Σελ. 75 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 55657073747576778085 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 1297
  1. #1111
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερινο: Ναυτιλιακη εταιρεία στη Αθηνα, υπάλληλος του ΟΤΕ καλει και ζητά τον διευθύνων συμβουλο. Τον συνδεσαν σε μενα και ρωταω περι τινος πρόκειται μιας και απουσιαζε. Μου απαντησε για την "αναβάθμιση" της τηλεφωνιας σε ευρυζωνικη. Απαντω: μιληστε σε μενα, ειμαι ο τεχνικος, μαζι θα πρεπει να συνεννοηθούμε. Μου λεει οτι δεν γινεται και μονο με τον Διευθ. Συμβουλο θα πρέπει να γινει.
    Του απαντησα να καλεσει σε 6 μηνες που θα γυρισει!!!
    Γυρεύουν υπογραφή ίσως γι' αυτό να τον γύρευε, πως αλλιώς θα σου παραδόσει την καυτή πατάτα;;

  2. #1112
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερινο: Ναυτιλιακη εταιρεία στη Αθηνα, υπάλληλος του ΟΤΕ καλει και ζητά τον διευθύνων συμβουλο. Τον συνδεσαν σε μενα και ρωταω περι τινος πρόκειται μιας και απουσιαζε. Μου απαντησε για την "αναβάθμιση" της τηλεφωνιας σε ευρυζωνικη. Απαντω: μιληστε σε μενα, ειμαι ο τεχνικος, μαζι θα πρεπει να συνεννοηθούμε. Μου λεει οτι δεν γινεται και μονο με τον Διευθ. Συμβουλο θα πρέπει να γινει.
    Του απαντησα να καλεσει σε 6 μηνες που θα γυρισει!!!
    Εγώ στον στρατό ήμουν στις Διαβιβάσεις και σε μια μονάδα με είχαν τοποθετήσει στο τηλεφωνικό κέντρο στο ΚΕΠΙΚ. Ουκ ολίγες φορές με είχαν καλέσει για αναβάθμιση της τηλεφωνίας (και όχι μόνο).
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #1113
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στον στρατό ήμουν στις Διαβιβάσεις και σε μια μονάδα με είχαν τοποθετήσει στο τηλεφωνικό κέντρο στο ΚΕΠΙΚ. Ουκ ολίγες φορές με είχαν καλέσει για αναβάθμιση της τηλεφωνίας (και όχι μόνο).
    Ζήτησαν τον Στρατηγό ξέρω γω?

  4. #1114
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτησαν τον Στρατηγό ξέρω γω?
    Ταξίαρχο είχαμε. Βασικά μου ζήτησαν να μιλήσουν με τον υπεύθυνο, οπότε φαντάζομαι ότι εννοούσαν αυτόν.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #1115
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Γύρισαν το εξοχικό μου σε Voip αναγκαστικά. Ούτε λόγος για αναβάθμιση ταχύτητας βέβαια που παραμένω στα 3,6 και τα πληρώνω για 50VDSL. Οπότε τώρα που επέστρεψα στην Αθήνα και αφού έκοψα την παροχή ρεύματος ακούω το μήνυμα όταν καλώ τον αριθμό "ότι για τεχνικούς λόγους ο αριθμός δεν λειτουργεί και προσπαθούν να αποκαταστήσουν την βλάβη το συντομότερο".
    Το τηλέφωνο θα ξανά λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο και όχι σύντομα, τότε που θα ξαναπάω. θεωρώ απαράδεκτο να ακούγεται ένα τέτοιο μήνυμα όταν τους πληρώνω κανονικά.
    θα μου πείτε θα μπορούσα να έκανα εκτροπή κλήσης ή κάτι άλλο.

  6. #1116
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε λόγος για αναβάθμιση ταχύτητας βέβαια που παραμένω στα 3,6 και τα πληρώνω για 50VDSL.
    κατέβα στο 24άρι πακέτο... ποιος ο λόγος να είσαι στο 50αρι?

  7. #1117
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είμαι ούτε στο 50άρι ούτε στο 24άρι αλλά στο 4άρι.
    Θέλουν να με πάνε στο μέχρι 24 με δέσμευση 2 χρόνια συμβόλαιο το οποίο έχει σχεδόν όσο το 50άρι αν κάνεις και μερικές κλήσεις. Αλλά στην περιοχή ότι και να έχεις δεν πας παραπάνω από 3,6 άντε 3,7

  8. #1118
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στον στρατό ήμουν στις Διαβιβάσεις και σε μια μονάδα με είχαν τοποθετήσει στο τηλεφωνικό κέντρο στο ΚΕΠΙΚ. Ουκ ολίγες φορές με είχαν καλέσει για αναβάθμιση της τηλεφωνίας (και όχι μόνο).
    Βύσμα..
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1119
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι βυσμα δε συνδέανε μια γραμμη ολη μερα . Κινητο μουγκαφον σημα καμπανα . Αντε να τους εκσυχρονισουν με voip που δε θα δουλευει τιποτα

  10. #1120
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γύρισαν το εξοχικό μου σε Voip αναγκαστικά. Ούτε λόγος για αναβάθμιση ταχύτητας βέβαια που παραμένω στα 3,6 και τα πληρώνω για 50VDSL. Οπότε τώρα που επέστρεψα στην Αθήνα και αφού έκοψα την παροχή ρεύματος ακούω το μήνυμα όταν καλώ τον αριθμό "ότι για τεχνικούς λόγους ο αριθμός δεν λειτουργεί και προσπαθούν να αποκαταστήσουν την βλάβη το συντομότερο".
    Το τηλέφωνο θα ξανά λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο και όχι σύντομα, τότε που θα ξαναπάω. θεωρώ απαράδεκτο να ακούγεται ένα τέτοιο μήνυμα όταν τους πληρώνω κανονικά.
    θα μου πείτε θα μπορούσα να έκανα εκτροπή κλήσης ή κάτι άλλο.
    Η δική μου πρόταση είναι να παραπονεθείς στην ΕΕΤΤ. Υποχρεωτικό δεν είναι τίποτα.

  11. #1121
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γύρισαν το εξοχικό μου σε Voip αναγκαστικά. Ούτε λόγος για αναβάθμιση ταχύτητας βέβαια που παραμένω στα 3,6 και τα πληρώνω για 50VDSL. Οπότε τώρα που επέστρεψα στην Αθήνα και αφού έκοψα την παροχή ρεύματος ακούω το μήνυμα όταν καλώ τον αριθμό "ότι για τεχνικούς λόγους ο αριθμός δεν λειτουργεί και προσπαθούν να αποκαταστήσουν την βλάβη το συντομότερο".
    Το τηλέφωνο θα ξανά λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο και όχι σύντομα, τότε που θα ξαναπάω. θεωρώ απαράδεκτο να ακούγεται ένα τέτοιο μήνυμα όταν τους πληρώνω κανονικά.
    θα μου πείτε θα μπορούσα να έκανα εκτροπή κλήσης ή κάτι άλλο.
    Γιατί δεν το κάνεις κατ' εξοχήν να μην το πληρώνεις όλο το χρόνο;
    Αν πας τώρα και ανοίξεις το ρεύμα, θα λειτουργήσει κανονικά το τηλέφωνο. Αν δεν είναι κανένας στο σπίτι τι σε πειράζει να μην λειτουργεί το τηλέφωνο;

  12. #1122
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθολική υπηρεσία αυτή την στιγμή έχει υποχρέωση να παρέχει η Forthnet, η όποια το κάνει και με δορυφόρο και voip.


    Πιο πάνω αναφέρεις πως δεν σου κάνουν εκτροπή σε σταθερό, εννοείς και εκεί πως δεν σου κάνουν εκτροπή δωρεάν έτσι;
    Ακόμα λες πως δεν κάνεις χρήση κινητού, αλλά σε πειράζει που δεν σου κάνουν προώθηση σε κινητό!
    Η εκτροπή από σταθερό σε σταθερό, δεν είναι δωρεάν; Ζήτησα εκτροπή σε τηλέφωνο της intertelecom και το αρνήθηκαν.
    Εγώ κινητό δεν έχω, αλλά εκτροπή σε κινητό (αν έκαναν - ζητήσαν χρήματα! ) θα έβαζα του αδερφού μου. Ας απαντάει κάποιος το τηλέφωνο.

    Και ενημέρωση τι έχει γίνει με την καταγγελία:

    Απάντησε ο ΟΤΕ, και είπε:
    α) Ότι θέλει να καταργήσει την παραδοσιακή τηλεφωνία. [Δεν είπε τίποτα για οικονομίες κλίμακας από την πλευρά του και πως αυτές δεν περνάνε στον καταναλωτή. ]
    β) Ότι αυτός παρέχει ευρυζωνική χωρητικότητα, και ότι ο καταναλωτής επιλέγει προαιρετικές υπηρεσίες που καταναλώνουν χωρητικότητα, όπως πρόσβαση στο διαδίκτυο (!), VPN, FTP, VOIP, streaming, κ.α. [Δεν ξέρω αν κατάλαβαν ότι είπαν ότι το VOIP είναι προαιρετική υπηρεσία. ]
    γ) Υποστήριξαν ότι το VOIP θα κλέβει λίγο από την χωρητικότητά μου (μόλις το 0.2%) [Το υπολόγισαν σε 1 κανάλι φωνής και μόνο βάση των 50Mbps της καταφόρτωσης. ]
    δ) Παραδέχτηκαν ότι το VOIP δεν έχει την διαθεσιμότητα της τηλεφωνίας, και ότι η λύση είναι ένα "mini UPS". [Δεν ανέφεραν το αν λειτουργούν οι καμ΄πίνες τους και για πόσο χρόνο. ]

    Επίσης δεν απάντησαν σε κανένα από τα ερωτήματά μου.

    Η δική μου απάντηση ήταν όλα αυτά που "ξέχασαν" να αναφέρουν, η παραπλάνηση σχετικά με το 0.2% (εγώ αντιτείνω ότι είναι από 10-2.5% σε μια γραμμή που ήδη η χωρητικότητα μεταφόρτωσης δεν μου αρκεί για να καλύψω τις ανάγκες μου), και το σαφές αίτημα για διακοπή της τηλεφωνίας και την διατήρηση μόνο της σύνδεσης στο διαδίκτυο. Και αποδέσμευση του αριθμού για να δοκιμάσω τις υπηρεσίες της intertelecom.

    Αυτά. Και τώρα πάλι περιμένω...

  13. #1123
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εκτροπή από σταθερό σε σταθερό, δεν είναι δωρεάν; Ζήτησα εκτροπή σε τηλέφωνο της intertelecom και το αρνήθηκαν.
    Εγώ κινητό δεν έχω, αλλά εκτροπή σε κινητό (αν έκαναν - ζητήσαν χρήματα! ) θα έβαζα του αδερφού μου. Ας απαντάει κάποιος το τηλέφωνο.
    Η εκτροπή είναι σαν να κάνεις κλήση απο την γραμμή σου στο άλλο νούμερο, όποτε όχι δεν είναι δωρεάν, μπορεί να είναι "δωρεάν" αν το πρόγραμμά σου έχει λεπτά ομιλίας αλλά μπορεί και όχι καθώς αρκετοί έχουν σαν όρο πως τα "δωρεάν" λεπτά δεν είναι για χρήση σε προώθηση.

    Το voip σε G711 θέλει 64kbps μαζί με τα overhead Κλπ θέλει ~90kbps.

  14. #1124
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εκτροπή είναι σαν να κάνεις κλήση απο την γραμμή σου στο άλλο νούμερο, όποτε όχι δεν είναι δωρεάν, μπορεί να είναι "δωρεάν" αν το πρόγραμμά σου έχει λεπτά ομιλίας αλλά μπορεί και όχι καθώς αρκετοί έχουν σαν όρο πως τα "δωρεάν" λεπτά δεν είναι για χρήση σε προώθηση.

    Το voip σε G711 θέλει 64kbps μαζί με τα overhead Κλπ θέλει ~90kbps.
    Το πρόγραμμά μου έχει απεριόριστα σταθερά. Το G711 δεν θέλει 64kbps ανά κατεύθυνση; Δηλαδή 128kbps και για να ακούς και να σε ακούνε (μέγιστο);
    Τους δικού μου υπολογισμούς τους έκανα με 0.1 Mbps * 2 (δύο ταυτόχρονες κλήσεις), με 1Mbps upload -> 10% του upload. Τους χάρισα και τα μισά.
    (Η σύνδεσή μου σε χωρητικότητα μεταφόρτωσης με μετρήσεις του OOKLA και σέρβερ του ΟΤΕ στην Αθήνα παίζει από 1-4.3 Mbps ανάλογα την ώρα/ημέρα.)

    - - - Updated - - -

    Είχα δει αυτό: https://www.voip-info.org/bandwidth-consumption/ που γράφει 87kbps (one direction). Είναι λάθος;

  15. #1125
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόγραμμά μου έχει απεριόριστα σταθερά. Το G711 δεν θέλει 64kbps ανά κατεύθυνση; Δηλαδή 128kbps και για να ακούς και να σε ακούνε (μέγιστο);
    Τους δικού μου υπολογισμούς τους έκανα με 0.1 Mbps * 2 (δύο ταυτόχρονες κλήσεις), με 1Mbps upload -> 10% του upload. Τους χάρισα και τα μισά.
    (Η σύνδεσή μου σε χωρητικότητα μεταφόρτωσης με μετρήσεις του OOKLA και σέρβερ του ΟΤΕ στην Αθήνα παίζει από 1-4.3 Mbps ανάλογα την ώρα/ημέρα.)

    - - - Updated - - -

    Είχα δει αυτό: https://www.voip-info.org/bandwidth-consumption/ που γράφει 87kbps (one direction). Είναι λάθος;
    Αν το έχεις συνήθειο να μιλάς ενώ σου μιλάει ο άλλος τότε ναι κάνει παραπάνω απο τα 87Kbps
    When calculating bandwidth, one can’t assume that every channel is used all the time. Normal conversation includes a lot of silence, which often means no packets are sent at all. So even if one voice call sets up two 64 Kbit RTP streams over UDP over IP over Ethernet (which adds overhead), the full bandwidth is not used at all times.
    Αλήθεια γιατί κάνεις την πράξη με το Upload μόνο; απο το upload όσο και να θέλεις θα σου φάει μόνο τα 87kbps και όχι το 2* που λες

Σελ. 75 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 55657073747576778085 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας