Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα.
    εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την γνωμη σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.εχω ενα σπιτακι στο χωριο το οποιο δεν εχει τηλεφωνικη συνδεση.το προβλημα μου ειναι οτι στο σημειο που βρισκεται δεν εχει ουτε σημα κινητης.σε μια γωνια εχει μια σχετικη ληψη αλλα ειναι 2g.το θεμα ειναι οτι σε ενα ταρατσακι που εχει το σπιτι και βρισκεται σε αποσταση 5 περιπου μετρων απο το δωματιο εχει σημα 3g.αυτο που θελω λοιπον ειναι να μου πειτε αν υπαρχει καποια κεραια που να δουλευει σαν repeater για παραδειγμα ωστε να το παει λιγο παραπερα η να ενισχυει το σημα της κινητης.αν δεν υπαρχει κατι τετοιο τι μπορω να κανω για να παρω σημα?εξωτερικη κεραια που να συνδεεται σε 3g-4g ρουτερ?με το αναλογο μηκος καλωδιου βεβαια.ειμαι ανοιχτος στις προτασεις σας

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε τηλέφωνο σε κανένα μαγαζί μήπως υπάρχει δυνατότητα να τα δοκιμάσεις, γιατί τα βλέπω λίγο ακριβά.

    https://www.google.gr/search?source=....0.mcZtXeybY34
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για δοκιμη το βλεπω δυσκολο αφου ειμαι κρητη.εχω δει καποια στο ebay αλλα δεν ξερω τι παιζει με τις συχνοτητες και τη συμβατοτητα με τους ελληνικους παροχους.τα repeater μεταφερουν και voice η ειναι μονο για data?αν δεν επιτρεπουν τη χρηση φωνης τοτε ειναι αχρηστα πιστευω αφου τα κινητα δεν θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν για κλησεις.μια εξωτερικη κεραια συνδεμενη πανω σε ρουτερ θα ηταν οικονομικοτερη και προτιμοτερη λυση για τη χρηση ιντερνετ σε περιπτωση που τα repeater δεν θα επιτρεπουν τη χρηση φωνης?

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...rs=spell_check

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γράφουν πάνω στα χαρακτηριστικά τους αν είναι μόνο για DATA. Tουλάχιστον πάρε να ρωτήσεις γενικά πληροφορίες για την περίπτωση σου και τι θα σε καλύψει.

    Για ρούτερ με GSM ρωτάς;; αν ναι, δεν έχω ασχοληθεί για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    943
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    https://plantron.gr/index.php/proion...s-simatos.html

    Aξιοπιστες λυσεις, πληρως λειτουργικες, μονο σε αυτην την εταιρεια!
    Παρε τηλ. να ρωτησεις για αυτο που ακριβως θελεις!
    Προσεχε να τονισεις (και να κοιτας) οτι ενδιαφερεσαι για data μεσω gsm, και οχι μονο φωνη!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα.
    εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την γνωμη σας σε ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.εχω ενα σπιτακι στο χωριο το οποιο δεν εχει τηλεφωνικη συνδεση.το προβλημα μου ειναι οτι στο σημειο που βρισκεται δεν εχει ουτε σημα κινητης.σε μια γωνια εχει μια σχετικη ληψη αλλα ειναι 2g.το θεμα ειναι οτι σε ενα ταρατσακι που εχει το σπιτι και βρισκεται σε αποσταση 5 περιπου μετρων απο το δωματιο εχει σημα 3g.αυτο που θελω λοιπον ειναι να μου πειτε αν υπαρχει καποια κεραια που να δουλευει σαν repeater για παραδειγμα ωστε να το παει λιγο παραπερα η να ενισχυει το σημα της κινητης.αν δεν υπαρχει κατι τετοιο τι μπορω να κανω για να παρω σημα?εξωτερικη κεραια που να συνδεεται σε 3g-4g ρουτερ?με το αναλογο μηκος καλωδιου βεβαια.ειμαι ανοιχτος στις προτασεις σας
    καλησπερα! και εγω στο εξοχικο δεν ειχα γραμμη και ειναι δυσκολο να μπει αλλα και μεγαλυτερο σαν κοστος και πηρα ενα mikrotik routerboard γιατι ασχολουμε με αυτα αλλα μπορεις και αλλο ρουτερ αν υποστηριζει στικακια 4G και εβαλα και ενα στικακι 4G που πηρα απο Ρωσια-Μοσχα (ebay) με εξοδους εξωτερικης κεραιας dual chain CRC-9 connectors. Πηρα απο Κινα μια κεραια panel 35dbi την εβαλα στο παραθυρο να κοιταει τις κεραιες (ειναι πανω στο ΑΚ της περιοχης μου) και εχω τερμα σημα 4G μια χαρα.
    Οσον αφορα την τηλεφωνια μονο VOIP παιζω, βασικα στελνω το σταθερο μου εκει μεσω openvpn + asterisk + linksys PAP2 και εχω και εσωτερικα νουμερα αναμεσα στα 2 σπιτια.

    Βλεπω και εσυ εχεις mikrotik, εχω και αυτο το 951 εκει περα για να ρουταρουν αλλα rbs (awmn), αλλα για την κινητη εχω παρει το αμεσως επομενο φτηνοτερο μοντελο που η μονη διαφορα ειναι οτι δεν εχει gigabit lan.

    Aν σε ενδιαφερει με Mikrotik ελα απο εδω εχω κανει θεμα δες το πρωτα και συνεχιζουμε εκει στο σωστο θεμα : https://www.adslgr.com/forum/threads...ik-Routerboard

  7. #7
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το microtik το ειχα και ηταν αψογο εργαλειο.το εδωσα ομως γιατι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω περισσοτερο και να εκμεταλευτω στο επακρο τις δυνατοτητες του.ασε που δεν ειναι το αγαπημενο μου να δουλευω γραμμη εντολων.χθες παρελαβα αυτο και θα παω απο βδομαδα να το εγκαταστησω και θα επανελθω με νεωτερα

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astrea966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το microtik το ειχα και ηταν αψογο εργαλειο.το εδωσα ομως γιατι δεν ειχα χρονο να ασχοληθω περισσοτερο και να εκμεταλευτω στο επακρο τις δυνατοτητες του.ασε που δεν ειναι το αγαπημενο μου να δουλευω γραμμη εντολων.χθες παρελαβα αυτο και θα παω απο βδομαδα να το εγκαταστησω και θα επανελθω με νεωτερα
    καλημερα, ποιος ειπε οτι εισαι αναγκασμενος με Mikrotik να δουλευεις γραμμη εντολων????!!!!!!
    εχει γραφικο περιβαλλον κανονικα και το winbox που ειναι app αλλα και μεσω web browser με το webfig!
    πες μου οτι ΔΕΝ το ηξερες!!!!

    demo απο το webfig μπορεις να δεις εδω http://demo.mt.lv/webfig/
    καπως ετσι ειναι και στο winbox απλα χωρις να θες web browser.
    ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπορουν να γινουν απο γραφικο περιβαλλον. Δεν ειναι επιτακτικη η χρηση κονσολας μεσω telnet ή SSH.

    Αυτο που παρελαβες εχει αλλη φιλοσοφια εντελως διαφορετικο μηχανημα, απλα ειναι ενας repeater για μερικες συχνοτητες της κινητης.
    Μικρες κεραιες βλεπω δεν ξερω κατα ποσο θα κανει καλη δουλεια, αν εχεις λιγο σημα λογικα θα κανει.
    Αλλα συχνοτητες? σιγουρα διαλεξες τις σωστες? καταρχην ειναι μονο για 3G οχι για 4G. Kαι πολυ περιορισμενο ευρος συχνοτητων οπως βλεπω.
    Ελπιζω να κανεις την δουλεια σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-03-18 στις 14:03.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ξερω και για το winbox και για το web interface του microtik.απλα απ`οσο θυμαμαι για να κανω καποιες πιο συγκεκριμενες ρυθμισεις οπως firewall rules και διαφορα script οπως dns update και αλλα νομιζω οτι γινοταν μονο μεσω κονσολας.αν κανω λαθος τοτε κατι δεν ειχα καταλαβει σωστα και δεν εχω κανενα θεμα να παρω καποιο αλλο παλι.(σε δουλεια να βρισκομαστε)
    τωρα οσον αφορα αυτο που πηρα το επελεξα γιατι θελω να μπορω να χρησιμοποιω και τα κινητα για ομιλια και οχι μονο ιντερνετ μεσω καποιου mobile hot spot.γνωριζω οτι ειναι μονο για 3g αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα μιας και η πλειοψηφια μας εχει 3g συσκευες και οι 4g εχουν συμβατοτητα προς τα πισω αν θυμαμαι καλα.εκει που θα τοποθετηθει η εξωτερικη κεραια εχει σημα κανονικα γι`αυτο και δεν ψαχτηκα για κατι δυνατοτερο.η εσωτερικη πιστευω θα καλυπτει 60 τετραγωνικα.ας ελπισω να δουλεψει και να μην ψαχνομαι παλι.
    νεωτερα μετα τη δοκιμη

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα firewall rules μπορουν να γινουν κανονικα απο γραφικο, απλα προφανως τα εβρισκες ετοιμα οποτε copy paste κανεις απο κονσολα αλλα ειναι φυσικα πολυ ποιο ευκολο!!!
    τα scripts ειναι λογικο να γινονται απο κονσολα γιαυτο ειναι και scripts ετσι ειναι αυτα παντου.

    Στο μηχανημα που πηρες τωρα νομιζω εχει ελειψη και σε συχνοτητες ομιλιας και οχι μονο στο 3G.
    Θα το δεις στην πραξη αυτο.
    Δες εδω τις συχνοτητες https://www.eett.gr/opencms/opencms/...dt/GRNetworks/
    αυτο που πηρες νομιζω κινειται μονο γυρω στα 2100 το λεει και στον τιτλο, στο link που ειχες δωσει.
    Αρα δεν μιλαμε για ελλειψη μονο στο 4G.

    Αnyway αμα δοκιμασεις ενημερωσε μας να δουμε μπορει να ενδιαφερεται και κανεις αλλος.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    επανερχομαι μετα την τοποθετηση του repeater με νεωτερα.λοιπον το εργαλειο δουλευει κανονικα και μεσα στο σπιτι εχω πλεον και ομιλια και δεδομενα.η εσωτερικη κεραια βεβαια εχει μικρη ισχυ αλλα δεν μ`ενδιαφερει ιδιαιτερα αφου τον χωρο μου τον καλυπτει.αυτο που με παραξενευει ειναι οτι εχει μια μικρη οθονιτσα η οποια δειχνει την λειτουργια του συστηματος.ενω εγω εχω κανονικα σημα μεσα στο σπιτι και μπορω να κανω κλησεις και να μπω ιντερνετ στην οθονη η γραμμες σηματος ειναι κενες και αναβοσβηνουν.καποια στιγμη οταν ξεβιδωσα την εξωτερικη κεραια ειδα μιαστιγμη οι γραμμες να μαυριζουν και να σταθεροποιουνται.μολις τη βιδωσα αρχισαν να αναβσβηνουν οποτε εκανα τη δοκιμη και την ξεβιδωσα και απλα την ακουμπησα πανω στη συσκευη με τετοιο τροπο ωστε οι γραμμες ηταν ολες μαυρες και σταθερες.δεν ειχα ομως τηλεφωνο και ιντερνετ ετσι οποτε καλο βιδωμα και ας αναβοσβηνει.μου αρκει που δουλευει.το μειονεκτημα που εχει για μενα ειναι οτι δεν υποστηριζει 2g οποτε τα απλα κινητα δεν δουλευουν.ισως καποια στιγμη παρω καποιο dual band .στην 900αρα μπαντα παιζει η GSM?

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, τελικα ισχυει αυτό που ειπα δυστυχως....
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...dt/GRNetworks/
    προσεξε θες και 800 και 900!

  13. #13
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    800αρα νομιζω χρησιμοποιει η wind για 4g.900 ειναι για απλο gsm νομιζω οποτε ισως μελλοντικα το υλοποιησω.για την ωρα ειμαι οκ

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    απλα αν αλλαξεις μηχανημα καποια στιγμη παρε κατι για να τα καλυψεις ολα https://www.eett.gr/opencms/opencms/...dt/GRNetworks/
    ναι 900 ειναι gsm αλλα αμα δεν εχει καλο πχ 3G καπου μπορει να σου χρειαστει.
    Για το 4G δεν ειναι μονο με την wind η 800 για ολους ειναι, αλλα αμα εχει πολλες κεραιες στις αλλες συχνοτητες μπορει να μην πειραζει η ελλειψη.
    Πχ εγω οπου εχω κινηθει στην Αθηνα μεσα με Xiaomi mi max 2 εχω 4G κανονικα χωρις 800αρα που δεν εχει αυτο το κινητο.
    Με μια συγκριση ομως με αλλον ειχε μεγαλυτερες ταχητητες με την ιδια εταιρια.
    Δλδ εγω 60mbps ο αλλος πανω απο 100. Δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι εγω ημουν με καρτοκινητη και ο αλλος με συμβολαιο γιατι μου εχουν πει οτι εχουν αλλες κεραιες. Και μου εχει τυχει να χαλασει το σημα και στον ιδιο χωρο να εχουμε σημα καμπανα 2 καρτοκινητα και 3 παγια να μην εχουν ΤΙΠΟΤΑ! ολα με Cosmote! και ο τεχνικος που μιλησα ετσι μου ειπε!

  15. #15
    Εγγραφή
    25-06-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχουν οι Αναμεταδοτες κινητης τηλεφωνιας.
    Οι μαϊμου (κινεζικοι) ειναι φθηνοι.
    Οι ευρωπαικοί με εγκριση κυκλοφορίας και χρήσης ειναι ακριβοτεροι.

    - - - Updated - - -

    Mεγαλη γκαμα αναμεταδοτων απο Ευρωπαϊκό Εργοστασιο https://www.e-techshop.com/gsm-repeaters/

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση
    Από graphist83 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-20, 22:05
  2. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28
  3. ποιο κέντρο λήψης να επιλέξω;
    Από gamsgr στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 14:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας