Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Ισως βιαζομαι να ανοιξω θεμα μιας και ακομα δεν εχω πληρη εικονα του προβληματος που υπαρχει στο σπιτι μιας φιλης μου σχετκα με το προβλημα, την καλωδιωση με την VDSL γραμμη της.

    Το θεμα και αυτο που δεν αλλαζει ειναι οτι η φιλη εδω και πολυ καιρο εκανε κίνηση και εβαλε VDSL, οπου και μολις εφερε την γραμμη ο ΟΤΕ, ποτε δεν συγχρόνισε στα 30 οπου λεει το συμβολαιο.
    Ο ΟΤΕ μετα απο μετρήσεις που εκανε μεχρι το box του σπιτιου ειδε και ειπε οτι μεχρι το box η γραμμη φτανει μια χαρα και οτι το προβλημα ειναι στην εσωτερικη καλωδίωση του σπιτιου.

    Το περιεργο ειναι οτι αυτη την στιγμη η φιλη κανει χρηση την VDSL σαν ADSL μιας και δεν μπορουσε να την κοψει μιας και πληρωνε πεναλτι μιας και δεν ηταν το προβλημα απο την μερια του παροχου. Η γραμμη δουλευει σαν ADLS οπως ειπα και συγχρωνιζει στα 18mbps!!!! και εχει το VDSL modem. Στα ιδια επιπεδα συγχρωνιζει και η ADSL της αδελφης της (15mbps) οπου μενει στο ακριβως απο κατω σπιτι (ειναι ενα ιδιόκτητο τριώροφο) οπου απο αυτο καταλαβαινω οτι η περιοχη και ειδικότερα στο συγκεκριμενο οίκημα σαν ADSL αυτο που μπορει να παρει το ενα διαμερισμα παιρνει και το αλλο!
    αρα που ειναι το προβλημα στην εσωτερικη καλωδιωση του διαμερισματος της φιλης που εχει VDSL ?

    αυτο που αναρωτιεμαι αρχικα ειναι, το πως γινεται να εχει προβλημα η εσωτερικη καλωδίωση του σπιτιου και να συγχρωνιζει στα 18mbps ως ADSL !!
    Εμενα μολις μου ειπαν οτι εχει προβλημα η VDSL και οτι την δουλευει σαν ADSL, πιστευα οτι θα συγχρωνιζε στα 2-3mbps, αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη ειναι οτι η φιλη μου ειπε οτι συγχρωνιζει στα 18mbps η ADSL.

    Και ρωταω, αυτο ειναι κατι που μπορει να γινει !!! να εχεις μια ADSL οπου η εγκατασταση να επιτρεπει να συγχρωνισει στα 18mbps και για VDSL να μην μπορει να δουλεψει λογο προβληματος του καλωδιου?
    και το δευτερο ερωτημα ειναι το πως θα μπουρουσα να κανω ελεγχο του ζευγαριου που φτανει μεχρι το σπιτι? σιγουρα εαν υπαρχει δευτερο ζευγαρι χωρις καμια αλλη σκεψη το αντικαθιστώ, αλλα το θεμα ειναι το κατα ποσο ο ΟΤΕ ειχε δικιο οτι δεν φταιει αυτος. Και το λεω αυτο γιατι σε λιγο καιρο λήγει το συμβολαιο και ειναι μεγαλο θεμα το να ειναι προβλημα του ΟΤΕ και τοσο καιρο η φιλη να παιζει με ADSL χωρις να φταιει η ιδια και χωρις να μπορει να αποχωρίσει!
    μπορω να το κοιταξω με το να συνδεσω καποια μπαταρια και να μετρήσω το πόση ταση φτανει απο το box μεχρι μεσα στο σπιτι ? θα δουλεψει αυτο ? και αν ναι, πόση θα πρεπει να ειναι η λογικη απώλεια που θα εχει η το τι ένδειξη θα πρεπει να παρω για να δω αν οντως το ζευγαρι εχει προβλημα ?

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η Vdsl είναι ποιο ευαίσθητη στα προβλήματα γραμμής, το ότι συγχρονίζει στα 18 δεν σημαίνει πως έχει adsl, θα πρέπει να δεις τον τύπο συγχρονισμού στο Modem
    Οχι η μπαταρία δεν θα βοηθήσει.
    Η καλύτερη δοκιμή που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις το Modem στον κατανεμητή και να δεις εκεί τι ταχύτητες έχεις, μετά ανάλογα το αποτέλεσμα εκεί κάνεις και τις κινήσεις σου, δες και εδώ

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    οπως λεει ο sdikr (απλα το κανω πιο λιανα)
    αν στο κουτι/κατανεμητη πιανει παραπανω φταιει η εσωτερικη.
    αν ειναι στα ιδια τοτε δεν φταιει κατι μεσα στο σπιτι.
    και σε μεγαλες αποστασεις η οταν υπαρχει προβλημα το vdsl μπορει να ειναι πολυ κοντα η και χειροτερα απο το adsl

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    αυτο εχω σκοπο να κανω. και το εχω κανει και μια φορα και στο σπιτι μου τοτε που η adsl ηταν ακομα υποθεση των λιγων.
    εχω "παραγγείλει" μαλιστα και απο την φιλη και μια σκαλα και μπαλαντεζα για την περιπτωση που χρειαστει να ανεβω στο box να μετρισω απο εκει την γραμμη. απο εκει που την φτανει ο ΟΤΕ και πριν μπει μεσα στο σπιτι.
    να ρωτησω κατι μιας και δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο VDSL. εαν μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ θα στοιχεια της γραμμης καπου θα γραφει τον τυπο της γραμμης. π.χ. εαν ειναι με το πρωτοκολλο pppoe, εαν εχει συνδεθει σαν η VDSL, ADSL κλπ κλπ.
    εαν εκει δω VDSL λογικα θα σημαίνει οτι ειναι ρυθμισμένη σαν VDSL αλλα λογο καποιου προβληματος εκει συγχρονίσει χαμηλα.
    εαν εκει ομως δω ADSL τι μπορει να συμαινει ??
    ειναι απο τον παροχο και αυτο για να παιξει καλυτερα λογο του προβληματος η μπορει να κλειδωνει εκει αυτοματα παλι λογο προβληματος ??
    το ρωταω γιατι η κοπελα απο τοτε που ειχε ADSL και πριν κανει την αναβαθμιση ειχε τον καινουριο τυπο μοντεμ που εδινε ο ΟΤΕ, αυτα που δινει για τις VDSL και απλα καποια στιγμη εκανε αναβαθμιση. Η αλλαγη στον τυπο συνδεσης γινεται αραγε αυτοματα αναλογα με τον τυπο της γραμμης που βλεπει το μοντεμ οτι του ερχεται απο τον παροχο η μπορει να ειναι καμια τρελη ρυθμιση απο τον ΟΤΕ ?

  5. #5
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Γεια σου Γιωργο και καλη σαρακοστή!
    Δες την μεγιστη ταχυτητα που λεει οτι μπορει να πιασει το modem.
    Εαν λεει εως 24 λογικα εχει ενεργο modulation ADSL2.
    Εαν λεει πανω απο 24 λογικα παιζει σε VDSL2 και εχει θεμα.

    Τα VDSL modem υποστιριζουν και ADSL2 modulation και εαν τα εχει ενεργα μπορει να συνχρονισουν εκει.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Γιωργο και καλη σαρακοστή!
    Δες την μεγιστη ταχυτητα που λεει οτι μπορει να πιασει το modem.
    Εαν λεει εως 24 λογικα εχει ενεργο modulation ADSL2.
    Εαν λεει πανω απο 24 λογικα παιζει σε VDSL2 και εχει θεμα.

    Τα VDSL modem υποστιριζουν και ADSL2 modulation και εαν τα εχει ενεργα μπορει να συνχρονισουν εκει.
    Γεια χαρα σου και εσενα....γείτονα ))

    - απο που θα δω την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει το μοντεμ ??
    αυτη την στιγμη βρισκομαι σε ενα χώρο που εχω VDSL οπου παιζει σωστα. εαν μπορουσα να δω σε αυτο το μοντεμ αυτο που λες θα ηταν πολυ καλο.
    το που λεει δηλαδη την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει το μαντεμ και το modulation
    - το εαν ειναι modulation ADSL2 η VDSL2 εχει να κανει με ρύθμιση που την κανει ο παροχος για λογαριασμο του χρηστη η ειναι κατι που μπορει να το κανει και ο ιδιος ο χρηστης ?

    στην παρακατω εικονα ειναι οι πληροφοριες της VDSL που ειμαι τωρα μπροστα.

    ποια ειναι τα στοιχεια που πρεπει να δω στην αλλη γραμμη που εχει το προβλημα ?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.jpg 
Εμφανίσεις:  116 
Μέγεθος:  63,0 KB 
ID: 191682
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 24-02-18 στις 16:05.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα στοιχεία συγχρονισμού φαίνονται στην αντίστοιχη σελίδα του μενού της συσκευής.
    Όσον αφορά το modulation και αυτό μπορεί να επιλεχθεί σε αντίστοιχη σελίδα. Δοκιμάζεις αρχικά με επιλεγμένο μόνο το VDSL και οπωσδήποτε το πεδίο Vectoring (κάτω χαμηλά) να είναι πάντα ενεργό.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στοιχεία συγχρονισμού φαίνονται στην αντίστοιχη σελίδα του μενού της συσκευής.
    Όσον αφορά το modulation και αυτό μπορεί να επιλεχθεί σε αντίστοιχη σελίδα. Δοκιμάζεις αρχικά με επιλεγμένο μόνο το VDSL και οπωσδήποτε το πεδίο Vectoring (κάτω χαμηλά) να είναι πάντα ενεργό.
    σχετικα με το modulation το εψαξα και το ειδα. μαλιστα απενεροποιησα το VDSL2 και επεσε η ταχυτητα στα 12mbps με το ADSL2 πρωτόκολλο.
    τωρα σχετικα με το τι ειναι το μαγιστο του μοντεμ και τι ειναι αυτο που τωρα εχει, ακομα με μπερδευει, ακομα και με την εικονα που ανεβασες εσυ.
    το attainable rate ειναι το μεγιστο και το actiual rate αυτο το τρέχον που ισχυει ?

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, έτσι είναι. Το μέγιστο που υπολογίζει η συσκευή να πιάσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Έψαξα να βρω το ίδιο και σε ένα άλλο συμβατικό μόντεμ ZTE από adsl σύνδεση αλλά δεν είδα να έχει το ίδιο στο μενού ρυθμίσεων!
    Αυτό το έχουν μόνο τα VDSL modem ;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει σε όλες τις συσκευές η ρύθμιση του modulation. Οι ενδείξεις του συγχρονισμού υπάρχουν σε όλα, φυσικά κάθε συσκευή έχει το δικό της μενού.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Εμένα το ZTE (και όλα τα ZTE εδω και αρκετα χρόνια) το αναφερει στο status.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  attainable.jpg 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  66,9 KB 
ID: 191716

    Αλλα και τα Speedport Entry που δινει ο ΟΤΕ το αναφέρει αν θυμαμαι καλα.

    Εσένα πιο modem σου εχουν δωσει;

    Μπας και είναι πατατα το modem?

  13. #13
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    148 attainable? WTF? :P Απ'έξω είναι η καμπίνα;

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα το ZTE (και όλα τα ZTE εδω και αρκετα χρόνια) το αναφερει στο status.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  attainable.jpg 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  66,9 KB 
ID: 191716

    Αλλα και τα Speedport Entry που δινει ο ΟΤΕ το αναφέρει αν θυμαμαι καλα.

    Εσένα πιο modem σου εχουν δωσει;

    Μπας και είναι πατατα το modem?
    δυστυχώς δεν ειμαι στο σπιτι οπου ειχα προσβαση στο ZTE οπου ειναι στην περιοχη οπου κουβεντιαζουμε.
    αλλα το ZTE ειναι ADSL2 και οχι για vdsl οποτε για αυτο μπορει να μην εχει attainable !

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ε αυτονόητο δεν είναι ότι κάποια σπίτια θα είναι πολύ κοντά στην καμπίνα; Κι εγώ 140+ έχω attainable αφού είμαι στην απέναντι γωνία στα 20-30 μέτρα. Το σπίτι στο οποίο βρίσκεται τοποθετημένη μπροστά η καμπίνα ίσως να έχει λοιπόν και 150+ attainable.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL στα Άνω Λιόσια
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-22, 20:45
  2. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 13:35
  3. Τι ρουτερ δινει ο Οτε τωρα?
    Από johann69 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 22:20
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-17, 02:30
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 22:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας