Login Form
IPv6 Ready
Σελίδα 48 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 283843464748
Εμφάνιση 706-713 από 713
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο manual στις οδηγίες για μια γραμμή αναφέρει

Συνημμένο Αρχείο 198549

Που σημαίνει πως δουλεύει μια χαρά η Phone1, άλλωστε μπορείς να το δεις και στο μενού voip.

Στην 2 σου λέει να το βάλεις όταν θέλεις να στείλεις επιστροφή πίσω μέσω του σπλίτερ

Σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ο σπλίτερ στην συνδεσμολογία του voip?

Με αλλάξανε από PSTN σε voip και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βάλω καθόλου το σπλίτερ.

Ο τεχνικός μου είπε από την κεντρική πρίζα της γραμμής που έρχεται κάθετα από την είσοδο της πολυκατοικίας να βάλω ένα καλώδιο προς στο ρούτερ, και ένα δεύτερο καλώδιο να γυρίσω από το PHONE του ρούτερ πίσω στην πρίζα προς την οριζόντια καλωδίωση που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τους σπιτιού.

Τον ρώτησα για σπλίτερ συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται πουθενά να το βάλω.

Τον ρώτησα αν υπάρχει άλλη συνδεσμολογία, και μου είπε όχι.

(παρεμπιπτόντως, ως προς την ποιότητα επικοινωνίας, ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι παρότι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει βελτίωση, στην πράξη δεν υπάρχει, και ότι ο ίδιος σε όσες συνδέσεις έχει αλλάξει δεν έχει δει καμία βελτίωση στον ήχο)

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MycenaeanKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

Δηλαδή όπως καταλαβαίνω θα πάμε όλοι σε voip με το ζόρι, ακόμα και αν δεν έχουμε συναινέσει γραπτά σε αυτό; Δεν αποτελεί αυτό αθέτηση των όρων του συμβολαίου από την πλευρά του παρόχου; Υπάρχει κάποιος πάροχος που να δίνει αποκλειστικά και μόνο pstn τηλεφωνία; Έγω θέλω να έχω τηλέφωνο και όταν πέφτει το ίντερνετ και δε θέλω κινητά και εκτροπές, δικαίωμά μου δεν είναι; Aν είναι να μας πάνε με το ζόρι όλοι οι πάροχοι σε voip θα μπορούσε κάποιος να απευθυνθεί στην ΕΕΤΤ ώστε να παραμείνει σε pstn;
    Αρχικά κανένας δεν συντηρεί πλέον κλασσική τηλεφωνία... Κατά 2ον έχεις ήδη δώσει το δικαίωμα στον πάροχο να κάνεις αναβαθμίσεις της υπηρεσίας.. Κατά 2ον το συμβόλαιο που έχεις σου λέει για τηλεφωνία δεν λέει πως παρέχεται ..
    Και όχι δεν είναι αθέτηση ...
    Έτσι είναι. Και να θες να φύγεις να πας αλλού (π.χ. σε πάροχο PSTN ή FTTH), δεν σε αφήνουν να φύγεις χωρίς πέναλτι. Οπότε μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιό σου παραμένεις σε κάτι που για σένα είναι υποβάθμιση (ή στην καλύτερη το ίδιο) και αυτοί το ονομάζουν αναβάθμιση αλλά εννοούν αναβάθμιση της δικής τους δομής κόστους :-)

Περιοχή
    Θεσσαλλλλονίκη
    Downloads
    39
    Uploads
    14
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    40000/4000
    ISP
    HCN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    asus,vigor
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιες περιπτώσεις χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ο σπλίτερ στην συνδεσμολογία του voip?

Με αλλάξανε από PSTN σε voip και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βάλω καθόλου το σπλίτερ.

Ο τεχνικός μου είπε από την κεντρική πρίζα της γραμμής που έρχεται κάθετα από την είσοδο της πολυκατοικίας να βάλω ένα καλώδιο προς στο ρούτερ, και ένα δεύτερο καλώδιο να γυρίσω από το PHONE του ρούτερ πίσω στην πρίζα προς την οριζόντια καλωδίωση που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τους σπιτιού.

Τον ρώτησα για σπλίτερ συγκεκριμένα και μου είπε ότι δεν χρειάζεται πουθενά να το βάλω.

Τον ρώτησα αν υπάρχει άλλη συνδεσμολογία, και μου είπε όχι.

(παρεμπιπτόντως, ως προς την ποιότητα επικοινωνίας, ο ίδιος ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι παρότι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει βελτίωση, στην πράξη δεν υπάρχει, και ότι ο ίδιος σε όσες συνδέσεις έχει αλλάξει δεν έχει δει καμία βελτίωση στον ήχο)
    Αν δεν θέλεις να επιστρέψεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι δεν χρειάζεται, αν θέλεις τότε θα πρέπει να μπει σπλιτερ στην σύνδεση με το Modem και φίλτρο σε κάθε συσκευή
    Πόσο χρονών ήταν ο τεχνικός; ρωτάω για στατιστικούς λόγους
    επιχειρήματα 4ου τύπου

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν δεν θέλεις να επιστρέψεις τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι δεν χρειάζεται, αν θέλεις τότε θα πρέπει να μπει σπλιτερ στην σύνδεση με το Modem και φίλτρο σε κάθε συσκευή
    Πόσο χρονών ήταν ο τεχνικός; ρωτάω για στατιστικούς λόγους
    Μεταξύ 30-40, δεν τον είδα, γιατί με έστησε στο ραντεβού, και πήρε και μου τα είπε τηλεφωνικώς να τα κάνω εγώ.

(Btw, το σύστημα που ο ΟΤΕ έχει για τα ραντεβού είναι επιεικώς γτπ, την πρώτην φορά με στήσανε τελείως χωρίς να έρθουν καθόλου μέσα στο 6ωρο!!! παράθυρο και χωρίς να τηλεφωνήσουν ότι δεν θα έρθουν, και παρότι είχα πάρει πρωί πρωί να επιβεβαιώσω ότι το ραντεβού ισχύει. Για το δεύτερο ραντεβού κανονίσαμε να έρθουν συγκεκριμένη ώρα και όχι σε 6ωρο παράθυρο ώστε αν με στήσουν να μην χάσω πάλι το μεροκάματο. Και βέβαια δεν ήρθαν.)

Στο τηλέφωνο όμως κάθησε και μου τα είπε αναλυτικά. Έκανα την συνδεσμολογία που σου είπα παραπάνω, και λειτουργεί, χωρίς σπλίτερ.

Περιοχή
    Θεσσαλλλλονίκη
    Downloads
    39
    Uploads
    14
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    40000/4000
    ISP
    HCN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    asus,vigor
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μεταξύ 30-40, δεν τον είδα, γιατί με έστησε στο ραντεβού, και πήρε και μου τα είπε τηλεφωνικώς να τα κάνω εγώ.

(Btw, το σύστημα που ο ΟΤΕ έχει για τα ραντεβού είναι επιεικώς γτπ, την πρώτην φορά με στήσανε τελείως χωρίς να έρθουν καθόλου μέσα στο 6ωρο!!! παράθυρο και χωρίς να τηλεφωνήσουν ότι δεν θα έρθουν, και παρότι είχα πάρει πρωί πρωί να επιβεβαιώσω ότι το ραντεβού ισχύει. Για το δεύτερο ραντεβού κανονίσαμε να έρθουν συγκεκριμένη ώρα και όχι σε 6ωρο παράθυρο ώστε αν με στήσουν να μην χάσω πάλι το μεροκάματο. Και βέβαια δεν ήρθαν.)

Στο τηλέφωνο όμως κάθησε και μου τα είπε αναλυτικά. Έκανα την συνδεσμολογία που σου είπα παραπάνω, και λειτουργεί, χωρίς σπλίτερ.
    Αν το έχεις το τηλέφωνο μόνο του σε κάποια θύρα Phone του router (χωρίς δηλαδή να πηγαίνει το σήμα πίσω στο καλώδιο που φέρνει και το xdsl) δεν θα έχεις θέμα, αν επιστρέφεις σήμα συνήθως υπάρχει
    επιχειρήματα 4ου τύπου

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν το έχεις το τηλέφωνο μόνο του σε κάποια θύρα Phone του router (χωρίς δηλαδή να πηγαίνει το σήμα πίσω στο καλώδιο που φέρνει και το xdsl) δεν θα έχεις θέμα, αν επιστρέφεις σήμα συνήθως υπάρχει

Όχι, το τηλέφωνο δεν το έχω συνδεδεμένο στο ρούτερ, αλλά σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

Το σήμα που γυρνάει το τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ δεν συνδέεται με την κάθετη γραμμή αλλά μόνο με την οριζόντια.

Δηλαδή έχω μια κεντρική χωνευτή πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφώνου. Εσωτερικά στην μία υποδοχή συνδέεται η κάθετη γραμμή που έρχεται κάθετα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, και στην άλλη υποδοχή συνδέεται η οριζόντια γραμμή του διαμερίσματος που συνεχίζει προς τον συναγερμό και τις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.

Αν δεν είχα καθόλου ίντερνετ, απλά οι δύο αυτές γραμμές η κάθετη και η οριζόντια θα συνδέονταν.

Τις αποσύνδεσε ο τεχνικός σε προηγούμενη φάση που έβαλα VDSL για να μην υπάρχουν παραλληλίες.

Πάντως το τηλέφωνο και ο συναγερμός φαίνεται να λειτουργούν κανονικά, χωρίς σπλίτερ.
    Και νομίζω εννόησε ότι μπορώ να βγάλω και τα φίλτρα από το τηλ. και τον συναγερμό.

Περιοχή
    Θεσσαλλλλονίκη
    Downloads
    39
    Uploads
    14
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    40000/4000
    ISP
    HCN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    asus,vigor
    SNR / Attn
    11.5(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, το τηλέφωνο δεν το έχω συνδεδεμένο στο ρούτερ, αλλά σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.

Το σήμα που γυρνάει το τηλεφωνικό σήμα από το ρούτερ δεν συνδέεται με την κάθετη γραμμή αλλά μόνο με την οριζόντια.

Δηλαδή έχω μια κεντρική χωνευτή πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφώνου. Εσωτερικά στην μία υποδοχή συνδέεται η κάθετη γραμμή που έρχεται κάθετα από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, και στην άλλη υποδοχή συνδέεται η οριζόντια γραμμή του διαμερίσματος που συνεχίζει προς τον συναγερμός και τις άλλες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού.

Αν δεν είχα καθόλου ίντερνετ, απλά οι δύο αυτές γραμμές η κάθετη και η οριζόντια θα συνδέονταν.

Τις αποσύνδεσε ο τεχνικός σε προηγούμενη φάση που έβαλα VDSL για να μην υπάρχουν παραλληλίες.

Πάντως το τηλέφωνο και ο συναγερμός φαίνεται να λειτουργούν κανονικά, χωρίς σπλίτερ.
    Και νομίζω εννόησε ότι μπορώ να βγάλω και τα φίλτρα από το τηλ. και τον συναγερμό.
    Οπότε υπάρχει διαχωρισμός των σημάτων, ναι σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται σπλιτερ ή φίλτρο.
    Αυτή είναι και η βέλτιστη λύση, άπλα μερικές φορές δεν μπορεί να γίνει και για αυτό κάνουν την πατέντα με την επιστροφή

Μπράβο στον Τεχνικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-11-18 στις 21:59.
    επιχειρήματα 4ου τύπου

Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επίσης στο θέμα τι να κάνω για να μην έχω δύο καλώδια μες τη μέση μείναμε στο ότι δεν συστήνεται η χρήση των τεσσάρων καλωδίων του πλακέ τηλεφωνικού καλωδίου αλλά να πάρω καλώδιο cat και τηλεφωνικά βύσματα και να συνδέσω δύο ζευγάρια καλωδίων με βάση τα χρώματα στις μεσαίες θέσεις (2 και 3) των τηλεφωνικών βυσμάτων.

Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΙΧΙΟ
    Router
    Linksys wag160N
    SNR / Attn
    3,8(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ή πριν χρόνια αποφασίσει ο ΟΤΕ να μεταβεί σε VoIP;
    Για την δικιά του τηλεφωνία ή άλλου παρόχου;
    τελευταια φορα μου το ειπαν τον Αυγουστο που ανανεωσα το συμβολαιο τωρα μου λενε οτι δεν χανεται η εκπτωση στο 13888 θα περιεμνω ομως την εκδοση του λογαριασμου στις 16/12

Σελίδα 48 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 283843464748

Παρόμοια Θέματα

1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-18, 21:45
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 18:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 11:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 21:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 07:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές