Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Καλημέρα/Καλησπέρα σας,

    θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια υπηρεσία για e-mail hosting που να υποστηρίζει custom domain και να είναι δωρεάν.
    Έως τώρα χρησιμοποιούσα το Zoho, το οποίο κάλυπτε απολύτως τις ανάγκες μου. Πλέον δεν υποστηρίζει IMAP στους πελάτες των δωρεάν πακέτο (αφορά νέους πελάτες).

    Γνωρίζει κάποιος κάποια εναλλακτική δωρεάν υπηρεσία; Όλες οι γνωστές (Google, Microsoft, Yahoo) δεν προσφέρουν δωρεάν πακέτα με custom domain και φυσικά με απασχολεί το κόστος αυτή τη στιγμή.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Επαγγελματικό και δωρεάν δεν πάει μαζί για υπηρεσίες, πόσο επαγγελματικό είναι πχ σε κάθε εμαιλ να στέλνεις και διαφημίσεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαγγελματικό και δωρεάν δεν πάει μαζί για υπηρεσίες, πόσο επαγγελματικό είναι πχ σε κάθε εμαιλ να στέλνεις και διαφημίσεις;
    Απλή επικοινωνία - κάτω από 100 e-mail την ημέρα. Με καλύπτει π.χ ένα web-hosting πακέτο, αλλά δεν θέλω να είναι μαζί το web-hosting και το e-mail! Ήθελα να διαχωρίσω δηλαδή αυτά τα 2, έχοντας ένα μικρό πακέτο web-hosting και ξεχωριστά τα e-mail. Το Zoho προσέφερε ακριβώς αυτό που ήθελα (IMAP, 5GB ανά λογαριασμό e-mail, έως 25 λογαριασμούς [+25 e-mails από referrals] κλπ). Το σημαντικό που κόψανε και δεν με καλύπτουν πλέον είναι το IMAP και τα Mail Forwarders.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalathakia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλή επικοινωνία - κάτω από 100 e-mail την ημέρα. Με καλύπτει π.χ ένα web-hosting πακέτο, αλλά δεν θέλω να είναι μαζί το web-hosting και το e-mail! Ήθελα να διαχωρίσω δηλαδή αυτά τα 2, έχοντας ένα μικρό πακέτο web-hosting και ξεχωριστά τα e-mail. Το Zoho προσέφερε ακριβώς αυτό που ήθελα (IMAP, 5GB ανά λογαριασμό e-mail, έως 25 λογαριασμούς [+25 e-mails από referrals] κλπ). Το σημαντικό που κόψανε και δεν με καλύπτουν πλέον είναι το IMAP και τα Mail Forwarders.
    Πραγματικά πολύ καλό το zoho και το δωρεάν του και αυτό με την πληρωμή

    Δεν ξέρω κάποια άλλη υπηρεσία που να το παρέχει δωρεάν αυτό που σου δίνει το zoho, είχα στο μυαλό μου κάτι του στυλ φθηνό webhosting που και πάλι δεν συμφέρει.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά πολύ καλό το zoho και το δωρεάν του και αυτό με την πληρωμή

    Δεν ξέρω κάποια άλλη υπηρεσία που να το παρέχει δωρεάν αυτό που σου δίνει το zoho, είχα στο μυαλό μου κάτι του στυλ φθηνό webhosting που και πάλι δεν συμφέρει.
    Πράγματι το Zoho τόσα χρόνια δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα! Η αλλαγή έχει περίπου 1-2 μήνες που πρέπει να έγινε... Με έπιασε εντελώς απροετοίμαστο!
    Web-hosting υπάρχει ήδη, οπότε δεν συμφέρει η οποιαδήποτε άλλη αλλαγή - δυστυχώς.

    Σ'ευχαριστώ πάντως!
    Αν κάποιος έχει άλλη πρόταση, ευχαρίστως να την διαβάσω!

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σε πολύ φτηνές λύσεις που ξέρω, το πρόβλημα είναι πως είτε χρεώνουν με το mailbox, είτε έχουν πολύ λίγο χώρο. Αν όντως χρησιμοποιείς αυτά που αναφέρεις, 25+25 = 50 λογαριασμοί είναι πολλοί και ανεβάζουν το κόστος, ακόμα και σε όσους το δίνουν κοψοχρονιά. Ακόμα και κάποιοι που δίνουν με το gigabyte και όχι με τον λογαριασμό, αν χρειάζεσαι 50 x 5 = 250 GB θα ανέβει πολύ ο λογαριασμός. Αν τα χρειάζεσαι, το μόνο που ίσως σου ταιριάζει από αυτά που ξέρω είναι οι υπηρεσίες της migadu. Τους έχω δοκιμάσει, δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά αν έχεις ένα domain που μπορείς να κάνεις δοκιμές ίσως αξίζει. Η πρόταση η δική μου είναι βάσει κόστους / δομής των πακέτων τους που μπορείς να έχεις αυτό που χρειάζεσαι με μικρό κόστος.

    Αν μπορείς να περιορίσεις τα παραπάνω, έχω να σου προτείνω κι άλλες λύσεις, ανάλογα και το budget - στείλε PM αν υπάρχουν περιθώρια.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολύ φτηνές λύσεις που ξέρω, το πρόβλημα είναι πως είτε χρεώνουν με το mailbox, είτε έχουν πολύ λίγο χώρο. Αν όντως χρησιμοποιείς αυτά που αναφέρεις, 25+25 = 50 λογαριασμοί είναι πολλοί και ανεβάζουν το κόστος, ακόμα και σε όσους το δίνουν κοψοχρονιά. Ακόμα και κάποιοι που δίνουν με το gigabyte και όχι με τον λογαριασμό, αν χρειάζεσαι 50 x 5 = 250 GB θα ανέβει πολύ ο λογαριασμός. Αν τα χρειάζεσαι, το μόνο που ίσως σου ταιριάζει από αυτά που ξέρω είναι οι υπηρεσίες της migadu. Τους έχω δοκιμάσει, δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά αν έχεις ένα domain που μπορείς να κάνεις δοκιμές ίσως αξίζει. Η πρόταση η δική μου είναι βάσει κόστους / δομής των πακέτων τους που μπορείς να έχεις αυτό που χρειάζεσαι με μικρό κόστος.

    Αν μπορείς να περιορίσεις τα παραπάνω, έχω να σου προτείνω κι άλλες λύσεις, ανάλογα και το budget - στείλε PM αν υπάρχουν περιθώρια.
    Δυστυχώς το budget είναι μηδενικό. Αν υπήρχε budget, σίγουρα θα πήγαινα σε κάποια επώνυμη λύση - Google ή Microsoft - μιας και οι τιμές τους είναι πολύ οκ για τέτοια χρήση. Έψαχνα ουσιαστικά "μίνι" αναβάθμιση υπηρεσιών χωρίς κόστος.
    Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου πάντως!

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβαίνω τη λογική. 50 δολάρια το χρόνο της λύσης που προτείνω δεν μπορεί να τα πληρώσει μια εταιρεία με 50 λογαριασμούς email? Ποιο έχει μεγαλύτερη σημασία για σας, το email ή το website? Το website μπορεί να το έχεις κάπου δωρεάν κι αν πέσει κιόλας για λίγο δεν τρέχει τίποτα, για τα email ισχύει το ίδιο; Από τη μία λες δεν θες να έχεις το email στον ίδιο server που είναι το website (πολύ σωστά αν έχετε κάποιο hosting των 5 ευρώ το μήνα), από την άλλη δεν θες να πληρώσεις τίποτα για αυτό.

    Όλα σεβαστά βέβαια, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του, απλά αναφέρω τον προβληματισμό μου.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τη λογική. 50 δολάρια το χρόνο της λύσης που προτείνω δεν μπορεί να τα πληρώσει μια εταιρεία με 50 λογαριασμούς email? Ποιο έχει μεγαλύτερη σημασία για σας, το email ή το website? Το website μπορεί να το έχεις κάπου δωρεάν κι αν πέσει κιόλας για λίγο δεν τρέχει τίποτα, για τα email ισχύει το ίδιο; Από τη μία λες δεν θες να έχεις το email στον ίδιο server που είναι το website (πολύ σωστά αν έχετε κάποιο hosting των 5 ευρώ το μήνα), από την άλλη δεν θες να πληρώσεις τίποτα για αυτό.

    Όλα σεβαστά βέβαια, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του, απλά αναφέρω τον προβληματισμό μου.
    Απολύτως κατανοητός ο προβληματισμός σου. Εγώ να δεις πόσο προβληματίζομαι!
    Είναι από τις περιπτώσεις "μην ψάχνεις το γιατί".

    Το hosting είναι γύρω στο 10€ το μήνα, με 20GB χώρο σε πολύ αξιόπιστη εταιρεία. Ο "σκοπός" είναι απλά να μειώσουμε τα έξοδα γιατί "150€/χρόνο είναι πολλά".

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 22:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας