Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Μετά από εκατομμύρια χρόνια αποχής από το άθλημα ( ), για επαγγελματικούς λόγους, πρέπει να περασω Linux, και για προσωπικούς λόγους Fedora, σε ενα partition του συστήματος μου.

    Έχουμε και λέμε:

    1) 2 x HDD 1TB
    2) 1 x SSD 250GB

    Θελω να εγκατασταθει στον SSD δίπλα στα Windows.

    ΑΛΛΑ (εδω ειναι το δύσκολο)

    Δεν θέλω να αντικατασταθεί ο Windows bootloader, γιατί είναι ένα μεγάλο παίδεμα να τον επαναφέρω αν γινει στραβή.

    Αρα μιλάμε για boot του συστήματος από Windows bootloader.

    Ανεβαζω screenshot από το Windows Disk Management να δείτε τι παίζει:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  disk.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  205,7 KB 
ID: 191359

    Λοιπόν, ο (1) ειναι ο SSD. Εκει θελω να γινει ενα 35άρι partition με /, /boot και swap. Αρκουν και περισσεύουν πιστεύω.

    ο (2) ειναι ενας media δίσκος και ο (3) είναι ο παλιος που'χα για τα Windows μεχρι που πηρα τον SSD.

    Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να το κάνω αυτό ήδη και μεσω EasyBCD από Windows, αδυνατεί ο Windows 10 bootloader να βρει την εγκατασταση Linux και πιστευω οτι εχει να κανει γιατί είναι πολλαπλοί οι δίσκοι και δεν ξερει "πού" να "κοιτάξει".

    Ο, δε, ενας σκληρος δισκος εχει μεινει με το partition scheme που ειχε οταν ειχε Windows παλιοτερα και δεν εχω δεήσει να τον φορμαρω να τον κανω ενιαίο.

    Τι προτείνετε να κάνω ώστε να απλοποιηθεί η διαδικασία ;

    Απλα θελω να μπει η Fedora στον SSD και να κανω dual boot.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Το fedora που θελει να μπει?βρισκει τον bootloader των windows?εχουν αυτοματοποιησει την διαδικασια τα linux kai ston bootloader(δεν τον καταστρεφει)και στο swap και χωρητικοτητα απλα διαλεγεις με τον κερσορα τον χωρα που θες να διθεσεις...εναλλακτικα το βαζεις σε αλλο δισκο μονο του και επιλεγεις boot order
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Δεν θέλω "να βρει" η Fedora το Windows bootloader, γιατι δεν θα δω ποτε τον GRUB2 της Fedora. Θελω boot από Windows bootloader, αυτό ειναι το ζορικο.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να το κάνω αυτό ήδη και μεσω EasyBCD από Windows, αδυνατεί ο Windows 10 bootloader να βρει την εγκατασταση Linux και πιστευω οτι εχει να κανει γιατί είναι πολλαπλοί οι δίσκοι και δεν ξερει "πού" να "κοιτάξει".
    Εγώ δεν κατάλαβα κάτι σε αυτό εδώ που λες. Αν κατάλαβα καλά, ρωτάς για να κάνεις εγκατάσταση αλλά δεν την έκανες ακόμη. Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει εγκατάσταση, τι θα έβρισκε το easybcd ?

    Με το σκεπτικό ότι δεν έχεις UEFI που οι bootloaders είναι απλά ένα αρχείο και το πράγμα απλοποιείται πολύ, το πιο εύκολο (τουλάχιστον που έρχεται στο δικό μου μυαλό) είναι να εγκατασταθεί ο boot loader στην κατάτμηση του linux και όχι στον MBR όπως γίνεται κανονικά. Έτσι δεν θα πειραχτεί ο boot manager των windows και απλά θα του ορίσεις να κάνει "chain load" τον grub2.

    Πώς γίνεται όμως αυτό δεν ξέρω οπότε περίμενε να ακούσεις από κάποιον fedorά, μην σου πω καμμιά χαζομάρα εγώ. Όσες φορές κοίταξα το fedora, είχε τον πιο άθλιο installer που δεν σε άφηνε να πειράξεις τίποτα. Ίσως έχει κάποια επιλογή "μην εγκαθιστάς boot loader" και δεν το θυμάμαι. Αλλιώς το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι εγκατάσταση με το netinstall iso που είναι το μόνο που σου επιτρέπει να επιλέξεις τι πακέτα θα εγκατασταθούν οπότε δεν εγκαθιστάς καθόλου grub για αρχή και το βάζεις μετά χειροκίνητα.

    Σίγουρα όμως είναι μια κάποια διαδικασία και όχι "απλοποιημένο" όπως ζήτησες για αυτό περίμενε να ακούσεις πιο σωστές συμβουλές από ένα fedorά.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ναι, πρόκειται για σύστημα με BIOS, 10 ετών.

    Την έκανα ήδη την εγκατάσταση (την εσβησα μετά).

    [...] Το θέμα είναι ότι δοκίμασα να το κάνω αυτό ήδη και μεσω EasyBCD από Windows, αδυνατεί ο Windows 10 bootloader να βρει την εγκατασταση Linux και πιστευω οτι εχει να κανει γιατί είναι πολλαπλοί οι δίσκοι και δεν ξερει "πού" να "κοιτάξει".[...]
    και δεν την εβρισκε ο Windows bootloader, μεσω bcd edit.

    Το πιο εύκολο είναι να περαστει ο GRUB2 καπου και να γινει αυτος ο κυριος bootloader αλλα θελω να το αποφυγω.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο εύκολο είναι να περαστει ο GRUB2 καπου και να γινει αυτος ο κυριος bootloader αλλα θελω να το αποφυγω.
    Αν τον περάσεις στην κατάτμηση του linux, τότε δεν θα γίνει κύριος και δεν θα σου χαλάσει αυτόν των windows 10. Θα ορίσεις απλά στα windows με το easybcd να κάνει chainload τον grub2.

    Θα ξεκινά κανονικά αυτός των windows και θα βγάζει μενού "windows 10 -> linux" και αν επιλέξεις linux θα τρέχει ο grub2 και θα βγάζει το δικό του μενού "fedora τάδε, fedora τάδε rescue".

    Απλά περίμενε να σου πει κάποιος που γνωρίζει, τι να πατήσεις στην εγκατάσταση για να μπει ο grub2 στην κατάτμηση (ή και κάποιο πιο εύκολο σενάριο από αυτό που σκέφτηκα).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Nαι, θελει κατι πιο "συγκεκριμενο" μου φαινεται, γιατι αδυνατεί να μπουταρει την Fedora, παρα το bcd edit.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.680
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι, θελει κατι πιο "συγκεκριμενο" μου φαινεται, γιατι αδυνατεί να μπουταρει την Fedora, παρα το bcd edit.


    You need to restore MBR, so it boots into Windows again, not Linux, THEN add Linux.

    Boot from Windows installation disk;
    Choose Repair/Startup repair; Windows will restore MBR;
    When done, reboot into Windows;
    Open EasyBCD, and add Linux;
    On reboot, you will see the good old black screen with Windows bootloader and two entries: Windows and Linux;

    https://wiki.archlinux.org/index.php...t_with_Windows

    Στο section BIOS systems υπάρχει καλύτερο documentation
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα έλεγα να αφήσεις τις ματσακονιές με τον EasyBCD και τον αναξιόπιστο bootloader των Windows, και να κάνεις σωστά την εγκατάσταση. Η επαναφορά του Windows bootloader, εάν ποτέ χρειαστεί, είναι κυριολεκτικά 3 εντολές μέσα από στικάκι/DVD εγκατάστασης των Windows:

    Κώδικας:
    bootrec /fixmbr
    bootrec /fixboot
    bootrec /rebuildbcd
    Αν έβαζες Arch θα σου έλεγα ότι ίσως γίνεται αυτό που ζητάς, αλλά στη Fedora με τους αυτοματισμούς είναι σχεδόν αδύνατο. Δηλαδή και να το στήσεις σωστά, στο επόμενο update του GRUB2 παίζει να σπάσουν τα πάντα, λόγω του ότι δεν υποστηρίζεται αυτό το setup.

    Εκτός αυτού, βλέπω ότι το system partition σου για κάποιο λόγο είναι στο δίσκο 3 (όπως τους έχεις ονομάσει στο screenshot), ενώ η κύρια εγκατάσταση στο δίσκο 1, δηλαδή εσύ αυτή τη στιγμή κάνεις boot από τον μηχανικό δίσκο 3. Αυτό περιπλέκει τα πράγματα σε αυτό που θες να κάνεις, και σου καθυστερεί και την εκκίνηση, γιατί πρέπει να διαβαστούν πρώτα τα αρχεία του bootloader στον μηχανικό δίσκο 3 πριν συνεχίσει η εκκίνηση με φόρτωμα αρχείων από τον SSD 1.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ifaigios : 14-02-18 στις 12:20.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Mάλλον με βλεπω με Arch και grub στο MBR να τελειωνω, παραειναι "συνθετο".

    @ifaigios: Οι δυο μεγαλοι σκληροι ειναι απλα για storage, παλια ο πανω πανω στο screenshot ήταν ο main μου με Windows μεσα, απλα δεν τον φορμαρα πάλι εξαρχής για να 'ναι με ενα ενιαιο partition κι εμεινε με το partition scheme της παλιας εγκαταστασης. Εγω εχω τα Windows τωρα στον SSD.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάλλον με βλεπω με Arch και grub στο MBR να τελειωνω, παραειναι "συνθετο".
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior "OpenSUSE Tumbleweed" ?

    Ο εγκαταστάτης του TW (rolling έκδοση αντίστοιχη του arch) ήταν πολύ καλός και είχε πάρα πολλές δυνατότητες αλλά πριν 1-2 εβδομάδες πέρασε στο TW η νέα υλοποίηση libstorage-ng που έχει ακόμη περισσότερες δυνατότητες. Δεν το έψαξα αλλά σίγουρα θα έχει επιλογή να μπει ο grub στην κατάτμηση και να μην σου πειράξει αυτόν των windows.

    Τουλάχιστον η παλιά libstorage σου εμφάνιζε ένα παράθυρο πριν να αρχίσει οποιαδήποτε και σου έλεγε "create gpt table, create partition τάδε, mkfs ext2 τάδε, κτλ" οπότε μπορείς να κατεβάσεις το net install που είναι μικρό και να το πας μέχρι εκείνο το στάδιο. Αν δεις να λέει ότι θα κάνει κάτι που δεν σου αρέσει, που σου φαίνεται ύποπτο ή κάτι τέτοιο, απλά σταματάς την εγκατάσταση και είσαι οκ.

    Αρκετό κόσμο έχετε πάρει οι archάδες
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αν πας σε Arch δοκίμασε το Manjaro για να μην μπλέκεις με δύσκολο install + ότι το πρόγραμμα εγκατάστασης έχει επιλογή
    για το αν θέλεις το grub.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jodoe : 14-02-18 στις 17:51.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ifaigios: Οι δυο μεγαλοι σκληροι ειναι απλα για storage, παλια ο πανω πανω στο screenshot ήταν ο main μου με Windows μεσα, απλα δεν τον φορμαρα πάλι εξαρχής για να 'ναι με ενα ενιαιο partition κι εμεινε με το partition scheme της παλιας εγκαταστασης. Εγω εχω τα Windows τωρα στον SSD.
    Αν προσέξεις στο screenshot που έχεις βάλει, ως "System" και "Active" χαρακτηρίζεται το System Reserved partition που έχεις στον μηχανικό δίσκο 3 (σύμφωνα με τη δική σου αρίθμηση). Αυτό για τα Windows είναι το αντίστοιχο του /boot partition του Linux. Αν αποσυνδέσεις το δίσκο 3, κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπορείς να κάνεις καθόλου boot, ανεξάρτητα με το αν η κύρια εγκατάσταση των Windows είναι στον SSD.

    Όταν έκανες reinstall τα Windows, αυτά αντί να δημιουργήσουν ένα νέο system (boot) partition στον SSD, χρησιμοποίησαν το υπάρχον στον μηχανικό, με αποτέλεσμα τώρα να κάνεις boot από 2 διαφορετικούς δίσκους.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για καλό και για κακό κατέβασε τώρα που μπουτάρει το pc, το supergrub2disk
    https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/
    έτσι θα μπορείς πάντα να μπουτάρεις, ακόμα και χωρίς bootloader

    Δεν ξέρω τι της βρήκες της fedoras, βίτσια είναι αυτά.

    Αντί για bcd και διάφορα άλλα, βάλε κανονικά τον grub στο mbr.
    H όποια διόρθωση είναι εύκολη

    Σε όποια άλλη διανομή ο installer σε ρωτάει που θέλεις να εγκαταστήσεις τον grub2 (mbr ή linux partition)
    Συνήθως τόχουν στην οθόνη που ορίζεις το "/"
    Στη ντόρα δεν ξέρω..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Excuse me sir, do you have a moment to talk about our lord and savior "OpenSUSE Tumbleweed" ?

    Ο εγκαταστάτης του TW (rolling έκδοση αντίστοιχη του arch) ήταν πολύ καλός και είχε πάρα πολλές δυνατότητες αλλά πριν 1-2 εβδομάδες πέρασε στο TW η νέα υλοποίηση libstorage-ng που έχει ακόμη περισσότερες δυνατότητες. Δεν το έψαξα αλλά σίγουρα θα έχει επιλογή να μπει ο grub στην κατάτμηση και να μην σου πειράξει αυτόν των windows.

    Τουλάχιστον η παλιά libstorage σου εμφάνιζε ένα παράθυρο πριν να αρχίσει οποιαδήποτε και σου έλεγε "create gpt table, create partition τάδε, mkfs ext2 τάδε, κτλ" οπότε μπορείς να κατεβάσεις το net install που είναι μικρό και να το πας μέχρι εκείνο το στάδιο. Αν δεις να λέει ότι θα κάνει κάτι που δεν σου αρέσει, που σου φαίνεται ύποπτο ή κάτι τέτοιο, απλά σταματάς την εγκατάσταση και είσαι οκ.

    Αρκετό κόσμο έχετε πάρει οι archάδες
    Μωρέ με το Arch έχω (πολλή) προϋπηρεσία, όπως και με Fedora και σκεφτόμουν ότι θα ήταν πιο pain free η τελευταία στην εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jodoe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πας σε Arch δοκίμασε το Manjaro για να μην μπλέκεις με δύσκολο install + ότι το πρόγραμμα εγκατάστασης έχει επιλογή
    για το αν θέλεις το grub.
    Πολύ πιθανό, αν και θυμάμαι ότι παλιά έβγαζαν ένα ωραίο text-based δισκάκι στο forum που έκανε καλή δουλειά, αλλά δεν το βρίσκω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν προσέξεις στο screenshot που έχεις βάλει, ως "System" και "Active" χαρακτηρίζεται το System Reserved partition που έχεις στον μηχανικό δίσκο 3 (σύμφωνα με τη δική σου αρίθμηση). Αυτό για τα Windows είναι το αντίστοιχο του /boot partition του Linux. Αν αποσυνδέσεις το δίσκο 3, κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπορείς να κάνεις καθόλου boot, ανεξάρτητα με το αν η κύρια εγκατάσταση των Windows είναι στον SSD.

    Όταν έκανες reinstall τα Windows, αυτά αντί να δημιουργήσουν ένα νέο system (boot) partition στον SSD, χρησιμοποίησαν το υπάρχον στον μηχανικό, με αποτέλεσμα τώρα να κάνεις boot από 2 διαφορετικούς δίσκους.
    Χμμ, αυτό θέλει διερεύνηση, είχα την εντύπωση ότι τα'χε ρίξει όλα στον SSD

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καλό και για κακό κατέβασε τώρα που μπουτάρει το pc, το supergrub2disk
    https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/
    έτσι θα μπορείς πάντα να μπουτάρεις, ακόμα και χωρίς bootloader

    Δεν ξέρω τι της βρήκες της fedoras, βίτσια είναι αυτά.

    Αντί για bcd και διάφορα άλλα, βάλε κανονικά τον grub στο mbr.
    H όποια διόρθωση είναι εύκολη

    Σε όποια άλλη διανομή ο installer σε ρωτάει που θέλεις να εγκαταστήσεις τον grub2 (mbr ή linux partition)
    Συνήθως τόχουν στην οθόνη που ορίζεις το "/"
    Στη ντόρα δεν ξέρω..
    Από τις "γνωστές" "ετοιματζήδικες" διανομές είμαι μαλωμένος με τα Debian-ο-ειδή και με με τα RH-ο-ειδή είχα καλύτερη επαφή.

    Από κει και πέρα, όταν ασχολιόμουν (και είχα χρόνο...), με Arch είχα το καλύτερο experience ever (σερί 2007 με 2015 την ίδια εγκατάσταση, που την μετακίνησα 3 μηχανήματα με tarballs).
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Windows 10 και μπαταρία.
    Από sakisgrand στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 18:35
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-17, 09:52
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 16:45
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 01:28
  5. Πρόβλημα με Windows 10 και Blue Ray Optiarc BD RW BD-5740H
    Από Sardanapalosv στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 07:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας