Σελ. 22 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 1297
  1. #316
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία δεν καταλαβαίνω, θα το δούμε στο επόμενο χρονικό διάστημα.
    Και συνεχίζεις να γράφεις και στα δύο.
    Άντε να δούμε πότε θα το καταλάβεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #317
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..μα στις εταιρικές συνδέσεις... δεν τους δίνανε απ το τηλ... μόνο με έγγραφο αίτημα...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #318
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    [QUOTE=deniSun;6408867]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι φιλε μου εχω τετοια συσκευή.την εχω στην ακρη και δεν την πεταξα γιατι εχουμε συχνες διακοπες στο ηλεκτρικο που συχνα κρατουν για ωρες.

    - - - Updated - - -

    δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα ότι εγραψα το εγραψα για να δειξω τι συμβαινει στην πραξη,στην πραξη λοιπον η cosmote μου εγγυάται τη σταθερη γιατι δεν αντιμετωπισα ποτε πρόβλημα με δικη της υπαιτιωτητα.με το voip εχει μεριδιο και αυτή στο προβλημα..εχω εκθεσει την αποψη μου..

    - - - Updated - - -



    Όταν θα γίνει η διακοπή ρεύματος, πχ δίωρη που αναφέρεις, τι ποσοστό φόρτισης θα έχεις στην μπαταρία του κινητού σου;
    Από που το διασφαλίζεις αυτό;
    Και αν τελικά το διασφαλίζεις αυτό με κάποιον τρόπο στο κινητό σου, τότε τι σε φοβίζει στην διακοπή ρεύματος στην σταθερή;
    Αφού πλέον έχεις εναλλακτική.
    δεν μιλω για μενα.. αλλα το παράδειγμα με το κινητο είναι λαθος και αναφέρομαι τωρα σ'εμενα που εχω κινητο αλλα και power bank γι'αυτο παντως κριμα και το λεω γενικα που εσυ αλλα και αλλοι φιλοι δεν μπορειτε να παραδεχθείτε αυτό το μειον που εχει το voip τουλάχιστον στην παρουσα φαση.δεν ξερω γιατι το κανετε και δεν είναι αυτό το ζητουμενο μου.. και κατι ακομη όχι για εσενα.διαβασα ότι αφου υπαρχουν τα κινητα γιατι θα εχεις θεμα με το αν λειτουργει η όχι η σταθερη; ειμαστε θεωρω ολοι νοήμονες ανθρωποι και δεν χριζει απαντησης αυτό το επιχειρημα..ξαναλεω δεν μιλω για εμενα...εγω δεν εχω ακομη voip αλλα ζω σε περιβαλλον που αλλοι εχουν και είμαι δεκτης παραπονων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iokastis : 27-06-18 στις 15:00. Αιτία: ups..power bank

  4. #319
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και ξαναλέω, σε μεγάλο αστικό κέντρο τα τελευταία 5 χρόνια, εκτός από τις προγραμματισμένες διακοπές της ΔΕΗ, τις έκτακτες καιρικές συνθήκες, και διακοπές λόγο υπερφόρτωσης, πόσες φορές κόπηκε το ρεύμα και παρέμεινε κομμένο για πάνω από 1 ώρα;

    Πραγματικά όσοι εδώ μέσα συζητάτε ακόμα για το συγκεκριμένο θέμα, θέλω νούμερα. Πόσες φορές έχει κοπεί το ρεύμα, και πόσες φορές χρειαστήκατε αμάν το σταθερό τηλέφωνο για να μιλήσετε που δε θα μπορούσατε να κάνετε έστω μια κλήση για την μισή - μία - δύο ώρες που κόπηκε το ρεύμα;
    Σε εμένα , στις 20 τόσες ημέρες που είμαι ενεργοποιημένος σε cosmote με voip 3 φορές , μάλιστα στην τελευταία έπαθε βλάβη και και το speedport και έμεινα 5 ημέρες χωρίς τηλέφωνο με συνεχή διαδικασία επικοινωνίας και ενασχόλησης μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα .

    Σήμερα μάλιστα πριν από λίγο που είχαμε πάλι έντονα καιρικά φαινόμενα , έβγαλα το speedport και έβαλα ένα παλιό tp-link που είχα , μένοντας εθελοντικά χωρίς τηλέφωνο και μόνο με ιντερνετ μήπως ξαναπάθω τα ίδια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε να πω οκ για τα άτομα που δηλώνουν ότι βρίσκονται είτε σε νησιά, είτε σε περιοχές με συχνές διακοπές ρεύματος.
    Άντε να πω ξανά οκ για άτομα με ειδικές ανάγκες όπου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα πρέπει να είναι σε θέση να επικοινωνήσουν με κάποιον λόγο σοβαρού προβλήματος υγείας, και δεν έχουν κινητό τηλέφωνο.
    Άντε ίσως να πω οκ για αυτούς που έχουν συναγερμό, που στην τελική αν βασίζεσαι μόνο στη σταθερή τηλεφωνία δε σε φταίει κανείς,
    Είχα προειδοποιήσει την cosmote οτι βρίσκομαι σε περιοχή με πολύ συχνές διακοπές ρεύματος , χωρίς αποτέλεσμα

    Μετά και την "περιπέτεια" με την 5ημερη διακοπή της τηλεφωνίας μου , σε νέες επικοινωνίες είναι ανένδοτοι και επιμένουν στο voip.


  5. #320
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Να ρωτήσω και εγώ...
    Εμείς έχουμε τηλεφωνικό κέντρο Siemens (HiPath 3000) και στα γραφεία έχουμε συσκευές Siemens Optipoint 500.

    Μας πήραν και εμάς τηλ από τον ΟΤΕ και μας είπαν το ίδιο πράγμα... Αυτό σημαίνει πως αν κάποια στιγμή γίνει υποχρεωτική η μετάβαση σε VOIP, θα θέλουμε νέο τηλ κέντρο?

  6. #321
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λογικά έχετε ISDN τηλεφωνία. Αν ναι, πρέπει να το δηλώσετε και να φέρουν συμβατό εξοπλισμό.
    Θα έρθει ο τεχνικός με ένα Oxygen που έχει S0 θύρα, από την οποία θα συνδεθεί το PBX που έχετε.

  7. #322
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά έχετε ISDN τηλεφωνία. Αν ναι, πρέπει να το δηλώσετε και να φέρουν συμβατό εξοπλισμό.
    Θα έρθει ο τεχνικός με ένα Oxygen που έχει S0 θύρα, από την οποία θα συνδεθεί το PBX που έχετε.
    Σωστά ISDN έχουμε. Τα υπόλοιπα που γράφεις περιέχουν άγνωστες σε μένα λέξεις

    Οπότε ερώτηση επιβεβαίωσης: Δεν χρειάζεται να αλλάξουμε τηλ κέντρο, απλά να ειδοποιήσουμε πως έχουμε τηλεφωνικό κέντρο στο χώρο μας ώστε να φέρουν συμβατό εξοπλισμό για να γίνει η μετάβαση σε voip, σωστά ?

  8. #323
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, το κέντρο και η λειτουργία του δεν αλλάζει.
    Απλά πρέπει να τους ενημερώσετε (αν και λογικά το γνωρίζουν) ώστε αντί του κοινού Speedport που δίνουν συνήθως, να φέρουν άλλη συσκευή (το Oxygen που αναφέρω), που έχει έξοδο για σύνδεση του ISDN PBX που έχετε.
    Και αυτό διότι θα φύγει τελείως το Netmod που τώρα υπάρχει καθώς η τηλεφωνία μετατρέπεται από ISDN σε VoIP.

  9. #324
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το κέντρο και η λειτουργία του δεν αλλάζει.
    Απλά πρέπει να τους ενημερώσετε (αν και λογικά το γνωρίζουν) ώστε αντί του κοινού Speedport που δίνουν συνήθως, να φέρουν άλλη συσκευή (το Oxygen που αναφέρω), που έχει έξοδο για σύνδεση του ISDN PBX που έχετε.
    Και αυτό διότι θα φύγει τελείως το Netmod που τώρα υπάρχει καθώς η τηλεφωνία μετατρέπεται από ISDN σε VoIP.
    ωραία σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

  10. #325
    Εγγραφή
    15-06-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Draytek Vigor 2700
    Καλησπέρα , μετά την μετατροπή ενημέρωσε μας αν θέλεις ότι δουλεύει κανονικά το κέντρο...

  11. #326
    Εγγραφή
    10-07-2018
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κατ΄αρχήν καλησπέρα σε όλους. Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ. Διαβάζοντας προηγούμενες σελίδες τελικά δεν ξέρω αν η μετάβαση σε ευρυζωνική τηλεφωνία που μου έγινε από τον ΟΤΕ με ικανοποιεί. Μάλλον η γνώμη μου ως τώρα είναι αρνητική.

  12. #327
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ΄αρχήν καλησπέρα σε όλους. Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ. Διαβάζοντας προηγούμενες σελίδες τελικά δεν ξέρω αν η μετάβαση σε ευρυζωνική τηλεφωνία που μου έγινε από τον ΟΤΕ με ικανοποιεί. Μάλλον η γνώμη μου ως τώρα είναι αρνητική.


    Γράψε αν θέλεις και τους λόγους που δεν σε ικανοποιεί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #328
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    όποιος έχει βάλει το oxygen πίσω από δικό του ρουτερ ας γράψει πως το έκανε. Εμένα είναι να μπεί στις 20 του μηνός.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  14. #329
    Εγγραφή
    10-07-2018
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις για το θέμα , η σκέψη και μόνο ότι έχασα την δυνατότητα να λειτουργεί το τηλέφωνο ανεξάρτητα από το ίντερνετ , και μάλιστα χωρίς να μου δίνεται άλλη επιλογή (ο τεχνικός που μου έφερε το speedport μου είπε ότι θα ξηλωθούν όλα τα παλιά κέντρα) μου μοιάζει οπισθοδρόμηση.

  15. #330
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    όποιος έχει βάλει το oxygen πίσω από δικό του ρουτερ ας γράψει πως το έκανε. Εμένα είναι να μπεί στις 20 του μηνός.
    Το έκανα μόλις πριν από λίγη ώρα. Εύκολο είναι, παρόμοιο με τα άλλα Speedport, απλά διαφέρει σtη ρύθμιση της WAN θύρας. Δες τις σχετικές οδηγίες στο pdf.
    Υπόψη ότι ο οδηγός αναφέρει να κάνει κλήση ΡΡΡ, αλλά το έβαλα κανονικά Routed και λειτουργεί άψογα.
    Μόνη παραφωνία σε μένα, ότι το εξωτερικό λαμπάκι της τηλεφωνίας δεν ανάβει, αλλά μέσα η ένδειξη σύνδεσης λειτουργεί κανονικά. Πιθανόν διότι χρησιμοποιώ την S0 θύρα για σύνδεση με ΡΒΧ. Όταν το είχα στην αρχή μόνο του στη γραμμή, δούλευε και το εξωτερικό λαμπάκι.
    Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμη είναι να έχω πρόσβαση στο μενού του από την WAN θύρα.

Σελ. 22 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας