Σελ. 42 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 1297
  1. #616
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λειτουργεί το speed port μέ παλμικό σύστημα.
    Το γνωρίζω γιατί τό έχω δοκιμάσει.
    Μάλιστα ένα τέτοιο vintage τηλέφωνο κατέχει περίοπτη θέση στό γραφείο της κόρης μου.
    Πρέπει νά δείτε τον ενθουσιασμό τών νέων όταν συναντούν μιά τέτοια συσκευή και προπαντώς όταν τό ακούν νά κουδουνίζει.
    Ειδικά τό Ericsson είναι κούκλα !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180609_154041.jpg  

    IMG-7b7df36f4667592fad39cbf488c48f85-V.jpg  


  2. #617
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Το ΙΤΤ είναι "made in Greece";

  3. #618
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geopro64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειτουργεί το speed port μέ παλμικό σύστημα.
    Το γνωρίζω γιατί τό έχω δοκιμάσει.
    Μάλιστα ένα τέτοιο vintage τηλέφωνο κατέχει περίοπτη θέση στό γραφείο της κόρης μου.
    Πρέπει νά δείτε τον ενθουσιασμό τών νέων όταν συναντούν μιά τέτοια συσκευή και προπαντώς όταν τό ακούν νά κουδουνίζει.
    Ειδικά τό Ericsson είναι κούκλα !
    Όλα τα λεφτά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #619
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΙΤΤ είναι "made in Greece";
    Yep ! Έτος 1973

    - - - Updated - - -

    Σπάνια περίπτωση συσκευής από τή Νέα Ζηλανδία ,μέ "ανάποδη" διάταξη αριθμών στο δίσκο επιλογής.
    Νά καί μιά άλλη σπάνια περίπτωση Σουηδικού τηλεφώνου με το "μηδέν" πριν από τό "ένα"

    Συγγνώμη γιά τό off topic ,αλλά δέν κρατήθηκα !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG-553f787066fb18d15234af3d70d85838-V.jpg  

    IMG-c01b19294819017b210a16850d1132ea-V.jpg  


  5. #620
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το Ελληνικό αν θυμάμαι καλά πρέπει να γράφει standar Hellas από κάτω.
    Μετά έβγαινε σε SHE.

  6. #621
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου τα έχεις μπερδέψει... αν πας στην ιναλαν...Και δεν πάρεις τηλεφωνία....Μετά συναγερμό και τις τηλ συσκευές που έχεις...ρι θα τα κανείς?
    Νομίζω το ανέφερα ήδη, η INALAN σου προσφέρει και τηλεφωνία για όποιον το επιθυμεί, με €2 το μήνα (επιλέγεις από δυο παρόχους που έχει)

    Αν κάποιος δεν έχει παραδοσιακό τηλέφωνο, μια άλλη λύση είναι το internet module του συναγερμού που σε ειδοποιεί όταν υπάρξει alarm, και το οποίο είναι καλύτερο γιατί βλέπεις και ποια είσοδος ή ραντάρ έδωσε το αλάρμ (σε μένα τουλάχιστον όταν χτυπάει το τηλέφωνο λόγω συναγερμού, δεν λέει τίποτα, μόνο χτυπάει. δεν έχω κάνει σύνδεση με εταιρία λήψης σημάτων αλλά μάλλον θα κάνω)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καί UPS νά βάλεις άν σέ συνδέσουν σέ καμπίνα (νέα καφάο) καί η καμπίνα δέν έχει μπαταρίες,τότε καί UPS νά έχεις είναι δώρον άδωρον,είμαι σέ voip καί έχω UPS καί σέ μιά ολιγόλεπτη διακοπή ρεύματος δέν είχα τηλέφωνο καί ίντερνετ λόγο ότι δέν έχει μπαταρίες η κοντινή καμπίνα πού είμαι συνδεμένος.
    Αύριο που θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ για την συνδεσμολογία, θα τον ρωτήσω. Ίσως να έχει μπαταρίες γιατί το καφάο είναι από τα πολύ καινούργια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρηση τηλεφωνικης γραμμης για συναγερμο ειναι καλη μονο για μειωση του κοστους επικοινωνιας επειδη υπαρχει και για αλλους λογους.
    Για οτιδηποτε αλλο ηταν και ειναι παντελως ακαταλληλη, οποτε το ολο επιχειρημα ειναι ακυρο.
    Αναξιοπιστη ηταν παντοτε.
    Σωστό


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολο και κατι κερδιζεις. Καλυτερη ταχυτητα συγχρονισμου, καλυτερη ποιοτητα ηχου, ψηφιακη επικοινωνια απο ακρη σε ακρη, πολυ δυσκολη υποκλοπη, δυνατοτητα πλεον της μιας ταυτοχρονης συνομιλιας χωρις πολυπλοκο/επιπλεον εξοπλισμο.
    Οσο για την καλωδιωση, πραγματικα καποιος που σκεφτεται να βαλει inalan το θεωρει σοβαρό θέμα?
    Για τις βελτιώσεις του τηλεφώνου, δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Δεν έχω δώσει τον αριθμό σε κανέναν. Όταν χτυπάει ξέρω ότι είναι ο ΟΤΕ ή είναι λάθος κλήση.

    Η καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού θα ήταν ενδιαφέρουσα βελτίωση, αλλά έχω τη μέγιστη (50/5).

    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 57731/124207 kbps


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα ζοριζεις κοριτσακια/αγορακια που δουλευουν 4ωρο για ελαχιστα αργυρια, να σου εξηγησουν περι στρατηγικης τηλεπικοινωνιων του οτε και τι θα δουλευει στο μελλον, αυτα παθαινεις.
    Δεν ζόρισα κανέναν, έκανα την απλή φυσιολογική ερώτηση που κάνει ένας άνθρωπος όταν του λένε ότι θα πάρει "αναβάθμιση" σε "ευρυζωνική"
    Δεν θα έπρεπε ο προϊστάμενος που παίρνει αρκετά αργύρια να τους έχει πει για να ξέρουν να απαντήσουν?
    Εκτός αν ούτε αυτός ξέρει ή είναι τόσο αόριστα και ασαφή που προτιμάει να μην τα πει ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλο παιδι εισαι, ελαβες προφορικη διαβεβαιωση και υπεγραψες κατι που δεν αναγραφεται? Και μαλιστα σε ενα μεγαλο και κατ επεκταση απροσωπο μαγαζι? Σου εχουν πει ποτε οτι πρεπει να προσεχεις τι βαζεις και που?
    Το είδα ότι δεν το έγραφε στο χαρτί ότι είναι PSTN, αλλά το τήρησαν αυτό που είπαν σε εκείνη τη φάση και ήταν PSTN.
    Το χαρτί δεν θα μπορούσε να το αλλάξει ο υπάλληλος και να γράφει και ότι είναι pstn, βγαίνει συγκεκριμένο από τον υπολογιστή. Στην ουσία ή δεχόμουν την προφορική διαβεβαίωση ή δεν έπαιρνα τίποτα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη το κοστος των 2e για voip δεν καλυπτει μονο το κοστος να φτασει η φωνη σου μεχρι τον παροχο.
    Επισης αν θες να μιλησεις με την θεια Αμιρσουδα στο χωριο, η κληση σου μαλλον πρεπει να δρομολογηθει απο καπου αλλου καθοτι θα αργησει να μπει inalan στο χωριο της θειας.
    Τη θεία Αμιρσούδα μπορώ να την καλέσω και από το κινητό :-)
    Αλλά έτσι κι αλλιώς τα €2 είναι πολύ μικρό ποσό οπότε δεν έχει κάποιος λόγο να μην το προσθέσει όταν πάρει inalan, έστω και αν χρησιμοποιείται ελάχιστα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα ταλλα ομολογεις καταπτυστα οτι εισαι φανατικος χρηστης του voip σε διαφορες εκφανσεις του, (skype,viber κλπ) του οποιου οχι μονο χρησιμοποιεις αποκλειστικα, αλλα το γουσταρεις κιολας γιατι δινει παραπανω ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.
    Προφανώς και τα χρησιμοποιώ, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το VoIP του OTE που συζητάμε?
    Δίνει ο ΟΤΕ τη δυνατότητα με το VoIP να μιλάς με βιντεοκλήση με άλλους που έχουν Viber/Skype/Messenger?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως τιποτε απο αυτα δεν δουλευει ουτε σημερα αμα κοπει το ρευμα και παπαλα το ρουτερ. Αλλα τοτε γυρνας στα DATA της κινητης και την παλευεις απο εκει. Για την ασφαλεια σου, κανε και το συναγερμο να μπορει να κανει το ιδιο και μην παιζεις με αυτα. Μονο και μονο η ψυχικη οδυνη αξιζει το κοστος ενος gsm module.
    Έχω σκεφθεί το GSM module αλλά στον δικό μου συναγερμό ξεκινάει από €330 (το εξάρτημα μόνο του) ...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτον ακριβως τον ψηφιακο κοσμο που πολυ καλα γνωριζεις, προσαρμοζεται και το σταθερο σου τηλεφωνο. Τι πιο φυσιολογικο?
    Εχεις καθε δικαιωμα να γκρινιαζεις γιατι μπορεις, αλλα μεχρι εκει. Σοβαρα επιχειρηματα δεν υπαρχουν οσο και αν το παλεψουμε.
    Οποτε σου προσφερουμε ενα φιλικο χτυπημα στη πλατη, και παμε παρακατω.
    Ευπρόσδεκτο το φιλικό χτύπημα στην πλάτη :-)

    Τώρα το αν ισχύει ότι το σταθερό τηλέφωνο προσαρμόζεται στον ψηφιακό κόσμο, είναι συζητήσιμο. Ίσως συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο, ότι το σταθερό τηλέφωνο δεν μπόρεσε/πρόλαβε να προσαρμοστεί στον ψηφιακό κόσμο, οι εξελίξεις το ξεπέρασαν, και όταν δεν προσαρμόζεσαι, εξαφανίζεσαι (survival of the fittest)
    Μια οπτική είναι δηλαδή ότι έχεις απλά μια παροχή bandwidth που την χρησιμοποιείς όπως θες, για browsing, streaming, TV, gaming, videocalls, voicecalls.
    Και όταν έχεις πληρώσει ήδη για οπτικοακουστικό εξοπλισμό (smartphone/tablet/laptop), γιατί να ξοδέψεις και άλλα για μια σταθερή συσκευή που θα επιχειρεί στην καλύτερη να αναπαραγάγει αυτά που έχεις ήδη?

  7. #622
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επειδή το λες συνέχεια, τα 2€ της Inalan είναι για να σε παίρνουν τηλέφωνο. Οι εξερχόμενες κλήσεις από εσένα ή τον συναγερμό έχουν επιπλέον κόστος και δεν είναι δωρεάν.

    Αυτό που σου λένε για τον συναγερμό (από θέμα ασφάλειας) είναι ότι ούτε με το χάλκινο καλώδιο, ούτε με την οπτική ίνα εξασφαλίζεται ότι θα λειτουργεί το τηλέφωνο ή το IP module. Αρκεί να σου κόψουν τη γραμμή και πάπαλα.
    Γι' αυτό προτείνουν το GSM όπου μόνο με jammer θα την διακόψουν κι έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια ώστε να γίνει η κλήση από τον συναγερμό.

  8. #623
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το λες συνέχεια, τα 2€ της Inalan είναι για να σε παίρνουν τηλέφωνο. Οι εξερχόμενες κλήσεις από εσένα ή τον συναγερμό έχουν επιπλέον κόστος και δεν είναι δωρεάν.
    Α δεν το είχα καταλάβει ότι δεν είναι δωρεάν, thanks
    Αλλά βέβαια το κόστος των εξερχόμενων κλήσεων του συναγερμού είναι αμελητέο, πόσες φορές το χρόνο θα χτυπήσει?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου λένε για τον συναγερμό (από θέμα ασφάλειας) είναι ότι ούτε με το χάλκινο καλώδιο, ούτε με την οπτική ίνα εξασφαλίζεται ότι θα λειτουργεί το τηλέφωνο ή το IP module. Αρκεί να σου κόψουν τη γραμμή και πάπαλα.
    Γι' αυτό προτείνουν το GSM όπου μόνο με jammer θα την διακόψουν κι έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια ώστε να γίνει η κλήση από τον συναγερμό.
    Ναι το κατάλαβα αυτό, απλά δεν το έχω αποφασίσει ακόμα λόγω κόστους
    Μου είπαν ότι υπάρχουν και φθηνές SIM που δουλεύουν με όλους τους παρόχους κινητής, ισχύει ?

  9. #624
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο που θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ για την συνδεσμολογία, θα τον ρωτήσω. Ίσως να έχει μπαταρίες γιατί το καφάο είναι από τα πολύ καινούργια

    Καί εμένα από τά πολύ καινούργια είναι καί δέν .....

  10. #625
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αύριο που θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ για την συνδεσμολογία, θα τον ρωτήσω. Ίσως να έχει μπαταρίες γιατί το καφάο είναι από τα πολύ καινούργια
    Μπαταριες δεν υπαρχουν και ουτε και προκειται να υπαρξουν. Ειναι συνδιασμος κοστους και τεχνολογιας.
    Για την καλωδιωση θα εμπιστευτεις αυτους που προτεινουν επισημως να γυρισει το σημα απο το ρουτερ πισω στο καλωδιο με splitter? Δεν λεω, ευκολη λυση, σωστη ομως οχι.
    Δωρεαν ειναι, παιρνεις οτι πληρωνεις.

    Για τις βελτιώσεις του τηλεφώνου, δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Δεν έχω δώσει τον αριθμό σε κανέναν. Όταν χτυπάει ξέρω ότι είναι ο ΟΤΕ ή είναι λάθος κλήση.

    Η καλύτερη ταχύτητα συγχρονισμού θα ήταν ενδιαφέρουσα βελτίωση, αλλά έχω τη μέγιστη (50/5).

    Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 57731/124207 kbps
    Το οτι εσυ δεν ενδιαφερεσαι, δεν σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται και οι υπολοιποι. Δλδ αμα δεν καπνιζεις και αγοραζεις αυτοκινητο, ποσο κραζεις τον πωλητη επειδη το αυτοκινητο εχει τασακι και αναπτηρα? Μηπως δεν το αγοραζεις καν?
    Και η μεγιστη ταχυτητα ειναι 20.000/200.000 :P

    Δεν ζόρισα κανέναν, έκανα την απλή φυσιολογική ερώτηση που κάνει ένας άνθρωπος όταν του λένε ότι θα πάρει "αναβάθμιση" σε "ευρυζωνική"
    Δεν θα έπρεπε ο προϊστάμενος που παίρνει αρκετά αργύρια να τους έχει πει για να ξέρουν να απαντήσουν?
    Εκτός αν ούτε αυτός ξέρει ή είναι τόσο αόριστα και ασαφή που προτιμάει να μην τα πει ...

    Το είδα ότι δεν το έγραφε στο χαρτί ότι είναι PSTN, αλλά το τήρησαν αυτό που είπαν σε εκείνη τη φάση και ήταν PSTN.
    Το χαρτί δεν θα μπορούσε να το αλλάξει ο υπάλληλος και να γράφει και ότι είναι pstn, βγαίνει συγκεκριμένο από τον υπολογιστή. Στην ουσία ή δεχόμουν την προφορική διαβεβαίωση ή δεν έπαιρνα τίποτα
    Η εξυπηρετηση πελατων ουτε συμβασεις φτιαχνει, ουτε ενημερωση περι τεχνολογιας παρεχει.
    Οσο για το προισταμενα, ειναι μια απο τα ιδια με περισσοτερα αργυρια για να κραταει το μαστιγιο.

    Αρα ηξερες απο την αρχη οτι δεν παιζει μονομερης υπαναχωρηση σε προφορικη συμφωνια ως παραρτημα γραπτης...
    Και στοιχειωδως, καποιος που καταλαβαινει λιγο περισσοτερο, μιας και εισαι εδω και γραφεις/διαβαζεις δεν ειναι προφανες οτι αμα το μηχανημα που σου παρεχει την κλασσικη τηλεφωνια στην αλλη ακρη του καλωδιου καταργειται, πως θα μπορουσε να γινει εξαιρεση?

    Τη θεία Αμιρσούδα μπορώ να την καλέσω και από το κινητό :-)
    Αλλά έτσι κι αλλιώς τα €2 είναι πολύ μικρό ποσό οπότε δεν έχει κάποιος λόγο να μην το προσθέσει όταν πάρει inalan, έστω και αν χρησιμοποιείται ελάχιστα.
    Ποσοι μπορουν να παρουν inalan, σε ποσοστο συνδρομητων ?
    Ειναι σαφες οτι δεν χρειαζεσαι σταθερο τηλεφωνο. Ενα συναγερμο με ethernet χρειαζεσαι για να εισαι κομπλε με ολα τα υπολοιπα.


    Προφανώς και τα χρησιμοποιώ, αλλά τι σχέση έχει αυτό με το VoIP του OTE που συζητάμε?
    Δίνει ο ΟΤΕ τη δυνατότητα με το VoIP να μιλάς με βιντεοκλήση με άλλους που έχουν Viber/Skype/Messenger?
    Έχω σκεφθεί το GSM module αλλά στον δικό μου συναγερμό ξεκινάει από €330 (το εξάρτημα μόνο του) ...
    Τώρα το αν ισχύει ότι το σταθερό τηλέφωνο προσαρμόζεται στον ψηφιακό κόσμο, είναι συζητήσιμο. Ίσως συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο, ότι το σταθερό τηλέφωνο δεν μπόρεσε/πρόλαβε να προσαρμοστεί στον ψηφιακό κόσμο, οι εξελίξεις το ξεπέρασαν, και όταν δεν προσαρμόζεσαι, εξαφανίζεσαι (survival of the fittest)
    Μια οπτική είναι δηλαδή ότι έχεις απλά μια παροχή bandwidth που την χρησιμοποιείς όπως θες, για browsing, streaming, TV, gaming, videocalls, voicecalls.
    Και όταν έχεις πληρώσει ήδη για οπτικοακουστικό εξοπλισμό (smartphone/tablet/laptop), γιατί να ξοδέψεις και άλλα για μια σταθερή συσκευή που θα επιχειρεί στην καλύτερη να αναπαραγάγει αυτά που έχεις ήδη?
    Και ομως ,η αλλαγη ειναι κοσμογονικη. Καποτε το τηλεφωνο ηταν ο βασικος λογος υπαρξης του καλωδιου και το internet κατι που μας προεκυψε μετα.
    Η φωνη ταξιδευε γενικα πανω απο ξεχωριστους δρομους, και γενικα ηταν switched και οχι packet based.
    Τωρα γινεται απλα αλλη μια υπηρεσια πανω στο ip δικτυο. Το καλωδιο δεν εχει καν ταση 50v. H φωνη ειναι πακετα μαζι με αλλα data.
    Λογω κεκτημενης ταχυτητας, μαζι με το bandwidth σου προσφερεται και αυτη η υπηρεσια με τον εξοπλισμο της.
    Αυτο που παρεχει ειναι τεραστια συνδρομητικη βαση, το ιδιο και η κινητη. Θεωρησε τα ενα δικτυο, ως προς το πληθυσμιακο reach.
    Αν το καταργουσαμε, θα μπορουσαμε να κανουμε δουλεια με messenger και whatsup? Δοκιμασε να συννενοηθεις μεσω viber με οποιαδηποτε δημοσια υπηρεσια και περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.
    Το οτι βολευεσαι με το κινητο εσυ δεν σημαινει οτι ισχυει και για ολους. (τοσο απο πλευρας κοστους , οσο και ευκολιας χρησης..)

    Ευπρόσδεκτο το φιλικό χτύπημα στην πλάτη :-)
    Εαν δεν πιασει, διαθετουμε πληρη εξοπλισμο συμφωνα με τις υποδειξεις του Δρ. Μενγκελε.

  11. #626
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαταριες δεν υπαρχουν και ουτε και προκειται να υπαρξουν. Ειναι συνδιασμος κοστους και τεχνολογιας.
    Δηλαδή για να σιγουρευτώ, είτε βάλω UPS στο ρούτερ και στην τηλεφωνική συσκευή, είτε όχι, αν η διακοπή ρεύματος είναι γενική στην περιοχή και όχι δική μου, τηλέφωνο και σύνδεση ίντερνετ δεν θα παίζουν ότι καφάο και να έχει εδώ, σωστά?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την καλωδιωση θα εμπιστευτεις αυτους που προτεινουν επισημως να γυρισει το σημα απο το ρουτερ πισω στο καλωδιο με splitter? Δεν λεω, ευκολη λυση, σωστη ομως οχι.
    Δωρεαν ειναι, παιρνεις οτι πληρωνεις.
    Δεν ξέρω ποια είναι η προτεινόμενη του ΟΤΕ. Ούτε ποια είναι η πιο σωστή.

    Εγώ τώρα έχω μια συνδεσμολογία όπου έχω μια χωνευτή πρίζα με δύο υποδοχές τηλεφωνικού βύσματος που η μία συνδέεται εσωτερικά με την κάθετη γραμμή που έρχεται από την κεντρική είσοδο και η δεύτερη εσωτερικά με την οριζόντια γραμμή που συνεχίζει προς τον συναγερμό και το υπόλοιπο σπίτι.

    Στην πρώτη είναι συνδεδεμένος ο σπλίτερ και από εκεί η έξοδος INTERNET πάει στο ρούτερ και η PHONE ξαναγυρνάει και μπαίνει στην δεύτερη τηλεφωνική υποδοχή της οριζόντιας γραμμής.

    Μου το έφτιαξαν από τον ΟΤΕ, από την υπηρεσία που είναι επί πληρωμή, νομίζω χρέωσαν €50 στον λογαριασμό, αλλά δουλεύει τέλεια έτσι.
    Καμία διακοπή, κανένα error, εξαιρετικά σταθερή σύνδεση.

    Εγώ θα υπέθετα ότι τώρα πρέπει να μπει κατευθείαν το σήμα στο ρούτερ και να εξαχθεί το σήμα PHONE από το ρούτερ και να γυρίσει στην οριζόντια. Αλλά δεν ξέρω, θα μου πει ο τεχνικός.

    Ποια είναι η καλύτερη διάταξη για VoIP?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι εσυ δεν ενδιαφερεσαι, δεν σημαινει οτι δεν ενδιαφερονται και οι υπολοιποι. Δλδ αμα δεν καπνιζεις και αγοραζεις αυτοκινητο, ποσο κραζεις τον πωλητη επειδη το αυτοκινητο εχει τασακι και αναπτηρα? Μηπως δεν το αγοραζεις καν?
    Μα εγώ δεν μίλησα για τους υπολοίπους, για εμένα μίλησα, ότι δεν φαίνεται να έχω απολύτως τίποτα να κερδίσω, άρα έχω μόνο να χάσω. Ήδη το τεχνικός σήμερα μου έχει δεσμεύσει τέσσερις εργατοώρες που χάνω περιμένοντας στο χώρο του τηλεφώνου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η μεγιστη ταχυτητα ειναι 20.000/200.000 :P
    Έχω σύνδεση 5/50, τι σημασία έχει η μέγιστη 20/200 ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξυπηρετηση πελατων ουτε συμβασεις φτιαχνει, ουτε ενημερωση περι τεχνολογιας παρεχει.
    Οσο για το προισταμενα, ειναι μια απο τα ιδια με περισσοτερα αργυρια για να κραταει το μαστιγιο.
    Αρα ηξερες απο την αρχη οτι δεν παιζει μονομερης υπαναχωρηση σε προφορικη συμφωνια ως παραρτημα γραπτης...
    Αν ήταν μια ατομική (προφορική) συμφωνία, η τήρησή της θα χαρακτηρίζονταν μπέσα, αλλά εδώ πρόκειται για εταιρία, οπότε πάντα μπορούν να μην τηρηθούν τα υπεσχημένα.
    Αλλά όπως σου είπα, στην ουσία ήταν ή το παίρνεις έτσι προφορικά ή δεν παίρνεις τίποτα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στοιχειωδως, καποιος που καταλαβαινει λιγο περισσοτερο, μιας και εισαι εδω και γραφεις/διαβαζεις δεν ειναι προφανες οτι αμα το μηχανημα που σου παρεχει την κλασσικη τηλεφωνια στην αλλη ακρη του καλωδιου καταργειται, πως θα μπορουσε να γινει εξαιρεση?
    Είπα εγώ ή εννόησα κάτι τέτοιο?
    Απλά θα μπορούσαν να επιτρέψουν σε όσους είχαν PSTN και δεν επιθυμούν να συνεχίσουν με VoIP να τερματίσουν το συμβόλαιο χωρίς πέναλτι.
    Ακόμα και χωρίς να υποχρεούνται νομικώς, πάλι θα ήταν καλή εμπορική πρακτική για θα κρατούσαν κάποιους πελάτες ευχαριστημένους που μπορεί να είναι πελάτες και στην κινητή κλπ.
    Άλλωστε πόσοι θα έφευγαν αν έδιναν αυτή τη δυνατότητα?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσοι μπορουν να παρουν inalan, σε ποσοστο συνδρομητων ?
    To 100% αυτών για τους οποίους αποφασίζω εγώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σαφες οτι δεν χρειαζεσαι σταθερο τηλεφωνο. Ενα συναγερμο με ethernet χρειαζεσαι για να εισαι κομπλε με ολα τα υπολοιπα.
    Ναι αυτό. Και αν έβαζα και gsm module θα ήμουν μια χαρά


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ομως ,η αλλαγη ειναι κοσμογονικη. Καποτε το τηλεφωνο ηταν ο βασικος λογος υπαρξης του καλωδιου και το internet κατι που μας προεκυψε μετα.
    Η φωνη ταξιδευε γενικα πανω απο ξεχωριστους δρομους, και γενικα ηταν switched και οχι packet based.
    Τωρα γινεται απλα αλλη μια υπηρεσια πανω στο ip δικτυο. Το καλωδιο δεν εχει καν ταση 50v. H φωνη ειναι πακετα μαζι με αλλα data.
    Λογω κεκτημενης ταχυτητας, μαζι με το bandwidth σου προσφερεται και αυτη η υπηρεσια με τον εξοπλισμο της.
    Αυτο που παρεχει ειναι τεραστια συνδρομητικη βαση, το ιδιο και η κινητη. Θεωρησε τα ενα δικτυο, ως προς το πληθυσμιακο reach.
    Αν το καταργουσαμε, θα μπορουσαμε να κανουμε δουλεια με messenger και whatsup? Δοκιμασε να συννενοηθεις μεσω viber με οποιαδηποτε δημοσια υπηρεσια και περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.
    Το οτι βολευεσαι με το κινητο εσυ δεν σημαινει οτι ισχυει και για ολους. (τοσο απο πλευρας κοστους , οσο και ευκολιας χρησης..)
    Ναι όταν θες να επικοινωνήσεις με κάποιον σε έναν συγκεκριμένο χώρο, η ύπαρξη του σταθερού τηλεφωνικού αριθμού έχει νόημα (είτε τον καλείς από σταθερό είτε από κινητό)
    Για όταν θες να επικοινωνήσεις με ένα άτομο, έχει περισσότερο νόημα ο αριθμός του κινητού αφού ο χώρος μπορεί να είναι το σπίτι, η δουλειά, ο δρόμος, η καφετέρια, η παραλία, το βουνό ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν δεν πιασει, διαθετουμε πληρη εξοπλισμο συμφωνα με τις υποδειξεις του Δρ. Μενγκελε.
    Θα πιάσει :-)

  12. #627
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.679
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων

    To 100% αυτών για τους οποίους αποφασίζω εγώ.
    Αποφάσισε και για μένα.
    Μία inalan για Ικαρία παρακαλώ




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι όταν θες να επικοινωνήσεις με κάποιον σε έναν συγκεκριμένο χώρο, η ύπαρξη του σταθερού τηλεφωνικού αριθμού έχει νόημα (είτε τον καλείς από σταθερό είτε από κινητό)
    Για όταν θες να επικοινωνήσεις με ένα άτομο, έχει περισσότερο νόημα ο αριθμός του κινητού αφού ο χώρος μπορεί να είναι το σπίτι, η δουλειά, ο δρόμος, η καφετέρια, η παραλία, το βουνό ...


    Θα πιάσει :-)
    Εξ ιδίων τα αλλότρια

    Είμαι Ικαρία έξω από το σπίτι στις πεζούλες, τρώμε πίνουμε.

    Σταθερό Ικαρίας δεν το ακούω
    Κινητό καπούτ και από τις τρεις εταιρείες

    Σταθερό στο Παλιό Φάληρο το ακούω, λόγω cyta4u και wifi.
    Και δουλεύει με οποιοδήποτε wifi γιατί 4G καπούτ
    Και χρησιμοποιώ το wifi και το πακέτο σταθερού στο Παλιό Φάληρο γιατί τάπαμε στο σπίτι Ικαρία κινητό καπούτ.

    Και το σταθερό έχει τα γνήσια, original απεριόριστα, χωρίς "πολιτική ορθής χρήσης"
    Εχει και το κατ' εξοχήν

    ΥΓ
    Στην παραλία πιάνει και η Turkcell, 2€/λεπτό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 13-10-18 στις 11:28.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #628
    Εγγραφή
    28-07-2009
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφάσισε και για μένα.
    Μία inalan για Ικαρία παρακαλώ
    Γιατί σου χρειάζεται inalan ? Το VDSL του ΟΤΕ δεν σου φτάνει?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εξ ιδίων τα αλλότρια

    Είμαι Ικαρία έξω από το σπίτι στις πεζούλες, τρώμε πίνουμε.

    Σταθερό Ικαρίας δεν το ακούω

    Κινητό καπούτ και από τις τρεις εταιρείες
    Και φταίει ο ΟΤΕ για το ότι δεν ακούς το σταθερό?

    Δυνάμωσε τον κουδουνισμό ή πάρε ένα ασύρματο σταθερό να το έχεις δίπλα σου να το ακούς, αν χρειάζεσαι να το ακούς

    Αλλά γιατί να το ακούς όταν τρωγοπίνεις στις πεζούλες? άστο να έχεις την ησυχία σου
    Άλλωστε η Ικαρία δεν φημίζεται για τους πιο αργούς και ήρεμους ρυθμούς της και τη μακροζωία που έχουν οι κάτοικοί της ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σταθερό στο Παλιό Φάληρο το ακούω, λόγω cyta4u και wifi.
    Και δουλεύει με οποιοδήποτε wifi γιατί 4G καπούτ

    Δηλαδή ένα κανονικό σταθερό του OTE, δεν θα το άκουγες?
    Και στο Φάληρο πάλι στις πεζούλες την βγάζετε ? :-)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και χρησιμοποιώ το wifi και το πακέτο σταθερού στο Παλιό Φάληρο γιατί τάπαμε στο σπίτι Ικαρία κινητό καπούτ.
    χμ
    Δηλαδή επειδή δεν έχεις σήμα κινητού στην Ικαρία, χρησιμοποιείς WiFi και το σταθερό (της Cyta φαντάζομαι που είπες) στο Παλαιό Φάληρο
    Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα τον συλλογισμό ...

  14. #629
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαθήκαμε στή μετάφραση !

  15. #630
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NRonv Εμφάνιση μηνυμάτων



    χμ
    Δηλαδή επειδή δεν έχεις σήμα κινητού στην Ικαρία, χρησιμοποιείς WiFi και το σταθερό (της Cyta φαντάζομαι που είπες) στο Παλαιό Φάληρο
    Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα τον συλλογισμό ...
    Μάλλον λίγο παραπάνω πίνουμε στις πεζούλες Μακάρι να είχαμε και εμεις τώρα

Σελ. 42 από 87 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. μεταβαση σε νυχτερινο ρευμα και λογαριασμος (ηρων)
    Από CptBill στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 19:02
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:48
  4. Vodafone σε voip
    Από achiavg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-17, 22:26
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 08:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας