Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Lightbulb
    Λοιπον μια εικονα χιλιες στην τοπολογία 1 ηταν η εγκατασταση που ειχα αρχικα δουλευαν κανονικα αλλα ειχα αρκετες αποσυνδεσεις καθως οταν μπαιναμε πολυ στο wireless το ρουτερακι της hol τα επαιζε και ειχα απειρα καλωδια οπότε αποφασια να παω στην τοπολογία 2 πηρα λοιπον ενα unmanaged switch tis tp-link kai ενα καλυτερο ρουτερ παλι tp-link το td-w9977 οπως θα δείτε και στις εικόνες ολα δουλέυον πένα εκτος απο το ότι εξης παραδοξο.
    Οταν μπάινω με WIRELESS στο tp-link δεν έχω internet απο οτι καταλαβα δεν παίρνω σωστά ip ισως κάτι παει λαθος με τον dchp server ισως αλλα υπαρχει περιπτωση να πιασω νετ μετα απο λίγο γενικα είναι λιγο random επισης δεν μπορώ να κάνω ping to κεντρικο ρουτερ το οποίο ειναι στην 192.168.1.1
    Ομως αν συνδεθω τωρα wireless στο κεντρικό router της hol μπορώ να Pingaro το tp-link δηλαδή το 192.168.1.2
    Τελικά για να δουλέψω εβαλα το tp-link να συνδεθεί με την hol ενεργοποιησα dchp και εβαλα το αλλο στην θέση του tp-link me κλειστο το dchp και ολα δουλέυουν μια χαρά απλα δεν εχω το royter που θέλω στην σωστή θέση Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  toplogy1.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  22,6 KB 
ID: 191428Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  topology2.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  21,4 KB 
ID: 191429

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Nα τα πάρουμε με την σειρά, το TP-LINK ουσιαστικά το χρησιμοποιείς σαν AP και όχι σαν ρούτερ, επίσης είναι modem/router και όχι απλώς router, υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που το πήρες έτσι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ναι το πήρα για access point για να κουμπώσουν πάνω smart tv 4-5 κινιτα 2 -3 laptop. Το προηγουμενο ρουτερακι της Hol προφανος δεν τα σηκωνε καλα ολα αυτα για αυτο και πήγα σε αυτό. ειναι και modem-router ναι. Εκει που έχω το switch είναι λογιστικό γραφείο και έχω κουμπώσει τα πάντα εκεί υπολογιστες εκτυπωτες κλπ δεν με ενδιαφέρει τοσο το wireless σε εκέινο τον χώρο

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί να μην πάρεις τότε ένα ΑP ή ένα σχέτο ρούτερ;; τα όλα σε ένα κάπου το χάνουν σε δυνατότητες και αποτελεσματικότητα μπροστά στα άλλα που είναι για συγκεκριμένες λειτουργίες.

    Αφού τώρα το πήρες, γιατί θέλεις να διαχειρίζεται το δίκτυο το ρούτερ του παρόχου που είναι για κλωτσιές και όχι το TP-LINK;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τωρα η αγορα έγινε επρεπε να πάρω ενα ap συμφωνω. Γιατι το ρουτερ του παρόχου δεν έχει τοσο καλη εμβέλια οσο το αλλο και δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να διαχειρηστει 10 συσκευες αν συνδεθούν πάνω του . Επισις κατι που παρελειψα δεν δοκίμασα να βάλω το tp-link σε bridge οσο το είχα ap λες αν το βάλω να παίξει?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά και πρέπει να το βάλεις σε Bridge, δεν αρκεί το κλείσιμο του DHCP Server, αναλυτικές οδηγίες εδώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    δεν το χα βάλει γιατι τα ρουτερακια της hol παιζανε ολα χωρις να τα βάλω σε bridge. Επισις το αναποδο δουλευει δλδ το ρουτερ του παροχου να γίνει ap και το tp-link κουμπωσει με hol tcp το δοκιμάζω και ξαναστέλνω

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι σωστό να είναι έτσι άσχετα αν παίζουν τα άλλα ρούτερ, το bridge απενεργοποιεί το ΝΑΤ και άλλες λειτουργίες που σε μερικά ρούτερ δεν μπορείς να τις διαχειριστείς χειροκίνητα.

    - - - Updated - - -

    Στο σχέδιο είναι 3/4 διαφορετικοί χώροι;; το modem που ακριβώς είναι;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ειναι 4 διαφορετικοι χωροι το modem ειναι σχεδον εξω απο το σπίτι εκει που εχω εγκαταστήσει τηλεφωνικό κεντρο εκει που είναι το switch είναι λογιστικό γραφείο ο πάνω δεξία χώρος είναι ενα διαμέρισμα που νοικιάζω και το κατο δεξία είναι εκει που μένουμε εκέι που θέλω το tp-link δηλαδή

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίναι λάθος να διαχειρίζεται όλο το δίκτυο το modem/router του παρόχου, αν πάλι βολεύεσαι και έτσι, ΟΚ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bambachas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι 4 διαφορετικοι χωροι το modem ειναι σχεδον εξω απο το σπίτι εκει που εχω εγκαταστήσει τηλεφωνικό κεντρο εκει που είναι το switch είναι λογιστικό γραφείο ο πάνω δεξία χώρος είναι ενα διαμέρισμα που νοικιάζω και το κατο δεξία είναι εκει που μένουμε εκέι που θέλω το tp-link δηλαδή
    Δεν χρειάζεται να μπει κάποιο router Που θα βάλεις να έχει χρέη AP/Switch σε κατάσταση Bridge, απλά απενεργοποιήσεις Dhcp,Upnp (καθώς και τα σχετικά για Ipv6)
    To Bridge μπαίνει όταν θέλουμε να γεφυρώσουμε δυο interface κάτι που δεν κάνεις εσύ εδώ*.

    *Το tplink αυτό έχει δυνατότητα να κάνει σύνδεση μέσω Ethernet για το wan interface, μήπως έχεις ενεργοποιήσει κάτι τέτοιο;

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bambachas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι 4 διαφορετικοι χωροι το modem ειναι σχεδον εξω απο το σπίτι εκει που εχω εγκαταστήσει τηλεφωνικό κεντρο εκει που είναι το switch είναι λογιστικό γραφείο ο πάνω δεξία χώρος είναι ενα διαμέρισμα που νοικιάζω και το κατο δεξία είναι εκει που μένουμε εκέι που θέλω το tp-link δηλαδή
    Ξέχασα να βάλω Link για την λειτουργία Bridge Mode και το Double NAT(Double NAT is when you connect your router behind another router creating two different private networks) που το αποφεύγουμε με το Bridge Mode(Bridge mode is the configuration that disables the NAT feature on the modem) υπάρχουν και άλλα ανάλογα στο Google.

    https://kb.netgear.com/30186/What-is-Double-NAT

    https://kb.netgear.com/000028987/Whe...to-bridge-mode
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    19-09-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Εκανα αυτο συμφωνα με το video
    https://www.youtube.com/watch?v=kmeqTIOf9E8
    dchp server disable upnp disable δουλεψε για λιγο οταν βγικα και ξαναμπικα απο το wifi δεν επαιξε.

    Επίσις οταν συνδεομε στο αλο ρουτερ μπορω να pingaro και τα δυο ρουτερ ενω απο το tp-link μονο τιν δικια του ip μπορώ να pingarw και δίνει και οτι νανε ip στους client.
    Προς το παρών εβαλα του παρόχου για ap που παίζει και θα ξαναδοκιμάσω πάλι αύριο. με αυτα που θα μου πείτε και εσείς

    Εχει ενα mode(Wireless Router Mode) που το εκανα να δω τι παιζει και χρειαστικα reset μετα απο αυτο για να ξαναμπώ στο ρουτερ

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε Bridge Mode το έβαλες;; υπάρχουν και άλλες μέθοδοι για τα modem/router ώστε να αποφύγεις το Double NAT αλλά αυτή είναι η πιο απλή και εύκολη.
    Επίσης στο Wireless Router Mode θα το βάλεις όταν το θέλεις για τέτοια λειτουργία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας