Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα αγόρασα νέα τηλεόραση με την οποία αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη λήψη του ψηφιακού σήματος.

    Αρχικά, η σάρωση έδωσε όλα τα ψηφιακά κανάλια (και τα απλά και τα HD), ωστόσο τα HD δεν παίζανε καθόλου, ενώ κάποια απ' τα απλά είχαν θέμα (το μπουκέτο της ΕΡΤ δεν έπαιζε καθόλου). Άφησα κατά μέρους το πρόβλημα έως ότου φωνάξω τεχνικό, ωστόσο χθες το βράδυ που την άνοιξα, χωρίς καμία αλλαγή σε σύνδεση ή σάρωση, έπαιζε όλα τα κανάλια ακόμα και τα HD, χωρίς θέμα.

    Πεπεισμένος ότι το θέμα ήταν μάλλον τυχαίο, άνοιξα ξανά σήμερα το πρωί την τηλεόραση και πάλι έχω την ίδια κατάσταση: τα HD δεν παίζουν, το μπουκέτο της ΕΡΤ άφαντο, τα απλά παίζουν. Να σημειώσω ότι καθ' όλη τη διάρκεια του προβλήματος, το σύνολο των καναλιών εμφανίζεται στον οδηγό προγράμματος, ενώ η ισχύς του σήματός τους κυμαίνεται σε τιμές κάτω του 50.

    Τι μπορεί να φταίει; Πιστεύω πως δεν μπορεί να είναι τυχαία η ώρα: το βράδυ που την άνοιξα (απ' τις 9 το βράδυ και μετά), περισσότερος κόσμος θα είχε ανοιχτή TV στην πολυκατοικία και άρα το σήμα ενδέχεται να ήταν (?) πιο ισχυρό; Το πρωί στις 9μιση πάλι, καθότι στην πολυκατοικία μένουν πολλοί φοιτητές, λιγότερες τηλεοράσεις θα ήταν ανοιχτές και άρα το σήμα θα ήταν πιο ασθενές.

    Μήπως λοιπόν, έχει γίνει λάθος στον διακλαδωτή; Μήπως είναι θέμα καλωδίου/κεραίας; Δεν έχω ανέβει ακόμα στην ταράτσα για να δω αν υπάρχει κεντρική ή ατομική κεραία. Σκέφτομαι την λύση της φορητής για να γλιτώσω απ' όλο το μπλέξιμο, αλλά δεν ξέρω εάν θα πιάνω καλό σήμα -αν και με το ψηφιακό άκουσα ότι τα πράγματα πλέον είναι πιο ασφαλή.

    Το σπίτι είναι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης με φουλ ψηφιακό σήμα και η πολυκατοικία έχει άμεση οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής του Χορτιάτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Θα σου προτεινα να την δοκιμασεις και σε αλλη μπριζα,επισης να δεις στα καναλια που σε ενδιαφερουν
    την ποιοτητα και την ισχυ του μενου κατα περιπτωση...μην μου πεις οτι ειναι turbo-x...
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην μου πεις οτι ειναι turbo-x...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Που το βασίζεις ότι με πολλές ανοιχτές τηλεοράσεις είναι ισχυρότερο το σήμα και με λίγες ασθενέστερο;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Από σήμερα, δεν παίζει κανένα απολύτως κανάλι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου προτεινα να την δοκιμασεις και σε αλλη μπριζα,επισης να δεις στα καναλια που σε ενδιαφερουν
    την ποιοτητα και την ισχυ του μενου κατα περιπτωση...μην μου πεις οτι ειναι turbo-x...
    Όχι, είναι Samsung. In fact, είναι η Samsung MU6100 49'' του 2017, την αγόρασα πριν μια βδομάδα.

    Δυστυχώς, δεν υπάρχει άλλη πρίζα στο σπίτι. Θα δοκιμάσω με μια δανεική εσωτερική κεραία και αν δω ότι δεν γίνεται, θα προχωρήσω σε ηλεκτρονικό. Επίσης, σκέφτομαι να δοκιμάσω και με άλλον δέκτη σε λάπτοπ, μήπως κατά τύχη έχει θέμα η τηλεόραση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το βασίζεις ότι με πολλές ανοιχτές τηλεοράσεις είναι ισχυρότερο το σήμα και με λίγες ασθενέστερο;
    Είναι καθαρά μια εκτίμηση. Η μόνο διαφορά μεταξύ του πρωινού και του βραδιού στην πολυκατοικία είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση έχουν ταυτόχρονα πολλοί περισσότεροι ανοιχτές τηλεοράσεις. Να ήταν εντελώς τυχαίο γεγονός; Δεν νομίζω...

  6. #6
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από σήμερα, δεν παίζει κανένα απολύτως κανάλι.



    Όχι, είναι Samsung. In fact, είναι η Samsung MU6100 49'' του 2017, την αγόρασα πριν μια βδομάδα.

    Δυστυχώς, δεν υπάρχει άλλη πρίζα στο σπίτι. Θα δοκιμάσω με μια δανεική εσωτερική κεραία και αν δω ότι δεν γίνεται, θα προχωρήσω σε ηλεκτρονικό. Επίσης, σκέφτομαι να δοκιμάσω και με άλλον δέκτη σε λάπτοπ, μήπως κατά τύχη έχει θέμα η τηλεόραση.



    Είναι καθαρά μια εκτίμηση. Η μόνο διαφορά μεταξύ του πρωινού και του βραδιού στην πολυκατοικία είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση έχουν ταυτόχρονα πολλοί περισσότεροι ανοιχτές τηλεοράσεις. Να ήταν εντελώς τυχαίο γεγονός; Δεν νομίζω...
    Δεν θα επρεπε να εχει διαφορα ποσοι εχουν ανοιζτη τηλεοραση, μπορει η διαφορα να ειναι ασθενεσθεροι σηματος λογω καιρου

    Για αρχη μπορεις να δοκιμασεις να ανοιξεις την πριζα της καιρεας να δεις αν κατι δεν παει καλα.
    Οι υπολοιποι στην πολυκατοικια εχουν κανονικα σημα?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Μπορεις και απο το menu της τηλεορασης να μετρησεις το σημα ποιοτητα/ενταση....
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Πρωτον μπες στο μενου της τηλεορασης και δες ποιοτητα/ενταση σηματος.
    Μετα μπες στη σελιδα της Digea και δες ποιος πομπος καλυπτει την περιοχη σου.
    Ενδεχεται η περιοχη σου να καλυπτεται απο 2 πομπους και εσυ να εχεις αποθηκευμενα τα ασθενεστερα καναλια.
    Bλεπω στο προφιλ οτι εισαι στην περιοχη της Ασσηρου.
    Λογικα καλυπτεσαι απο το κεντρο εκπομπης Χορτιατη.
    Δοκιμασε να βαλεις χειροκινητα τις συχνοτητες.
    https://www.digea.gr/234/article/185...-suxnotiton/el


    Εχω 2 τηλεορασεις, μια LG και μια Samsung. Παλιο σπιτι, διχως πριζες τηλεορασεις.
    Με το κλασσικο τραβηγμα καλωδιου απο την κεραια. Η Samsung αντικατεστησε μια παλια Philips.
    Απο την ιδια κεραια παιρνουν σημα, η LG επαιζε τελεια ,η Samsung επιανε τα μισα καναλια, ενω η παλια(Philips) δεν ειχε θεμα.
    Το προβλημα ηταν στο βυσμα.
    Αλλαξα βυσμα και με το ιδιο καλωδιο πλεον τα πιανει ολα.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bλεπω στο προφιλ οτι εισαι στην περιοχη της Ασσηρου.
    Είναι κέντρο Θεσσαλονίκη, το γράφει στο πρώτο μήνυμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι είναι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης με φουλ ψηφιακό σήμα και η πολυκατοικία έχει άμεση οπτική επαφή με το κέντρο εκπομπής του Χορτιάτη.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Θεσαλονικη.Ν Εγνατια
    Μηνύματα
    251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus
    Το ιδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγω εδω και 3 μερες , σε 2 τηλεοράσεις που ειναι συνδεδεμένες με κεραία-ες , που εχω στο μπαλκόνι, δεν μου παιζουν τα HD ! Τα απλα SD ,παίζουν , έχοντας 2 κεραίες, μια σταθερή και μια φορητή , είδα οτι και με τις 2 εχουν την ίδια συμπεριφορά , δεν παίζουν τα HD ,και στις 2 τηλεοράσεις! Σημειωτέον οτι , μεχρι πριν 3 μερες για χρονια δεν υπήρχε κανένα προβλημα , και με τις 2 ! Είτε κεραίες ειτε τηλεοράσεις..Έκανα και επανασυχρονισμο καναλιών αλλα το θεμα άλυτο!Κατι τρεχει... δεν ειναι δυνατον , ειτε να φταίνε και οι 2 κεραίες, η και οι 2 τηλεοράσεις και μονο στο HD σημα το ιδιο χρονικο διαστημα... , ενω στο SD ειναι οκ!

  11. #11
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Νέα Σμύρνη, 5ος όροφος (τελευταίος) και εδώ και αρκετές μέρες όλα τα κανάλια της ΕΡΤ έχουν τρομερά "σπασίματα" αρκετές ώρες την ημέρα. Έχω μία Samsung και παίρνω από κεντρική κεραία. Η ΕΡΤ εμφανίζει ισχύς σήματος 50 και σφάλμα 6-7, ενώ στιγμιαία το σήμα γίνεται 0 και το σφάλμα 10. Τα υπόλοιπα κανάλια εμφανίζουν σήμα μεταξύ 50 και 60 και σφάλμα 2-4. Ρώτησα δύο άλλους ενοίκους και μου είπαν ότι δεν έχουν πρόβλημα με την ΕΡΤ.
    Τι μπορεί να φταίει; Να εμφάνισε πρόβλημα ξαφνικά η πρίζα μου;

    ΥΓ: Να σημειώσω ότι τώρα πια και κάποια άλλα κανάλια εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα με λιγότερα σπασίματα όταν το σφάλμα φτάνει στο 6. Απλώς η ΕΡΤ δεν βλέπεται, αλλά τώρα και τα άλλα ενοχλούν λίγο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Ήρθε ηλεκτρονικός και στο monitor του πεδιόμετρου εμφανίζονταν κανονικά τα κανάλια! Το ενδεικτικό λαμπάκι του ενισχυτή δεν ήταν αναμμένο και πειράζοντας το κουμπί για την ισχύ, δεν άλλαζε κάτι.
    Για να βεβαιωθώ ότι δεν έφταιγε η τηλεόραση, του την πήγα στο μαγαζί να τη βάλει στη δική του πρίζα και εκεί έδειχνε ισχύς σήματος 80 και σφάλμα 0!
    Έτσ, αλλάξαμε ενισχυτή και πλέον όλα τα κανάλια έχουν ισχύ σήματος 80-88 και σφάλμα 0

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-20, 10:54
  2. Replay TV (δεν παίζει)
    Από messias στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-17, 19:16
  3. Μια γνωμη και για μενα vdsl 50
    Από teodgeor στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 17:23
  4. Δεν υπαρχει σημα εισοδου
    Από theodora. στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 12:34
  5. Δεν παίζει το player του desktop ένα blu ray.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 19:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας