Σελ. 20 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 1297
  1. #286
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 ευρώ! πες μου ότι κάνεις πλάκα. Η inalan με την οποία έγινε σύγκριση πριν σου παρέχει τηλεφωνικό αριθμό με 2€ το μήνα.
    Και εσύ λες να κατέβαζαν μόνο 5€ από τα 30; !!
    η ινα λαν παρέχει συνδέσεις... σε μια χούφτα σπίτια... και κάνεις σύγκριση?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #287
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ουσια και το μειζον είναι να εχω σταθερο τηλεφωνο ανα πασα και στιγμη γιατι το πληρωνω.αυτο δεν το εγγυάται κανενας παροχος με το voip...και κατι ακομη παιδια ουτε ανακαλυψα τον τροχο ουτε είμαι αδιάβαστος απλα ψυχραιμα κρινω τη νεα τεχνολογια που ακομη δεν είναι ετοιμη αλλα δινεται προς χρηση.στο συγκεκριμενο δεν υπαρχει λυση από κανενα παροχο ασχετα με το τι λεω εγω η εσεις,αυτη είναι η αληθεια..αν λετε κατι διαφορετικο με επιχειρημα όμως ευχαρίστως να το ακουσω αλλα διχως να υποτιμούμε ο ενας τον άλλο με υπονοιες κτλ. ευχαριστω.
    Δηλαδή έχεις στο σπίτι σου σταθερό τηλέφωνο με καλώδιο και όχι ασύρματο;

  3. #288
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ινα λαν παρέχει συνδέσεις... σε μια χούφτα σπίτια... και κάνεις σύγκριση?
    Την σύγκριση δεν την έκανα εγώ. Την έκανε ο jkoukos απο τον οποίο παράθεσες τις απόψεις του για το κόστος

  4. #289
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 ευρώ! πες μου ότι κάνεις πλάκα. Η inalan με την οποία έγινε σύγκριση πριν σου παρέχει τηλεφωνικό αριθμό με 2€ το μήνα.
    Και εσύ λες να κατέβαζαν μόνο 5€ από τα 30; !!
    Έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα. Το ότι είναι VoIP μια υπηρεσία δεν σημαίνει ότι όλα τα VoIP είναι ίδια. VoIP είναι και το Skype ή το Viber ή δεκάδες άλλες υπηρεσίες.
    Σου παρέχει με 2€ δυνατότητα δυνατότητα χρήσης και οι κλήσεις χρεώνονται έξτρα. Υπάρχουν και άλλοι αντίστοιχοι πάροχοι με φθηνότερο κόστος και άλλοι με ακριβότερο. Όλοι τους παρέχουν VoIP για απλή χρήση απ' οπουδήποτε.
    Αλλά επ' ουδενί συγκρίνονται με την αντίστοιχη υπηρεσία των παραδοσιακών παρόχων. Κλήσεις έκτακτης ανάγκης μπορείς να κάνεις με την υπηρεσία της Inalan (που δεν είναι δική της, αλλά χάριν ευκολίας την αναφέρουμε); Κλήσεις σε 5ψήφιους και ειδικούς αριθμούς μπορείς; Το ότι είναι και αυτή τηλεφωνία δεν σημαίνει ότι είναι ίδιες.

    Το ότι βάζει VoIP ο ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι αυτόματα μειώνεται το κόστος που έχει, ώστε να μετακυληθεί και σε μας. Θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον η πλειοψηφία αποκτήσεις τέτοιε συνδέσεις και φυσικά μπορεί να μην γίνει απαραίτητα με μείωση του παγίου αλλά με περισσότερες υπηρεσίες-δυνατότητες στο ίδιο κόστος, ακόμη με αλλαγή του βήματος χρέωσης κλπ.
    Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό, αλλά ακολουθούμε αυτό που έχει γίνει παντού στον κόσμο. Ναι, κάποιες φορές η τεχνολογία μας ξεβολεύει, αλλά χωρίς να σπάσεις αυγά, ομελέτα δεν γίνεται. Κι εν πάση περιπτώσει είναι θέμα όταν διακόπτεται η τηλεφωνία εφόσον δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, αλλά δεν είναι αιτία άρνησης για κάθε περίπτωση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την σύγκριση δεν την έκανα εγώ. Την έκανε ο jkoukos απο τον οποίο παράθεσες τις απόψεις του για το κόστος
    Ξεκόλλα! Δεν έκανα σύγκριση την Inalan, αλλά γενικά το FTTH και είπα μάλιστα ότι σύντομα θα υπάρχει και από άλλους παρόχους. Έθεσα θέμα FTTH για να δείξω ότι δεν είναι το VoIP πρόβλημα αλλά η αφορμή που ψάχνουμε για να γκρινιάξουμε.

  5. #290
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για οικιακή χρήση νομίζω ότι διυλίζουμε τον κώνωπα χωρίς λόγο, για χρήση ανάγκης πάντα πρέπει να υπάρχει και ένα κινητό στο σπίτι διότι ανεξάρτητα από την τηλεφωνία μπορεί να κοπεί και ένα καλώδιο λόγω έργων / δέντρου (καθόλου απίθανο σενάριο στα εναέρια καλώδια).

    Περισσότερο θα με απασχολούσε εάν πρόκειται για επιχείρηση σε περιοχή με συχνές πτώσεις ρεύματος, οπότε εάν η καμπίνα δεν έχει UPS δημιουργεί θέμα στην επιχείρηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..αν κατεβάζανε το πάγιο... 5 ευρώ... νομίζω ότι μετά κάτι θα βρίσκαμε να γκρινιάζουμε... εδώ... και ξαφνικά όλοι απόκτησαν συναγερμούς.... και δεν τους κάνει το voip!!!
    Αυτα τα 2 ποστ νομιζω ειναι τα πιο σωστα .

    Δεν μιλαμε για 5-10 χρονια πριν που ειχε η ΔΕΗ προβληματα ηλεκτροδοτησης. ειδικα το καλοκαιρι με τα aircondition .
    Πλεον η δρομολογηση του ρευματος εχει πολλαπλες διαδρομες και τα blackout ειναι σπανια.

    Οι οποιες διακοπες ειναι ελαχιστες ολο τον χρονο και δεν διαρκουν παραπανω απο μερικα λεπτα.

    Ακομα και τα 10χρονα εχουν πλεον κινητο οποτε το να λεμε οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη για το τηλεφωνο στη διακοπη ρευματος ειναι χαζο.
    The gr81 .

  6. #291
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου παρέχει με 2€ δυνατότητα δυνατότητα χρήσης και οι κλήσεις χρεώνονται έξτρα.
    Στον ΟΤΕ οι κλήσεις δεν χρεώνονται;
    Οι οποίες χρεώσεις είναι μάλιστα και ακριβότερες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλήσεις έκτακτης ανάγκης μπορείς να κάνεις με την υπηρεσία της Inalan ;
    Φυσικά. Έχω προσθέσει το νούμερο στο CSipSimple στο κινητό μου χαριν των κωδικών που μου παρέχονται και δεν με νοιάζει αν κοπεί το ρεύμα. Πράγμα το οποίο δεν μου παρέχεται απο τον ΟΤΕ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι βάζει VoIP ο ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι αυτόματα μειώνεται το κόστος που έχει, ώστε να μετακυληθεί και σε μας. Θα γίνει κάποια στιγμή εφόσον η πλειοψηφία αποκτήσεις τέτοιε συνδέσεις και φυσικά μπορεί να μην γίνει απαραίτητα με μείωση του παγίου αλλά με περισσότερες υπηρεσίες-δυνατότητες στο ίδιο κόστος, ακόμη με αλλαγή του βήματος χρέωσης κλπ.
    Αυτό είπαμε είναι σενάριο για το μακρινό μέλλον, δεν είναι πραγματικότητα. Όταν και αν γίνουν όλα αυτά εννοείται ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τη μετάβαση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έθεσα θέμα FTTH για να δείξω ότι δεν είναι το VoIP πρόβλημα αλλά η αφορμή που ψάχνουμε για να γκρινιάξουμε.
    Επίσης έχω και INALAN σύνδεση. Είδες πουθενά να διαμαρτύρομαι ή να γκρινιάζω για το VoIP νούμερο που έχω εκεί;
    Έχω νουμεράκι VoIP πολύ πριν την INALAN από VIVA την οποία φύγαμε όλοι όταν αυξήθηκαν υπέρμετρα οι χρεώσεις και πήγαμε yuboto απο την οποία όπως φαίνεται θα φύγουν πάλι όλοι λόγω των αυξήσεων.
    Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν έχω πρόβλημα με την τεχνολογία. Την χρησιμοποιώ ήδη πολύ καιρό. Έχω πρόβλημα με τον τρόπο που την παρέχει ο ΟΤΕ από τον οποίο θα φύγουν όλοι επίσης αν φτάσει η INALAN γειτονιά τους έτσι δεν είναι;
    Αν κάνεις μια βόλτα στο νήμα της INALAN θα διαπιστώσεις πως παρακαλάνε όλοι να έρθει στα μέρη τους
    Άρα κάτι δεν πάει καλά με ΟΤΕ είτε ο τρόπος που δίνει την υπηρεσία είτε ο τρόπος που κοστολογεί την υπηρεσία είναι προβληματικός.

    Πέρα από τα προβλήματα της διακοπής ρεύματος της μη απόδοσης κωδικών της τιμολόγησης και όλα τα άλλα να πω επίσης ότι είναι προβληματική η τηλεφωνία που μου παρέχουν εδώ και 20 μέρες. Η συνομιλία γίνεται με διακοπές (χάνω λέξεις κάθε τόσο) και κλήση πέφτει μετά από ένα λεπτό. Με τους προηγούμενους πάροχους VoIP δεν είχα τέτοια προβλήματα.
    Με την εξυπηρέτηση πελατών είναι αδύνατο να επικοινωνήσεις για να λυθούν τα προβλήματα σου και όταν και αν καταφέρεις να επικοινωνήσεις μέσω τσατ ή μέσω επιστροφής κλήσης στο κινητό (μετα απο 6 ώρες) ή με σήματα καπνού τέλος πάντων, δηλώνουν βλάβη την οποία την επόμενη μέρα ερχεται SMS οτι αποκαταστάθηκε χωρίς φυσικά να έχει αλλάξει τίποτα, απλά και μόνο για να μην κάνουν αποχρέωση για τις μέρες που δεν παρέχουν υπηρεσία, σου λένε να ξαναδηλώσεις βλάβη.
    Να μην ξεχάσω φυσικά πως κατά την μετάβαση σε δένουν με νέο 24μηνο συμβόλαιο.

    Συμπέρασμα; Έχει πρόβλημα η «ευρυζωνική τηλεφωνία» στον ΟΤΕ είναι σε νηπιακό στάδιο ακόμη και πρέπει να λυθούν πολλά προβλήματα για να λειτουργεί απρόσκοπτα.
    Όλα αυτά από προσωπική εμπειρία και όχι από θεωρίες για το πόσο καλή είναι η νέα τεχνολογία και τι καλά θα είναι στο μέλλον

  7. #292
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά. Έχω προσθέσει το νούμερο στο CSipSimple στο κινητό μου χαριν των κωδικών που μου παρέχονται και δεν με νοιάζει αν κοπεί το ρεύμα. Πράγμα το οποίο δεν μου παρέχεται απο τον ΟΤΕ
    Πάλι θα πω ότι συγκρίνει ανόμοια πράγματα. Η Inalan ΔΕΝ σου παρέχει τηλεφωνία αλλά υπηρεσία 3ου παρόχου και η οποία υπηρεσία ΔΕΝ είναι ίδια με των παραδοσιακών παρόχων.
    Αν βάλεις την τηλεφωνία στην συσκευή της Inalan, σε οποιαδήποτε διακοπή του Internet θα έχεις υπηρεσία; Γιατί μου βάζεις άλλες παραμέτρους, μιας άλλη μορφής υπηρεσίας;
    Και όχι η τηλεφωνία που δίνει η Inalan δεν μπορεί να κάνει κλήσεις έκτακτης ανάγκης.

    Αυτό είπαμε είναι σενάριο για το μακρινό μέλλον, δεν είναι πραγματικότητα. Όταν και αν γίνουν όλα αυτά εννοείται ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τη μετάβαση.
    Καθόλου σενάριο. Ήδη σε πολλές περιοχές έχουν ολοκληρωθεί τα έργα ή ολοκληρώνονται και σύντομα θα υπάρχει υπηρεσία. Ακόμη και ο ΟΤΕ τρέχει πιλοτικό, όπως έτρεχε πριν αντίστοιχο σε VDSL πριν δώσει την υπηρεσία. Μάλλον έχεις μείνει πολύ πίσω από το τι συμβαίνει. Δεν λέω ότι θα γίνει παντού, αλλά σίγουρα δεν ισχύει αυτό που λες.

    Επίσης έχω και INALAN σύνδεση. Είδες πουθενά να διαμαρτύρομαι ή να γκρινιάζω για το VoIP νούμερο που έχω εκεί;
    Μα αυτό ακριβώς γράφω. Ότι η γκρίνια σταματά εφόσον στα ίδια χρήματα έχουμε καλύτερες ταχύτητες. Γκρίνια για το VoIP του ΟΤΕ, αλλά όχι στο FTTH του όποιου παρόχου.

    Όσον αφορά τα προβλήματα που αναφέρεις ότι σου παρουσιάζονται σε VoIP του ΟΤΕ, δεν είσαι ο μόνος, αλλά σίγουρα η ισχνή μειοψηφία στο σύνολο αυτών που το έχουν και απολαμβάνουν απρόσκοπτα τις υπηρεσίες. Στη θέση σου κι εγώ το ίδιο πιθανόν να έλεγα, αλλά έχω άλλη εικόνα και αντίληψη, χρησιμοποιώντας το VoIP ως κύρια υπηρεσία στο σπίτι από το 2003 (όχι συνεχώς, αλλά ανά διαστήματα). HOL, Vivonti, NetOne, Cyta είναι εταιρείες που εξαρχής έδιναν μόνο VoIP για να μην αναφέρουμε τις χιλιάδες εταιρικές συνδέσεις. Λες να υπήρχε γενικό θέμα (όπως το παρουσιάζεται) και να μην είχε γίνει ντόρος τα τελευταία 15 χρόνια και ξαφνικά εμφανίσθηκαν σήμερα στον ΟΤΕ;

  8. #293
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Και σε μια διακοπή ρεύματος... πάπαλα το κινητό αφού θα ξεμείνει από μπαταρία.
    Συμπέρασμα... η ασύρματη τηλεφωνία είναι για τα μπάζα.

    Όσο για τον συναγερμό... συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφηκαν για τα προβλήματα στην ασφάλεια στην περίπτωση διακοπής ρεύματος, άρα και τηλεφωνίας.
    Εξ άλλου ως Έλληνας είναι αδύνατον να παραδεχτώ ότι με πιάσανε κορόιδο και δεν μου μίλησαν για gsm λύση αντί για την κλασική-σούπερ ασφαλή λύση της κλασικής τηλεφωνίας.
    Και πιο φθηνή ήταν και σιγά να μην μου έκοβε κάποιος το καλώδιο για να αχρηστεύσει τον συναγερμό.
    Γι αυτό κατά την πατροπαράδοτη συνταγή... φταίει ο ΟΤΕ που μου άλλαξε το όνειρο.
    Μια χαρά κοιμόμουνα...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #294
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    deniSun

  10. #295
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω ότι μιλω ξεκάθαρα.σταθερη τηλεφωνια(όχι voip) εχω και μου την εγγυάται η cosmote 100% γι'αυτο και την πληρωνω.αν γινει διακοπη ρεύματος εγω που δεν εχω voip συνεχιζω να εχω τη σταθερη τηλεφωνια που μου εγγυάται η cosmote την οποια πληρωνω.ρωτω ξανα λοιπον κατι συγκεκριμενο.αν γινει διακοπη ρεύματος ο χρηστης που εχει voip θα εχει τηλεφωνο; εγω λεω πως όχι εσεις;
    Όχι δεν σου εγγύαται τίποτα 100% ούτε καν 99%, διάβασε τους όρους παροχής της υπηρεσίας

  11. #296
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή έχεις στο σπίτι σου σταθερό τηλέφωνο με καλώδιο και όχι ασύρματο;
    ναι φιλε μου εχω τετοια συσκευή.την εχω στην ακρη και δεν την πεταξα γιατι εχουμε συχνες διακοπες στο ηλεκτρικο που συχνα κρατουν για ωρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν σου εγγύαται τίποτα 100% ούτε καν 99%, διάβασε τους όρους παροχής της υπηρεσίας
    δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα ότι εγραψα το εγραψα για να δειξω τι συμβαινει στην πραξη,στην πραξη λοιπον η cosmote μου εγγυάται τη σταθερη γιατι δεν αντιμετωπισα ποτε πρόβλημα με δικη της υπαιτιωτητα.με το voip εχει μεριδιο και αυτή στο προβλημα..εχω εκθεσει την αποψη μου..

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=jkoukos;6408136]Καλώς ή κακώς, πουθενά σε αυτόν τον γαλαξία η επιστήμη δεν έχει καταφέρει να βρει λύση ώστε μέσω της οπτικής ίνας να έχουμε TDM τηλεφωνικό δίκτυο. To VoIP είναι η μόνη εφαρμόσιμη λύση κι επιλογή.


    αυτό λεω κι'εγω σε ότι αφορα τη σταθερη τηλεφωνια.με δυο λογια οσο οι παροχοι δεν παρεχουν απροσκοπτη λειτουργια της σταθερης ΕΓΩ το voip το θεωρω οπισθοδρομηση σε σχεση με την κλασικη σταθερη τηλεφωνια.το ερωτημα που βαζεις για το internet δεν αφορα τον δικο μου προβληματισμο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μια διακοπή ρεύματος... πάπαλα το κινητό αφού θα ξεμείνει από μπαταρία.
    Συμπέρασμα... η ασύρματη τηλεφωνία είναι για τα μπάζα.

    Όσο για τον συναγερμό... συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφηκαν για τα προβλήματα στην ασφάλεια στην περίπτωση διακοπής ρεύματος, άρα και τηλεφωνίας.
    Εξ άλλου ως Έλληνας είναι αδύνατον να παραδεχτώ ότι με πιάσανε κορόιδο και δεν μου μίλησαν για gsm λύση αντί για την κλασική-σούπερ ασφαλή λύση της κλασικής τηλεφωνίας.
    Και πιο φθηνή ήταν και σιγά να μην μου έκοβε κάποιος το καλώδιο για να αχρηστεύσει τον συναγερμό.
    Γι αυτό κατά την πατροπαράδοτη συνταγή... φταίει ο ΟΤΕ που μου άλλαξε το όνειρο.
    Μια χαρά κοιμόμουνα...
    +1000 για το χιουμορ αλλα σε μια π.χ. διωρη διακοπη του ηλεκτρικου η μπαταρια των κινητών και αλλων φορητων συσκευών αντεχει αν κοπει για παντα τοτε ναι θα κλεισει

  12. #297
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iokastis Εμφάνιση μηνυμάτων

    δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα ότι εγραψα το εγραψα για να δειξω τι συμβαινει στην πραξη,στην πραξη λοιπον η cosmote μου εγγυάται τη σταθερη γιατι δεν αντιμετωπισα ποτε πρόβλημα με δικη της υπαιτιωτητα.με το voip εχει μεριδιο και αυτή στο προβλημα..εχω εκθεσει την αποψη μου..
    Δεν σου εγγύαται κάτι 100% καθώς εγγύηση σημαίνει πως κάπου υπάρχει γραμμένο κάτι.
    Το ότι λοιπόν δεν αντιμετώπισες πρόβλημα, ή ακόμα καλύτερα δεν κατάλαβες πως υπάρχει πρόβλημα, καθώς υποθέτω πως δεν είσαι στο τηλέφωνο 24 ώρες το 24 ώρες δεν σημαίνει 100%

  13. #298
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Router
    asus ac55u/speedport e.2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου εγγύαται κάτι 100% καθώς εγγύηση σημαίνει πως κάπου υπάρχει γραμμένο κάτι.
    Το ότι λοιπόν δεν αντιμετώπισες πρόβλημα, ή ακόμα καλύτερα δεν κατάλαβες πως υπάρχει πρόβλημα, καθώς υποθέτω πως δεν είσαι στο τηλέφωνο 24 ώρες το 24 ώρες δεν σημαίνει 100%
    δεν αντιμετωπισα ποτε πρόβλημα λογο διακοπων στο ηλεκτρικο ενώ με το voip υπαρχει ζητημα ..αυτό λεω..ειμαστε οκ;

    - - - Updated - - -

    και ένα γενικο σχολιο επειδή μπηκε το ζητημα.το θεμα <<κοστος>> είναι παντα υπαρκτο όπως και το πρόβλημα του voip στις διακοπες του ηλεκτρικου.αυτο συμβαινει τωρα και σε αυτό δεν μπορει να υπαρξει καμια αμφισβητιση.το να 'πεταμε' αλλα ζητήματα για να κρυψουμε ένα υπαρκτο ζητημα αντι να προτείνουμε λυσεις,δεν βοηθα ουτε καν τον διαλογο.δεν θα επανελθω ξανα γιατι οι χαρακτηρισμοι του τυπου<<γρινιαζουν>> δεν βοηθουν και δεν με αφορουν..θα μπορουσα κι'εγω να χαρακτηρισω αλλα δεν είναι του επιπεδου μου.

  14. #299
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    [QUOTE=iokastis;6408707]ναι φιλε μου εχω τετοια συσκευή.την εχω στην ακρη και δεν την πεταξα γιατι εχουμε συχνες διακοπες στο ηλεκτρικο που συχνα κρατουν για ωρες.

    - - - Updated - - -

    δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα ότι εγραψα το εγραψα για να δειξω τι συμβαινει στην πραξη,στην πραξη λοιπον η cosmote μου εγγυάται τη σταθερη γιατι δεν αντιμετωπισα ποτε πρόβλημα με δικη της υπαιτιωτητα.με το voip εχει μεριδιο και αυτή στο προβλημα..εχω εκθεσει την αποψη μου..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ή κακώς, πουθενά σε αυτόν τον γαλαξία η επιστήμη δεν έχει καταφέρει να βρει λύση ώστε μέσω της οπτικής ίνας να έχουμε TDM τηλεφωνικό δίκτυο. To VoIP είναι η μόνη εφαρμόσιμη λύση κι επιλογή.


    αυτό λεω κι'εγω σε ότι αφορα τη σταθερη τηλεφωνια.με δυο λογια οσο οι παροχοι δεν παρεχουν απροσκοπτη λειτουργια της σταθερης ΕΓΩ το voip το θεωρω οπισθοδρομηση σε σχεση με την κλασικη σταθερη τηλεφωνια.το ερωτημα που βαζεις για το internet δεν αφορα τον δικο μου προβληματισμο.

    - - - Updated - - -

    +1000 για το χιουμορ αλλα σε μια π.χ. διωρη διακοπη του ηλεκτρικου η μπαταρια των κινητών και αλλων φορητων συσκευών αντεχει αν κοπει για παντα τοτε ναι θα κλεισει
    Όταν θα γίνει η διακοπή ρεύματος, πχ δίωρη που αναφέρεις, τι ποσοστό φόρτισης θα έχεις στην μπαταρία του κινητού σου;
    Από που το διασφαλίζεις αυτό;
    Και αν τελικά το διασφαλίζεις αυτό με κάποιον τρόπο στο κινητό σου, τότε τι σε φοβίζει στην διακοπή ρεύματος στην σταθερή;
    Αφού πλέον έχεις εναλλακτική.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #300
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ώρες ώρες μου λείπουν τα 90s.. Απορώ τότε πως τα βγάζαμε πέρα!!

Σελ. 20 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας