Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα μάγκες, έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία το ρούτερ μου κάνει κάτι disconnect και γενικά δεν είναι τόσο γρήγορο όσο ήταν.Το ρούτερ μου είναι το zte h108n 2.3, μου το είχαν δώσει τότε από την hol.Σκεφτομαι να πάρω ένα καινούργιο γύρω στο 50αρικο και να το έχω στην μια μεριά του σπιτιού μαζί με το pc γιατι θέλω το ethernet και να βάλω το παλιό στην άλλη μεριά με το ίδιο ssid και κωδικό για να αλλάζει αυτόματα καθώς μετακινουμαι αλλά να δουλεύουν και τα δύο 5.0ghz.Γινεται αυτό ? Ποιο ρούτερ προτείνεται για αυτά τα λεφτά? Γίνεται να έχω 2.4ghz και 5.0ghz μαζί ή θα είναι ξεχωριστά?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zotac : 27-02-18 στις 03:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Στο 50αρικο δεν θα βρεις αυτό που ζητάς και το ΖΤΕ δεν έχει 5GHz. Υπάρχουν router ή Αccess Point που λειτουργούν ταυτόχρονα και στις δύο συχνότητες, αλλά είναι πολύ ακριβότερα από τα λεφτά που έχεις σκοπό να δώσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν τα λεφτά δεν ήταν πρόβλημα ,τι θα μου πρότεινες γενικά ? Ουσιαστικά το μέρος τού σπιτιού πού είμαι συνήθως έχει καλή σύνδεση ,μόνο στην ακριβώς αντίθετη πλευρά του ρούτερ δεν πιάνει σχεδόν καθόλου(οριακά).Λες να γλιτώσω τα δύο ρούτερ και το wds που σκεφτόμουν παίρνοντας ένα που έχει μεν μεγαλύτερη εμβέλεια στο 2.4ghz ώστε να πιάνει στην άλλη άκρη αλλά να μπορώ να έχω και 5.0ghz στους χώρους που είναι πιο κοντά στο ρούτερ.Βσκ ο μόνος λόγος που σκέφτομαι 5.0ghz είναι επειδή είμαι σε πολυκατοικία και σε όλα τα channels το ένα δίκτυο πέφτει πάνω στο άλλο , συγκεκριμένα στο δικό μου 3-4 ενώ στα στα 5.0ghz δεν είναι κανένας.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To WDS μην το σκέφτεσαι καθόλου σαν λειτουργία.

    Καλά το σκέφτεσαι για την μπάντα των 5GHz, απλά να έχεις υπ' όψιν ότι θα πρέπει να το υποστηρίζουν και οι συσκευές που θέλεις να συνδέσεις, όχι βέβαια ότι δεν είναι κάτι βασικό που θα πρέπει να έχει ένα router που αγοράζουμε σήμερα.
    Επίσης όμως σε μια καινούργια αγορά είναι σημαντικό να έχεις κατά νου και μερικά επιπλέον πράγματα. Το πρώτο είναι ότι το πιο σωστό και ευέλικτο σχήμα είναι να έχεις χωριστό ρούτερ και να χρησιμοποιείς το modem/router των παρόχων μόνο για συγχρονισμό, έτσι έχεις ένα ρούτερ ρυθμισμένο όπως θέλεις και βάζεις μπροστά του παρόχου, το μειονέκτημα είναι ότι θα έχεις δύο συσκευές.
    Μετά θα πρέπει να σκεφτείς την περίπτωση του VoIP αν αλλάξεις πάροχο ή κάποια στιγμή σε γυρίσει ο δικός σου πάροχος, οπότε πάλι με το ρούτερ είσαι καλυμμένος, γιατί θα χρησιμοποιείς του παρόχου για την τηλεφωνία, εκτός αν πας στα όλα σε ένα.
    Κατά τα άλλα αυτό που θα πάρεις θα πρέπει να έχει Gigabit θύρες και οι δύο μπάντες να λειτουργούν ταυτόχρονα.
    Σκέψου αυτά που είπαμε και τα ξαναλέμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτό με VoIP δεν με ενδιαφέρει τοσο πολύ αλλά δεν καταλαβαίνω που θα έχω πρόβλημα.Οσο για το πρώτο με τα δύο ρούτερ δεν το καταλαβα επίσης.Οι συσκευες που έχω σκοπό να συνδέσω έχουν dual band wifi αν και δεν έχουν όλες 802.11ac.Γενικα θα επωφεληθω με τα 5.0ghz?Τα ρούτερ με 2.4ghz και 5ghz λέγονται dual band αυτά που δουλεύουν ταυτόχρονα έχουν συγκεκριμένη ονομασία?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο πάροχος γυρίσει την τηλεφωνία σε ευρυζωνική αναγκαστικά μετά θα πρέπει να χρησιμοποιείς το ρούτερ του παρόχου ή να πάρεις ρούτερ που να υποστηρίζει VoIP(ανάλογα και τον πάροχο πάλι).
    Θα έχεις 2 συσκευές γιατί θα έχεις μία του παρόχου και το ρούτερ το δικό σου που θα έχεις αγοράσει, σ' αυτό υπάρχει το εξής πλεονέκτημα, οτιδήποτε και αν συμβεί από την πλευρά του παρόχου(αλλαγή παρόχου, αλλαγή εξοπλισμού, κ.λ.π.), εσύ δεν θα πρέπει να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή γιατί θα τις έχεις στο δικό σου ρούτερ, απλά θα αλλάξεις το modem/router του παρόχου.
    Επίσης κατά κανόνα τα modem/router των παρόχων δουλεύουν καλύτερα στο θέμα του συγχρονισμού(modem) στις δικές τους γραμμές, πάσχουν στο κομμάτι του router.
    Το μειονέκτημα, για μερικούς, είναι ότι έχεις δύο συσκευές αντί για μία.

    Aν έχεις συσκευές στα 5GHz φυσικά και θα ωφεληθείς, απλά να ξέρεις ότι σ' αυτήν την συχνότητα έχουμε μικρότερη διαπερατότητα υλικών, οπότε επηρεάζεται η εμβέλεια αν υπάρχουν εμπόδια στην πορεία του σήματος.

    Μερικές φτηνές συσκευές Dual Band δεν μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα και στις δύο μπάντες, δεν έχουν διαφορετική ονομασία από τις άλλες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    To σήμα λόγω ότι το ρούτερ είναι στην μια μεριά του σπιτιού θα πιάνει στο χώρο που είναι και σίγουρα θα περνάει 1-2 τοίχους αλλά μικρή απόσταση.Βρηκα για παράδειγμα το ac750 wireless dual band gigabit router archer c2 (δεν βάζω λινκ γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται) αυτό για παράδειγμα έχει ταυτόχρονα 2.4 και 5?.Αυτο με τους παρόχους και λοιπά δεν το καταλαβαίνω αλλά και παλι γενικά δεν αλλάζω συχνά πάροχο άρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα το πολύ πολύ το πουλάω όσο πιάνει αν αλλάξουν τα δεδομένα απλά θέλω ένα ρούτερ που θα ξέρω ότι θα έχει καλή εμβέλεια,είναι αξιόπιστο και έχει πολλές επιλογές.Επισης για παράδειγμα σε dual band router που υποστηρίζει δύο ταυτόχρονα δίκτυα πώς ακριβώς θα τρέχουν ?Το 2.4ghz θα είναι 802.11b/g και 5.0ghz n/ac γίνεται να είναι και τα δύο στο 802.11n ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zotac : 28-02-18 στις 03:03.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην ασύρματη επικοινωνία είναι λίγο "περίεργα" τα πράγματα, θα πρέπει να το δουλέψεις στον δικό σου χώρο για να ξέρεις αν σε καλύπτει. Υπάρχουν περιπτώσεις που διαβάζουμε αντιφατικά πράγματα για την ίδια συσκευή.
    Καλό φαίνεται το TP-LINK και είναι και καλή εταιρία, αν έχεις καταλήξει ότι σε βολεύει κάποιο τέτοιο, κάνε αν θέλεις μια ερώτηση και σ' αυτό το νήμα ή εδώ για περισσότερες απαντήσεις από κάποιους που μπορεί να το έχουν.
    Οι μπάντες λειτουργούν ταυτόχρονα και μπορείς να τις ρυθμίσεις όπως σε βολεύει καλύτερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εντάξει αυτό το συγκεκριμένο κοστίζει λίγοτερο από 50 σε σκρουτζομαγαζο μαζί με μεταφορικά.Μου είχες πει ότι για ένα καλό θα χρειαστώ πολλά παραπάνω,δεν ήσουν ενημερωμένος ή λείπει κάτι από αυτό γιατί από ότι βλέπω υποστηρίζει ταυτόχρονα 2.4 και 5ghz.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mε τόσα φορτωμένα πάνω, καλό είναι να δίνεις αρκετά περισσότερα(από 100στάρικο και πάνω) για να λειτουργήσει ικανοποιητικά σε όλους τους τομείς(μεγαλύτερη μνήμη, καλύτερο QoS, καλύτερη απόδοση στο Wireless, κ.λ.π.), αλλά αν εσένα σε βολεύει είσαι ΟΚ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Έχε υπόψιν ότι αν βάλεις το ίδιο ssid ενώ μπορεί να μεταφέρεσαι αυτόματα (που και αυτό πολλές φορές δεν δουλεύει ) θα έχει προβλήματα connectivity . Αν θες να είσαι στο ίδιο ssid πρέπει και τα 2 wifi σου να υποστηρίζουν mesh ή seamless roaming και προφανώς να είναι του ίδιου κατασκευαστή .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντικατάσταση modem router με 802.11a
    Από geodimis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 21:39
  2. [Other] Xiaomi Router MINI AC Mi Intelligent Dual-band 2.4GHz/5GHz
    Από maddoctor στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 23:32
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 23:23
  4. Δύο Internet, δύο router-modems, ίδιο LAN
    Από sulis στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-17, 17:19
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 00:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας