Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

    Στο σπίτι έχω σταθερή τηλεφωνία, internet και τηλεόραση με την Nova (Forthnet).

    Στον κάτω όροφο βρίσκεται το εργαστήριο του πατέρα μου και στον πάνω όροφο μένω εγώ. Ρώτησα στην forthnet ποιο είναι το κόστος δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής ώστε να έχω δικό μου τηλεφωνικό αριθμό (για να μην χρησιμοποιώ αυτόν του πατέρα μου) και μου ζήτησαν 10€ το μήνα. Έτσι σκέφτηκα την λύση ενός voip αριθμού.

    Οι προβληματισμοί μου.

    1) Θα μπορώ να “κουμπώσω” VOIP αριθμό από άλλη εταιρεία πάνω στο modem της forthnet ;
    2) Θα έχω θέμα με το internet ? (Έχω adsl και θα το αναβαθμίσω σε VDSL)
    3) Θέλω να έχω εισερχόμενες κ εξερχόμενες κλείσεις μόνο. Τίποτα άλλο. Έχει σχέση αυτό με τα “κανάλια” ; (Είδα πχ στην modulus που λέει σε ένα πακέτο Πλήθος αριθμών 1 Κανάλια 3)
    4) Ποια εταιρεία voip μου προτείνετε ;

    ΥΓ: Δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιώ το κινητό ή τον υπολογιστή για να δέχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις. Θα χρησιμοποιήσω μια voip συσκευή.

    Σας ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SakisL : 22-02-18 στις 10:02.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    1) Ναι, για την ακρίβεια δεν κουμπώνει πάνω στο modem. Ρυθμίζεις την voip συσκευή σου και τελειώνεις, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
    2) Όχι, μπορεί να έχεις θέμα με τις κλήσεις αν την ίδια ώρα που κάνεις τηλέφωνα κατεβάζεις με torrents ή streamαρεις τίποτα.
    3) Ναι, θες τουλάχιστον ένα, σου δίνουν τρία, καλύπτεσαι κι αν θες μπορείς να δεχθείς άλλες δύο την ίδια στιγμή.
    4) Πήγαινε στην modulus που είναι μέσα στο GRIX και θα έχεις πολύ χαμηλό ping.

    ΥΓ: Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις softphone στο κινητό και να να γλυτώσεις τα χρήματα για την voip συσκευή.
    Επίσης κερδίζεις ότι αν έχεις κάποιο bluetooth αξεσουάρ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Ναι, για την ακρίβεια δεν κουμπώνει πάνω στο modem. Ρυθμίζεις την voip συσκευή σου και τελειώνεις, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
    2) Όχι, μπορεί να έχεις θέμα με τις κλήσεις αν την ίδια ώρα που κάνεις τηλέφωνα κατεβάζεις με torrents ή streamαρεις τίποτα.
    3) Ναι, θες τουλάχιστον ένα, σου δίνουν τρία, καλύπτεσαι κι αν θες μπορείς να δεχθείς άλλες δύο την ίδια στιγμή.
    4) Πήγαινε στην modulus που είναι μέσα στο GRIX και θα έχεις πολύ χαμηλό ping.

    ΥΓ: Αν θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις softphone στο κινητό και να να γλυτώσεις τα χρήματα για την voip συσκευή.
    Επίσης κερδίζεις ότι αν έχεις κάποιο bluetooth αξεσουάρ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κι αυτό.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Τώρα διάβαζα τις σελίδες των εταιρειών και σκεφτόμουν την yuboto-telephony. Διάβασα καλά σχόλια για αυτήν στο forum...
    Σχετικά με την συσκευή. Επειδή βλέπω ότι με τις εφαρμογές στα κινητά υπάρχουν θεματάκια σκεφτόμουν να πάρω αυτήν την voip συσκευή https://www.ekos.gr/product/panasonic_kx_tgq400gb_schwarz46

    - - - Updated - - -

    Πήγα πριν απο λίγο στην Forthnet-nova για να κάνω την αναβάθμιση στο vdsl και επί της ευκαιρίας ρώτησα για το voip (αν δηλαδή θα μπορώ να βάλω voip απο άλλη εταιρεία) και μου απάντησαν αρνητικά. ότι μόνο η ι΄δια εταιρεία μπορεί να με προμηθεύσει με δεύτερη τηλεφωνική γραμμή-αριθμό. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Εγώ θέλω να κρατήσω τον αριθμό που έχω τώρα και απλά να προσθέσω έναν αριθμό voip αλλά όχι απο την Forthnet γιατί μου ζητάει 10€/μήνα

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μάλλον δεν κατάλαβαν τι ρώτησες. Πιθανότατα αναφέρονται στο ότι δεν μπορείς να λειτουργήσεις και τηλεφωνία άλλου VoIP παρόχου από την συσκευή που παρέχουν αυτοί. Όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός να έχεις VoIP τηλεφωνία από άλλον πάροχο σε δικιά σου συμβατή συσκευή.

    Η τηλεφωνική συσκευή που δείχνεις, δεν είναι VoIP και δεν έχει ρυθμίσεις για λογαριασμό κάποιου παρόχου. Απλά έχει δυνατότητα να συνδεθεί μέσω CAT-iq σε σταθμούς ΙΡ-DECT, όπως είναι π.χ. κάποια μοντέλα Fritz.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν κατάλαβαν τι ρώτησες. Πιθανότατα αναφέρονται στο ότι δεν μπορείς να λειτουργήσεις και τηλεφωνία άλλου VoIP παρόχου από την συσκευή που παρέχουν αυτοί. Όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός να έχεις VoIP τηλεφωνία από άλλον πάροχο σε δικιά σου συμβατή συσκευή.

    Η τηλεφωνική συσκευή που δείχνεις, δεν είναι VoIP και δεν έχει ρυθμίσεις για λογαριασμό κάποιου παρόχου. Απλά έχει δυνατότητα να συνδεθεί μέσω CAT-iq σε σταθμούς ΙΡ-DECT, όπως είναι π.χ. κάποια μοντέλα Fritz.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τι πρέπει να κοιτάξω σχετικά με την συσκευή ; Έχεις να προτείνεις κάποια κοντά στα χρήματα αυτά ;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε σειρά οικονομικού κόστους:
    1. Εφαρμογή VoIP (SIP) στο κινητό. Κέρδος ότι θα δουλεύει κι εκτός σπιτιού, αν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    2. Ένα μεταχειρισμένο Fritz για να λειτουργεί το VoIP και πάνω του οποιαδήποτε (απλή ή ΙΡ) ενσύρματη ή ασύρματη τηλεφωνική συσκευή.
    3. Ενσύρματη ΙΡ τηλεφωνική συσκευή (π.χ. Yealink ή Grandstream).
    4. Ασύρματη ΙΡ τηλεφωνική συσκευή Gigaset.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σειρά οικονομικού κόστους:
    1. Εφαρμογή VoIP (SIP) στο κινητό. Κέρδος ότι θα δουλεύει κι εκτός σπιτιού, αν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    2. Ένα μεταχειρισμένο Fritz για να λειτουργεί το VoIP και πάνω του οποιαδήποτε (απλή ή ΙΡ) ενσύρματη ή ασύρματη τηλεφωνική συσκευή.
    3. Ενσύρματη ΙΡ τηλεφωνική συσκευή (π.χ. Yealink ή Grandstream).
    4. Ασύρματη ΙΡ τηλεφωνική συσκευή Gigaset.
    Σαν αυτό δηλαδή ; https://www.skroutz.gr/s/10200626/Gi...igaset+A540+IP ή σαν αυτό https://www.e-smarteck.gr/Gigaset-A540-IP Στο δευτερο εαν κατάλαβα καλά θα μπορώ να έχω και το κανονικό μου τηλέφωνο και το VOIP μαζί σε μια συσκευή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SakisL : 22-02-18 στις 14:23.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H ίδια συσκευή είναι. Αποτελείται από την βάση και την ασύρματη συσκευή.
    Ναι, έχει δυνατότητα να συνδεθεί σε απλή PSTN γραμμή και ταυτόχρονα να ρυθμισθούν έως 6 VoIP λογαριασμοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ίδια συσκευή είναι. Αποτελείται από την βάση και την ασύρματη συσκευή.
    Ναι, έχει δυνατότητα να συνδεθεί σε απλή PSTN γραμμή και ταυτόχρονα να ρυθμισθούν έως 6 VoIP λογαριασμοί.
    Άρα με αυτήν είμαι ΟΚ. Θα μπορώ δηλαδή να δέχομαι κλείσεις πχ στον VOIP αριθμό και να πραγματοποιώ εξερχόμενες απο τον κανονικό μου αριθμό (που έχω και απεριόριστα σταθερά σε Ελλάδα) Κατάλαβα σωστά ;

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, σωστά κατάλαβες. Θα μπορείς να έχεις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, απ' όποιον τηλεφωνικό αριθμό/σύνδεση έχει ρυθμισθεί στη συσκευή.
    Την PSTN γραμμή θα την συνδέσεις στην κατάλληλη θύρα που έχει η βάση και τον VoIP λογαριασμό στο μενού αυτής.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, σωστά κατάλαβες. Θα μπορείς να έχεις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, απ' όποιον τηλεφωνικό αριθμό/σύνδεση έχει ρυθμισθεί στη συσκευή.
    Την PSTN γραμμή θα την συνδέσεις στην κατάλληλη θύρα που έχει η βάση και τον VoIP λογαριασμό στο μενού αυτής.
    Τέλεια σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου. Έχεις να μου προτείνεις κάποια απο τις voip εταιρείες ; Είμαι ανάμεσα σε yuboto-telephony και modulus.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και οι 2 είναι μια χαρά και αξιόπιστες. Δες και στα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ (εδώ κι εδώ). Δες και την Omnivoice που είναι οικονομικότερη στην ετήσια συνδρομή του αριθμού.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Υπόψιν στις Gigaset μπορείς να συνδέσεις πολλά ακουστικά (handsets) και στο καθένα να έχεις διαφορετική voip γραμμή, ίσως σου χρειαστεί στο μέλλον.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Για να μην ανοίγω νεο θέμα θα πω εδω τις απορίες που εχω μιας και ειναι σχετικές με του φιλου απο πανω.

    1) έστω οτι αγοράζω το gigaset a540ip (νομιζω ειναι το φθηνότερο) και το συνδέω στο υπάρχων ίντερνετ που εχω, που ειναι cyta, θα δουλέψει χωρίς κάποια ρύθμιση στο ρουτερ η εξαρτάτε απο την cyta(ή ποτε δεν εξαρτάται απο τον παροχο ιντερνετ);

    2)πως λέγονται οι συσκευές οπου τις συνδέω στο ιντερνετ με καλωδιο ethernet και με το κλασικό τηλέφωνο ώστε να δουλέψει το voip;

    3) Μπορει να δουλέψουν αυτες οι συσκευές voip με συνδρομή skype(απεριόριστα προς σταθερά) ή χρειάζεται "ειδική";

    4) Αν θελω να κρατήσω τον ίδιο αριθμό και να τον μετατρέψω σε voip, πρεπει να μπορεί να το κάνει ο πάροχος voip;

    5)Συνοψίζοντας να για δουλεψει το τηλεφωνο voip χρειάζομαι μονο τους κωδικούς που θα περάσω στη συσκευή, που θα μου δοθούν απο τον παροχο voip;

    Αν και πολλά, ευχαριστώ!

  15. #15
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    1) Ναι δεν χρειάζεται ρύθμιση το router.
    2) Θες voip adapter σαν το Grandstream HT503.
    3) Όχι είναι άλλη τεχνολογία.
    4) Δεν μπορείς να το κάνεις. Για να έχεις internet πρέπει να έχεις τουλάχιστον μία τηλεφωνική σύνδεση, αν μεταφέρεις τον αριθμό θα σου καταργήσουν την γραμμή.
    Στους περισσότερους voip παρόχους αν στείλεις τον λογαριασμό της γραμμής σου, σου πατσάρουν τον αριθμό σαν caller id στις εξερχόμενες οπότε όταν καλείς εμφανίζεται ο αριθμός της γραμμής.
    Όταν σε καλούν έρχεται κανονικά από την Cyta.
    5) Ναι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2008
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-24, 10:28
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Πρόταση για VoIP DECT συσκευή
    Από alefgr στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 166
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-22, 15:48
  4. Γενικές απορίες για τα αυτοκίνητα
    Από cool11 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 00:57
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας