Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το το πρώτο, μήπως εννοείς την νομιμότητα;Αν όχι διευκρίνισε. Προσωπικά πιστεύω ότι έχουν καταλύσει τουλάχιστον την ηθική, αλλά δεν θα παρακλίνω του θέματος.
Για την ισονομία και την αναλογικότητα όπως είπα.
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το δεύτερο από που προκύπτει;
Είπες μέσες άκρες ότι προτιμάς να παραμείνει ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς σε κάποιες επιχειρήσεις για να μην πληρώνεις ακριβότερες υπηρεσίες. Πιο μεγάλη υποστήριξη δεν έχει - εκτός αν βγεις στο Σύνταγμα βαμμένος μπλε να διαμαρτυρηθείς για τη φορολογία στο Facebook.
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το τρίτο, όσον αφορά την νοοτροπία μου αυτή είναι άσχετη με το θέμα. Μάλλον για την αντίληψή μου θέλεις να γράψεις και δυσκολεύεσαι να εκφραστείς;
Χα χα χα, μπράβο σου που μου την είπες. Πάμε παρακάτω.
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως και εσύ Στ@ρχίδα, σου αρέσει και να σου αυξάνουν τις τιμές για κέρδος και να σου φορτώνουν την όποια φορολογία. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα όσα υποστηρίζεις. Όλα έχουν να κάνουν με το κέρδος/χρήμα. Είτε οι εταιρίες αυξήσουν το κέρδος τους από μόνες τους είτε μετακυλήσουν τον φόρο του θέματος, που είναι πιο σίγουρο ότι θα γίνει μετά την εφαρμογή του, το ζητούμενο για μια εταιρία είναι το κέρδος. Και μην δω κανείς να γράφει για εταιρική ευθύνη και λοιπές φοροαπαλακτικές μούφες. Θα πρέπει πρώτα να βγάλει τη στάχτη από τα μάτια του για να μπορέσουμε να επιχειρηματολογήσουμε ρεαλιστικά. Εκτός αν αναφερθούμε για μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και εταιρείες αυτών. Ξεφεύγουμε από το θέμα.
Ή έχεις παραποιήσει εντελώς αυτά που είπα εξ'αρχής ή επέλεξες να τα αγνοήσεις.
Ας το πω άλλη μία:
Το σημαντικό είναι η αξία των προϊόντων σε σύγκριση με τα ανταγωνιστικά τους. Αν όλα έχουν την ίδια επιβάρυνση, τότε δεν υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός μέσω φορολογίας.
Αθέμιτος ανταγωνισμός θα προκύπτει όμως μεταξύ των πολιτών, όταν η διαφορά πλουσίων με φτωχούς είναι πολύ μεγάλη **και** δεν υπάρχουν αρκετοί φόροι για να στηρίξουν το κοινωνικό κράτος και φυσικά, τη Διοίκηση.
Ο καταναλωτής την πληρώνει όταν τα λεφτά που δίνει σε έμμεσους φόρους δεν έχουν αντίκρυσμα.
Τώρα γιατί πιστεύεις (από αυτά που έχω πει) πως αγνοώ τους στόχους μιας εταιρείας ή πως η εταιρική ευθύνη αποτελεί μαρκετίστικη παπάτζα το αποδίδω σε έλλειψη συνεννόησης.