Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Καλησπέρα σε όλους.
    Έχω το εξής θέμα:
    Σε ένα pc με μητρική αυτή http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-g31...l-p-PER.526848
    RAM 3GB, δίσκο SSD και Windows 7 32bit, προσπαθώ να συνδέσω δύο οθόνες (για συγκεκριμένη χρήση0. Σημειωτέον ότι και οι δύο οθόνες έχουν μόνο VGA σύνδεση.
    Η μητρική διαθέτει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών με έξοδο VGA, όπως φαίνεται και στα χαρακτηριστικά προϊόντος στο παραπάνω link.
    Αγόρασα δεύτερη κάρτα γραφικών, την http://www.e-shop.gr/vga-gigabyte-ra...l-p-PER.517021, η οποία αναφέρει ότι υποστηρίζει μέχρι 3 οθόνες.
    Και στις δύο κάρτες μπορώ να συνδέσω μία οθόνη.
    Στην καινούργια κάρτα συνδέω κανονικά τη μία οθόνη. Δεύτερη VGA θύρα δεν έχει. Χρησιμοποιώντας έναν adaptor αυτού του τύπου https://www.ebay.com/itm/Black-New-H...sAAOSwXMBakPa~
    προσπάθησα να συνδέσω τη δεύτερη οθόνη. Έχω 3 τέτοιους adaptors. Την πρώτη φορά της σύνδεσης, η δεύτερη οθόνη δείχνει κανονικά (με διαφορετικές αναλύσεις καθεμιά, αλλά αυτό δεν με πειράζει).
    Μετά από επανεκκίνηση ή κάτι άλλο (δεν έχω μπορέσει να βγάλω κανόνα), η δεύτερη οθόνη (αυτή που είναι συνδεδεμένη μέσω του μετατροπέα στην hdmi θύρα) δεν δουλεύει. Βγάζει μήνυμα no signal. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι "καίγεται" ο adaptor, γιατί μάλλον δεν δουλεύουν πια ούτε σε laptop που τους δοκίμασα και τους 3.
    Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο πλαίσιο δυνατότητα αγοράς καινούργιας οθόνης (πρόκειται για σχολείο), μήπως θα μπορούσε κάποιος να με καθοδηγήσει τι ρυθμίσεις θα μπορούσα να κάνω και αν γίνεται να συνδέσω κάθε οθόνη σε διαφορετική κάρτα γραφικών; Το δοκίμασα, αλλά δεν έγινε τίποτα. Δείχνει να αναγνωρίζεται κάθε φορά μόνο η μία από τις δύο οθόνες. Δεν μπορώ να κάνω τις κάρτες να δουλεύουν παράλληλα.
    Δεν κάνω κάτι καλά ή δεν γίνεται αυτό που θέλω;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Σε διαφορετική κάρτα γραφικών μπορείς μια χαρά να συνδέσεις δυο οθόνες, όμως ...
    Αυτό που προσπαθείς να κάνεις δε γίνεται. Γίνεται μόνο με διαφορετικές κάρτες όχι μια κάρτα και την onboard.
    Η onboard απενεργοποιείται αυτόματα μόλις η μητρική ανιχνεύσει ότι προστέθηκε κάρτα γραφικών.
    Από την άλλη μια χαρά θα μπορούσε να δείξει σε δεύτερη οθόνη η ίδια κάρτα με αντάπτορα όμως και εδώ υπάρχει ένας περιορισμός
    Το HDMI (και το DVI-D) είναι ψηφιακά σήματα όποτε δεν μπορούν να συνδεθούν σε VGA που δίνει αναλογικό σήμα οπότε ο αντάπτορας που πήρες είναι άχρηστος για την κάρτα σου.
    Υπήρχαν πάλιότερες κάρτες γραφικών με DVI-I έξοδο. Αυτές οι κάρτες μπορούσαν να δείξουν και ψηφιακό σήμα αλλά και αναλογικό (με αντάπτορα) Αν λοιπόν είχες μια τέτοια κάρτα πιθανώς ο ανταπτορας να σου δούλευε .
    Και λέω πιθανώς γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ απο HDMI σε VGA. Όλες τις φορές που χρειάστηκα τέτοια σύνδεση στο παρελθόν χρησιμοποίησ DVI το VGA αντάπτρορα που μάλιστα περιεχόταν σχεδόν πάντα στη συσκευασία της κάρτας
    Για να καταλάβεις τις διαφορές των δύο DVI δες τιην παρακάτω φοτο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dual-dvi.jpg 
Εμφανίσεις:  83 
Μέγεθος:  14,4 KB 
ID: 191685

    Συνοψίζωντας λοιπόν χρειάζεσαι ή Δύο κάρτες γραφικών (δύο όχι μία και μία onboard) ή μία κάρτα γραφικών με DVI-I έξοδο ώστε να σου δουλέψει ο αντάπτορας που πήρες (ή αν τον έκαψες όπως λες τότε με 1€ παίρνεις έναν άλλον DVI το VGA)

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Νομίζω ότι κάτι κατάλαβα...
    Βρήκα στην αποθήκη μια παλιά (συλλεκτική σχεδόν) Diamond Stealth 2000 Pro και θα τη συνδέσω τη Δευτέρα. Ελπίζω να υποστηρίζει μια κάπως αποδεκτή ανάλυση (και να δουλεύει...)
    Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς θα ρυθμίσω ώστε να γίνεται "επέκταση οθονών". Θα αναγνωρίζονται και θα εμφανίζονται και οι δύο στις ρυθμίσεις των windows;
    Ευχαριστώ και πάλι!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα στην αποθήκη μια παλιά (συλλεκτική σχεδόν) Diamond Stealth 2000 Pro και θα τη συνδέσω τη Δευτέρα.
    Αν είναι αυτή και είναι πράγματι pci κι' όχι pci-x, και την αναγνωρίσουν και τα windows, κάτι μπορείς να κάνεις.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Αυτές οι κάρτες όταν κυκλοφορούσαν υποστήριζαν το μέγιστο 1600Χ1200 ανάλυση
    Το θέμα είναι όμως ότι δεν υποστηρίζονται σίγουρα από τα windows 7 που έχεις. Άρα χωρίς drivers τα windows θα την δουν σαν standard VGA card με ανάλυση 1024Χ768 στην καλύτερη ή ακόμη χειρότερα με 800Χ600
    Όπως βλέπεις όλες οι αναλύσεις οθόνης που γράφω - ακόμη και αναγνωριστεί η κάρτα - είναι τετράγωνες (4:3) άρα σε μία σύγχρονη οθόνη με ευρεία ανάλυση το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι χάλια
    Επειδή όμως γράφεις ότι οι οθόνες σου έχουν μόνο VGA σύνδεση υποθέτω ότι είναι τετράγωνες άρα κάτι μπορεί να γίνει

    Μία άλλη λύση, δεν ξέρω αν σε βολεύει, είναι να πάρεις ένα VGA splitter με 1,5€
    https://www.skroutz.gr/c/699/metatro...e=vga+splitter
    Αυτό θα σου παίξει σίγουρα αλλά να ξέρεις ότι τα windows δεν θα ξέρουν ότι έχεις συνδεμένες δυο οθόνες οπότε δεν θα μπορείς να έχεις επέκταση οθόνης αλλά μόνο αναπαραγωγή δηλαδή θα δείχνουν και οι δύο το ίδιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    συνηθως εχει στο bios ρυθμιση για το πως θα αντιμετωπιζει ο υπολογιστης τις δυο καρτες γραφικων (της μητρικης και την καρτα )
    θελει να ρυθμισεις στο bios (στο advanced bios features ) να ειναι μονιμα ενεργοποιημενη (always enabled) η καρτα γραφικων της μητρικης (onboard vga ) , και να βαλεις drivers και για τις δυο καρτες γραφικων .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 25-02-18 στις 05:53.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Το έχεις δοκιμάσει; ή απλά είδες τη ρύθμιση; Και εγώ νόμιζα το ίδιο με σένα κάποτε και την είχα ενεργοποιήσει και μετά δεν ειχα σήμα στην οθόνη από καμιά έξοδο ούτε από την onboard ούτε από την κάρτα γραφικών. Χρειάστηκε να αφαιρέσω την κάρτα και να κάνω clear cmos για να μπορέσω να ξαναπάρω σήμα από την onboard και να να κάνω restore to factory defaults
    Σε άλλη περίπτωση την κράτησε ενεργοποιημένη αλλά δημιουργούσε IRQ conflicts και έβγαζε ένα θαυμαστικό στην onboard οπότε δεν μπορούσες να βάλεις drivers.
    Ίσως βέβαια να ήταν ιδιοτροπία του δικού μου υπολογιστή και σε άλλον υπολογιστή να δουλέψει αυτό, καθώς εγώ στον δικό μου είχα συνδεμένες αρκετές συσκευές. (PCI καρτα ήχου PCIeX1 wifi BT controler 4 sata δίσκους, IDE DVD)
    Οι μητρικές παρόλο που έχουν διαθέσιμα slots PCIe X16, PCIeX1, PCI , sata ports κλπ δεν λειτουργούν όλα ταυτόχρονα Υπάρχουν περιπτώσεις που βάζοντας μια PCIeX1 κάρτα χάνεις πχ 2 sata ports ή μια PCI
    Έχει σχέση με τα διαθέσιμα PCIe Lanes
    Οπότε δεν θα σύστηνα να πειράξει αυτή τη ρύθμιση εκτός αν γνωρίζει καλά τι κάνει και με το manual ανά χείρας για να αποφύγει πολλούς πονοκέφαλους

  8. #8
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι ,το εχω δοκιμασει σε παραπανω απο εναν υπολογιστη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πολύ ωραίες απαντήσεις.
    Μόλις δοκίμασα διάφορες εκδοχές: δοκίμασα και την "αρχαία" diamond, αλλά δεν δούλεψε.
    Αυτό που μου δούλεψε (έκανα και μερικές επανεκκινήσεις για να σιγουρευτώ ότι δεν θα είναι τυχαίο), είναι αυτό με το bios. Εντόπισα εύκολα τη ρύθμιση και τώρα μια χαρά!
    Ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε και με βοηθήσατε πραγματικά!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση 2 switch με οπτική ίνα
    Από jonhh στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 12:20
  2. καρτες γραφικων ebay(Εξαιρετικα χαμηλες τιμες)
    Από nikolis07 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-18, 14:31
  3. 3 κάρτες γραφικών
    Από SiR_DreAm στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 22:54
  4. Σύνδεση 2 υποδικτύων και dhcp
    Από leopal στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 21:25
  5. Πάλιες ιστορίες για Κάρτες Γραφικών Nvidia και ATI/AMD
    Από Mirmidon στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-17, 15:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας