Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 81
  1. #46
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Απο τα χειροτερα κινητα/tablets που εχω δει μεχρι τωρα στα 38 μου χρονια.

  2. #47
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δύο ερωτήσεις ρε παιδία. Ποια είναι η gfk και ποια είναι τα καινοτόμα ελληνικά προιόντα της mls?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #48
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο ερωτήσεις ρε παιδία. Ποια είναι η gfk και ποια είναι τα καινοτόμα ελληνικά προιόντα της mls?
    ολοι την ιδια απορια εχουμε, το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι η MLS ριχνει τα μισα λεφτα που κερδιζει στη διαφημιση για να μπΟρεσει να πουλησει, ειδαλλως θα ειχε κλεισει προ πολλου, επισης το χαιβανι ο ελληνας συνεχιζει να κοιμαται ορθιος και τρωει αμασητα οτι του πασαρει το καθε πολυκαταστημα και οτι βλεπει στη τηλεοραση.

  4. #49
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ολοι την ιδια απορια εχουμε, το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι η MLS ριχνει τα μισα λεφτα που κερδιζει στη διαφημιση για να μπΟρεσει να πουλησει, ειδαλλως θα ειχε κλεισει προ πολλου, επισης το χαιβανι ο ελληνας συνεχιζει να κοιμαται ορθιος και τρωει αμασητα οτι του πασαρει το καθε πολυκαταστημα και οτι βλεπει στη τηλεοραση.
    Εφόσον έχει τα προϊόντα της σε τόσα διαφορετικά μαγαζιά τότε δείχνει ένα πολύ καλό επιχειρηματικό πλάνο με πολλές συνεργασίες.
    Οι συνεργάτες της άραγε δεν ενοχλούνται από τα τόσα προβληματικά προιόντα που λέτε ότι έχει;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #50
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχει τα προϊόντα της σε τόσα διαφορετικά μαγαζιά τότε δείχνει ένα πολύ καλό επιχειρηματικό πλάνο με πολλές συνεργασίες.
    Οι συνεργάτες της άραγε δεν ενοχλούνται από τα τόσα προβληματικά προιόντα που λέτε ότι έχει;
    Οι συνεργατες της δεν ενοχλουνται γιατι πολυ απλα ειναι μεσαζωντες, δε φερουν καμια ευθυνη απο τη πωληση του προιοντος και μετα. Την εγγυηση δε τι δινει το καταστημα αν γνωριζεις αλλα ο προμηθευτης, επομενως ας πουμε οτι εσυ ερχεσε και αγοραζεις κατι απο μενα και μετα απο ενα μηνα χαλαει το προιον θα σταλει πισω στην αντιπροσωπεια και εκεινη ειναι υπευθυνη να στο επισκευασει αλλαξει κτλ. Το οτι εσυ αγορασες ενα προιον MLS ειναι δικη σου ευθυνη και βεβαια μην μου πεις οτι φταει ο πωλητης που στο προτεινε γιατι εκεινος μπορει να κανει promotion μπορει οτδηποτε. ΣΕ καμία περιπτωση δε φερει ευθυνη το λιανικο καταστημα και βεβαια δεν προκειτε καμια μεγαλη αλυσιδα να πει εγω δε βαζω MLS γιατι πολυ απλα βγαζουν υπερκερδη και δεν φερουν οπως ειπα καποια ευθυνη. Ελπιζω να σε καλυψα και να καταλαβες.

    Επισης μη μου πεις οτι δε θα ξαναπαει ο εληνας να ψωνησει απο ενα καταστημα επειδη απο μονος του πηγε και πειρε μια πατατα στα χερια και δεν εχει τι να τη κανει επειδη καθε τρεις και λιγο χαλαει.

  6. #51
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συνεργατες της δεν ενοχλουνται γιατι πολυ απλα ειναι μεσαζωντες, δε φερουν καμια ευθυνη απο τη πωληση του προιοντος και μετα. Την εγγυηση δε τι δινει το καταστημα αν γνωριζεις αλλα ο προμηθευτης, επομενως ας πουμε οτι εσυ ερχεσε και αγοραζεις κατι απο μενα και μετα απο ενα μηνα χαλαει το προιον θα σταλει πισω στην αντιπροσωπεια και εκεινη ειναι υπευθυνη να στο επισκευασει αλλαξει κτλ. Το οτι εσυ αγορασες ενα προιον MLS ειναι δικη σου ευθυνη και βεβαια μην μου πεις οτι φταει ο πωλητης που στο προτεινε γιατι εκεινος μπορει να κανει promotion μπορει οτδηποτε. ΣΕ καμία περιπτωση δε φερει ευθυνη το λιανικο καταστημα και βεβαια δεν προκειτε καμια μεγαλη αλυσιδα να πει εγω δε βαζω MLS γιατι πολυ απλα βγαζουν υπερκερδη και δεν φερουν οπως ειπα καποια ευθυνη. Ελπιζω να σε καλυψα και να καταλαβες.

    Επισης μη μου πεις οτι δε θα ξαναπαει ο εληνας να ψωνησει απο ενα καταστημα επειδη απο μονος του πηγε και πειρε μια πατατα στα χερια και δεν εχει τι να τη κανει επειδη καθε τρεις και λιγο χαλαει.
    Εντάξει και εσύ και κάποιοι άλλοι, τα παρουσιάζεις λες και αποτελούν απειλή για τον πλανήτη τα προιόντα τους. Κόψε κάτι.

    Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, υπερκοστολογημένες low-mid range κινεζιές που δεν έχουν καμία σχέση από ελλάδα (και ίσως κάποια αρχή θα έπρεπε να επέμβει για τις χαζομάρες περί ελληνικών προιόντων*) και τίποτα παραπάνω. Ποντάρουν στην εύκολη πώληση λόγω του ότι υπάρχουν σε αφθονία στα ράφια των ελληνικών καταστημάτων και στην άγνοια του καταναλωτή περί επιλογών. Αλλά δεν είναι και η σαπίλα που προσπαθείτε να παρουσιάσετε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #52
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Η αλήθεια είναι ότι μας πληρώνει η σαμσουνγκ για να δυσφημίζουμε την mls επειδη δεν έχει τις πρωτιές της mls. Μαρεσει να μιλάω με αποδείξεις έχω δύο τάμπλετ με χτυπημένη μνήμη δεν φλασαρονται καν, ειδικά το ένα με ελάχιστη χρήση, άλλο κινητό με σπασμένο touchpanel δεν έχει ανταλλακτικό ούτε η mls ούτε υπάρχει διαθέσιμο με part number, άλλο κινητό έχει αλλάξει δύο φορές μπαταρία εντός εγγύησης που πάλι δεν βρίσκω part number στο ιντερνέτ για να μην πάει στην mls για αλλαγή, ολοκαίνουριο τάμπλετ φούσκωσε η μπαταρία του και σήκωσε όλη την οθόνη, τελικά για να μην στα πολυλογω στα δέκα που ήρθαν mls φτιάχτηκε το ένα μετά από καιρό και με προσπάθεια να βρω οθόνη από alixpress και την βοήθεια του Κινέζου π Μ τη βρήκε και τη παρήγγειλα. Τώρα αν αυτό δεν είναι σαπιλα τότε τι είναι? Τέτοια κατάσταση δεν συνάντησα σε καμία άλλη εταιρεία ακόμα και από noname κινέζικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dancerman : 17-02-18 στις 00:41.

  8. #53
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι μας πληρώνει η σαμσουνγκ για να δυσφημίζουμε την mls επειδη δεν έχει τις πρωτιές της mls. Μαρεσει να μιλάω με αποδείξεις έχω δύο τάμπλετ με χτυπημένη μνήμη δεν φλασαρονται καν, ειδικά το ένα με ελάχιστη χρήση, άλλο κινητό με σπασμένο touchpanel δεν έχει ανταλλακτικό ούτε η mls ούτε υπάρχει διαθέσιμο με part number, άλλο κινητό έχει αλλάξει δύο φορές μπαταρία εντός εγγύησης που πάλι δεν βρίσκω part number στο ιντερνέτ για να μην πάει στην mls για αλλαγή, ολοκαίνουριο τάμπλετ φούσκωσε η μπαταρία του και σήκωσε όλη την οθόνη, τελικά για να μην στα πολυλογω στα δέκα που ήρθαν mls φτιάχτηκε το ένα μετά από καιρό και με προσπάθεια να βρω οθόνη από alixpress και την βοήθεια του Κινέζου π Μ τη βρήκε και τη παρήγγειλα. Τώρα αν αυτό δεν είναι σαπιλα τότε τι είναι? Τέτοια κατάσταση δεν συνάντησα σε καμία άλλη εταιρεία ακόμα και από noname κινέζικα.
    για μένα η MLS σημαίνει "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ"

    όταν άκουσα το συγγενικό μου πρόσωπο να του αγοράσω το MLS Magic 10.1 ένα υποτίθεται από τα κορυφαία tablet της αγοράς και σε μια τιμή 250 ευρώ (που τόσα μου κόστισε το ASUS GOOGLE NEXUS 7 (2013) που για μένα είναι το κορυφαίο) από την γνωστή αλυσίδα MEDIAMARKT και μετά από θυραμβικά σχόλια στο skroutz.gr
    και το αποτέλεσμα ήταν δύο στα δύο σφραγισμένα/καινούργια να έχουν πρόβλημα ώστε να γυρίσουν στο κατάστημα Mediamarkt (Συγγρού 340) και από εκεί στην MLS και να χρειαστεί να κάνω επώνυμα καταγγελία στον ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ώστε η MLS και κατά συνέπεια το κατάστημα MEDIAMARKT να κάνει τα αυτονόητα δηλαδή πιστωτικό ώστε να αγοράσω ότι θέλω και μαντέψτε αγόρασα ένα Tablet της Lenovo Tab2 A10-70 πολύ καλύτερο ειλικρινά αφού σκέφτομαι να πάρω και το Lenovo Tab3 για μένα...

    τι μου λέτε τώρα για MLS....το μόνο που λέω ευτυχώς που στο skroutz.gr δεν έσβησαν τα αρνητικά σχόλια για την MLS και τα προιόντα της τουλάχιστον να γλυτώσει από μπελάδες άλλος κόσμος και μιλάω με αποδείξεις έτσι για όποιον έχει αμφιβολίες υπάρχουν ολες οι απαραίτητες αποδείξεις και μιλάμε για προιόντα που στα χέρια του συγγενικού προσώπου δεν κάθησαν ούτε (1) μια εβδομάδα τον περισσότερο χρόνο τον έφαγαν στο σέρβις της MLS από ότι στα χέρια του πελάτη...

    κανονικά θα έπρεπε αν ζούσαμε σε πραγματική χώρα κάποιες εταιρείες να φάνε πρόστιμο από την ανάλογη αρχή για παραπλανητική διαφήμιση

    πάντως το πάθημα μου έδειξε μακριά από Tablets αυτού του τύπου Android/Windows δεν παίζει...καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις ένα Microsoft Surface και να κάνεις την δουλεία σου

  9. #54
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Της μάνας μου που έχω πάρει ένα Samsung Tab A 10.1 2016 το καλοκαίρι του ίδιου χρόνου λειτουργεί πολύ καλά ως τώρα. 284 κόστιζε τότε καθώς ήταν καινούργιο μοντέλο αλλα πιστεύω ότι τα άξιζε.
    Packets: Lost in the intrawebs

  10. #55
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Η MLS δίνει 2 χρόνια εγγύηση, χωρίς να αμφισβητώ αυτά που λες, δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται ο Συνήγορος του πολίτη σε τυπικό θέμα αντικατάστασης ή επισκευής κάποιας συσκευής κατά την διάρκεια της εγγύησης.
    Εκτός και αν η επισκευή ή αντικατάσταση πήρε πάνω από πχ 10 εργάσιμες, ας συζητησουμε αλλού τι θα πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Οταν το κόστος είναι η προτεραιότητα 0 τότε η μαζική παραγωγή έχει ατέλειες. Αν λέτε ότι στην MLS το % DOA ή βλαβών είναι υψηλό υπάρχει η εγγύηση.
    Αν θα πάνε σε άλλον κινέζο με καλύτερη ποιότητα κατασκευής (αν κατάλαβα καλά τα σχόλια) τότε η τιμή του προϊόντος θα ανέβει, σε τέτοια περίπτωση μπορούν να συμβούν πολλά και διάφορα και απρόβλεπτα.

    Συμφωνώ με τον Zus #51 για τα Ελληνικά προϊόντα, θα πρέπει να κάποιος να βάλει φίλτρα στο τι ειναι Ελληνικό, όπως πχ 'τα πιο έξυπνα κινητά' ή 'τα πιο στυλάτα tablets'

  11. #56
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η MLS δίνει 2 χρόνια εγγύηση, χωρίς να αμφισβητώ αυτά που λες, δεν καταλαβαίνω πως εμπλέκεται ο Συνήγορος του πολίτη σε τυπικό θέμα αντικατάστασης ή επισκευής κάποιας συσκευής κατά την διάρκεια της εγγύησης.
    Εκτός και αν η επισκευή ή αντικατάσταση πήρε πάνω από πχ 10 εργάσιμες, ας συζητησουμε αλλού τι θα πρέπει να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Οταν το κόστος είναι η προτεραιότητα 0 τότε η μαζική παραγωγή έχει ατέλειες. Αν λέτε ότι στην MLS το % DOA ή βλαβών είναι υψηλό υπάρχει η εγγύηση.
    Αν θα πάνε σε άλλον κινέζο με καλύτερη ποιότητα κατασκευής (αν κατάλαβα καλά τα σχόλια) τότε η τιμή του προϊόντος θα ανέβει, σε τέτοια περίπτωση μπορούν να συμβούν πολλά και διάφορα και απρόβλεπτα.

    Συμφωνώ με τον Zus #51 για τα Ελληνικά προϊόντα, θα πρέπει να κάποιος να βάλει φίλτρα στο τι ειναι Ελληνικό, όπως πχ 'τα πιο έξυπνα κινητά' ή 'τα πιο στυλάτα tablets'
    Προσωπικά δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω νέο θέμα

    πως εμπλέκεται...ο συνήγορος του καταναλωτή

    να σου πω

    καταρχήν όταν αγοράζεις κάτι έχεις αυτό που λένε "DOA" ισχύς 15 μέρες
    μετά έχεις την "Εγγύηση" η οποία βάση Ε.Ε σε όλα τα ηλεκτρονικά είδη είναι 2 χρόνια ή 24 μήνες

    ο συνήγορος του καταναλωτή κολλάει στο γεγονός ότι η MLS αν και παρέλαβε τα (2) δύο καινούργια/σφραγισμένα σε πλήρη συσκευασία tablet MLS Magic 10.1 αρνήθηκε να επιτρέψει στο κατάστημα MEDIAMARKT (Συγγρού 340) να κόψει πιστωτικό προς τον πελάτη (εμένα στην προκειμένη περίπτωση) για αγορά άλλου προιόντος καθώς μετά από αυτή την εμπειρία μου δεν επιθυμούσα να αγοράσω άλλο προιόν της MLS
    έτσι χρειάστηκε η παρέμβαση της ανεξάρτητης αρχής για να γίνει το αυτονόητο καθώς εγώ δεν δεχόμουν ούτε επισκευή ούτε αλλαγή με ίδιο ή άλλο μοντέλο της MLS (σημείωση ο έλεγχος των προιόντων όπου διαπιστώθηκε το πρόβλημα τους ότι δεν οφείλεται από τον πελάτη είχε γίνει)

    σκέψου ένα πράγμα το MLS Magic 10.1 αυτή την στιγμή που μιλάμε κοστίζει 299 ευρώ και στο skroutz 219-299 ευρώ (αν θες να διαβάσεις το πλήρες ιστορικό στο skroutz θα το βρείς εδώ)
    εγώ που το αγόρασα 239 ευρώ (απόδειξη αγοράς) με εγγύηση της αντιπροσωπείας (η βλακεία που έκανα ήταν ότι δεν πήρα τότε την έξτρα εγγύηση από τα MEDIAMARKT πιθανόν να είχα γλυτώσει την ταλαιπωρία αυτή
    ενώ το lenovo αγοράστηκε με την εγγύηση της αντιπροσωπείας (2 χρόνια) + την έξτρα εγγύηση από τα MEDIAMARKT για ότι πάθει (4 χρόνια)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 17-02-18 στις 11:44.

  12. #57
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω νέο θέμα

    πως εμπλέκεται...ο συνήγορος του καταναλωτή

    να σου πω

    καταρχήν όταν αγοράζεις κάτι έχεις αυτό που λένε "DOA" ισχύς 15 μέρες
    μετά έχεις την "Εγγύηση" η οποία βάση Ε.Ε σε όλα τα ηλεκτρονικά είδη είναι 2 χρόνια ή 24 μήνες

    ο συνήγορος του καταναλωτή κολλάει στο γεγονός ότι η MLS αν και παρέλαβε τα (2) δύο καινούργια/σφραγισμένα σε πλήρη συσκευασία tablet MLS Magic 10.1 αρνήθηκε να επιτρέψει στο κατάστημα MEDIAMARKT (Συγγρού 340) να κόψει πιστωτικό προς τον πελάτη (εμένα στην προκειμένη περίπτωση) για αγορά άλλου προιόντος καθώς μετά από αυτή την εμπειρία μου δεν επιθυμούσα να αγοράσω άλλο προιόν της MLS
    έτσι χρειάστηκε η παρέμβαση της ανεξάρτητης αρχής για να γίνει το αυτονόητο καθώς εγώ δεν δεχόμουν ούτε επισκευή ούτε αλλαγή με ίδιο ή άλλο μοντέλο της MLS (σημείωση ο έλεγχος των προιόντων όπου διαπιστώθηκε το πρόβλημα τους ότι δεν οφείλεται από τον πελάτη είχε γίνει)

    σκέψου ένα πράγμα το MLS Magic 10.1 αυτή την στιγμή που μιλάμε κοστίζει 299 ευρώ και στο skroutz 219-299 ευρώ (αν θες να διαβάσεις το πλήρες ιστορικό στο skroutz θα το βρείς εδώ)
    εγώ που το αγόρασα 239 ευρώ (απόδειξη αγοράς) με εγγύηση της αντιπροσωπείας (η βλακεία που έκανα ήταν ότι δεν πήρα τότε την έξτρα εγγύηση από τα MEDIAMARKT πιθανόν να είχα γλυτώσει την ταλαιπωρία αυτή
    ενώ το lenovo αγοράστηκε με την εγγύηση της αντιπροσωπείας (2 χρόνια) + την έξτρα εγγύηση από τα MEDIAMARKT για ότι πάθει (4 χρόνια)
    Το DOA είναι κάτι που το παρέχει ο κατασκευαστής ή το κατάστημα, χωρίς να είναι κάποια υποχρέωση απο κάποιο νόμο, οι μέρες που το παρέχουν είναι ανάλογα τον κατασκευαστή ή το κατάστημα.

    Tο Mediamarkt παρέχει 14 μέρες (ή 28 αν είσαι μέλος του club) για να επιστρέψεις κάτι και να το αλλάξεις, χωρίς να στείλει κάτι στον προμηθευτή.

  13. #58
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DOA είναι κάτι που το παρέχει ο κατασκευαστής ή το κατάστημα, χωρίς να είναι κάποια υποχρέωση απο κάποιο νόμο, οι μέρες που το παρέχουν είναι ανάλογα τον κατασκευαστή ή το κατάστημα.

    Tο Mediamarkt παρέχει 14 μέρες (ή 28 αν είσαι μέλος του club) για να επιστρέψεις κάτι και να το αλλάξεις, χωρίς να στείλει κάτι στον προμηθευτή.
    Οι όροι του media markt είναι αρκετά -και ηθελημένα νομίζω- αόριστοι και δεν τους τηρούν πάντα.

    Για παράδειγμα μου έχουν αρνηθεί επιστροφή επειδή ο όρος άθικτη συσκευασία -κατά την ερμηνεία εκείνης της ημέρας- συμπεριλάμβανε και το απλό... άνοιγμα της συσκευασίας, ισχυρίστηκαν. Είχε ανοίξει άρα "δεν ήταν άθικτη". Το add insult to injury, επρόκειτο μάλιστα για DOA συσκευή, όχι για επιστροφή προϊόντος που δεν μου άρεσε! Σε φίλο μου έχει τύχει να κάνουν αλλαγή μπροστά μου χωρίς παράπονα. Δυστυχώς δεν αποτελούν υπόδειγμα σταθερής πολιτικής ή φιλικότητας προς τον πελάτη στο θέμα.

    Που μου θυμίζει ότι η Asus αυτές τις μέρες διαφημίζει "δικαίωμα επιστροφής χρημάτων μέχρι και τρεις μήνες μετά την αγορά" στα Zenbook ultrabooks της, με μια αρκετά εκτεταμένη εκστρατεία με μπανεράκια στο ελληνικό ιντερνετ. Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάζει τους όρους αναφέρουν, γελοιωδώς, όρο "να μην έχουν γίνει αλλαγές στο hardware ή στο software του λαπτοπ". Με άλλα λόγια έδωσαν παραθυράκι στον εαυτό τους -που δεν ξέρω πόσες φορές σκοπεύουν να το επικαλεστούν- να σου αρνηθούν την επιστροφή που διαφημίζουν επειδή... έκανες εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα??? Αυτό πλησιάζει τα όρια της καθαρής εξαπάτησης.

  14. #59
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DOA είναι κάτι που το παρέχει ο κατασκευαστής ή το κατάστημα, χωρίς να είναι κάποια υποχρέωση απο κάποιο νόμο, οι μέρες που το παρέχουν είναι ανάλογα τον κατασκευαστή ή το κατάστημα.

    Tο Mediamarkt παρέχει 14 μέρες (ή 28 αν είσαι μέλος του club) για να επιστρέψεις κάτι και να το αλλάξεις, χωρίς να στείλει κάτι στον προμηθευτή.
    28 μέρες στην περίπτωση μου καθώς είμαι μέλος του MEDIAMARKT CLUB

    το λάθος μου ήταν που δέχτηκα να πάρω άλλο ένα ίδιο αντί να επιλέξω άλλης μάρκας tablet με το που παρουσίασε πρόβλημα το πρώτο MLS Magic 10.1

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι όροι του media markt είναι αρκετά -και ηθελημένα νομίζω- αόριστοι και δεν τους τηρούν πάντα.

    Για παράδειγμα μου έχουν αρνηθεί επιστροφή επειδή ο όρος άθικτη συσκευασία -κατά την ερμηνεία εκείνης της ημέρας- συμπεριλάμβανε και το απλό... άνοιγμα της συσκευασίας, ισχυρίστηκαν. Είχε ανοίξει άρα "δεν ήταν άθικτη". Το add insult to injury, επρόκειτο μάλιστα για DOA συσκευή, όχι για επιστροφή προϊόντος που δεν μου άρεσε! Σε φίλο μου έχει τύχει να κάνουν αλλαγή μπροστά μου χωρίς παράπονα. Δυστυχώς δεν αποτελούν υπόδειγμα σταθερής πολιτικής ή φιλικότητας προς τον πελάτη στο θέμα.

    Που μου θυμίζει ότι η Asus αυτές τις μέρες διαφημίζει "δικαίωμα επιστροφής χρημάτων μέχρι και τρεις μήνες μετά την αγορά" στα Zenbook ultrabooks της, με μια αρκετά εκτεταμένη εκστρατεία με μπανεράκια στο ελληνικό ιντερνετ. Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάζει τους όρους αναφέρουν, γελοιωδώς, όρο "να μην έχουν γίνει αλλαγές στο hardware ή στο software του λαπτοπ". Με άλλα λόγια έδωσαν παραθυράκι στον εαυτό τους -που δεν ξέρω πόσες φορές σκοπεύουν να το επικαλεστούν- να σου αρνηθούν την επιστροφή που διαφημίζουν επειδή... έκανες εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα??? Αυτό πλησιάζει τα όρια της καθαρής εξαπάτησης.
    αυτός μήπως είναι όρος όμως που τον βάζει η ASUS και όχι το κατάστημα λιανικής?

  15. #60
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    αυτός μήπως είναι όρος όμως που τον βάζει η ASUS και όχι το κατάστημα λιανικής?
    Nαι το έβαλα σε ξεχωριστή παράγραφο γιατί αυτό αφορά παραπλανητική διαφήμιση της asus, όχι των MediaMarkt. Η εμπειρία μου με την πολιτική των media markt -που ούτε αυτή ανταποκρίνεται σε όσα διαφημίζουν- είναι στην προηγούμενη παράγραφο. Δικό μου το λάθος, δεν το ξεκαθάρισα επαρκώς.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4582
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-24, 22:00
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 21:05
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 14:51
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 09:29
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας