Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα. Ήθελα μία βοήθεια σχετικά με τα παρακάτω.

    Μία κάρτα SIM Wind βρίσκεται εγκατεστημένη τόσα χρόνια σε ένα πολύ παλιό μικρούλι καρτοκινητό ALCATEL 1010X. Ούτε καν touch (καταλαβαίνετε, παμπάλαιο ! ! !).
    Βρέθηκε, τώρα, ένα 2-SIM Lenovo A319, και θέλω να βάλω την κάρτα σε αυτό.

    Τώρα αρχίζουν τα παράδοξα...

    Έχοντας την κάρτα στο ALCATEL, στο 1270 φωνητικό μήνυμα μου λέει ότι ο αριθμός έχει απενεργοποιηθεί, για να ξαναενεργοποιηθεί ανανεώστε τον χρόνο ομιλίας. Κάπως έτσι είναι το μήνυμα.
    Η καρτα Wind έχει να ανανεωθεί από Ιούνιο 2017. Να δώσω εδώ σαν στοιχείο ότι η κάρτα ακόμη δεν είναι F2G. Άλλωστε, να υποθέσω πως αυτό αποδεικνύει το γεγονός πως λειτουργεί για την ώρα το 1270. Λέω "να υποθέσω" διότι δεν γνωρίζω και τόσα από κινητά, εταιρίες καρτοκινητής, μηνύματα, κλπ.

    Τώρα, και χωρίς να έχω ανανεώσει ακόμη το υπόλοιπο, βάζω την κάρτα στο LENOVO. Πάω να πάρω 1270, και βγάζει στην οθόνη ένα "αναζήτηση δικτύου", και την στρογγυλή κλεψύδρα να στριφογυρίζει ασταμάτητα, και μένει εκεί. Δεν βγάζει το φωνητικό μήνυμα που βγάζει στο ALCATEL. Ουσιαστικά, δεν κάνει την κλήση στο 1270. Ενώ, κλήσεις εισερχόμενες, γίνονται. Και οι επαφές της κάρτας διαβάζονται κανονικά. Άρα η κάρτα διαβάζεται.

    Ερώτημα 1.

    Πώς στο πολύ παλαιότερης τεχνολογίας ALCATEL γίνεται κλήση στο 1270, ενώ στο LENOVO τίποτα;;;;

    Συνεχίζουμε...

    Έχω αγοράσει μία F2G 10,00 Euro και θέλω να την περάσω στην κάρτα, για να μπορώ να κάνω καί εξερχόμενες. Επίσης λέω, μηπως με την ανανέωση, δουλέψει καί το LENOVO. Αν και δεν πίστευα πως αυτό φταίει, και κάνει συνέχεια αναζήτηση δικτύου στο LENOVO, και το LENOVO δεν κάνει κλήσεις. Τέλος πάντων, είπα να πάρω 1268 από το LENOVO, μπας και. Μπα, τα ίδια. Μονίμως αναζήτηση δικτύου. Το απενεργοποιώ, εγκαθιστώ την κάρτα στο παλιό, το ALCATEL, και το ανοίγω. Παίρνω 1268 (παίρνει κανονικά το 1268), ακολουθώ τις οδηγίες, και την περνάω. Εν μέρει όλα καλά. Τί εννοώ με το εν μέρει; Αμέσως εξηγώ, που είναι και το σημαντικότερο της υπόθεσης.

    Με το που περνάω την F2G με το ALCATEL, βγαίνει μήνυμα πως το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι 8,92Euro. Δοκιμάζω εξερχόμενη κλήση. Παίρνω στο σπίτι. Δεν σηκώνω το ακουστικό. Απλά για δοκιμή. Καλεί. Οπότε, όλα εντάξει. Κάνει με το ALCATEL κλήση. Επίσης, δοκιμάζω από το σπίτι προς το ALCATEL, καί δέχεται. Δοκίμασα καί τα δύο.

    Ερώτηση 2.

    Χωρίς να έχω σηκώσει το ακουστικό στο σπίτι, στις 2-3 δοκιμαστικές που έκανα με το ALCATEL προς το σπίτι, πάω να δω από το ALCATEL στο 1268 υπόλοιπο, και τώρα μου βγάζει διαθέσιμο υπόλοιπο στην κάρτα μόνο 0,63Euro!!! Τί έχει γίνει; Δεν χρησιμοποίησα καθόλου την κάρτα. Ούτε κλήση, ούτε SMS. Τίποτα. Ακόμη βρίσκομαι στις δοκιμές, και προσπαθώ να φτάσω στο αποτέλεσμα:να περάσω την κάρτα στο LENOVO, και να μπορώ να κάνω εισερχόμενες καί εξερχόμενες κλήσεις. Το υπόλοιπο 8,92 ευρω το έβγαλε μία και μόνο μία φορά:στην ανανέωση. Γιατί το υπόλοιπο τώρα είναι τόσο λίγο; Αφού δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου την κάρτα.

    Έστω και με αυτό το υπόλοιπο ( 0,63 ευρω), το ALCATEL κάνει ακόμη κλήσεις. Δοκιμάζω προς το σπίτι. Όλα ok. Βγάζω την κάρτα από το ALCATEL, και την βάζω στο LENOVO. Ανοίγω, και στην αρχική οθόνη, εκεί που δίνεις το PIN, έχει χαμηλά ένα scroll message:"Η ΚΑΡΤΑ SIM ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ - ΜΟΝΟ ΚΛΗΣΕΙΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ". Βάζω το pin, μπαίνω, αλλά και πάλι δεν κάνει κλήσεις. Μονίμως αναζήτηση δικτύου. Τί είναι αυτό; Εάν η κάρτα ήταν κλειδωμένη (να υποθέσω πως κλειδωμένη σημαίνει δεν κάνει εξερχόμενες), όπως λέει στην αρχική οθόνη, πώς λειτουργεί κανονικά στο ALCATEL; Δηλαδή, στο ένα τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτη και στο άλλο κλειδωμένη;;;

    Σκέφτηκα μήπως στο LENOVO δεν διαβάζεται η κάρτα, και θέλει μετατροπή σε πιό μοντέρνο chip. Ξέρετε, αυτή τη μετατροπή που σου κάνουν στα 5 - 10 Euro. Αλλά, αυτό το απορρίπτω από το γεγονός πως αυτό το κάνεις όταν δεν ταιριάζουν τα μεγέθη των chips-καρτών στα κινητά (εδώ έχουμε παλιά κινητά καί τα 2 και η κάρτα ταιριάζει εξίσου).

    Να δώσω σαν πληροφορία πως το LENOVO λειτουργεί κανονικά.

    Μπορείτε, σας παρακαλώ, να μου λύσετε τις απορίες στο όλο story; Τί γίνεται με όλα αυτά;

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Για το πόσο, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, πχ μπορεί να είχε χρωστούμενα η κάρτα απο παλιά και τώρα που έβαλες χρήματα να τα πήρανε, μπορεί να είχε ενεργή κάποια υπηρεσία για "δωρεάν" χρόνο και εφόσον είδε λεφτά να έκανε την αγορά του πακέτου.

    Το κλειδωμένη που αναφέρει είναι για το πιν, όχι για τις εξερχόμενες, αφού δέχεται εισερχόμενες το lenovo με αυτή την κάρτα τότε δεν ξέρω τι να σου πω, μάλλον κάποια ασυμβατότητα ανάμεσα στην κάρτα και το Lenovo

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το πόσο, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, πχ μπορεί να είχε χρωστούμενα η κάρτα απο παλιά και τώρα που έβαλες χρήματα να τα πήρανε, μπορεί να είχε ενεργή κάποια υπηρεσία για "δωρεάν" χρόνο και εφόσον είδε λεφτά να έκανε την αγορά του πακέτου.
    Αυτό το lenovo είναι της μητέρας μου, που δεν πολυχρησιμοποιούσε το κινητό για να έχει χρωστούμενα. Βέβαια, δεν παίρνω και όρκο. Εάν μάθω κάτι σχετικό, θα ανεβάσω. Πάντως, για να καταλάβετε τη σχέση της με το κινητό, έπρεπε να τη της το πούμε περί τις 10 φορές για να το φορτίσει μία. Δεν την απασχολεί καθόλου αυτή η συσκευή. Περίπου 340 ημέρες το χρόνο είναι σβηστό λόγω μη φόρτισης.

    Επίσης, κάτι ακόμη να ρωτήσω. Μέχρι τώρα, πήγαινε στον Γερμανό και έκανε την ανανέωση. Μήπως τώρα για πρώτη φορά με το F2G μπήκε αυτόματα σε κάποιο πακέτο F2G και τα ρούφηξε; Τώρα είναι f2g μονίμως; Μπορεί να ξαναγυρίσει στα παλιά ώστε να κάνει ανανεώσει από γερμανό; Δεν χρειάζεται το f2g. Τα παλιά και απλά και έχει την ησυχία της. Εκεί, λες απλα ένα νουμεράκι, και όλα ok.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού δέχεται εισερχόμενες το lenovo με αυτή την κάρτα τότε δεν ξέρω τι να σου πω, μάλλον κάποια ασυμβατότητα ανάμεσα στην κάρτα και το Lenovo
    Το πιό πιθανό. διότι, βάζω και γω απ' το δικό μου (SAMSUNG S7580), που έχω COSMOTE, το ίδιο μέγεθος κάρτας (είναι οι πρώτες plug-in , 15 x 25 mm , 1989), και δοκιμάζω κλήση, και όλα ok. Άρα το πιό πιθανό να είναι αυτό που λες. Να υποθέσω πως υπάρχει μετατροπή αυτής της plug-in στο ίδιο μέγεθος αλλα σε πιό μοντέρνα ώστε να διαβάζεται απ' το lenovo; Αν ναι, μπορώ να το πιστοποιήσω κάπως, και μετά να προχωρήσω; Και η μετατροπή (εάν αυτό είναι η λύση), είναι αυτά τα 5 -10 που έχω ακουστά;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγω παλαιότερα με ενα Νοκια GPRS στο οποίο υπήρχε μια πολύ παλίας τεχνολογίας κάρτα sim την οποία όταν δοκιμασαμε να την βάλουμε σε ένα πιο καινούργιο -όχι smartphone- κινητό δεν την αναγνώριζε καν. Μόλις επικοινωνήσαμε με τη Cosmote μας ειπανκαι πηγαμε σε ενα κατάστημα πληρώσαμε 5 ευρώ και μας έδωσαν μια καινούργια κάρτα νέας τεχνολογίας. Μόλις τη βάλαμε στο κινητό δούλεψε κανονικα.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το lenovo είναι της μητέρας μου, που δεν πολυχρησιμοποιούσε το κινητό για να έχει χρωστούμενα. Βέβαια, δεν παίρνω και όρκο. Εάν μάθω κάτι σχετικό, θα ανεβάσω. Πάντως, για να καταλάβετε τη σχέση της με το κινητό, έπρεπε να τη της το πούμε περί τις 10 φορές για να το φορτίσει μία. Δεν την απασχολεί καθόλου αυτή η συσκευή. Περίπου 340 ημέρες το χρόνο είναι σβηστό λόγω μη φόρτισης.

    Επίσης, κάτι ακόμη να ρωτήσω. Μέχρι τώρα, πήγαινε στον Γερμανό και έκανε την ανανέωση. Μήπως τώρα για πρώτη φορά με το F2G μπήκε αυτόματα σε κάποιο πακέτο F2G και τα ρούφηξε; Τώρα είναι f2g μονίμως; Μπορεί να ξαναγυρίσει στα παλιά ώστε να κάνει ανανεώσει από γερμανό; Δεν χρειάζεται το f2g. Τα παλιά και απλά και έχει την ησυχία της. Εκεί, λες απλα ένα νουμεράκι, και όλα ok.

    ;
    Δεν μιλάω για το Lenovo να έχει χρωστούμενα, αλλά για την sim κάρτα.

    Ανανέωση χρόνου για wind σε Γερμανο το βλέπω δύσκολο, συνήθως δεν αλλάζει πρόγραμμα επειδή βάζεις κάρτα ανανέωσης άλλης υπηρεσίας
    Το πιό πιθανό. διότι, βάζω και γω απ' το δικό μου (SAMSUNG S7580), που έχω COSMOTE, το ίδιο μέγεθος κάρτας (είναι οι πρώτες plug-in , 15 x 25 mm , 1989), και δοκιμάζω κλήση, και όλα ok. Άρα το πιό πιθανό να είναι αυτό που λες. Να υποθέσω πως υπάρχει μετατροπή αυτής της plug-in στο ίδιο μέγεθος αλλα σε πιό μοντέρνα ώστε να διαβάζεται απ' το lenovo; Αν ναι, μπορώ να το πιστοποιήσω κάπως, και μετά να προχωρήσω; Και η μετατροπή (εάν αυτό είναι η λύση), είναι αυτά τα 5 -10 που έχω ακουστά;
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το μέγεθος, μια δοκιμή θα ήταν να πας σε κάποιο κατάστημα wind (και όχι Γερμανο) και να τους πεις να δοκιμάσουν αυτή μια κάρτα wind νέας γενιάς στο Lenovo, Που λογικά θα δουλέψει, απλά για να είσαι 100% σίγουρος

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το μέγεθος, μια δοκιμή θα ήταν να πας σε κάποιο κατάστημα wind (και όχι Γερμανο) και να τους πεις να δοκιμάσουν αυτή μια κάρτα wind νέας γενιάς στο Lenovo, Που λογικά θα δουλέψει, απλά για να είσαι 100% σίγουρος
    Καλόοοοο

    Επίσης, κάτι ανάλογο, στο τριγύρω περιβάλλον, μήπως βρω από κάποιο κινητό τέτοια κάρτα, και κάνω manual δοκιμή.

    Επίσης, εδώ και η λύση τού 8,92 euro -----> 0,63 euro (κατά 99,9%)

    Ρωτώντας από δω κι από κει, μάλλον κατάλαβα τί έκανα και το μηδένισα σχεδόν. Αφού έβαλα τα 8,92 τα έβαλα απλά σαν ποσό. Μετά, εάν ήθελα να τα περάσω σε κάποιο f2g πακέτο, έπρεπε, με το που έκλεισα την κλήση για το πέρασμα των μονάδων, να πάρω 1265 (το 1265 το λέει επάνω το χαρτάκι με τον 16-ψήφιο:ενεργοποίηση πακέτων στο 1265), και να ενεργοποιήσω πακέτο. Βέβαια, εγώ δεν ήθελα να το κάνω αυτό. Δεν ήθελα να το περάσω σε πακέτο. Ήθελα απλά να έχω τις μονάδες. Το λάθος ήταν πως, κλείνοντας την κλήση ενεργοποίησης με τον 16-ψήφιο αριθμό, ναι μεν μου είπε το μήνυμα 8,92 περάστηκαν, αλλά ήθελα να δω εάν ήταν όλα ok στο 1270. Το 1270 μου βγάζει μήνυμα έχετε οικονομικό πακέτο και δεν μπορούμε να σας δώσουμε πληροφορίες γι' αυτό. Οπότε, τρώγονται κάποιες μονάδες από την κλήση μου στο 1270. Λέω, στο 1286 θα λέει τις μονάδες. Ξαναπαίρνω 1286, αρχίζει τα καλως ήρθατε, κλπ κλπ και κάπου στο μήνυμα ακούω το υπόλοιπό σας είναι 0,63.

    Παρ' ό,τι πήρα 1286, εγώ νόμιζα πως δεν πρέπει κανονικά αυτό το μήνυμα να φάει μονάδες. Με μπέρδεψε σ' αυτό (πως είναι κάτι το δωρεάν) και το γεγονός απ' το ότι αρχικά, έχοντας μηδεν ευρώ υπόλοιπο, με άφησε να ενεργοποιήσω με τον 16-ψήφιο την κάρτα. Άρα, λέω, δωρεάν μήνυμα και υπηρεσία είναι, και από εδώ θα μάθω το υπόλοιπο. Αμ δε που ήταν δωρεάν. Ναααα μια μηνυματάρα, καλωσήρθατε στο κλπ κλπ, αργά αργά η φωνή της όμορφης κυρίας, για να τρώει και το δευτερόλεπτο, και χάθηκαν κι απο δω μονάδες. Με το που ακούω ξανά υπόλοιπο 0,63, τρελάθηκα!!! Λέω, δε μπορεί. Κάτι άκουσα λάθος. Κάπου κάνω λάθος. Ξαναπαίρνω 1286, και να πάλι 0,63. Πάλι μονάδες. Λέω, μήπως κάτι έγινε με τον 16-ψήφιο??? Ξανά 1286 να ξαναπεράσω την κάρτα. Ξαναπληκτρολογώ τον 16-ψήφιο της κάρτας εκεί που τον ζητάει, αλλά βγάζει φωνητικό μήνυμα ότι η κάρτα δεν ισχύει (σωστά, αφού είχε περαστεί με 8,92). Να πάλι τρώγονται μονάδες στην προσπάθειά μου να ξαναπεράσω την κάρτα μήπως κάτι δεν έχει πάει καλά. Και 1286 στο 1286 έφτασα σχεδόν μηδέν (0,63). Πού να τα ξέρω, ρε παιδιά, όλ' αυτά?? Πρώτη φορά πηγα να κάνω κάτι τέτοιο manually. Παλαιότερα, πολυ απλά, γερμανός, μου περνάτε 10ευρω; Απλά, χωρίς f2g, σ' αυτον τον αριθμό, και όλα ok. Βέβαια, εγώ, προσωπικά, ακόμη έτσι το κάνω. Γιά άλλο τηλέφωνο πήγα να το κάνω, και η μητέρα μου αγόρασε από περίπτερο κάρτα-χαρτάκι με 16-ψήφιο wind f2g.

    Τέλος πάντων, τώρα ό,τι έγινε έγινε. Λάθος μου. Απλά, για να το ξέρουν και όσοι δοκιμάσουν κάτι ανάλογο, να μην την πατήσουν. Με το που περνάνε με το 1286 τα χρήματα, τα βάζει σαν απλά χρηματα στον αριθμό (στο λέει και στο μήνυμα με το που θα τα περάσεις - είναι σε μένα αυτό το 8,92). Το πρώτο που πρέπει να κάνεις με το που θα κλείσεις αυτήν την κλήση, είναι, εάν θέλεις f2g, να πάρεις 1265 και με τηλεφωνικές οδηγίες να τα βάλεις σε κάποιο πακέτο f2g. Αλλιώς, με το που κλείσεις την κλήση που τα περνάς, τα αφήνεις ως έχουν, σαν απλό υπόλοιπο, και τα χρησιμοποιείς πολύ προσεκτικά. Ρουφάει σαν καλαμάκι !!!!!

    Ή, θέλετε το πιό απλό απ' όλα:γνωρίζοντας το πακέτο που σε ενδιαφέρει και την τιμή του, πας σε ένα κατάστημα wind, τους λές, παρακαλώ, αυτό το πακέτο το περνάτε σε αυτόν τον αριθμό, πληρώνεις, γειά σας. Να υποθέσω πως περίπτερα με τέτοια χαρτάκια είναι για περιοχές που δεν έχουν κοντά καταστήματα, οπότε το κάνεις manually.

    Δύο ερωτησούλες ακόμη:

    Ερώτηση 1
    Μιά και το όλο story ειναι έτσι, υπάρχει κάποιος αριθμός WIND που να σου λέει ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ υπόλοιπο που έχεις στην κάρτα και πότε λήγει; π.χ. στην COSMOTE είναι το 1314. Σε wind και vodafone αντιστοιχα νούμερα? Τώρα, προσοχή εδώ. Εάν άααααλο 4ψήφιο είναι για απλή κάρτα, και άαααλο για f2g, εάν κάποιος γνωρίζει, ας κάνει τον διαχωρισμό, και ας δώσει 2 νούμερα. Διότι, εδώ ελλάδα, είναι. Μπορεί άλλο να είναι για απλή κάρτα, και άλλο για f2g κάρτα. Και εγώ να έχω απλή, να πάρω τον 4ψήφιο για την f2g και να αρχίσει πάλι να ρουφάει. Και το αντίστροφο. Από αυτούς όλα να τα περιμένεις.

    Ερώτηση 2
    Γιατί, ενώ δεν έβαλα τα 8,92 σε κάποιο πακέτο f2g, το 1270 δεν μου λέει υπόλοιπο, παρά βγάζει αυτό το μήνυμα περί οικονομικής υπηρεσίας στην οποία έχω μπει; Μήπως με τον 16-ψήφιο πας σε άλλα λημέρια, οπότε δεν δουλεύει πια το 1270, αλλά αυτό που περιμένουμε από ερώτηση 1; Να σου λέει υπόλοιπο κάποιο άλλο 4-ψήφιο;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, έχω καιρό να καλέσω σε 4ψηφίο, το υπόλοιπο το βλέπω μέσω app και την ανανέωση την κάνω online, αλλά είναι σχεδόν σίγουρος πως αυτά τα 4ψηφία που βάζεις κάρτα και ακούς υπόλοιπα ήταν δωρεάν

    1268 το έχει σαν δωρεάν https://www.wind.gr/gr/wind/upiresie...kartosundesis/

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Πήγα σε ένα κατάστημα wind, και έκανα δοκιμές και ερωτήσεις.

    Λοιπόν, αρχικά εκτός από το 1268 που δίνεις στο link, μου είπαν πως για υπόλοιπο είναι δωρεάν το 1269. Όντως, με 1269 δοκίμασα και ισχύει. Σε ενημερώνει δωρεάν.

    Τώρα, σχετικά με τα της SIM...
    Έκανα αυτό που πρoτάθηκε παραπάνω:είπα στα παιδιά εκεί να βάλουν μία δική τους κάρτα, και έκανε κλήση αμέσως. Δοκίμασαν να βάλουν και πάλι τη δική μου και στο SIM1 καί στο SIM2 slot, αλλά και πάλι τίποτα. Δεν έκανε κλήσεις. Όταν πληκτρολογούσες τον αριθμό, και πάταγες κλήση, έμενε στο αναζήτηση δικτύων.

    Το παιδί που μίλαγα εκεί μου είπε πως εάν μετατρέψουμε την κάρτα στο ίδιο μέγεθος αλλά σε πιό μοντέρνο chip, όλα μπορεί να διορθωθούν, όπως είπατε και σεις παραπανω. Η μετατροπή αυτή κοστίζει 5 ευρώ, για να μεταφερθεί μόνο ο αριθμός. Δεν το έκανα (προσωρινά), διότι α. κάτι μου είπαν εκεί πως προσωρινά έχει χαλάσει στο κατάστημα αυτό το software που κάνει αυτή τη μετατροπή, και β. πρέπει να βρω το πρόγραμμα τού Lenovo A319 (που είναι το κινητό), να κρατήσω backup, και να κάνω μετά τη μετατροπή τού chip, το restore. Πάντως για το α. η ώρα που επισκέφτηκα το κατάστημα ήταν 14:20...

    Τώρα, το πολύ παράδοξο...
    Το απόγευμα που έφερα το κινητό στο σπίτι, έψαχνα τα settings από δω, τα έψαχνα από κει, και τελικά βρήκα τί φταίει. Το έκανα με τη δική του κάρτα να κάνει κλήσεις. Απλά, έχει ένα προβληματάκι. Εξηγώ...

    Για να μπορέσει να κάνει κλήσεις, στα settings πηγαίνεις:
    Ρυθμίσεις --> Όλες οι ρυθμίσεις --> ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ --> Διαχείριση κάρτας SIM --> ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ SIM

    Εκεί, στο πληροφορίες SIM, έχει ένα s/w διακόπτη On/Off που σου απενεργοποιεί/ενεργοποεί την κάρτα. Σαν να την βγάζει, και την ξαναβάζει στη συσκευή. Σκεφτείτε κάτι σαν π.χ. Device manager--> NIC (Enable/Disable). Εκεί κρυβόταν το μυστικό. Αυτό το switch πρέπει να είναι στο On για να κάνει κλήσεις. Έτσι, σκαλίζοντας τα settings, κατά τύχη, το έβαλα στο Off, και μετά ξανά στο On, και έτσι κάνει εξερχόμενες. Το πρόβλημα έτσι λύνεται.

    Απλά, το μόνο προβληματάκι είναι πως, εάν κάνεις στο κινητό επανεκκίνηση, ή τερματισμό και το ξανανοίξεις (το ίδιο είναι), π.χ. πες ότι μένεις από μπαταρία, πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να κάνεις αυτό το Off/On, που για να το κάνεις σου παίρνει το πολύ 10 sec. Ναι, εντάξει. Σε μένα, ναι. Αλλά σε αυτόν που θα το χειρίζεται, χλωμό. Αλλά, πέρα απ' αυτό, θα πρέπει να βρεθεί και μία μόνιμη λύση.

    Νομίζω πως και σεις θα προτείνετε να πάω να κάνω τη μετατροπή σε πιό μοντέρνο chip. Σύμφωνα με όλ' αυτά που έχουμε πει, 99.999999% θα πιάσει. Απλά, λέμε τώρα για 0.000000...1 να μην πιάσει...

    Τώρα... Έτσι, από περιέργεια ρωτάω. Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα να μας πει τί είναι αυτό το on/off που το μπλοκάρει να κάνει κλήσεις; Γιατί συμβαίνει, και εάν γίνεται να λυθεί μόνιμα;

    Είπαμε πως θα καταλήξουμε σε chip, αλλά λεμε τώρα εκ περιεργείας...
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αλήθεια τώρα, δεν βαριεσαι να γράφεις ολόκληρα σεντόνια για κάτι που θα μπορούσες να ρωτήσεις με μια πρόταση?
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια τώρα, δεν βαριεσαι να γράφεις ολόκληρα σεντόνια για κάτι που θα μπορούσες να ρωτήσεις με μια πρόταση?
    ακριβώς... ήμαρτον... σταμάτησα να διαβάζω
    αν το δικό του μισάωρο δεν αξίζει τα 5 ευρώ της νέας κάρτας, το δικό μου αξίζει
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν νομίζω κάποιος να υποχρέωσε κάποιον να διαβάσει όλο το νήμα ή όλο το ποστ, προφανώς ο χρόνος σας που κοστίζει δεν είναι πρόβλημα, αλλιώς δεν θα γράφατε και αυτά που γράφετε.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω κάποιος να υποχρέωσε κάποιον να διαβάσει όλο το νήμα ή όλο το ποστ, προφανώς ο χρόνος σας που κοστίζει δεν είναι πρόβλημα, αλλιώς δεν θα γράφατε και αυτά που γράφετε.
    τα γράφουμε και θα σου στείλουμε και τα έξοδα
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα γράφουμε και θα σου στείλουμε και τα έξοδα
    Δεν πειράζει θα αγοράσω χονδρική τον χρόνο, απο ότι φαίνεται υπάρχει μπόλικος για ξόδεμα


    Στα σοβαρά όμως, του αρέσει να το ψάχνει και να το αναλύει το θέμα, κανένας δεν υποχρεώνει κάποιον να διαβάσει κάτι, όποτε ....

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα σοβαρά όμως, του αρέσει να το ψάχνει και να το αναλύει το θέμα, κανένας δεν υποχρεώνει κάποιον να διαβάσει κάτι, όποτε ....
    Προφανώς βρε...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Παρόμοια Θέματα

  1. FreePbx σε Raspberry PI 3, και να το συνδέσω πάνω σε ένα Router της Vodafone
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:27
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 23:46
  3. VDSL και τηλεφωνία σε ένα
    Από chrisnitro2000 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-18, 20:47
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-17, 00:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας