Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Manjaro Architect iso
    https://downloads.sourceforge.net/ma...ble-x86_64.iso

    Debian iso testing (με firmware+ non-free)
    https://cdimage.debian.org/cdimage/u.../amd64/iso-cd/

    Fedora Netinstall iso
    https://download.fedoraproject.org/p..._64-27-1.6.iso

    Εγώ θα άφηνα τον Grub να κάνει την δουλειά του και να εκκινώ από κει τα Windows.
    Θα φόρμαρα και τους υπόλοιπους δίσκους σαν ενιαίους πλέον (που λες χρόνια έχεις να το κάνεις)
    Θα διέγραφα το Recovery από τον SSD, θα τον χώριζα για στήσω το Linux και ΑΝ ποτέ θελήσεις να το διαγράψεις η να ξαναβγεις σε Windows Bootloader γίνεται απλά με repair από ένα USB stick με το iso των Windows.

    Tip για Debian που τρέχω και μου άρεσε στον installer. Μπορείς στο Expert mode να ορίσεις ακόμη και τα mount options noatime κλπ για τον SSD που απογειώνουν τις επιδόσεις στο ext4.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #17
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    noatime κλπ για τον SSD που απογειώνουν τις επιδόσεις στο ext4.
    κάποιο link?
    Πόσο καλύτερο είναι δηλαδή σε σχέση με το relatime?
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  3. #18
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάποιο link?
    Πόσο καλύτερο είναι δηλαδή σε σχέση με το relatime?
    Δεν έχω κάποιο link αλλά ακόμη και από design στον SSD το noatime προάγει λιγότερα writes(κάθε read δεν καταλήγει σε write - καλύτερο life-span)
    Πάντως απλά ήθελα να αναφέρω πως αντί για το manuale ο ψευδο-GUI εγκαταστάτης του netinst debian στην expert επιλογή δίνει εύκολα κατά το partitioning να διαλέξεις όλα αυτά όπως και το discard για όσους θέλουν online TRIM

    35GB παραείναι αρκετά.
    Εδώ το Debian μου με 1500 πακέτα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  debstorage.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  281,5 KB 
ID: 191384
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 14-02-18 στις 20:24.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν έχω κάποιο link αλλά ακόμη και από design στον SSD το noatime προάγει λιγότερα writes(κάθε read δεν καταλήγει σε write - καλύτερο life-span)
    Γνωστά είναι αυτά, απλά μίλησες για καλύτερες επιδόσεις και μου φάνηκε περίεργο.
    ΟΚ
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  5. #20
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    OK, τελικα δεν το απεφυγα. Εγινε εγκατασταση με GRUB2 στο MBR
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.695
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pmav99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστά είναι αυτά, απλά μίλησες για καλύτερες επιδόσεις και μου φάνηκε περίεργο.
    ΟΚ
    Δεν το μέτρησα αλλά είδα αισθητή διαφορά στο UI, μετά την παρόμοια εγκατάσταση από Ubuntu. Αν γυρίσω σε Ubuntu θα το μετρήσω να δω αν είναι placebo ή όχι.

    @flamelab με γεια το Fedora
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 15-02-18 στις 19:00.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.992
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior "OpenSUSE Tumbleweed" ?

    Ο εγκαταστάτης του TW (rolling έκδοση αντίστοιχη του arch) ήταν πολύ καλός και είχε πάρα πολλές δυνατότητες αλλά πριν 1-2 εβδομάδες πέρασε στο TW η νέα υλοποίηση libstorage-ng που έχει ακόμη περισσότερες δυνατότητες. Δεν το έψαξα αλλά σίγουρα θα έχει επιλογή να μπει ο grub στην κατάτμηση και να μην σου πειράξει αυτόν των windows.

    Τουλάχιστον η παλιά libstorage σου εμφάνιζε ένα παράθυρο πριν να αρχίσει οποιαδήποτε και σου έλεγε "create gpt table, create partition τάδε, mkfs ext2 τάδε, κτλ" οπότε μπορείς να κατεβάσεις το net install που είναι μικρό και να το πας μέχρι εκείνο το στάδιο. Αν δεις να λέει ότι θα κάνει κάτι που δεν σου αρέσει, που σου φαίνεται ύποπτο ή κάτι τέτοιο, απλά σταματάς την εγκατάσταση και είσαι οκ.

    Αρκετό κόσμο έχετε πάρει οι archάδες
    OpenSuse for the WIN!

    Πέρα από πλάκα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές με Φεδόρα, και οι δύο rpm based διανομές γαρ. Κλασσικά η Φεδόρα είναι πιο bleeding edge, ενώ η Σουζάνα πιο KDE centric. Προσωπικά παραμένω με Leap και δεν πρόκειται να αλλάξω στο rolling release Tumbleweed. Να φανταστείς μόλις πρόσφατα αναβάθμισα σε Leap 42.3 από 42.2, ενώ το Leap 15.0 βγαίνει σε 1-2 μήνες (τώρα πως τα έχουν κάνει εκεί στη Σουζάνα με τις εκδόσεις του Leap μόνο αυτοί ξέρουν, μόνο και μόνο να μας μπερδεύουν )

    Από εκεί κι έπειτα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Γενικά όμως συμφωνώ θα άφηνα τον Grub να τα αναλάβει όλα και να ξεμπερδεύω. Κάνε τη ζωή σου εύκολη
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.234
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OpenSuse for the WIN!
    Το χάσαμε το κορμί πατριώτη. Έβαλε fedora τελικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από πλάκα, δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές με Φεδόρα, και οι δύο rpm based διανομές γαρ. Κλασσικά η Φεδόρα είναι πιο bleeding edge, ενώ η Σουζάνα πιο KDE centric. Προσωπικά παραμένω με Leap και δεν πρόκειται να αλλάξω στο rolling release Tumbleweed. Να φανταστείς μόλις πρόσφατα αναβάθμισα σε Leap 42.3 από 42.2, ενώ το Leap 15.0 βγαίνει σε 1-2 μήνες (τώρα πως τα έχουν κάνει εκεί στη Σουζάνα με τις εκδόσεις του Leap μόνο αυτοί ξέρουν, μόνο και μόνο να μας μπερδεύουν )
    Ναι και οι δύο εννοείται είναι αξιόλογες διανομές με λίγες διαφορές.

    Προσωπικά, η fedora μου φαίνεται πιο "οργανωμένη". Στο OpenSUSE ενώ υπάρχουν μεν ένα κάρο διαδικασίες και κανόνες παρόλα αυτά είναι λίγο ψιλο ό,τι να ναι (πχ leap 12 -> 42 -> 15). Επίσης η fedora είναι όντως bleeding edge οπότε βολεύει για ένα developer που θέλει νέες εκδόσεις σε toolchain και σημαντικά προγράμματα. Για κάποιον όμως που θέλει rolling, η fedora δεν έχει κάτι. Το rawhide είναι μεν σταθερότατο στο 99% των περιπτώσεων και μπορεί καταχρηστικά να χρησιμοποιηθεί σαν rolling distro αλλά, όπως λένε φυσικά και οι devs του fedora, είναι testing ground και όχι rolling distro. Για παράδειγμα μου έτυχε να μπει στο repo πυρήνας rc1 το οποίο είναι απαράδεκτο αν έχεις στο μυαλό σου το rawhide σαν rolling distro. Από -rc3 και μετά συνήθως είναι σταθερός ο πυρήνας αλλά ο -rc1 είναι σχεδόν εγγυημένος να έχει προβλήματα. Τι τον βάζεις στο repo ? Με το σκεπτικό όμως ότι το rawhide είναι testing ground, είναι απολύτως λογικό να μπει ο -rc1 πυρήνας.

    Άλλο που δεν μου αρέσει είναι το config του πυρήνα. Δεν είμαι ο εξπέρ οπότε μπορεί να είμαι λάθος εγώ αλλά αν δεις κάποιες επιλογές στο config που έχουν στο OpenSUSE λες τι σκέφτονταν και το έκαναν. Δεν έχει κάποια λογική και καμμία άλλη διανομή δεν τις χρησιμοποιεί. Του fedora οι πυρήνες έχουν πολύ λογικό config με εξαίρεση λίγα πράγματα. Το arch έχει ίσως το καλύτερο config. Ίδιο με του fedora χωρίς τις λίγες επιλογές που το fedora κάνει λάθος. Όλα αυτά φυσικά με βάση τι θεωρώ εγώ το τέλειο config.

    Τρίτο που δεν μου αρέσει είναι η ιστοσελίδα. Και το wiki και η κεντρική ιστοσελίδα του OpenSUSE είναι ψιλοχάος. Το μόνο που δεν χωνεύω στην ιστοσελίδα της fedora είναι η ιστοσελίδα με την βάση των πακέτων. Ίσως να μην έχω βρει τη σωστή αλλά όταν το είχα ψάξει είχα βρει 2-3 διαφορετικές με την μία να είναι readonly γιατί αντικαταστάθηκε από την άλλη, μετά υπήρχε μια τρίτη και όλες ήταν άθλιες και δεν μπορούσες να βρεις αυτό που ήθελες.

    Όσο και αν δεν χωνεύω το arch, το packages.archlinux.org είναι η τελειότερη ιστοσελίδα. Όλες οι deps του πακέτου, οι reverse deps, το pkgbuild του για να δεις με ποιες επιλογές χτίστηκε και τι απενεργοποιήθηκε και γενικά τα πάντα που θέλεις να δεις, όλα αυτά σε μια ευανάγνωστη σελιδούλα με απλό κείμενο χωρίς scripts και χαζά. Με ένα κλικ έχεις τα πάντα μπροστά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί κι έπειτα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Γενικά όμως συμφωνώ θα άφηνα τον Grub να τα αναλάβει όλα και να ξεμπερδεύω. Κάνε τη ζωή σου εύκολη
    Εγώ εμπιστεύομαι τον grub λιγότερο και από τον loader των windows Σε bios εμπιστευόμουν την απλότητα του lilo και σε uefi την απλότητα του linux stub (σε συνδυασμό με την ευκολία του refind). Ποτέ δεν μου άρεσε όλη αυτή η πολυπλοκότητα με τους 500 ενσωματωμένους οδηγούς στον grub για κάθε σενάριο. Είναι γνωστόν βέβαια ότι είμαι παράξενος
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Τελικά, σε Archlinux κατέληξα γιατί, θυμήθηκα (εμπρακτα) για αλλη μια φορά τους "κακους" αυτοματισμούς της RH, οποτε βολεύτηκα με μια εγκατάσταση Arch, once again.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.234
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά, σε Archlinux κατέληξα γιατί, θυμήθηκα (εμπρακτα) για αλλη μια φορά τους "κακους" αυτοματισμούς της RH, οποτε βολεύτηκα με μια εγκατάσταση Arch, once again.
    Τι ήταν αυτό που σε ενόχλησε ? Εννοείται ότι δεν ρωτάω για να προσπαθήσω να σε γυρίσω πίσω στο fedora. Απλά από περιέργεια για να το έχουμε υπόψιν μας οι υπόλοιποι όταν εγκαθιστούμε fedora.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ήταν αυτό που σε ενόχλησε ? Εννοείται ότι δεν ρωτάω για να προσπαθήσω να σε γυρίσω πίσω στο fedora. Απλά από περιέργεια για να το έχουμε υπόψιν μας οι υπόλοιποι όταν εγκαθιστούμε fedora.
    Ο Anaconda κρασαρε 2 φορες (ευτυχως πριν την εγκατασταση ή το φορματ), δεν είχε ξεκαθαρες επιλογες στον installer (π.χ. εψαχνα να βρω που θα μπει ο GRUB), ειχα θεμα με το display του GRUB (είχε artifacts), μετα μου εκανε προβληματα με transaction lock ο dnf, μετα επεσα σε transaction προβλημα με dependencies (δεν θυμαμαι που κολλησε).
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  12. #27
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.735
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Anaconda κρασαρε 2 φορες (ευτυχως πριν την εγκατασταση ή το φορματ), δεν είχε ξεκαθαρες επιλογες στον installer (π.χ. εψαχνα να βρω που θα μπει ο GRUB), ειχα θεμα με το display του GRUB (είχε artifacts), μετα μου εκανε προβληματα με transaction lock ο dnf, μετα επεσα σε transaction προβλημα με dependencies (δεν θυμαμαι που κολλησε).

    Κάπως έτσι "Το thread της fedora" έχασε ένα ενεργό χρήστη

    Ευτυχώς για σένα, ξεκόλλησες.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #28
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να'ναι "τυχαια" προβληματα, γιατι παλιοτερα δεν ειχα αντιμετωπισει κατι τετοιο. Απλα με Arch ξερω που βαδίζω, κακα τα ψέματα. Αν και rolling, ειναι ιδιαιτερα (και σωστά κατ'εμε) "συντηρητική", με sane defaults, διανομή.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.234
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Αυτό με το transaction lock πάντως είναι πολύ σπαστικό. Έχει συνέβη και σε εμένα πολλές φορές και όσα και αν διάβασα (σβήσε το τάδε lock file, κάνε αυτό, κάνε εκείνο) σαν λύσεις απέτυχαν. Μετά από reboot όλα ξανά παίζουν μέχρι να ξαναγίνει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.627
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Βασικα πρωτη φορα μου συνέβη. Περισσότερο είχα (παντα) transaction hells, που δεν καταλαβα ποτέ γιατί συμβαινει.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Windows 10 και μπαταρία.
    Από sakisgrand στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 18:35
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-17, 09:52
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 16:45
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 01:28
  5. Πρόβλημα με Windows 10 και Blue Ray Optiarc BD RW BD-5740H
    Από Sardanapalosv στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 07:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας