Σελ. 15 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 1297
  1. #211
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χωρίς να λέω ότι φταίει ο κεραυνός κλπ, εκτιμώ ότι τα έπαιξε το Speedport.

  2. #212
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Είπαν ότι θα μου «αναβαθμίσουν» την τηλεφωνία. Κατάλαβα αμέσως τι εννοούσαν
    Δεν είχα καμιά διάθεση να αλλάξω κάτι που μου δουλεύει εγγυημένα αλλά διαβάζοντας τα εδώ μηνύματα από ανθρώπους που φαίνεται ότι έχουν γνώση και υπερασπίζονται την VoIP αποφάσισα να κάνω τη μετάβαση. Αφού άλλωστε και όχι να έλεγα θα ήταν προσωρινό καθώς από ότι διαβάζω όλοι θα αλλάξουν μέσα στη χρονιά.
    Ε είπα μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει.
    Τι το ήθελα; Σε τηλεφωνική συνομιλία σε κάθε τρεις λέξεις κόβεται η τέταρτη. Επίσης αν διαρκέσει περισσότερο από κάποιο διάστημα (1-1,5 λεπτό δεν το 'χω μετρήσει ακριβώς) πέφτει η γραμμή.
    Την εξυπηρέτηση πελατών για την πιάσεις πρέπει να κάνεις τάμα. Πάντα λέει «όλοι οι εκπρόσωποι είναι απασχολημένοι - διάρκεια αναμονής 54 λεπτά» Ακόμη και αν είσαι απελπισμένος και πεις θα περιμένω ρε γμτ 54 λεπτά θα το σηκώσουν .... αμ δε... σε γειώνουν μετά από κανένα δεκάλεπτο. Η λύση που προτείνουν να αφήσεις το τηλέφωνο και να σε καλέσουν αυτοί σαφώς και είναι ημίμετρο. Σε καλούν μετά από 3-4-5 ώρες όταν ήδη έχεις φύγει από το σπίτι. Ε δε γίνεται να περιμένεις πάνω από το τηλέφωνο 24 ώρες μπας και θυμηθούν να σε καλέσουν.
    Μια φορά που τους πέτυχα μια κοπελιά μου έσωσε την εξής σοφή λύση:
    Αποσύνδεσε το router από ρεύμα για λίγα λεπτά και ανασύνδεση το
    Προσπάθησα να διαμαρτυρηθώ αλλά ήταν κάθετη. «Πως να σε βοηθήσω αν δεν κάνεις ότι σου λέω;»
    Φυσικά αν βγάλεις το router από το ρεύμα εννοείται ότι η συνομιλία διακόπτεται και άντε να ξαναβγάλεις γραμμή μετά και να εξηγήσεις πάλι τα ίδια και να σου προτείνουν την ίδια λύση. Τρέλα μιλάμε.
    Και δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά τους κωδικούς τηλεφωνίας δεν τους δίνουν σε όποιον υπάλληλο και να μιλήσεις

    Μην κάνετε το λάθος παιδιά και γυρίσετε σε VoIP θα μπλέξετε!

    Σίγουρα κάποιοι γνώστες θα έχουν τον τρόπο να αντιμετωπίσουν τα όποια προβλήματα ή να πάρουν τους κωδικούς.
    Αλλά σίγουρα πάλι (καθώς βλέπω και αναφορές από άλλους χρήστες σαν εμένα) αρκετοί έχουν προβλήματα και αρκετοί δεν μπορούν να πάρουν τους κωδικούς να βάλουν δικό τους εξοπλισμό.

  3. #213
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιατί η οδύσσεια συνεχίζεται.

    Το πρωί που έλειπα στην δουλειά , ήρθε σπίτι τεχνικός του ΟΤΕ , και ειπε στην γυναίκα μου ότι είχε κάψει κεραυνός το ups και το speedport (πράγμα αδύνατον αφού το router ήταν συνδεδεμένο μέσω ups και έδινε ιντερνετ αλλά όχι τηλεφωνία)

    .
    αφου το βλεπεις και μονος οτι σε κοροιδευει μπροστα στα μουτρα σου ο cosmote και δεν τον νοιαζει παρα να στα αρπαξουν για 2 χρονια, σορρυ φιλε αλλα φταις και εσυ λιγο (φυλικα το λεω) και εγω επαθα και εμαθα

    υγ
    αν το μοναδικο σου προβλημα ειναι οι κωδικοι λογικα με προσπαθεια θα τους παρεις καποια στιγμη οταν πεσεις στο καταλληλο υπαληλο γιατι ο καθενας κανει οτι θελει Αλλος τους δινει αλλος οχι. Να ξερει ομως οτι αν βαλεις αλλο ρουτερ μετα δεν ειναι υποχρεωμενος να σου παρέχει βοηθεια σε τιποτα γιατι χρησιμοποιείς μη εγκεκριμένο εξοπλισμό . θα εχεις και 3 συσκευες αντι για 1. Μοντεμ, Ρουτερ. ups
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 21-06-18 στις 21:14.

  4. #214
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιατί η οδύσσεια συνεχίζεται.

    Το πρωί που έλειπα στην δουλειά , ήρθε σπίτι τεχνικός του ΟΤΕ , και ειπε στην γυναίκα μου ότι είχε κάψει κεραυνός το ups και το speedport (πράγμα αδύνατον αφού το router ήταν συνδεδεμένο μέσω ups και έδινε ιντερνετ αλλά όχι τηλεφωνία)

    Τέλος πάντων έφυγε λέγοντας ότι θα δώσει έγκριση για αντικατάσταση και των δύο , και να πάω σε ενα κατάστημα τους αφού πρώτα τηλεφωνήσω στο 13888 , μετά τις 12 το μεσημέρι.

    Πήρα από την δουλειά τλφ αλλά αναγκάστηκα 2 φορές να κλείσω μετά απο 30 λεπτά αναμονή.Προσπάθησα μέσω chat και η υπάλληλος επέμενε να μην καταλαβαίνει και να με παραπέμπει στην τεχνική υπηρεσία ώσπου θύμωσε προφανώς και διέκοψε την συνομιλία....

    Γύρισα πριν λίγο σπίτι , διαπίστωσα ότι δεν ήταν καμμένα ουtε ο router ούτε το ups , έβγαλα και τα 2 , συνέδεσα το παλιό μου tp-link (vdsl αλλά όχι voip), όποτε τώρα έχω ίντερνετ χωρίς τηλεφωνία.

    Θα πάω τώρα σε έναν Γερμανό εδώ κοντά να δω αν έχει δοθεί εντολή αντικατάστασης και βλέπουμε ...

    Ξέχασα να πω ότι μου ήρθε το πρωί sms οτι το πρόβλημα αντιμετωπίσθηκε ενώ ο τεχνικός έλεγχος μέσω site λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και θα λυθεί εντός ολίγων ωρών....
    Είχες και τις γραμμές τηλεφώνου πάνω σε ups; αν όχι τότε μπορεί να κάηκε εκείνο το κομμάτι.
    Εχω δεί κάψιμο απο κεραυνό που να παίρνει παραμάζωμα το κομμάτι του switch και να συνεχίζει να δουλεύει το ασύρματο

  5. #215
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να λέω ότι φταίει ο κεραυνός κλπ, εκτιμώ ότι τα έπαιξε το Speedport.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες και τις γραμμές τηλεφώνου πάνω σε ups; αν όχι τότε μπορεί να κάηκε εκείνο το κομμάτι.
    Εχω δεί κάψιμο απο κεραυνό που να παίρνει παραμάζωμα το κομμάτι του switch και να συνεχίζει να δουλεύει το ασύρματο
    Χωρίς να είμαι ειδικός και εγώ σε ένα από τα δυο έχω καταλήξει .

    δλδ είτε από τον κεραυνό είτε από κάποιο άλλο λόγο(τις επανεκινήσεις ; ) το κομμάτι τηλεφωνίας του speedport plus χάλασε.

    Δυστυχώς δεν θα το μάθω σύντομα καθώς το κατάστημα Γερμανός που απευθύνθηκα μου είπε ότι έχει έλλειψη γενικότερα το router , και μου πρότεινε να ψάξω σε γειτονικούς δήμους ,άλλα καταστήματα μήπως και έχουν ...ή να μου στείλουν άλλο την .....Δευτέρα

    Γενικά υπάρχει πρόβλημα άμεσης επικοινωνίας με την cosmote όπως ακριβώς το περιέγραψε ο φίλος @stelios4711

    Σκέφτομαι να αγοράσω δικό μου voip-modem-router αλλά με φοβίζει η οδύσσεια της επικοινωνίας μαζί τους για να μου δώσουν κωδικούς αλλά και οι τιμές που τις βλέπω κάπως ακριβές

    Έχει κανείς φίλος άποψη πάνω στο τελευταίο (αγορά δικού μου εξοπλισμού) ;


  6. #216
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν αναφέρει αρκετοί συμφορουμίτες τώρα τελευταία ότι ζητήσανε τους κωδικούς και τους είπανε ότι πλέον δεν τους δίνουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #217
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν αναφέρει αρκετοί συμφορουμίτες τώρα τελευταία ότι ζητήσανε τους κωδικούς και τους είπανε ότι πλέον δεν τους δίνουν.
    Ευχαριστω, κάποιο καλό και οικονομικό μοντεμ έχεις υπόψιν σου;


  8. #218
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω, κάποιο καλό και οικονομικό μοντεμ έχεις υπόψιν σου;
    Kάνε καλύτερα την ερώτηση σ' αυτό το νήμα και γράψε τι ακριβώς ζητάς και πόσα λεφτά σκέφτεσαι να διαθέσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #219
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ..άλλαξε κάτι μήπως ο οτε... βλέπω εδώ και μερικές μέρες... να έχει 2 ip's για την σύνδεση... απο μια που ήταν τόσο καιρό

    195.167.16.1:5060
    195.167.16.17:5060
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  10. #220
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνε καλύτερα την ερώτηση σ' αυτό το νήμα και γράψε τι ακριβώς ζητάς και πόσα λεφτά σκέφτεσαι να διαθέσεις.
    Οκ!! Θα δω αν θα βρω αύριο speedport σε καποιο καταστημα cosmote και θα αποφασίσω.
    Ευχαριστώ και πάλι!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ!! Θα δω αν θα βρω αύριο speedport σε καποιο καταστημα cosmote και θα αποφασίσω.
    Ευχαριστώ και πάλι!!
    Τελικά βρήκα speedport plus σe κατάστημα cosmote , το τοποθέτησα και η τηλεφωνία ξαναδούλεψε.

    Παραμένει το γεγονός ότι έμεινα 5 ημέρες χωρίς τηλέφωνο , και με μια κακή αρχική εμπειρία για το voip και την δυνατότητα γρήγορης επικοινωνίας και επίλυσης προβλημάτων με την cosmote.


  11. #221
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ!! Θα δω αν θα βρω αύριο speedport σε καποιο καταστημα cosmote και θα αποφασίσω.
    Ευχαριστώ και πάλι!!

    - - - Updated - - -



    Τελικά βρήκα speedport plus σe κατάστημα cosmote , το τοποθέτησα και η τηλεφωνία ξαναδούλεψε.

    Παραμένει το γεγονός ότι έμεινα 5 ημέρες χωρίς τηλέφωνο , και με μια κακή αρχική εμπειρία για το voip και την δυνατότητα γρήγορης επικοινωνίας και επίλυσης προβλημάτων με την cosmote.
    Θα μπορούσε να είχε καεί η κάρτα της κανονικής τηλεφωνίας στο κέντρο, εκεί μάλλον θα περίμενες αρκετά παραπάνω απο 5 ημέρες για νέα κάρτα.
    Το ότι έχει θέματα το voip έχει, αλλα ο κεραυνός δεν έχει πρόβλημα αν είναι voip ή απλό

  12. #222
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε να είχε καεί η κάρτα της κανονικής τηλεφωνίας στο κέντρο, εκεί μάλλον θα περίμενες αρκετά παραπάνω απο 5 ημέρες για νέα κάρτα.
    Το ότι έχει θέματα το voip έχει, αλλα ο κεραυνός δεν έχει πρόβλημα αν είναι voip ή απλό
    Εντάξει , έχεις ένα δίκιο , αλλά πιο πιθανό είναι να σου καεί το modem

    Ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα , μιας και προσωπικά δεν στέκομαι τυφλά ενάντια στο voip αν ωφελήσει άμεσα ή έμμεσα τον καταναλωτή


  13. #223
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει , έχεις ένα δίκιο , αλλά πιο πιθανό είναι να σου καεί το modem

    Ελπίζω να μην έχω άλλα προβλήματα , μιας και προσωπικά δεν στέκομαι τυφλά ενάντια στο voip αν ωφελήσει άμεσα ή έμμεσα τον καταναλωτή
    Yπάρχουν αντικεραυνικά για το ρεύμα και για την τηλεφωνική γραμμή, αν είσαι σε περιοχή υψηλού κινδύνου θα πρέπει να τα βάλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #224
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχουν αντικεραυνικά για..... και για την τηλεφωνική γραμμή
    ...όπως?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  15. #225
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όπως?
    Υπάρχουν πολλοί τύποι, ενσωματωμένα σε πολύπριζα, αυτόνομα, ράγας, κ.λ.π.

    https://www.skroutz.gr/s/6230953/APC-PMF83VT-GR.html

    https://www.technolysis-hts.gr/%CF%8...-spd-440-rj11/

    https://www.kafkas.gr/proionta/ktiri...-2-5ka_181872/

    http://www.hager.gr/e-catalogue/e/spn505/26423.htm

    Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην σωστή γείωση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 15 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας