ (που αν δεν κάνω λάθος είναι ο αρμόδιος για τη δρομολόγηση) λοιπόν το οποίο έπρεπε προφανώς να λύσει η Vodafone.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    H ΕΒΔΑΦ δεν κανει δρομολογηση. Ειναι αυτο που ακριβως ονομαζεται. Εθνικη βαση δεδομενων αναφορας φορητοτητας . Ειναι μια αποτυπωση του που βρισκεται καθε αριθμος.
    Στην σταθερη ειδικά, λειτουργει με QoR λογικη. Δηλαδη, Εαν πελατης Wind καλέσει καποιον πελάτη CYTA με αριθμο 210ΧΧΧΧΧΧΧ (δηλαδη φασμα ΟΤΕ) , πολυ απλοποιημενα , η Wind δεν ρωτάει την ΕΒΔΑΦ σε ποιον ανηκει το 210ΧΧΧΧΧΧΧ ωστε να δρομολογησει εκει την κληση, αλλα τον παροχο που κατείχε αρχικά το φάσμα (δηλαδη τον ΟΤΕ).

    Στο παραδειγμα λοιπον, θα ερωτηθει πρώτα ο ΟΤΕ (ως αρχικος κατοχος του αριθμου) εαν το νουμερο αυτο του ανηκει ακομα ή οχι. Αν η απαντηση ειναι ναι, τοτε η κληση θα δρομολογηθει στον ΟΤΕ (και στο παραδειγμα μας, η κληση θα παει στον βροντο).

    Αν η απαντηση του ΟΤΕ ειναι οχι, ΤΟΤΕ θα ερωτηθει η ΕΒΔΑΦ που βρισκεται ΤΩΡΑ το νουμερο, και θα ληφθει η απαντηση CYTA .

    Γενικά το θέμα δρομολογησης κλησεων ειναι αρκετα συνθετο, ακομα και εντος εταιρειων , ποσο μαλλον μεταξυ παροχων. Ειδικά δε, οταν παιζει ρολο και το αρχικό φάσμα του αριθμού σε ποιον ανήκει.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-06-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμάζεις ασύρματα ή με καλώδιο;
    Αν είσαι ασύρματα, δοκίμασε με καλώδιο.
    Έχω πάθει σοκ...δοκίμασα ενσύρματα και απο εκεί που το speedtest μου εβγαζε οτι κατεβαζω με 20-25 mbps, τώρα με το καλώδιο μου έβγαλε 45 :O όλο αυτό οφείλετε στο ασύρματο του router? υπάρχουν ρυθμίσεις για να το βελτιώσω; εδώ να σημειώσω ότι το ρουτερ βρίσκεται 3 μετρα μακριά απο τον υπολογιστή και στην ευθεία τους δεν υπάρχει κανένα μεγάλο εμπόδιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Coco10 : 23-02-18 στις 23:29.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  2. αναβαθμιση σε vdsl
    Από KostakisK στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-17, 20:35
  3. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από KERTIS στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 13:20
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12
  5. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας