Σελ. 66 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 1297
  1. #976
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις άλλον εξοπλισμό πλην του speed για την τηλεφωνία.
    Αλλά μια χαρά μπορούσες να το βάλεις πίσω από τον δικό σου εξοπλισμό.
    Φυσικά αλλά όπως είπα θα έπρεπε το modem να αλλάξει θέση και από μια συσκευή να πάω σε δύο..

  2. #977
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    596
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Εταιρεία στο Γέρακα με δυο adsl isdn συνδεσεις. Περιπου 50 υπαλληλοι, heavy internet users. Εγινε μετατροπή σε vobb, δυο oxygen μπροστά με στοιχεία συνδεσης CLIxxxxx και Draytek 3900 να κανει PPPoE κλήσεις.
    Η ποιότητα ομιλιας της ευρυζωνικης είναι χαλια, το καταλαβαινουν ολοι, δεν υπαρχει αρκετο bandwidth. Αναμενουμε VDSL μεχρι τέλος του έτους για να κανουν την δουλειά τους οι άνθρωποι. Βαλαμε και καποιο μεσον μήπως καταφέρουμε και το επισπευσουμε.
    Network, Software & Hardware Solutions

  3. #978
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εταιρεία στο Γέρακα με δυο adsl isdn συνδεσεις. Περιπου 50 υπαλληλοι, heavy internet users. Εγινε μετατροπή σε vobb, δυο oxygen μπροστά με στοιχεία συνδεσης CLIxxxxx και Draytek 3900 να κανει PPPoE κλήσεις.
    Η ποιότητα ομιλιας της ευρυζωνικης είναι χαλια, το καταλαβαινουν ολοι, δεν υπαρχει αρκετο bandwidth. Αναμενουμε VDSL μεχρι τέλος του έτους για να κανουν την δουλειά τους οι άνθρωποι. Βαλαμε και καποιο μεσον μήπως καταφέρουμε και το επισπευσουμε.
    Μέσο για να σου βάλουν νέα καμπίνα... ξέχασέ το.
    Τουλάχιστον ανάλογη περίπτωση που ξέρω και έφτασαν πολύυυυυυ ψηλά δεν έγινε τίποτε.
    Τώρα στο πρόβλημά σας...
    Από την στιγμή που τους χρήστες της εταιρείας τους κατατάσεις σε "heavy" τότε:
    1. ή δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε το draytek (δεν έχει στηθεί σωστά)
    2. ή δεν κάνει γι αυτή την δουλειά το draytek
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #979
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσο για να σου βάλουν νέα καμπίνα... ξέχασέ το.
    Τουλάχιστον ανάλογη περίπτωση που ξέρω και έφτασαν πολύυυυυυ ψηλά δεν έγινε τίποτε.
    Τώρα στο πρόβλημά σας...
    Από την στιγμή που τους χρήστες της εταιρείας τους κατατάσεις σε "heavy" τότε:
    1. ή δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε το draytek (δεν έχει στηθεί σωστά)
    2. ή δεν κάνει γι αυτή την δουλειά το draytek
    Την γραμμή την παίρνει το Oxygen όχι το draytek, όποτε δεν έχει να κάνει με ρυθμίσεις του χρήστη, απλά είναι τα προβλήματα του voip

  5. #980
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την γραμμή την παίρνει το Oxygen όχι το draytek, όποτε δεν έχει να κάνει με ρυθμίσεις του χρήστη, απλά είναι τα προβλήματα του voip
    Γράφει:
    και Draytek 3900 να κανει PPPoE κλήσεις
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #981
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει:
    Γράφει:

    δυο oxygen μπροστά με στοιχεία συνδεσης CLIxxxxx και

  7. #982
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφει:
    Και τα draytek γιατί κάνουν κλήσεις ppp;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #983
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα draytek γιατί κάνουν κλήσεις ppp;
    Γιατί είναι ενας απο τους τρόπους σύνδεσης όταν θέλεις να κάνεις χρήση της στατικής σου Ip, περνάνε όμως μέσα απο το Oxygen

  9. #984
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι ενας απο τους τρόπους σύνδεσης όταν θέλεις να κάνεις χρήση της στατικής σου Ip, περνάνε όμως μέσα απο το Oxygen
    Δεν περνάει από το ΝΑΤ και QoS του oxy όταν κάνεις δεύτερη κλήση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #985
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν περνάει από το ΝΑΤ και QoS του oxy όταν κάνεις δεύτερη κλήση.
    όπως έχουν πει και στα άλλα νήματα σε αυτά τα router Μπορείς να κάνεις qos αποτελεσματικά Μόνο στο Up, όποτε δεν μας καίει, το qos για το down του voip πρέπει να γίνει στην άλλη άκρη, στο dslam δηλαδή

  11. #986
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    596
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Δυστυχώς αυτα ειναι τα προβλήματα του vobb, απλά προσπαθώ να το εξομαλυνω δηλωνοντας στο Draytek οτι οι ταχύτητες ειναι 12000/800 αντι για 13000/900 ωστε να αφησει λιγο bandwidth για τα δεδομένα φωνης που στελνει το Oxygen.
    Μεσον βαλαμε διοτι σχετικά κοντα υπαρχει VDSL καμπίνα αλλά μας εχουν δώσει γραμμες απο adsl KV που ειναι διπλα στο τετράγωνο.
    Τωρα ειμαι σε φαση αναζήτησης μισθωμενης γραμμης γιατι δεν γίνεται αλλιώς. Καλωδιακα βγαίνει μεγαλο το αρχικο κοστος εγκατάστασης λογω περιοχης οποτε περιμενω προσφορα και για μικροκυμματικη.
    Network, Software & Hardware Solutions

  12. #987
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν λες η ποιότητα ομιλιας της ευρυζωνικης είναι χαλια, σε τι ακριβως αναφερεσαι;

  13. #988
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emskan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    σε εμένα πριν περίπου ένα χρόνο που ανανέωσα την σύνδεση, μου έστειλαν το νέο router και με ενημέρωσαν πως θα με γύριζαν σε voip, στο οποίο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όμως τελικά ξαναγύρισα σε pstn λόγω των πολλών αποσυνδέσεων στην γραμμή μου εκείνη την εποχή.
    Στο σημερινό λογαριασμό με ενημερώνουν πως μέχρι τον Σεπτέμβριο θα έχει γίνει υποχρεωτικά η μετάβαση σε voip.

    Συγκεκριμένα:

    "Αγαπητέ πελάτη,
    Σας ενημερώνουμε ότι ο Όμιλος ΟΤΕ προχωρά στην αναβάθμιση των υπηρεσιών τηλεφωνίας, μέσω
    τεχνολογιών νέας γενιάς, στην περιοχή σας.

    Η αναβάθμιση της σταθερής τηλεφωνικής σας γραμμής, με αριθμό χχχχχχ, σε ευρυζωνική τηλεφωνία,
    θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου 2019 και δε θα επιφέρει καμία αλλαγή στις χρεώσεις των
    υπηρεσιών σας.

    Τις επόμενες μέρες, ένας εκπρόσωπός μας θα σας καλέσει για να σας ενημερώσει για τα πλεονεκτήματα της
    νέας τεχνολογίας και τη διαδικασία αναβάθμισης της τηλεφωνικής σας γραμμής.
    Σε περίπτωση που δεν καταστεί εφικτό να επικοινωνήσει μαζί σας τηλεφωνικά, σας παρακαλούμε να μας
    καλέσετε στο 13888 απαραιτήτως πριν τις 09 Σεπτεμβρίου 2019 ώστε να σας καθοδηγήσουμε για τις
    απαιτούμενες ενέργειες και να εξασφαλιστεί η ομαλή μετάβαση και η ορθή λειτουργία της σύνδεσής σας."


    Να σας πω πως έχω adsl από καφάο περί τα 800μ από εμένα και πως η απόσταση από το Α.Κ. είναι 3+χλμ. Η μέγιστη ταχύτητα που συγχρονίζω είναι τα 5,1 (σε ώρες μη αιχμής) και η σύνηθες στα 3,9-4,5 με 3-5 αποσυνδέσεις κατά την διάρκεια της ημέρας (τώρα που μου έχουν σταθεροποιήσει την γραμμή!). Εννοείται πως από την πλευρά μου έχουν γίνει όλοι οι έλεγχοι αλλά και αλλαγές όπου χρειάστηκαν σε καλωδιώσεις κλπ.

    Επίσης το καφάο μου δε προβλέπεται να αναβαθμιστεί βάσει του πλάνου του ΟΤΕ αλλά και των άλλων παρόχων, (από το Α.Κ. που ανήκω θα αναβαθμιστούν ή έχουν ήδη αναβαθμιστεί τα 8 από τα 13 αν δεν κάνω λάθος).

    Θα πάμε υποχρεωτικά σε voip γνωρίζοντας πως για κάποια/κάποιες φορές/ώρες την ημέρα θα είμαστε χωρίς τηλέφωνο;
    Να περιμένω κανένα "θαύμα" και να αναβαθμίζουν το καφάο μου σε καμπίνα;
    Από ξέρω ο οτε στα κέντρα του βάζει μηχανήματα που σου παρέχουν τηλεφωνία κανονικά μέσω msan και παίζουν αυτά voip από πίσω για κάτι τέτοιες περιπτώσεις (ή για συνδέσεις που δεν έχουν υπηρεσία ίντερνετ), τώρα δεν ξέρω κατά πόσο εκεί που είσαι έχουν τοποθετήσει ένα τέτοιο μηχάνημα στο κέντρο.
    Καλό θα ήταν να το δώσεις βλάβη και να ρωτήσεις τον τεχνικό αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα να σε βάλει στο μαχάνημα αυτό για να μην έχεις αυτά τα προβλήματα και να είσαι καλυμμένος. Λογικά κάποια στιγμή θα αλλάξουν το καφάο σε καμπίνα θέλω να πιστεύω απλά μπορεί να αργήσεις αν το έχει πάρει την περιοχή σου κάποιος πάροχος για να αναβάθμιση.

  14. #989
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    596
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiros_slb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες η ποιότητα ομιλιας της ευρυζωνικης είναι χαλια, σε τι ακριβως αναφερεσαι;
    Ακους τον συνομιλητή με μικροδιακοπες και ο τονος φωνης αυξομειωνεται. Μου θυμιζει συνομιλια με τον γιο μου μεσω walkie talkie στο χωριο οταν εχει απομακρυνθεί αρκετα με το ποδήλατο του!!
    Εαν καλεσεις το γραφειο μετά τις 6 το απόγευμα που οι περισσότεροι εχουν φυγει, αρα no internet use, μιλας κανονικά.
    Γενικα καμια σχεση με την προηγούμενη isdn ποιοτητα φωνης πριν την μεταβαση.

    Παντως σε αλλη εταιρεία με 12 υπαλλήλους αλλά με vdsl 50/5 η ποιότητα φωνης ειναι πολυ καλη. Ομως το Oxygen δεν ειναι αξιοπιστο για χρηση ως main router για εταιρείες λογω κολληματων που τρωει. Ειναι μονόδρομος η χρηση αλλου router πισω απο αυτο κανοντας PPPOE passthrough.

    Οσον αφορα τον φιλο πιο πανω που του ηρθε η επιστολη ευρυζωνικης μεταβασης, εγω εχω ηδη μαζεψει 7 τετοιες απο πελάτες μου με ημερομηνιες Ιουνιου και Σεπτεμβρίου 2019 για μετάβαση, ακομα και για πελατες σε περιοχη Ηρωδου, Ρηγίλλης, Λυκειου που ειχα διαβεβαιωση απο ΟΤΕ οτι δεν θα τους γινει ευρυζωνικη.
    Ακομα πρέπει να παραδεχτώ οτι δεν εχω πειστει οτι οντως "κλεινουν" -"αλλαζουν" τα αστικα κεντρα με την pots τηλεφωνια διοτι σε πελάτη μου διπλα στο Πάντειο για την μια εκ των δυο vdsl 100/10 εγινε η μετάβαση αλλα η δεύτερη παρέμεινε ως έχει διοτι, οπως ανεφερε η δεσποινίς του ΟΤΕ, εχει χαρακτηριστεί "κοκκινη"! Γιαα αυτην την γραμμή είχα αρνηθει να παραλαβω το speedport τοτε με την ενεργοποίηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotis_Greece : 24-03-19 στις 21:22.

  15. #990
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακους τον συνομιλητή με μικροδιακοπες και ο τονος φωνης αυξομειωνεται. Μου θυμιζει συνομιλια με τον γιο μου μεσω walkie talkie στο χωριο οταν εχει απομακρυνθεί αρκετα με το ποδήλατο του!!
    Εαν καλεσεις το γραφειο μετά τις 6 το απόγευμα που οι περισσότεροι εχουν φυγει, αρα no internet use, μιλας κανονικά.
    Γενικα καμια σχεση με την προηγούμενη isdn ποιοτητα φωνης πριν την μεταβαση.
    To πρόβλημά σου είναι στο qos.
    Γι αυτό σου έγραψα παραπάνω.
    Τα oxy δίνουν και τα δύο internet;
    Δοκίμασες να τα βάλεις πίσω από το ρούτερ;
    Είχα τα ίδια προβλήματα και εγώ από λάθος qos.
    Όταν είχα full load με άκουγαν με διακοπές.
    Πλέον με full load σε 50/5 δεν έχω κανένα πρόβλημα στην τηλεφωνία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 66 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας