Σελ. 31 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 451-465 από 1297
  1. #451
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας αφηνω στη νιρβανα του voip..με φωναξε ο γειτονας γιατι δεν εχει σταθερο..ενώ δεν υπαρχει διακοπη στο ρευμα..παλι καμια μαλακια θα εκανε ο Ποτες
    To ιδανικό εργαλείο για σένα για να προσφέρεις τις τηλεφωνικές υπηρεσίες σου στο χωριό είναι ένα Superfone, είχα ένα τέτοιο στο χωριό για τον πατέρα μου την δεκαετία το '80, μας το είχαν φέρει από την Αμερική.
    Μόλις κόβεται το τηλέφωνο στους άλλους θα το παίρνεις και θα πηγαίνεις από σπίτι σε σπίτι για να τους εξυπηρετείς.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #452
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.710
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων

    σας αφηνω στη νιρβανα του voip..με φωναξε ο γειτονας γιατι δεν εχει σταθερο..ενώ δεν υπαρχει διακοπη στο ρευμα..παλι καμια μαλακια θα εκανε ο Ποτες
    Εχε το νου σου. Μπορεί να ψάχνουν για γαμπρό
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #453
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τέλος εποχής.
    Είναι πλέον γεγονός η υποχρεωτική μετάβαση στο voip.
    Η τηλεφωνική γραμμή σε σπίτι συγγενικού μου προσώπου που ανήκει στο α/κ Πετρουπόλεως "νέκρωσε" και στη συνέχεια αφού δηλώθηκε ώς βλάβη αποδείχτηκε ότι είναι τό εκβιαστικό δίλημμα που θέτει
    ο ΟΤΕ είναι τό εξής:
    'Η VoIP ή τίποτα.
    Επί τής ουσίας σού κόβουν τηλέφωνο καί ίντερνετ.
    Τούς είναι αδιάφορο ότι δεν επικοινωνεί ο συναγερμός με το κέντρο λήψης σημάτων , ούτε η μετατροπή τής καλωδίωσης μέ ότι αυτό συνεπάγεται.
    Η δέ έλλειψη ups στίς καμπίνες "κρύβεται" επιμελώς παρέχοντας αυτό το "καθρεφτάκι γιά ιθαγενείς" power bank.
    Προσωπικά έχω φύγει από τόν ΟΤΕ πρίν από μήνες, πηγαίνοντας στη cyta.
    Σκέφτηκα τότε, αντί νά δεχτώ αδιαμαρτύρητα την υποβάθμιση τών υπηρεσιών, δεν φεύγω καλύτερα νά πάω αλλού καί τουλαχιστον νά πληρώνω πολύ λιγότερα.
    Η ποιότητα τηλεφωνίας υποβαθμίστηκε σε σχέση μέ την ISDN πού είχα αλλά τουλάχιστον γλυτωσα από τις παραξενιές του ΟΤΕ σχετικά με την δρομολόγηση ολων των εξερχόμενων κλήσεων μόνο από το κεφαλικό καθώς και όλα τα ανεκδιηγητα του χειρισμού τών εισερχομένων σε κατειλημμένο αριθμό.
    Οι κάτοχοι ISDN καταλαβαίνουν τί εννοώ.
    Επί του θέματος τώρα εγώ προτείνω μαζική φυγή από τόν ΟΤΕ ώς μοχλό πίεσης γιά ποιοτικές υπηρεσίες.
    Απαράδεκτο είναι νά πληρώνεις τόσα χρήματα χωρίς νά απολαμβάνεις τά οφέλη του VoIP (μείωση κόστους ,απόκτηση κωδικών γιά νά το πάρεις εκτός σπιτιού)
    Αντί αυτού "απολαμβανεις" μόνο τά ελλατωματα του VoIP όπως έλλειψη σταθερότητας ,είτε οφειλόμενη στή παροχή ρεύματος είτε οφειλόμενη στήν αστάθεια του ίντερνετ ,είτε σέ κάθε παράξενο speed port.

  4. #454
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος εποχής.
    Είναι πλέον γεγονός η υποχρεωτική μετάβαση στο voip.
    Η τηλεφωνική γραμμή σε σπίτι συγγενικού μου προσώπου που ανήκει στο α/κ Πετρουπόλεως "νέκρωσε" και στη συνέχεια αφού δηλώθηκε ώς βλάβη αποδείχτηκε ότι είναι τό εκβιαστικό δίλημμα που θέτει
    ο ΟΤΕ είναι τό εξής:
    'Η VoIP ή τίποτα.
    Επί τής ουσίας σού κόβουν τηλέφωνο καί ίντερνετ.
    Τούς είναι αδιάφορο ότι δεν επικοινωνεί ο συναγερμός με το κέντρο λήψης σημάτων , ούτε η μετατροπή τής καλωδίωσης μέ ότι αυτό συνεπάγεται.
    Η δέ έλλειψη ups στίς καμπίνες "κρύβεται" επιμελώς παρέχοντας αυτό το "καθρεφτάκι γιά ιθαγενείς" power bank.
    Προσωπικά έχω φύγει από τόν ΟΤΕ πρίν από μήνες, πηγαίνοντας στη cyta.
    Σκέφτηκα τότε, αντί νά δεχτώ αδιαμαρτύρητα την υποβάθμιση τών υπηρεσιών, δεν φεύγω καλύτερα νά πάω αλλού καί τουλαχιστον νά πληρώνω πολύ λιγότερα.
    Η ποιότητα τηλεφωνίας υποβαθμίστηκε σε σχέση μέ την ISDN πού είχα αλλά τουλάχιστον γλυτωσα από τις παραξενιές του ΟΤΕ σχετικά με την δρομολόγηση ολων των εξερχόμενων κλήσεων μόνο από το κεφαλικό καθώς και όλα τα ανεκδιηγητα του χειρισμού τών εισερχομένων σε κατειλημμένο αριθμό.
    Οι κάτοχοι ISDN καταλαβαίνουν τί εννοώ.
    Επί του θέματος τώρα εγώ προτείνω μαζική φυγή από τόν ΟΤΕ ώς μοχλό πίεσης γιά ποιοτικές υπηρεσίες.
    Απαράδεκτο είναι νά πληρώνεις τόσα χρήματα χωρίς νά απολαμβάνεις τά οφέλη του VoIP (μείωση κόστους ,απόκτηση κωδικών γιά νά το πάρεις εκτός σπιτιού)
    Αντί αυτού "απολαμβανεις" μόνο τά ελλατωματα του VoIP όπως έλλειψη σταθερότητας ,είτε οφειλόμενη στή παροχή ρεύματος είτε οφειλόμενη στήν αστάθεια του ίντερνετ ,είτε σέ κάθε παράξενο speed port.

    Έφυγες δηλαδή απο έναν πάροχο γιατί θα σου το έκανε voip και πήγες σε αυτόν που το έχει απο την αρχή voip;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα και καλο Σαββατο-Κυριακο συνοπτικα ορισμενες τσεκαρισμενες πληροφοριες. 1)στο δικο μας κεντρο δεν υπαρχει μπαταρια,ups η άλλο μεσο αποθηκευσης ηλεκτρικης ενεργειας. 2)όταν για χ,ψ λογους γινεται διακοπη στο ηλεκτρικο ρευμα οσοι στο δημοτικο μου διαμερισμα(800 κατοικοι)εχουν voip δεν εχουν σταθερο τηλεφωνο που να λειτουργει. 3)η Cosmote εδώ σ'εμας είναι ο μονος παροχος και όταν γινεται αλλαγη στο μοντεμ ρουτερ η ζητειται νεα συνδεση υποχρεωτικα μετατρεπει τη συνδεση σε ευρυζωνικη η συνδεει τη νεα ευρυζωνικη αντιστοιχα .
    καλη συνεχεια
    Αν στο δικό σου κέντρο δεν υπάρχει μπαταρία, δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για ρεύμα, τότε δεν μπορεί να δώσει καμία υπηρεσία όταν δεν έχει ρεύμα, ούτε internet, ούτε voip, ούτε tdm (pstn/isdn)
    Δεν υπάρχει κάτι άλλο, δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

  5. #455
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφυγες δηλαδή απο έναν πάροχο γιατί θα σου το έκανε voip και πήγες σε αυτόν που το έχει απο την αρχή voip;
    Το παράξενο πού είναι ;
    Αν είναι μονόδρομος νά πάμε σέ υποβάθμιση υπηρεσιών άς το κάνουμε πληρώνοντας (πολύ) λιγότερα χρήματα καί ας τό αναθεσουμε σε εταιρείες πού γνωρίζουν το άθλημα τού VoIP καλύτερα.
    Στον ΟΤΕ ήμουν για νά απολάμβάνω σταθερές και ποιοτικές υπηρεσίες πληρώνοντας περισσότερα χρήματα σέ σχέση μέ τούς παρόχους.
    Τώρα όμως τά πράγματα άλλαξαν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geopro64 : 21-07-18 στις 14:55.

  6. #456
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος εποχής.
    Είναι πλέον γεγονός η υποχρεωτική μετάβαση στο voip.
    Η τηλεφωνική γραμμή σε σπίτι συγγενικού μου προσώπου που ανήκει στο α/κ Πετρουπόλεως "νέκρωσε" και στη συνέχεια αφού δηλώθηκε ώς βλάβη αποδείχτηκε ότι είναι τό εκβιαστικό δίλημμα που θέτει
    ο ΟΤΕ είναι τό εξής:
    'Η VoIP ή τίποτα.
    Επί τής ουσίας σού κόβουν τηλέφωνο καί ίντερνετ.
    Τούς είναι αδιάφορο ότι δεν επικοινωνεί ο συναγερμός με το κέντρο λήψης σημάτων , ούτε η μετατροπή τής καλωδίωσης μέ ότι αυτό συνεπάγεται.
    Η δέ έλλειψη ups στίς καμπίνες "κρύβεται" επιμελώς παρέχοντας αυτό το "καθρεφτάκι γιά ιθαγενείς" power bank.
    Προσωπικά έχω φύγει από τόν ΟΤΕ πρίν από μήνες, πηγαίνοντας στη cyta.
    Σκέφτηκα τότε, αντί νά δεχτώ αδιαμαρτύρητα την υποβάθμιση τών υπηρεσιών, δεν φεύγω καλύτερα νά πάω αλλού καί τουλαχιστον νά πληρώνω πολύ λιγότερα.
    Η ποιότητα τηλεφωνίας υποβαθμίστηκε σε σχέση μέ την ISDN πού είχα αλλά τουλάχιστον γλυτωσα από τις παραξενιές του ΟΤΕ σχετικά με την δρομολόγηση ολων των εξερχόμενων κλήσεων μόνο από το κεφαλικό καθώς και όλα τα ανεκδιηγητα του χειρισμού τών εισερχομένων σε κατειλημμένο αριθμό.
    Οι κάτοχοι ISDN καταλαβαίνουν τί εννοώ.
    Επί του θέματος τώρα εγώ προτείνω μαζική φυγή από τόν ΟΤΕ ώς μοχλό πίεσης γιά ποιοτικές υπηρεσίες.
    Απαράδεκτο είναι νά πληρώνεις τόσα χρήματα χωρίς νά απολαμβάνεις τά οφέλη του VoIP (μείωση κόστους ,απόκτηση κωδικών γιά νά το πάρεις εκτός σπιτιού)
    Αντί αυτού "απολαμβανεις" μόνο τά ελλατωματα του VoIP όπως έλλειψη σταθερότητας ,είτε οφειλόμενη στή παροχή ρεύματος είτε οφειλόμενη στήν αστάθεια του ίντερνετ ,είτε σέ κάθε παράξενο speed port.
    Μην τα συζητάς.
    Μεγάλη απάτη.
    Να σου πω και εγώ τον πόνο μου.
    Στο χωράφι όργωνα με βόδια και άροτρο.
    Ξαφνικά πάω να το ακονίσω και ο τύπος μου το έπαιξε προοδευτικός.
    Πουλάει πλέον μόνο τρακτέρ με τις ανάλογες μηχανές.
    "Τι τρακτέρ ρε μπάρμπα" του λέω.
    "Και αν με αφήσει στο χωράφι από πετρέλαιο;".
    Βόιδι και πάλι βόιδι.
    Εξέλιξη σου λέει ο άλλος...
    Υποβάθμιση θα το έλεγα και εγώ.
    Την έκανα και εγώ για αλλού.
    Παράτησα το όργωμα και πήρα γελάδια για άρμεγμα.
    Ε... άμα και εκεί φτάσει η "τεχνολογία" και μου φέρουνε αντί για κουβά κανένα μηχάνημα αυτόματου αρμέγματος... τι να πω...
    Ελπίζω να μην φτάσει έως εκεί ο εκσυγχρονισμός τους.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #457
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα συζητάς.
    Μεγάλη απάτη.
    Να σου πω και εγώ τον πόνο μου.
    Στο χωράφι όργωνα με βόδια και άροτρο.
    Ξαφνικά πάω να το ακονίσω και ο τύπος μου το έπαιξε προοδευτικός.
    Πουλάει πλέον μόνο τρακτέρ με τις ανάλογες μηχανές.
    "Τι τρακτέρ ρε μπάρμπα" του λέω.
    "Και αν με αφήσει στο χωράφι από πετρέλαιο;".
    Βόιδι και πάλι βόιδι.
    Εξέλιξη σου λέει ο άλλος...
    Υποβάθμιση θα το έλεγα και εγώ.
    Την έκανα και εγώ για αλλού.
    Παράτησα το όργωμα και πήρα γελάδια για άρμεγμα.
    Ε... άμα και εκεί φτάσει η "τεχνολογία" και μου φέρουνε αντί για κουβά κανένα μηχάνημα αυτόματου αρμέγματος... τι να πω...
    Ελπίζω να μην φτάσει έως εκεί ο εκσυγχρονισμός τους.
    Τό αφήγημά σου είναι άτυχο.
    Φτάνει στό σημείο νά κατηγορείται κάποιος ώς οπισθοδρμικός γιατί ασκεί κριτική στήν υποβάθμιση.

  8. #458
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τα συζητάς.
    Μεγάλη απάτη.
    Να σου πω και εγώ τον πόνο μου.
    Στο χωράφι όργωνα με βόδια και άροτρο.
    Ξαφνικά πάω να το ακονίσω και ο τύπος μου το έπαιξε προοδευτικός.
    Πουλάει πλέον μόνο τρακτέρ με τις ανάλογες μηχανές.
    "Τι τρακτέρ ρε μπάρμπα" του λέω.
    "Και αν με αφήσει στο χωράφι από πετρέλαιο;".
    Βόιδι και πάλι βόιδι.
    Εξέλιξη σου λέει ο άλλος...
    Υποβάθμιση θα το έλεγα και εγώ.
    Την έκανα και εγώ για αλλού.
    Παράτησα το όργωμα και πήρα γελάδια για άρμεγμα.
    Ε... άμα και εκεί φτάσει η "τεχνολογία" και μου φέρουνε αντί για κουβά κανένα μηχάνημα αυτόματου αρμέγματος... τι να πω...
    Ελπίζω να μην φτάσει έως εκεί ο εκσυγχρονισμός τους.
    Το Voip έτσι όπως το δίνει ο ΟΤΕ μέσω cpe στον χώρο του πελάτη, όμως δεν είναι τρακτέρ, απλά βόδι που δουλεύει μόνο όταν έχει την τροφή κοντά του.
    Δεν δίνει δηλαδή τίποτα απο τα καλά του voip

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράξενο πού είναι ;
    Αν είναι μονόδρομος νά πάμε σέ υποβάθμιση υπηρεσιών άς το κάνουμε πληρώνοντας (πολύ) λιγότερα χρήματα καί ας τό αναθεσουμε σε εταιρείες πού γνωρίζουν το άθλημα τού VoIP καλύτερα.
    Στον ΟΤΕ ήμουν για νά απολάμβάνω σταθερές και ποιοτικές υπηρεσίες πληρώνοντας περισσότερα χρήματα σέ σχέση μέ τούς παρόχους.
    Τώρα όμως τά πράγματα άλλαξαν...
    Οι χρεώσεις στα τηλεφωνά είναι περίπου οι ίδιες, εκεί που διαφέρουν είναι στο internet

  9. #459
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Voip έτσι όπως το δίνει ο ΟΤΕ μέσω cpe στον χώρο του πελάτη, όμως δεν είναι τρακτέρ, απλά βόδι που δουλεύει μόνο όταν έχει την τροφή κοντά του.
    Δεν δίνει δηλαδή τίποτα απο τα καλά του voip
    Ξέρεις να μου πεις κάποια υλοποίηση voip χωρίς cpe;
    Που να μην χρειάζεται τροφή=ρεύμα;
    Είσαι σίγουρος ότι δεν δίνει τίποτα από τα καλά του voip;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #460
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις να μου πεις κάποια υλοποίηση voip χωρίς cpe;
    Που να μην χρειάζεται τροφή=ρεύμα;
    Είσαι σίγουρος ότι δεν δίνει τίποτα από τα καλά του voip;
    Πχ η Forthnet Και άλλοι εναλλακτικοί ναι μεν σου δίνουν voip, αλλά το δίνουν απο το κέντρο
    Δεν υπάρχει κατί που να μην θέλει ρεύμα,
    Ναι αρκετά σίγουρος πως το να συνδέεις κλασική τηλεφωνική συσκευή πάνω σε ενα cpe δεν δίνει τα καλά του voip, εσύ τι έχεις στο μυαλό σου σαν καλό σε αυτό το setup;

  11. #461
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πχ η Forthnet Και άλλοι εναλλακτικοί ναι μεν σου δίνουν voip, αλλά το δίνουν απο το κέντρο
    Δεν υπάρχει κατί που να μην θέλει ρεύμα,
    Ναι αρκετά σίγουρος πως το να συνδέεις κλασική τηλεφωνική συσκευή πάνω σε ενα cpe δεν δίνει τα καλά του voip, εσύ τι έχεις στο μυαλό σου σαν καλό σε αυτό το setup;
    1. Η forthnet όπως λες δεν δίνει voip, τουλάχιστον όχι στον χώρο σου.
    Οπότε όλες οι υλοποιήσεις με cpe στον χώρο σου ακολουθούν την ίδια υλοποίηση με τον ΟΤΕ.
    2. Φυσικά και δεν υπάρχει κάτι που δεν θέλει ρεύμα.
    + ότι ο ΟΤΕ δεν είναι πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας.
    Άρα για οποιοδήποτε τέτοιο θέμα, μάλλον, θα πρέπει να ψάξεις τα αίτια στον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.
    3. Σε υποχρεώνει κάποιος να χρησιμοποιήσεις κλασική τηλεφωνική συσκευή πάνω στο cpe;
    Θα πρέπει να κάνει κάτι ο ΟΤΕ ώστε να αποτρέψει κάτι τέτοιο ώστε να σε καλύψει 100% για την πλήρη εφαρμογή του voip;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #462
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Η forthnet όπως λες δεν δίνει voip, τουλάχιστον όχι στον χώρο σου.
    Οπότε όλες οι υλοποιήσεις με cpe στον χώρο σου ακολουθούν την ίδια υλοποίηση με τον ΟΤΕ.
    2. Φυσικά και δεν υπάρχει κάτι που δεν θέλει ρεύμα.
    + ότι ο ΟΤΕ δεν είναι πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας.
    Άρα για οποιοδήποτε τέτοιο θέμα, μάλλον, θα πρέπει να ψάξεις τα αίτια στον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας.
    3. Σε υποχρεώνει κάποιος να χρησιμοποιήσεις κλασική τηλεφωνική συσκευή πάνω στο cpe;
    Θα πρέπει να κάνει κάτι ο ΟΤΕ ώστε να αποτρέψει κάτι τέτοιο ώστε να σε καλύψει 100% για την πλήρη εφαρμογή του voip;
    voip δίνει η forthnet, απλά το ata δεν είναι στον δικό σου χώρο.
    το voip μέσω cpe τι καλά απο voip δίνει στον πελάτη; δίνει Hd voice μήπως;
    3. ναι δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο πάνω στο cpe του ΟΤΕ

    Οπότε Ξαναρωτάω, ποια καλά του voip δίνει αυτή την στιγμή η υλοποίηση του ΟΤΕ (ή του κάθε πάροχου που το δίνει μέσω cpe στον χώρο του πελάτη) μέσω cpe και κλασικής συσκευής;

  13. #463
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τσάμπα τα συζητάτε μεταξύ σας. Το γεγονός ότι οι καμπίνες στον δρόμο απαιτούν τροφοδοσία είναι ένα από τα μειονεκτήματα του FTTC/xDSL. Μικρό για κάποιους, μεγάλο για κάποιους άλλους. Σίγουρα όμως είναι μειονέκτημα και πρόβλημα. Δεν είναι δυνατόν να λέμε σε κάποιον που τον ενοχλεί ότι δεν είναι πρόβλημα.

  14. #464
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    voip δίνει η forthnet, απλά το ata δεν είναι στον δικό σου χώρο.
    το voip μέσω cpe τι καλά απο voip δίνει στον πελάτη; δίνει Hd voice μήπως;
    3. ναι δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο πάνω στο cpe του ΟΤΕ

    Οπότε Ξαναρωτάω, ποια καλά του voip δίνει αυτή την στιγμή η υλοποίηση του ΟΤΕ (ή του κάθε πάροχου που το δίνει μέσω cpe στον χώρο του πελάτη) μέσω cpe και κλασικής συσκευής;
    Όπως γνωρίζεις ο ΟΤΕ προσφέρει υποστήριξη και για fritz.
    Άρα δεν είναι ο εξοπλισμός του μόνο το speed.
    Αν το συγκεκριμενοποιείς μόνο στην περίπτωση που αναφέρεις θα σου... πολύ λίγα καλά προσφέρει.
    Αλλά σε ρωτάω ξανά;
    Είσαι υποχρεωμένος να παντρευτείς τον εξοπλισμός του ΟΤΕ;
    Μήπως μπορείς να βάλεις επάνω σου δικό σου εξοπλισμό cpe;
    Μήπως μπορείς να βάλεις επάνω του και δικό σου εξοπλισμό τηλεφωνίας για πλήρη εκμετάλλευση του voip;
    Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση, μήπως έχεις 100% υλοποίηση και χρήση όλων των χαρακτηριστικών του voip;

    Και κάτι τελευταίο...
    Με αγωνία περιμένω σήμερα την αναφορά στο γνωστό θέμα της τροφοδοσίας του εξοπλισμού και της καμπίνας.
    Και κάτι μου λέει ότι εκεί θα καταλήξουμε και πάλι.
    Είναι η ιδέα μου ή μήπως να το συντομεύαμε;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #465
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Περσυ τετοια εποχη η κοπελα που με πηρε απο τον οτε και μου εκραζε την cyta οτι αν κοπει το ρευμα δεν θα εχω τηλεφωνο και οτι δεν ειναι σωστες υπηρεσιες αυτες και να παω με τα ιδια λεφτα στον οτε για να εχω σταθερο με τα μπουμπουνητα , τι θα λεει φετος αν με παρει? Τα στοιχεια μου για οποιον θελει να κανει διασταυρωση του τηλεφωνηματος ειναι στην διαθεσή σας..... Μερικοι εδω γραφετε λες και σας κοβει μισθο ο οτες.... Ενταξει υποστηριζετε την γνωμη σας και καλα κανετε αλλα το τραβατε απο τα μαλλια!!! Φιλικά πάντα...

Σελ. 31 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 1121262930313233364151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας