Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλημέρα!
    Λοιπόν... έχουμε και λέμε, όταν είχα απλή 30αρα VDSL με το Speedport Entry 2i είχα σε μια βδομαδα μέσα +-3.000 CRC Errors.
    Τώρα που άλλαξα σε 100αρα και Speedport W 724V μπορεί να φτάσουν και στο εκατομμύριο τα Errors.
    Παραθέτω και μια εικόνα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  crcerrors.JPG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  73,6 KB 
ID: 191402

    Να σας ενημερώσω ότι είναι στην κεντρική πρίζα, με καλής ποιότητας RJ11 καλώδιο κοντό, 3 LAN συνδεμένα(2 desktops 1 laptop) και 4 συσκευές WLAN.
    Έχω δοκιμάσει με φίλτρο και χωρίς αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Από αποσυνδέσεις άντε να εχω μια φορά την εβδομάδα και αν.
    Στο Speedtest.net Πιάνει DL 91mbps και UL 9,3mbps... από ntua κατεβάζω με 7 με 9mb/s, ανεβοκατεβαίνει κατά το download.
    Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με το Modem αυτό.

    Υ.Γ. Η πρίζα είναι απλή μονή με ένα ζεύγος 1 κόκκινο και 1 μπλε καλώδια. Ο χαλκός είναι σε καλή κατάσταση. Το σπίτι έχει και 2η πρίζα μήπως πρέπει να την ξηλώσω την δεύτερη μήπως φταίει αυτό; Επίσης με εξωτερικό ping και οι ταχύτητες είναι απογοητευτικά. Τέλος τα 50mbps από τα 100 είναι σε μόνιμη χρήση λόγο streaming.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα βρεις την πρίζα που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή(δεν ξέρω αν είναι αυτή που το έχεις τώρα), θα αποσυνδέσεις τα άλλα καλώδια και θα βάλεις εκεί μια διπλή πρίζα με αυτή την συνδεσμολογία.
    Αυτό θα πρέπει να το κάνεις ούτως ή άλλως για να δουλέψει σωστά το VDSL.
    Aν δεις ότι έχεις πάλι αρκετά λάθη θα πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ και αν σου δείχνει τα ίδια και εκείνο πας σε μέτρηση κατευθείαν στον κατανεμητή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βρεις την πρίζα που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή(δεν ξέρω αν είναι αυτή που το έχεις τώρα), θα αποσυνδέσεις τα άλλα καλώδια και θα βάλεις εκεί μια διπλή πρίζα με αυτή την συνδεσμολογία.
    Αυτό θα πρέπει να το κάνεις ούτως ή άλλως για να δουλέψει σωστά το VDSL.
    Aν δεις ότι έχεις πάλι αρκετά λάθη θα πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ και αν σου δείχνει τα ίδια και εκείνο πας σε μέτρηση κατευθείαν στον κατανεμητή.
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω φίλο τεχνικό που δουλεύει ΟΤΕ και του είχα πει αυτά που λες και μου είπε ότι από την στιγμή που περνούν από το modem τα τηλέφωνα(VoIP) δεν ωφελεί σε τίποτα να κάνω κάτι τέτοιο. Ναι είναι η κεντρική εκεί που είναι συνδεμένο τώρα το είχαμε κοιτάξει μαζί. Όταν έβαλα 100αρα και έτρεξα λίγο για μια βδομάδα με Entry 2i τα errors δεν περνάγανε τα 2.000. Σκέφτηκα για άλλο modem αλλά με VoIP θήρες είναι πανάκριβα...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα πεις στον φίλο σου τον τεχνικό να διαβάζει λίγο περισσότερο πριν απαντήσει, δεν έχει σχέση με τα τηλέφωνα η συνδεσμολογία που προτείνεται αλλά με την επιπλέον καλωδίωση και διακλαδώσεις που επιβαρύνουν την γραμμή.

    Υ.Γ. Θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα συμβουλεύεσαι αυτόν ή το Forum για να μην τα γράφουμε τζάμπα και τρώμε τον χρόνο μας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα πεις στον φίλο σου τον τεχνικό να διαβάζει λίγο περισσότερο πριν απαντήσει, δεν έχει σχέση με τα τηλέφωνα η συνδεσμολογία που προτείνεται αλλά με την επιπλέον καλωδίωση και διακλαδώσεις που επιβαρύνουν την γραμμή.

    Υ.Γ. Θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα συμβουλεύεσαι αυτόν ή το Forum για να μην τα γράφουμε τζάμπα και τρώμε τον χρόνο μας.
    Και τον ίδιο τον θεό αν χρειαστεί, αν διαβάσεις καλά δεν ζήτησα λύση, ζήτησα εν έχει και κανένας άλλος ίδια εμπειρία και αν θα ήταν χρήσιμα 1-2 πράγματα που ανάφερα να κάνω. Την λύση θα μου την δώσει ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ στον οποίο και δήλωσα βλάβη, στο κάτω κάτω αποσυνδέσεις δεν παίζουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    καλα εκανες αυτα τα error πιο συνηθισμενο μεχρι κατανεμητη βγαινουν. ο αλλος συνηθης ενοχος ειναι πριζα οπως ειπωθηκε.
    δηλώσε οτι ανεβαζεις πολλα error και οταν ανεβαινουν πολυ εχεις αυξημενο latency χαμηλες ταχυτητες να κανουν ελεγχο.
    δεν ξερω τι κανουν οι εναλλακτικοι παντως ο οτε δεν ειναι τοσο γυφτος. θα στειλουν τεχνικο να μετρησει και αν ειναι εσωτερικη θα στο πει.

    με το 724 βλεπω κι εγω ~2πλασια λαθη, αλλα τα δικα σου με βαση αυτα που λες ειναι πολυ παραπανω.
    παντως μην κολλας και τρομερα αν δεν εχεις προβληματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 15-02-18 στις 17:04.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rempes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τον ίδιο τον θεό αν χρειαστεί, αν διαβάσεις καλά δεν ζήτησα λύση, ζήτησα εν έχει και κανένας άλλος ίδια εμπειρία και αν θα ήταν χρήσιμα 1-2 πράγματα που ανάφερα να κάνω. Την λύση θα μου την δώσει ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ στον οποίο και δήλωσα βλάβη, στο κάτω κάτω αποσυνδέσεις δεν παίζουν.
    Mια παλιά και σοφή παροιμία λέει "Οι πολλές μαμές βγάζουν το παιδί στραβό".
    Ποτέ ο αχταρμάς απόψεων και προτάσεων δεν έχει κάνει καλό ή έχει δώσει σωστή λύση, περισσότερο σύγχυση δημιουργεί σε κάποιον που δεν έχει γνώσεις.

    Υ.Γ. Ο ΟΤΕ θα σου δώσει λύση μέχρι τον κατανεμητή, μετά είναι εσωτερική εγκατάσταση και την λύση την δίνεις εσύ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια παλιά και σοφή παροιμία λέει "Οι πολλές μαμές βγάζουν το παιδί στραβό".
    Ποτέ ο αχταρμάς απόψεων και προτάσεων δεν έχει κάνει καλό ή έχει δώσει σωστή λύση, περισσότερο σύγχυση δημιουργεί σε κάποιον που δεν έχει γνώσεις.

    Υ.Γ. Ο ΟΤΕ θα σου δώσει λύση μέχρι τον κατανεμητή, μετά είναι εσωτερική εγκατάσταση και την λύση την δίνεις εσύ.
    Δε διαφωνώ αλλά καλό είναι να ακούς γνώμες για να δεις πια θα επικρατήσει. Τεσπα. Έκανα όσα είπες και υπόδειξες από περιέργεια να δω αν θα φτιάξει η κατάσταση, τα έφτιαξα όλα έτρεχα μεσημέρι να προμηθευτώ πρίζες, φίλτρα είχα αλλά τα Errors επιμένουν οπότε είναι κατανεμητή θέμα. Όταν δεν είχα οπτική δεν είχα errors τα errors ξεκίνησαν στην μετάβαση σε οπτική.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rempes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνώ αλλά καλό είναι να ακούς γνώμες για να δεις πια θα επικρατήσει. Τεσπα. Έκανα όσα είπες και υπόδειξες από περιέργεια να δω αν θα φτιάξει η κατάσταση, τα έφτιαξα όλα έτρεχα μεσημέρι να προμηθευτώ πρίζες, φίλτρα είχα αλλά τα Errors επιμένουν οπότε είναι κατανεμητή θέμα. Όταν δεν είχα οπτική δεν είχα errors τα errors ξεκίνησαν στην μετάβαση σε οπτική.
    Η συνδεσμολογία που έχει το Link είναι αξίωμα και δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση. Δεν το κάνεις έτσι από περιέργεια, αλλά γιατί έτσι είναι το σωστό. Τα ηλεκτρονικά είναι θετική επιστήμη και όχι επιστήμη υποθέσεων.
    Για να βγάλεις άκρη ξεκινάς και βάζεις σωστές βάσεις, ώστε να προχωράς μετά πάνω σε αυτή την σωστή βάση και να πηγαίνεις στην επόμενη φάση.
    Βάζεις πρώτα σε σωστή βάση την εσωτερική σου καλωδίωση και μετά συνεχίζεις με τις συσκευές και τον πάροχο.
    Το σωστό και σίγουρο, αν έχεις γνώσεις, είναι να κάνεις πρώτα μία μέτρηση κατευθείαν στον κατανεμητή, έτσι έχεις αμέσως εικόνα της γραμμής όπως έρχεται από τον πάροχο, απλά επειδή οι περισσότεροι δεν έχουν γνώσεις, χρόνο, διάθεση, πρόσβαση, κ.λ.π., τους προτείνουμε να ξεκινήσουν πρώτα από τον χώρο του σπιτιού κάνοντας μια μέτρηση στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή, αφού αφαιρεθεί φυσικά η υπόλοιπη καλωδίωση του σπιτιού και όχι να είναι πάνω η καλωδίωση επειδή η τηλεφωνία είναι VoIP, όπως προτάθηκε από τον τεχνικό, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδεσμολογία που έχει το Link είναι αξίωμα και δεν επιδέχεται καμία αμφισβήτηση. Δεν το κάνεις έτσι από περιέργεια, αλλά γιατί έτσι είναι το σωστό. Τα ηλεκτρονικά είναι θετική επιστήμη και όχι επιστήμη υποθέσεων.
    Για να βγάλεις άκρη ξεκινάς και βάζεις σωστές βάσεις, ώστε να προχωράς μετά πάνω σε αυτή την σωστή βάση και να πηγαίνεις στην επόμενη φάση.
    Βάζεις πρώτα σε σωστή βάση την εσωτερική σου καλωδίωση και μετά συνεχίζεις με τις συσκευές και τον πάροχο.
    Το σωστό και σίγουρο, αν έχεις γνώσεις, είναι να κάνεις πρώτα μία μέτρηση κατευθείαν στον κατανεμητή, έτσι έχεις αμέσως εικόνα της γραμμής όπως έρχεται από τον πάροχο, απλά επειδή οι περισσότεροι δεν έχουν γνώσεις, χρόνο, διάθεση, πρόσβαση, κ.λ.π., τους προτείνουμε να ξεκινήσουν πρώτα από τον χώρο του σπιτιού κάνοντας μια μέτρηση στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή, αφού αφαιρεθεί φυσικά η υπόλοιπη καλωδίωση του σπιτιού και όχι να είναι πάνω η καλωδίωση επειδή η τηλεφωνία είναι VoIP, όπως προτάθηκε από τον τεχνικό, μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.
    Κοίτα να δεις, αυτά όλα τα κάνω μόνος μου καθώς μιλάς με κάποιον που έχει τελειώσει "Τεχνικός υποδομών δικτύων υπολογιστών και τηλεφωνίας." δεν είμαι "random" απλά επειδή έλειπα αρκετό καιρό εξωτερικό και εκεί που ήμουν οι ταχύτητες σε σχέση με εκεί εδώ Ελλαδιστάν είναι απλά για γέλια είχα χάσει το τι συμβαίνει Ελλάδα με τις υποδομές. Κατέχω όλα τα κατάλληλα μηχανήματα/εργαλεία τα οποία θα χρησιμοποιήσει και ο τεχνικός του ΟΤΕ, έγιναν από εμένα πριν από λίγο όλες οι μετρήσεις στο κουτί της πολυκατοικίας με λάπτοπ, είδα και για για "νεκρές" ρεγκλέτες κλπ. έγινε speedtest με Cosmote/ΟΤΕ servers και πιάνει 92mbp/s down και 9.1mbp/s up. Τα errors όμως επιμένουν παρ' όλες τις ενέργειες που έκανα και ήταν αναγκαίες όπως να καθαρίσω/κόψω διαβρωμένο χαλκό για να είναι καθαρός στις άκρες, έγινε πάλι pair κλπ κλπ κλπ. Μακάρι να είχα πρόσβαση και στο kv θα έκανα και εκεί ότι είναι αναγκαίο, γι' αυτό και το δήλωσα βλάβη να το δει ο τεχνικός αυτό το κομμάτι. Δέσμευσα επίτηδες 50mbp/s με download limiter και έβαλα ένα torrent και κατέβαζε 3,5-4,0 mb/s. Απλά δεν θέλω να εχω αυτά τα errors και ας μην επηρεάζουν την σύνδεση μου. Πες με μανιακό με την τελειότητα ή ότι άλλο θες, αλλά δεν το δέχομαι, θέλω πάση θυσία να διορθωθεί ετσι για το γαμώτο. Βρετανία που ήμουν με Virgin Media 200mbp/s δεν έβλεπες τέτοια πράγματα ούτε για αστείο. Μάλλον κακόμαθα όσα χρονια ήμουν εκεί.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rempes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα να δεις, αυτά όλα τα κάνω μόνος μου καθώς μιλάς με κάποιον που έχει τελειώσει "Τεχνικός υποδομών δικτύων υπολογιστών και τηλεφωνίας." δεν είμαι "random" απλά επειδή έλειπα αρκετό καιρό εξωτερικό και εκεί που ήμουν οι ταχύτητες σε σχέση με εκεί εδώ Ελλαδιστάν είναι απλά για γέλια είχα χάσει το τι συμβαίνει Ελλάδα με τις υποδομές. Κατέχω όλα τα κατάλληλα μηχανήματα/εργαλεία τα οποία θα χρησιμοποιήσει και ο τεχνικός του ΟΤΕ, έγιναν από εμένα πριν από λίγο όλες οι μετρήσεις στο κουτί της πολυκατοικίας με λάπτοπ, είδα και για για "νεκρές" ρεγκλέτες κλπ. έγινε speedtest με Cosmote/ΟΤΕ servers και πιάνει 92mbp/s down και 9.1mbp/s up. Τα errors όμως επιμένουν παρ' όλες τις ενέργειες που έκανα και ήταν αναγκαίες όπως να καθαρίσω/κόψω διαβρωμένο χαλκό για να είναι καθαρός στις άκρες, έγινε πάλι pair κλπ κλπ κλπ. Μακάρι να είχα πρόσβαση και στο kv θα έκανα και εκεί ότι είναι αναγκαίο, γι' αυτό και το δήλωσα βλάβη να το δει ο τεχνικός αυτό το κομμάτι. Δέσμευσα επίτηδες 50mbp/s με download limiter και έβαλα ένα torrent και κατέβαζε 3,5-4,0 mb/s. Απλά δεν θέλω να εχω αυτά τα errors και ας μην επηρεάζουν την σύνδεση μου. Πες με μανιακό με την τελειότητα ή ότι άλλο θες, αλλά δεν το δέχομαι, θέλω πάση θυσία να διορθωθεί ετσι για το γαμώτο. Βρετανία που ήμουν με Virgin Media 200mbp/s δεν έβλεπες τέτοια πράγματα ούτε για αστείο. Μάλλον κακόμαθα όσα χρονια ήμουν εκεί.
    To να θέλεις να έχεις καθαρή γραμμή δεν είναι καθόλου κακό, όσοι το ψάχνουμε το ίδιο ακριβώς θέλουμε.

    Αφού λοιπόν έχεις τελειώσει "Τεχνικός υποδομών δικτύων υπολογιστών και τηλεφωνίας.", το πρώτο που θα ήταν φυσιολογικό να έχεις κάνει θα ήταν η σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες και όχι να το κάνεις "από περιέργεια" και φυσικά να μην ζητάς συμβουλές από τεχνικούς και Forum γιατί τα έχεις σπουδάσει.
    Εσύ κανονικά θα έπρεπε να δίνεις συμβουλές και λύσεις εδώ μέσα και όχι να ζητάς.

    Αν εξακολουθείς να έχεις λάθη στον κατανεμητή, αφού φυσικά έκανες την μέτρηση ενώ αφαίρεσες την καλωδίωση προς το σπίτι και επίσης σύνδεσες και άλλο ρούτερ για να έχεις και μια επιπλέον μέτρηση, τότε είναι θέμα παρόχου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όση εμπειρία και να εχω και σπουδαγμένος να είμαι, όταν έρχομαι Ελλάδα που την είχα αφήσει με Tellas και τώρα είναι όπως είναι κάπου χάνεις και τον μπούσουλα, εγώ τέτοιο modem δεν είχα ξαναπιάσει και ρώτησα και για άλλους που έχουν το ίδιο αν έχουν παρόμοιες εμπειρίες, επίσης έχουν δει τα μάτια μου απίστευτα πράγματα στο επάγγελμα, όσο γνώστης και να είσαι μπορεί να είναι ένα "τικ" κάπου στην υποδομή σου ή στο modem σου(δουλίτσα του λεπτού) και να χτύπαγες το κεφάλι σου για κάνα μήνα και μετά να έβρισκες την αίτια και να αυτομουτζουνόσουν. Εγώ τόσο καιρό δεν έδινα σημασία στα errors αλλά με έπιασε η μανία σήμερα να το κάνω, ρώτησα το πιο απλό πράγμα για να πάρω μια απάντηση γιατί αυτό το απλό πράγμα να είναι το "τικ" που θα με έσωζε πριν κάνω όλες αυτές τις διαδικασίες. Οι γνώσεις εξελίσσονται/πληθαίνουν και καλό είναι όσο έμπειροι και να είμαστε να μοιραζόμαστε και να αλληλοβοηθούμε τον άλλον, δεν θα κάτσω να ντραπώ και να κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο μου με το ότι είμαι έμπειρος ότι δεν πάει να πει ότι θα ήθελα και μια άλλη γνώμη περί τούτου.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως αυτο που εχω παρατηρησει εγω οπως εχω ξαναπει και πλεον με μεγαλο χρονικο διαστημα tests, μαλλον παιζει κατι παραξενο με τα errors.

    Oταν ο συγχρονισμος μου επιτυγχανεται αργα τη νυχτα για οσο διαρκει το uptime τα λαθη ειναι πολυ λιγα. τωρα πχ εχω 1200 crc στο 3ημερο
    οταν κανω συχρονισμο μεσημερι πχ ευκολα γραφω 1000+ crc την ωρα, επισης για οσο διαρκει το uptime.
    παλι πολυ λιγα ειναι, αλλα αλλη ταξη μεγεθους οποτε φαινεται ξεκαθαρα η διαφορα.
    και το βλεπω σταθερο το pattern αυτο ενα 3μηνο τωρα και τα increments που αυξανεται ειναι σε γενικες γραμμες σταθερα. που οφειλεται φυσικα δεν εχω ιδεα.

    και το 724 δεν το εμπιστευομαι κατα ποσο μετραει σωστα

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άρα έχεις και data analyzer να υποθέσω έτσι? Άρα παίρνεις λάθη και με το data analyser στον κατανεμητή ή Χ/Κ της οικοδομής? Copper Test πήρες? Btw πολλά CPE έχουν θέμα με το firmware τους και μετράνε ότι να'ναι στα fec/hec/crc γενικότερα. Από την στιγμή που δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με την γραμμή κατά 90-95% είναι θέμα firmware cpe. Άλλο CPE δοκίμασες?
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  15. #15
    Εγγραφή
    03-08-2017
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.6(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgos19802 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα έχεις και data analyzer να υποθέσω έτσι? Άρα παίρνεις λάθη και με το data analyser στον κατανεμητή ή Χ/Κ της οικοδομής? Copper Test πήρες? Btw πολλά CPE έχουν θέμα με το firmware τους και μετράνε ότι να'ναι στα fec/hec/crc γενικότερα. Από την στιγμή που δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με την γραμμή κατά 90-95% είναι θέμα firmware cpe. Άλλο CPE δοκίμασες?
    Ναι εχω kit Lantek III 1000 MHz. Ήρθε ο τεχνικός και όπως είχα πει το πρόβλημα ήταν δικό τους, το διόρθωσε από kv και από 1.000.000 crc errors την ημέρα τώρα εχω 700+-, μόνο που ήρθε Κυριακή και δεν ήμουν σπίτι να πάω μαζί του μου το πε η γυναικά μου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport W 724V
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3047
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-24, 04:53
  2. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  3. OTE Speedport W 724V Type Ci
    Από Jesakos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 21:10
  4. Port forward port 80 on Speedport W 724V?
    Από mozboz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 12:09
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-17, 17:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας