Σελ. 63 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 1297
  1. #931
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά. Εμας το έστειλαν χωρίς ερωτήσεις. Το χω στο τραπέζι να το περάσω
    Πέρνα το.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #932
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Σε βλάβη τηλεφώνου ο ΟΤΕ έφερε με το έτσι θέλω, το γνωστό ρουτερ και το εβαλε voip σε σπίτι με ηλικωμένους.Σε ερώτιση γιατί το έκανε,καταργούμε κέντρα και να μην μείνετε χωρίς τηλεφωνο σύντομα.Ηρθαμε που ήραθμε για την βλάβη στο καφαο,ήταν ευκαιρία.Το 80% στην Αττική έχει περάσει ήδη είπαν ,και οι ιδιωτικοι πάροχοι βάζουν και αυτοί πλέον στην Αττική.Η ποιοτητα να μιλάς να σε ακούνε βεβαια βελτιώθηκε σχεδόν κρυσταλλινα .Αλλα αν κοπει το ρεύμα αντε βγάλε ακρη με ηλικιωμένους.Η απάντιση τους πάρτε και ups απο το εμποριο,αν βάλεται VDSL ίσως σας δώσουν στο πακέτο προσφοράς .

  3. #933
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonidas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βλάβη τηλεφώνου ο ΟΤΕ έφερε με το έτσι θέλω, το γνωστό ρουτερ και το εβαλε voip σε σπίτι με ηλικωμένους.Σε ερώτιση γιατί το έκανε,καταργούμε κέντρα και να μην μείνετε χωρίς τηλεφωνο σύντομα.Ηρθαμε που ήραθμε για την βλάβη στο καφαο,ήταν ευκαιρία.Το 80% στην Αττική έχει περάσει ήδη είπαν ,και οι ιδιωτικοι πάροχοι βάζουν και αυτοί πλέον στην Αττική.Η ποιοτητα να μιλάς να σε ακούνε βεβαια βελτιώθηκε σχεδόν κρυσταλλινα .Αλλα αν κοπει το ρεύμα αντε βγάλε ακρη με ηλικιωμένους.Η απάντιση τους πάρτε και ups απο το εμποριο,αν βάλεται VDSL ίσως σας δώσουν στο πακέτο προσφοράς .
    Έχει συζητηθεί εκτενώς το θέμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #934
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Εχω διαβάσει τα προηγούμενα,απλά όπως αναφέρεται ,βασικά το άλλαζαν σε χώρους με συνδέσεις Ιnternet ,όχι απλή τηλεφωνική γραμμή.

  5. #935
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Προφανώς γιατί όσοι το αναφέρουν έχουν ίντερνετ και μπαίνουν και το γράφουν. Σε όλους αλλάζει σε voip, δεν έχει σημασία αν έχεις ιντερνετ ή όχι. Το μόνο κακό είναι που το άλλαξε με το έτσι θέλω ο τεχνικός, χωρίς να υπάρχει ειδοποίηση.

  6. #936
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonidas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω διαβάσει τα προηγούμενα,απλά όπως αναφέρεται ,βασικά το άλλαζαν σε χώρους με συνδέσεις Ιnternet ,όχι απλή τηλεφωνική γραμμή.
    Πολλά κέντρα έχουν προχωρήσει σε 100% μετάβαση.
    Το πλάνο μιλάει για πλήρη μετάβαση όλων των κέντρων.
    Προσωπικά το έχω αιτηθεί για το σπίτι των γωνιών μου αλλά ακόμα περιμένω.
    Δυστυχώς στο κέντρο μου δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι μεταβάσεις σε voip των απλών τηλεφωνικών γραμμών.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #937
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonidas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βλάβη τηλεφώνου ο ΟΤΕ έφερε με το έτσι θέλω, το γνωστό ρουτερ και το εβαλε voip σε σπίτι με ηλικωμένους.Σε ερώτιση γιατί το έκανε,καταργούμε κέντρα και να μην μείνετε χωρίς τηλεφωνο σύντομα.Ηρθαμε που ήραθμε για την βλάβη στο καφαο,ήταν ευκαιρία.Το 80% στην Αττική έχει περάσει ήδη είπαν ,και οι ιδιωτικοι πάροχοι βάζουν και αυτοί πλέον στην Αττική.Η ποιοτητα να μιλάς να σε ακούνε βεβαια βελτιώθηκε σχεδόν κρυσταλλινα .Αλλα αν κοπει το ρεύμα αντε βγάλε ακρη με ηλικιωμένους.Η απάντιση τους πάρτε και ups απο το εμποριο,αν βάλεται VDSL ίσως σας δώσουν στο πακέτο προσφοράς .
    Πάρε το 13888, θέσε το ζήτημα και ζήτα να γίνει MSAN η γραμμή.

  8. #938
    Εγγραφή
    20-06-2016
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα..στις 17/3 λήγει το διετές συμβόλαιο μου με την Forthnet και σκέφτομαι μετάβαση στον ΟΤΕ γιατί η Forthnet μου δίνει μόνο Adsl και πιάνω 6mbps Down + το Cosmote one που έχω την δυνατότητα να κάνω..Απο κει και πέρα ξέρω ότι θα μου βάλουν Voip,αλλά επειδή έχουμε βάλει στο σπίτι των παπουδων ίντερνετ για πρώτη φορά και μας άλλαξαν σε Voip,πολύ συχνά κόβεται το τηλέφωνο και παρατηρώ ότι ακριβώς εκείνη την ώρα δεν έχει και ίντερνετ.Δεν είχαμε ποτέ τέτοια θέματα και τώρα τα κάνει συχνά. Δεν έχω μεγάλες γνώσεις και επειδή το καλοκαίρι φεύγω για δουλειά σε νησί,θα ήθελα να βάλω τηλέφωνο,ίντερνετ και να μην υπάρξει κάποιο θέμα γιατί η μητέρα μου δεν έχει ιδέα..Τι μπορώ να κάνω εγώ αν παρατηρήσω τέτοια θέματα;

  9. #939
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δυστυχώς σε όλο τον πλανήτη το VoIP λειτουργεί μόνον αν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο με οποιαδήποτε μορφή σύνδεσης.

    Αν η απώλεια της σύνδεσης προέρχεται από διακοπή ρεύματος, μπορείς να βάλεις ένα μικρό UPS, αλλά αυτό εξασφαλίζει την λειτουργία μόνον αν η διακοπή είναι στην οικοδομή σου (ή περιοχή σου). Αν η διακοπή επηρεάζει και το κέντρο στο οποίο συνδέεσαι, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις ώστε να την αποφύγεις.

    Αν η απώλεια της σύνδεσης στο διαδίκτυο δεν οφείλεται σε διακοπή του ρεύματος, τότε θέλει παρακολούθηση και έλεγχο για να βρεθεί το αίτιο.

  10. #940
    Εγγραφή
    20-06-2016
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς σε όλο τον πλανήτη το VoIP λειτουργεί μόνον αν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο με οποιαδήποτε μορφή σύνδεσης.

    Αν η απώλεια της σύνδεσης προέρχεται από διακοπή ρεύματος, μπορείς να βάλεις ένα μικρό UPS, αλλά αυτό εξασφαλίζει την λειτουργία μόνον αν η διακοπή είναι στην οικοδομή σου (ή περιοχή σου). Αν η διακοπή επηρεάζει και το κέντρο στο οποίο συνδέεσαι, δεν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις ώστε να την αποφύγεις.

    Αν η απώλεια της σύνδεσης στο διαδίκτυο δεν οφείλεται σε διακοπή του ρεύματος, τότε θέλει παρακολούθηση και έλεγχο για να βρεθεί το αίτιο.

    Σ ευχαριστώ για την απάντηση..Δυστυχώς η απώλεια δεν οφείλεται σε διακοπή ρεύματος αλλά να υποθέσω ότι επειδή μιλάμε για χωριό 7 χιλιόμετρα έξω από την πόλη ίσως να παίζει κάποιο ρόλο η απόσταση ή καμιά σχέση;Το κάνει ένα 10λεπτο στις 2-3 μέρες και έχω παρατηρήσει μέχρι και 1 ώρα..Επειδή μιλάμε για σπίτι με ηλικιωμένους ανθρώπους δεν είναι ότι καλύτερο,θα πρέπει να επικοινωνήσω με Cosmote.Οπως επίσης το ίδιο δεν θέλω να συμβεί και με την μητέρα μου γιατί θα είναι μόνη της και χρησιμοποιεί και τηλέφωνο και λαπτοπ.Αυτη τη στιγμή όλοι δίνουν Voip ή υπάρχει κάποια εταιρεία που αν το ζητήσεις και επιμείνεις είναι εφικτό να κάνεις την παραδοσιακή σύνδεση;

  11. #941
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σίγουρα VoIP δίνει η Cyta και ο ΟΤΕ. Επίσης η Vodafone αλλά σε παλαιούς πελάτες της HOL που είχαν τέτοια τηλεφωνία. Κανείς άλλος.
    Αυτά ισχύουν για σύνδεση από αστικό κέντρο.

    Όμως αν μιλάμε για σύνδεση από νέα υπαίθρια καμπίνα VDSL, τότε ο κανονισμός επιτρέπει μόνο VoIP, άσχετα αν μέχρι σήμερα δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις. Όμως εκεί θα καταλήξουν υποχρεωτικά όλοι και στην πραγματικότητα το εφαρμόζουν όλο και περισσότερο.

    Τέλος υπάρχει και η λύση εφόσον σε γυρίσουν σε VoIP να ζητήσεις να σε συνδέσουν σε MSAN εξοπλισμό. Αυτό ουσιαστικά προσομοιώνει την VoIP τηλεφωνία στην παλιά παραδοσιακή TDM, οπότε ακόμη και σε διακοπή ρεύματος εξακολουθεί και λειτουργεί. Όμως πρέπει να το υποστηρίζει το αστικό κέντρο που συνδέεσαι.

  12. #942
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πω και εγώ τι μου συνέβη...
    Κάποια στιγμή πριν τα Χριστούγεννα, με είχαν πάρει από τον ΟΤΕ και μου είπαν αν θέλω να μεταβώ σε VOIP. Φυσικά τους είπα όχι, και απαρίθμησα και τους λόγους.
    Χθες, εντελώς ξαφνικά λαμβάνω SMS ότι σήμερα θα γίνει μετάβαση σε VOIP. Πήρα φυσικά το 13888, και εκδήλωση την αντίρρησή μου για την μετάβαση, και ζήτησα να μην γίνει καμία μετάβαση αν δεν ενημερωθώ πλήρως για την διάδοχη κατάσταση. Φυσικά ο ΟΤΕ δεν μπορεί να διασφαλίσει τίποτα, ούτε ποιότητα επικοινωνίας, ούτε λειτουργία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος/βλάβης του ίντερνετ. Ρώτησα πόση θα είναι η μείωση στον λογαριασμό του ΟΤΕ μόλις γίνει η υποβάθμιση, και είχαν το θράσος να απαντήσουν ότι δεν θα γίνει καμία μείωση (!).

    Φυσικά σήμερα προχώρησαν σε ενέργειες που δεν με αφορούν, και σταμάτησαν να λειτουργούν τα τηλέφωνα. Ταυτόχρονα μπήκαν στο μόντεμ μου, και έκαναν ρυθμίσεις (χωρίς δική μου άδεια φυσικά). Φυσικά ζήτησα να με καλέσουν από το 13888, και ξαναδήλωσα την αντίρρησή μου στην μετάβαση, επεσήμανα την παρέμβαση στο μόντεμ μου (και ειδικά την παρέμβαση στο QoS και "δέσμευση" bandwidth), και δήλωσα και την διακοπή της λειτουργίας της τηλεφωνίας, ζητώντας και την αφαίρεση των παγίων μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη.

    Οπότε 1 ολόκληρη μέρα χωρίς τηλέφωνο, και μετράω...

  13. #943
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι τελική απόφαση του ΟΤΕ να καταργήσει όλα τα TDM τηλεφωνικά κέντρα κι έτσι όλο το δίκτυό του να είναι ΙΡ. Το θέμα έχει αναλυθεί πολλάκις κι έχει εξαντληθεί στον μέγιστο βαθμό. Προ πολλού είχες ενημέρωση, άσχετα αν διαφωνείς με την αλλαγή.

    Κανένας δεν μπήκε στην συσκευή σου. Ο κόσμος έχεις άγνοια πως γίνεται και βγάζει λάθος συμπεράσματα. Απλά εκ του μακρόθεν φορτώνει η συσκευή της εταιρεία αυτόματα το απαραίτητο προφίλ. Αυτό γίνεται περιοδικά κάθε μέρα και μόνο με την δική της συσκευή. Είναι αδύνατον να γίνει με συσκευή του εμπορίου.

    Αν δεν συνδέσεις το τηλέφωνο στο router ή δεν κάνεις τις απαραίτητες συνδεσμολογίες που μνημονεύονται στο εγχειρίδιο που συνοδεύει την συσκευή, τηλέφωνο δεν θα έχεις. Και σε αντίθεση με αυτό που πιστεύεις, το πάγιο θα συνεχίζει να τρέχει κανονικά καθώς δεν θεωρείται υποβάθμιση ούτε βλάβη.

    Τέλος υπάρχει πιθανόν και η λύση του MSAN αν υποστηρίζεται από το κέντρο σου.

  14. #944
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ο ΟΤΕ κάνει μεγάλο λάθος αν νομίζει ότι θα συνεχίσει να χρεώνει 45 ευρώ τον μήνα προ φόρων, για να μου δίνει "τηλεφωνία" VOIP και να μου κλέβει το bandwidth.

    Μιας και έχει συζητηθεί το θέμα (και δεν παρακολουθώ το νήμα που είναι και 63 σελίδες), έχει πάρει θέση η ΕΕΤΤ;

  15. #945
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.353
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ο ΟΤΕ κάνει μεγάλο λάθος αν νομίζει ότι θα συνεχίσει να χρεώνει 45 ευρώ τον μήνα προ φόρων, για να μου δίνει "τηλεφωνία" VOIP και να μου κλέβει το bandwidth.

    Μιας και έχει συζητηθεί το θέμα (και δεν παρακολουθώ το νήμα που είναι και 63 σελίδες), έχει πάρει θέση η ΕΕΤΤ;
    To bw πώς ακριβώς σου το κλέβει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 63 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας