Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας...Παρακαλώ οποίος γνωρίζει ας βοηθήσει.. Έχω vodafone και από αρχές Δεκεμβρίου έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής σε νέα διεύθυνση λόγω μετακόμισης.Λογω έλλειψης διαθεσιμότητας γραμμών από τον ΟΤΕ, μου είπαν από την vodafone ότι η μεταφορά θα πάρει μέχρι δύο μήνες..έχουν περάσει σχεδόν τρεις μήνες και ακόμα τίποτα..σε νεότερη επικοινωνία μου ανέφεραν ότι θα πρέπει να περιμένω πάλι μέχρι δύο μήνες..έχω δικαίωμα να καταγγειλω την σύμβαση και να μην πληρώσω ρήτρα;;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    θεωρω πως ναι 3 μηνες μετα, ειναι γαιδουρια ο παροχος να ζητησει ρητρα. δεν φταιει απαραιτητα καποιος, αλλα δεν φταις και συ να μην εχεις υπηρεσιες για πολυ μεγαλο διαστημα και να εισαι δεμενος απο συμβολαιο.
    στειλε αιτημα διακοπης χωρις χρεωση ρητρας λογω του οτι ~3 μηνες δεν ειναι σε θεση να σου παρεχουν υπηρεσια. δεν νομιζω οτι δεν θα το αποδεχτουν
    αν δεν δεχονται να σε αποδεσμευσουν ατελως ενημερωσε τους οτι σκοπευεις να κανεις καταγγελια.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, μπορείς να διακόψεις αζημίως, ωστόσο πρέπει να λάβεις κάποια πράγματα υπόψη.

    Πρόκειται για το γνωστό θέμα με έλλειψη ακραίου δικτύου. Σε όποιον πάροχο κι αν πας, πάλι δεν θα βρεθεί αυτόματα ελεύθερη γραμμή. Σε τέτοιες περιπτώσεις το αίτημα σύνδεσης μπαίνει σε σειρά προτεραιότητας για 2 μήνες, με την λήξη του οποίου αν δεν έχει βρεθεί ζεύγος, πρέπει να γίνει πάλι νέο.

    Όσο η σύνδεση είναι ενεργή (άσχετα αν λειτουργεί), το αίτημα γίνεται απ' ευθείας από τον πάροχο που ανήκεις. Αν διακόψεις, θα πρέπει κάθε 2 μήνες να το κάνεις εσύ και μάλιστα για νέα σύνδεση με νέο τηλεφωνικό αριθμό. Από την στιγμή που διακόπτεις την φορητότητα, ο τηλεφωνικός αριθμός επιστρέφει στον πάροχο που ανήκει, οπότε αν θέλεις τον ίδιο το αίτημα αναγκαστικά θα πρέπει να γίνει σε αυτόν αλλά ενδέχεται να χάσεις εντελώς τον αριθμό που έχεις, αν περάσουν 6 μήνες από την διακοπή.

    Λογικά τώρα και όσο διάστημα δεν έχεις υπηρεσίες δεν πρέπει να πληρώνεις κάτι, άρα θέλει σκέψη όσον αφορά τι θα πράξεις τελικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Με έχουν πάρει τηλέφωνο από NOVA και μου ανέφεραν ότι στο σημείο εχουν ιδιόκτητο δίκτυο και ότι σε 15 μέρες το πολύ θα έχω συνδεθεί...δεν ξέρω αν ευσταθεί αλλά είπα να δοκιμάσω..όσο αφορά την vodafone σε δύο επικοινωνίες με εκπροσώπους τους,ο ένας μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω ρήτρα και ο άλλος όχι..μάλλον πρέπει να τους απειλησω με καταγγελία..το κακό είναι ότι δεν μου απαντούν υπεύθυνα να ξέρω τι μου γίνεται..αν κανω καταγγελία της σύμβασης και μετά ζητήσω την μεταφορά γραμμής από την nova γίνεται;;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ιδιόκτητο δίκτυο σημαίνει ότι ο όποιος πάροχος έχει παρουσία και παρέχει υπηρεσίες από το αστικό κέντρο που ανήκεις. Όμως από αυτό μέχρι το σπίτι σου, το χάλκινο καλώδιο είναι του ΟΤΕ και αρκετές φορές δεν υπάρχει διαθέσιμο ελεύθερο ζεύγος. Με απλά λόγια 99,99% και η Nova θα σου πει αργότερα το ίδιο, ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή και πάλι θα πρέπει να μπεις στη κοινή λίστα αναμονής.
    Αν όπως είσαι τώρα κάνεις φορητότητα σε άλλον πάροχο, πιθανότατα θα χρεωθείς πρόωρη διακοπή. Πρέπει πρώτα να αιτηθείς αζημίως διακοπή, λόγω αδυναμίας παροχής υπηρεσιών και κατόπιν να κάνεις αίτημα σύνδεσης σε άλλον.

  6. #6
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Γενικά δεν γλιτώνεις τα τέλη αποσύνδεσης καθώς τα συμβόλαια έχουν ορο πως σου παρέχουν υπηρεσίες στην αρχική διεύθυνση. Βέβαια με λίγο κυνήγι το γλιτώνεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί να διακόψει κανονικά χωρίς να πληρώσει τίποτα, από την στιγμή που δεν είναι δυνατόν να του παρέχει υπηρεσία.
    Αυτό που δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα πληρώσει κάτι, είναι αν κάνει φορητότητα σε άλλον πάροχο.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..είναι αρκετά περίπλοκο από ότι καταλαβαίνω...αν πληρώσω πάντως τέλη αποσύνδεσης στην vodafone και μετά με έχει στο περίμενε και η nova τότε θα βγω δίπλα χαμένος.. η αλήθεια είναι πως μου έκανε εντύπωση ο πωλητής της nova που ενω του εξήγησα πως έχει η κατάσταση,με μεγάλη ευκολία μου είπε ότι αυτοί θα μου βρουν γραμμή... απλά μου φάνηκε ότι ήθελε να πουλήσει πάση θυσία το συμβόλαιο.. τέλος πάντων..μάλλον θα αφήσω τα πράγματα ως έχουν και θα περιμένω μπας και δω ""φώς"" από την vodafone..

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Forthnet είναι εδώ κι ένα χρόνο καθολικός πάροχος τηλεφωνίας. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος δεν έχει γραμμή (καλή ώρα εσύ) μπορεί να σου βάλει νέα, όμως όχι με το κλασσικό καλώδιο αλλά μέσω δορυφορικής σύνδεσης.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η δορυφορική σύνδεση για να καταλάβω(είμαι λίγο άσχετος) είναι όπως λειτουργούν τα δεδομένα του κινητού;;όσον αφορά την ταχύτητα-αξιοποιστια είναι το ίδιο με την κλασική σύνδεση;; είναι πάντως τραγικό εν έτη 2018 και ένα χιλιόμετρο από το κέντρο της πόλης να σου λένε δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές...

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρόκειται για VoIP τηλεφωνία μέσω δορυφορικής σύνδεσης. Η χρέωση είναι αντίστοιχη με την κλασσική τηλεφωνία, αλλά η λειτουργία εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες και υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις υστέρηση κατά την επικοινωνία.

  12. #12
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ και παλι..Τα αφήνω ως έχουν λοιπόν τα πράγματα και ας ελπίσουμε ότι θα λυθεί σύντομα το θέμα με τις γραμμές.. Μέχρι τότε πρέπει να βρω κανέναν καλό γείτονα για wifi τουλάχιστον...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 15:15
  2. Πάγιο μετά απο μεταφορά γραμμής.
    Από user2163 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 00:30
  3. Μεταφορά γραμμής λόγω μετακόμισης
    Από marthikios στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 11:39
  4. Ταλαιπωρία για μεταφορά γραμμής.
    Από zzzleepy στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 10:59
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-17, 19:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας