Σελ. 67 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1297
  1. #991
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Πες μου πως εχεις κανει την συνδεσμολογια και το setup παρακαλω.
    Network, Software & Hardware Solutions

  2. #992
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου πως εχεις κανει την συνδεσμολογια και το setup παρακαλω.
    To δίκτυό μου είναι/ήταν αυτό.
    Πλέον χρησιμοποιώ καλύτερο εξοπλισμό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #993
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    US Robotics
    SNR / Attn
    16(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακους τον συνομιλητή με μικροδιακοπες και ο τονος φωνης αυξομειωνεται. Μου θυμιζει συνομιλια με τον γιο μου μεσω walkie talkie στο χωριο οταν εχει απομακρυνθεί αρκετα με το ποδήλατο του!!
    Εαν καλεσεις το γραφειο μετά τις 6 το απόγευμα που οι περισσότεροι εχουν φυγει, αρα no internet use, μιλας κανονικά.
    Γενικα καμια σχεση με την προηγούμενη isdn ποιοτητα φωνης πριν την μεταβαση.
    Ποιο firmware εχουν τα oxygen;

  4. #994
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    To δίκτυό μου είναι/ήταν αυτό.
    Πλέον χρησιμοποιώ καλύτερο εξοπλισμό.
    Να φανταστώ οτι δεν εχεις Oxygen, σωστα?
    Network, Software & Hardware Solutions

  5. #995
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστώ οτι δεν εχεις Oxygen, σωστα?
    Η λύση στο πρόβλημά σου είναι:
    modem <> router <> pbx
    Αν το pbx είναι oxy/fritz/speedport δεν παίζει κανένα ρόλο.
    Αν δεις σε παλιότερα configuration που έχω ποστάρει είχα την ίδια υλοποίηση αντί για fritz > speed.
    Με λίγα λόγια... το πρόβλημά σου δεν είναι το oxy αλλά το κακό qos.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #996
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση στο πρόβλημά σου είναι:
    modem <> router <> pbx
    Αν το pbx είναι oxy/fritz/speedport δεν παίζει κανένα ρόλο.
    Αν δεις σε παλιότερα configuration που έχω ποστάρει είχα την ίδια υλοποίηση αντί για fritz > speed.
    Με λίγα λόγια... το πρόβλημά σου δεν είναι το oxy αλλά το κακό qos.
    Πρόβλημα που δεν υπήρχε με την κλασική τηλεφωνία, αλλά το απέκτησε τώρα που τον γυρίσανε υποχρεωτικά σε voip, το qos Θα πρέπει να το κάνει ο ΟΤΕ και δεν είναι κάτι που θα πρέπει να αναλάβει ο χρήστης.

  7. #997
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλα δυστυχώς οταν εχεις isdn τηλεφωνικο κεντρο, που δεν υποστηρίζει sip, αναγκαστικα πας στην λύση Oxygen που σου δινει ο ΟΤΕ για την χρηση S0 θυρας.
    Το Oxygen δεν θα σου δουλεψει πισω απο το δικό σου router οποτε δεν ισχύει το σεναριο σου. Γι'αυτό σε ρώτησα για την συνδεσσμολογια.

    Εαν εχεις παλαιου τύπου τηλ. κεντρα το παντρευεσε το Oxy.

    Τα νεα Τ/Κ της Panasonic υποστηρίζουν sip ωστε να μην εχεις αναγκη το oxy και να κανεις ενα σωστο qos στο Draytek αλλα υπαρχουν δυο θέματα.
    1) θελει license=κοστος στην Panasonic να ενεργοποιησεις τα sip trunks 160€/4sip. Μικρο βέβαια αλλα για πες το στον πελάτη!
    2) Εαν εχεις παραπάνω απο μια γραμμη υπάρχει προβλημα διοτι ο καθε αριθμος πρεπει να δουλεύει από την συγκεκριμενη ip=στοιχεια συνδεσης της γραμμής και δεν μπορεις να πεις στο δικο σου router οτι το Panasonic η οποιο αλλο pbx για το sip account1 να βγαίνει απο την wan1 κτλ γιατι ολα τα sip κανουν resolve στο ims.otenet.gr

    Σκοπός παντως που εγραψα για ολα αυτα ειναι οτι να αναφέρω οτι η ευρυζωνικη φερνει αρκετα προβληματα τα οποια τα συναντω καθημερινά. Προβληματα που δεν ειχαμε με την κλασική τηλεφωνια.
    Δες πολυ πρόσφατο παράδειγμα με πελατη μου, δικηγορικο γραφειο στην Πατησίων.

    https://www.adslgr.com/forum/threads/957864-Oxygen-Bridge-mode/page3

    Επειδή σαν επαγγελματίας εχω αρκετους πελάτες και λυνω τετοια θεματα, ειμαι δεκτικος σε οποιες προτασεις, συμβουλες, troubleshooting κτλ.
    Επισης εχω φιλους τεχνικους του ΟΤΕ που μιλαμε καθημερινά και αυτοι αντιμετωπιζουν πιο πολυ φορτο προβληματων ακριβως λογω ευρυζωνικης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotis_Greece : 25-03-19 στις 00:26.

  8. #998
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα που δεν υπήρχε με την κλασική τηλεφωνία, αλλά το απέκτησε τώρα που τον γυρίσανε υποχρεωτικά σε voip, το qos Θα πρέπει να το κάνει ο ΟΤΕ και δεν είναι κάτι που θα πρέπει να αναλάβει ο χρήστης.
    Δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις;
    Και τι ακριβώς θα πρέπει να κάνει ο εκάστοτε ΟΤΕ;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλα δυστυχώς οταν εχεις isdn τηλεφωνικο κεντρο, που δεν υποστηρίζει sip, αναγκαστικα πας στην λύση Oxygen που σου δινει ο ΟΤΕ για την χρηση S0 θυρας.
    Το Oxygen δεν θα σου δουλεψει πισω απο το δικό σου router οποτε δεν ισχύει το σεναριο σου. Γι'αυτό σε ρώτησα για την συνδεσσμολογια.

    Εαν εχεις παλαιου τύπου τηλ. κεντρα το παντρευεσε το Oxy.

    Τα νεα Τ/Κ της Panasonic υποστηρίζουν sip ωστε να μην εχεις αναγκη το oxy και να κανεις ενα σωστο qos στο Draytek αλλα υπαρχουν δυο θέματα.
    1) θελει license=κοστος στην Panasonic να ενεργοποιησεις τα sip trunks 160€/4sip. Μικρο βέβαια αλλα για πες το στον πελάτη!
    2) Εαν εχεις παραπάνω απο μια γραμμη υπάρχει προβλημα διοτι ο καθε αριθμος πρεπει να δουλεύει από την συγκεκριμενη ip=στοιχεια συνδεσης της γραμμής και δεν μπορεις να πεις στο δικο σου router οτι το Panasonic η οποιο αλλο pbx για το sip account1 να βγαίνει απο την wan1 κτλ γιατι ολα τα sip κανουν resolve στο ims.otenet.gr

    Σκοπός παντως που εγραψα για ολα αυτα ειναι οτι να αναφέρω οτι η ευρυζωνικη φερνει αρκετα προβληματα τα οποια τα συναντω καθημερινά. Προβληματα που δεν ειχαμε με την κλασική τηλεφωνια.
    Δες πολυ πρόσφατο παράδειγμα με πελατη μου, δικηγορικο γραφειο στην Πατησίων.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...dge-mode/page3

    Επειδή σαν επαγγελματίας εχω αρκετους πελάτες και λυνω τετοια θεματα, ειμαι δεκτικος σε οποιες προτασεις, συμβουλες, troubleshooting κτλ.
    Επισης εχω φιλους τεχνικους του ΟΤΕ που μιλαμε καθημερινά και αυτοι αντιμετωπιζουν πιο πολυ φορτο προβληματων ακριβως λογω ευρυζωνικης.
    Μπορείς να μου πεις τι σχέση έχει η S0 και γιατί δεν θα δουλέψει πίσω από άλλο ρούτερ το oxy;
    Το έχεις δοκιμάσει και δεν σου δούλεψε;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #999
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Το oxygen δινει εξοδο S0 για την σύνδεση του isdn Τ/Κ
    Υπαρχει και option να βγαζει δυο αναλογικες γραμμες και εαν εχεις αναλογικες θυρες κανεις την δουλειά σου αλλα χανεις το αβανταζ της ψηφιακης συνδεσης ( γρηγορο παραδειγμα, εαν κλεισει ο καλων πριν απαντησεις, το κεντρο συνεχιζει να χτυπαει μεχρι το εκαστοτε timeout που εχεις θεσει στον προγραμματισμό. Αυτα τα προβληματα δεν υπάρχουν στις ψηφιακές συνδεσεις BRI/PRI/VOIP)

    Το oxygen πισω απο router εμενα δεν μου δουλεψε. Τα speedport ναι. Εαν καποιος εχει προταση-συμβουλη για αυτη την επιτευξη πολυ ευχαριστως να την δοκιμάσω.

  10. #1000
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το oxygen δινει εξοδο S0 για την σύνδεση του isdn Τ/Κ
    Υπαρχει και option να βγαζει δυο αναλογικες γραμμες και εαν εχεις αναλογικες θυρες κανεις την δουλειά σου αλλα χανεις το αβανταζ της ψηφιακης συνδεσης ( γρηγορο παραδειγμα, εαν κλεισει ο καλων πριν απαντησεις, το κεντρο συνεχιζει να χτυπαει μεχρι το εκαστοτε timeout που εχεις θεσει στον προγραμματισμό. Αυτα τα προβληματα δεν υπάρχουν στις ψηφιακές συνδεσεις BRI/PRI/VOIP)

    Το oxygen πισω απο router εμενα δεν μου δουλεψε. Τα speedport ναι. Εαν καποιος εχει προταση-συμβουλη για αυτη την επιτευξη πολυ ευχαριστως να την δοκιμάσω.
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...D%CF%83%CF%89/

    Βρήκα αυτό δεν ξέρω αν σε βοηθήσει σε κάτι!!! Γράφει ένας στην μέση τι έκανε και έπαιξε το Oxygen πίσω από το δικό του ρούτερ.

  11. #1001
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    ...εγώ δεν ξέρω τα τεχνικά,αλλα ξέρω το εξής.Οταν είχα το ...έως 24,το τηλέφωνο έκανε αυτές τις...γαργάρες συνέχεια ,όταν το Ιντερνετ δούλευε φουλ.Με το που πήγα σε κατοστάρα γραμμή,τα προβλήματα κόπηκαν μαχαίρι.
    Τα μηχανάκια ήταν,το entry 2i πρώτα,και το plus τώρα,μαζι και στις δύο περιπτώσεις με ένα Asus N66U.

  12. #1002
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εγώ δεν ξέρω τα τεχνικά,αλλα ξέρω το εξής.Οταν είχα το ...έως 24,το τηλέφωνο έκανε αυτές τις...γαργάρες συνέχεια ,όταν το Ιντερνετ δούλευε φουλ.Με το που πήγα σε κατοστάρα γραμμή,τα προβλήματα κόπηκαν μαχαίρι.
    Τα μηχανάκια ήταν,το entry 2i πρώτα,και το plus τώρα,μαζι και στις δύο περιπτώσεις με ένα Asus N66U.
    Είναι τελείως κλασική περίπτωση. Το παλιο καλο καιρό, οι πρωτοπόροι του voip δουλευαν έτσι. Στα ελληνικά το λέγανε best effort. Αμα είχες μπόλικο bandwidth και χαμηλή χρήση όλα δούλευαν τέλεια στη φωνή. Αλλιώς γαργάρες κλπ. Σήμερα το πρόβλημα περιορίζεται σε περιπτώσεις που δεν έχει γίνει σωστή διαχείριση του qos κάπου στη διαδρομή. Και όταν κανείς ξεφεύγει από την πεπατημένη του παρόχου, απλά αυξάνει τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Επίσης παίζει και η περίπτωση κατά την αναβάθμιση να ρυθμίστηκε και σωστά ο εξοπλισμός.

  13. #1003
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fotis_Greece Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το oxygen δινει εξοδο S0 για την σύνδεση του isdn Τ/Κ
    Υπαρχει και option να βγαζει δυο αναλογικες γραμμες και εαν εχεις αναλογικες θυρες κανεις την δουλειά σου αλλα χανεις το αβανταζ της ψηφιακης συνδεσης ( γρηγορο παραδειγμα, εαν κλεισει ο καλων πριν απαντησεις, το κεντρο συνεχιζει να χτυπαει μεχρι το εκαστοτε timeout που εχεις θεσει στον προγραμματισμό. Αυτα τα προβληματα δεν υπάρχουν στις ψηφιακές συνδεσεις BRI/PRI/VOIP)

    Το oxygen πισω απο router εμενα δεν μου δουλεψε. Τα speedport ναι. Εαν καποιος εχει προταση-συμβουλη για αυτη την επιτευξη πολυ ευχαριστως να την δοκιμάσω.
    Το τι είναι η S0 και τι κάνει το γνωρίζω.
    Το να βάλεις το oxy πίσω από άλλο ρούτερ δεν σχετίζεται σε τίποτε με το εάν θα βγάζεις τηλεφωνία από s0 ή από κλασική αναλογική.

    Και συνεχίζω...
    Είσαι σίγουρος ότι έκανες όλες τις ρυθμίσεις σωστά;
    Αρχικά...
    Με το oxy πίσω από το ρούτερ, σου έκανε reg η τηλεφωνία.
    Αν όχι απλά δεν το σέταρες σωστά.
    Δεν φταίει λοιπόν το oxy αλλά εσύ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...εγώ δεν ξέρω τα τεχνικά,αλλα ξέρω το εξής.Οταν είχα το ...έως 24,το τηλέφωνο έκανε αυτές τις...γαργάρες συνέχεια ,όταν το Ιντερνετ δούλευε φουλ.Με το που πήγα σε κατοστάρα γραμμή,τα προβλήματα κόπηκαν μαχαίρι.
    Τα μηχανάκια ήταν,το entry 2i πρώτα,και το plus τώρα,μαζι και στις δύο περιπτώσεις με ένα Asus N66U.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τελείως κλασική περίπτωση. Το παλιο καλο καιρό, οι πρωτοπόροι του voip δουλευαν έτσι. Στα ελληνικά το λέγανε best effort. Αμα είχες μπόλικο bandwidth και χαμηλή χρήση όλα δούλευαν τέλεια στη φωνή. Αλλιώς γαργάρες κλπ. Σήμερα το πρόβλημα περιορίζεται σε περιπτώσεις που δεν έχει γίνει σωστή διαχείριση του qos κάπου στη διαδρομή. Και όταν κανείς ξεφεύγει από την πεπατημένη του παρόχου, απλά αυξάνει τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Επίσης παίζει και η περίπτωση κατά την αναβάθμιση να ρυθμίστηκε και σωστά ο εξοπλισμός.
    Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί γράφονται πολλά αλλά σκόρπια...
    1. Το να ακούς ΕΣΥ τον ΑΛΛΟ με διακοπές (τις γαργάρες που λέτε) είναι πρόβλημα που οφείλεται σε άλλους και όχι σε εσένα (κατά 99.9%).
    Και εξηγώ...
    Σε αυτή την περίπτωση έχεις θέμα στο dw.
    Το dw ΔΕΝ μπορεί να έχει πρόβλημα από την πλευρά σου.
    Γιατί πολύ απλά είναι δύσκολο έως απίθανο να έχεις bottleneck στο dw.
    Γιατί;
    Γιατί το dw από dsl είναι μικρότερο από την ταχύτητα της ether.
    Θα έχεις πρόβλημα αν πχ έχεις κάρτα 10 ή 100 και η σύνδεσή σου είναι 200άρα και πάνω.
    Σε αυτή την περίπτωση θα δουλεύει ο buffer (άρα θα έχεις και drop) στο ρούτερ και θα έχεις ακουστικά τις γαργάρες που λες.
    Αν λοιπόν δεν είναι κάποιος σε αυτή την περίπτωση τότε ο μόνος λόγος που μπορεί να έχει διακοπές στην ακουστική του άλλου είναι κάποιο πρόβλημα στην διαδρομή των πακέτων.
    Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα είναι στους παρόχους.

    Η παραπάνω περίπτωση είναι και η πιο σπάνια.
    Η πιο σύνηθες περίπτωση είναι η παρακάτω:
    2. Το να σε ΑΚΟΥΝΕ οι ΑΛΛΟΙ με διακοπές.
    Σε αυτή την περίπτωση έχεις θέμα με το up.
    Το να κάνεις qos στο up είναι θέμα δικό σου (άντε του ρούτερ του παρόχου γιατί δεν έχω όρεξη για καβγάδες πρωί-πρωί).
    Πόσο up χρειάζεσαι;
    Ανοίγοντας 20 καρτέλες ταυτόχρονα στον ff διαφόρων σελίδων θα χρειαστείς ~1.5Μ.
    Υπέρ αρκετό ακόμα για τις απλές adsl συνδέσεις μιας και μια κλήση voip απαιτεί ~80k.
    Πόσο up χρειάζεσαι στο dw ενός μεγάλου αρχείου;
    Εδώ υπάρχει και η μεγάλη παρεξήγηση...
    Βλέποντας κάποιος ότι κατεβάζει στο full ένα μεγάλο αρχείο νομίζει ότι θα του δημιουργήσει πρόβλημα στην τηλεφωνία.
    Άσχετο μιας και το μόνο που κάνει είναι να γεμίζει το dw και όχι το up.
    Στην περίπτωση αυτή το μόνο που κάνει είναι να στέλνει πακέτα επιβεβαίωσης παράληψης των dw πακέτων.
    Στην ουσία... ελάχιστα kbit.
    Και γιατί αυτό;
    Γιατί τις περισσότερες φορές το dw γίνεται με το "καλόβολο" tcp.
    Που υπάρχει το πρόβλημα;
    Στο dw αρχείων tor όπου γίνεται μέσω του "άτακτου" udp.
    Σε αυτή την περίπτωση το ρούτερ σου δέχεται από εσένα μια ομοβροντία πακέτων.
    Στις περισσότερες φορές (έστω ότι περιορίζεις πολύ τον διαμερισμό αρχείων από την πλευρά σου) δεν είναι το πρόβλημα ότι ανεβάζεις μεγάλα αρχεία αλλά ότι στέλνεις σε άλλους πολλά μικρά πακέτα.
    Δεν είναι λοιπόν το πρόβλημα το μέγεθος και η έλλειψη up bw αλλά το ότι το ρούτερ δεν μπορεί να διαχειριστεί τον μεγάλο αριθμό των μικρών πακέτων.
    Με λίγα λόγια... το ρούτερ στην κατάσταση αυτή είναι λίγο πριν το dos.

    Λύση στο (2).
    α. Περιορίζεις τον αριθμό των συνδέσεων στο tor πρόγραμμα.
    Φυσικά αυτό πρέπει να γίνει σε όλους τους σταθμούς εργασίας.
    β. Παίρνεις ένα ρούτερ που μπορεί να σου κάνει την δουλειά.
    Δεν είναι κακό να λέμε ότι δεν ξέρουμε/ξέραμε κάποια πράγματα ή ότι την πατήσαμε.
    Εκτός αν ανάμεσά μας βρίσκεται ο Πάπας με το αλάθητο και δεν το γνωρίζω.
    Προσωπικά εγώ τη έχω πατήσει με λάθος αγορά συσκευής η οποία δεν έκανε για qos.
    Όλα λοιπόν τα μοντέλα δεν είναι τα ίδια.
    Ούτε όλα μπορούν να εξυπηρετήσουν όλες τις αιτήσεις.
    Με λίγα λόγια...
    qos σημαίνει cpu usage, που σημαίνει δυνατό ρούτερ, που σημαίνει ότι πρέπει να δώσεις και κανένα φράγκο για να κάνεις την δουλειά σου.
    Διαφορετικά απλά κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι κάνεις έκανες.
    Και επειδή είναι δύσκολο να παραδεχθεί κάποιος ότι κάτι που έκανε δεν δουλεύει... να πω ότι πρώτος εγώ έχω γράψει 10άδες φορές ότι το conf που έκανα δουλεύει και τελικά αυτό γινόταν υπό συνθήκες.
    γ. Ένα ακριβό ρούτερ δεν θα σου λύσει τα χέρια από μόνο του.
    Θέλει το σωστό conf.
    Μπορείς πολύ εύκολα να το αχρηστεύσεις βάζοντάς το να κάνει άχρηστους ελέγχους.
    Με λίγα λόγια... κάνεις (ή δεν κάνεις την δουλειά σου) με παραπάνω cpu usage απ ότι έπρεπε.

    Τέλος θεωρίας.
    Και επειδή κάποιοι θα νομίσουν ότι αυτά είναι θεωρίες θα τους παραπέμψω στο νήμα που είχα ξεκινήσει για qos σε ΜΤ.
    Εκεί μπορείτε να δείτε όλα μου τα λάθη με λάθος αγορά εξοπλισμού.
    Θα διαβάσετε για conf που έκανα και έγραφα ότι δουλεύουν (όντως αλλά υπό συνθήκες, τότε δεν είχα voip σε όλα τα ποστ).
    Επειδή έφαγα αρκετούς μήνες (χρόνο/ια ίσως) δουλεύοντας με qos θα σας πω ότι ισχύουν ότι έγραψα παραπάνω.
    Αυτή την φορά με περισσότερες μετρήσεις.
    Πολύ απλά να σας πω τα παρακάτω:
    Όταν κατέβαζα tor είχα πρόβλημα να με ακούνε οι άλλοι (το ίδιο και με dw 3-4 αρχείων με dw manager)
    Πλέον τερματίζω την γραμμή σε dw και up και κάνω κλήση και απλά δεν χαμπαριάζει τίποτε.
    Τα παραπάνω όλα με μετρήσεις.

    Άρα...
    Αν κάποιος home user δεν θέλει να έχει πρόβλημα με την τηλεφωνία θα πρέπει να μπει σε μια τέτοια διαδικασία;
    Όχι.
    Απλά θα πρέπει να ρυθμίσει σωστά τα tor (όχι με τις αηδίες που κυκλοφορούν στο δίκτυο) και τον dw manager.
    Τα μπρίκια των παρόχων δεν κάνουν για τέτοιες εργασίες.
    Αν κάποιος είναι μερακλής μπορεί να πάρει ένα ρούτερ για να "παίξει".
    Αν κάποιος έχει επαγγελματικό χώρο με αυξημένη κίνηση δεδομένων τότε θα πρέπει σίγουρα να πάει σε μια τέτοια λύση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1004
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    εγώ σε μένα το έχω.....

    τα speedport στις γραμμές κανονικά.... μετά απο αυτά έχω το tp-link 470+ για ρουτερ του LAN μου στο οποίο έβαλα limit σε κάθε WAN - γραμμή up 800Kbps & down 23500Kbps οπότε αφήνω up 200Kbps & down 500Kbps για την τηλεφωνία στα speedport και δεν έχω κανένα θέμα... δουλεύει πολύ ωραία...

    οι γραμμές μου τερματίζουν 1020/24576

  15. #1005
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ σε μένα το έχω.....

    τα speedport στις γραμμές κανονικά.... μετά απο αυτά έχω το tp-link 470+ για ρουτερ του LAN μου στο οποίο έβαλα limit σε κάθε WAN - γραμμή up 800Kbps & down 23500Kbps οπότε αφήνω up 200Kbps & down 500Kbps για την τηλεφωνία στα speedport και δεν έχω κανένα θέμα... δουλεύει πολύ ωραία...

    οι γραμμές μου τερματίζουν 1020/24576
    Το Limit δεν σε σώζει.
    Αν διαβάσεις παραπάνω τι γράφω λέω ότι δεν είναι θέμα έλλειψης bw αλλά πολλών ταυτόχρονων αιτήσεων.
    Ειδικά στην περίπτωση των tor.
    Σίγουρα έχεις πρόβλημα απλά δεν είναι έντονο και δεν το έχεις εντοπίσει ακόμα.
    Επίσης... με το Limit δεν κάνεις σωστή χρήση της γραμμής σου.
    Και για να πάρεις μια γεύση για το εάν έχεις πρόβλημα ή όχι κάνει τα ακόλουθα:
    1. Βάλε την γραμμή να τερματίσει με dw αρχείων από tor και dw manager.
    2. Κάνε capture τα voip πακέτα
    3. Κάνε ανάλυση των πακέτων με wireshark.
    4. Δες τι jitter έχεις στο up.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 67 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας