Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους.

    Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό.

    Στο σπίτι μου δεν έχω γραμμή ΟΤΕ οπότε πρίν από 4 χρόνια αποφάσισα να πάρω ιντερνετ από το πατρικό μου χρησιμοποιώντας 2 κεραίες TL-WA5210G. Όσο καιρό οι γονείς μου ήταν στη Cyta (και πιο πριν πάλι ΟΤΕ) η σύνδεση (Bridge Mode) λειτουργούσε πάρα πολύ καλά με καλή ταχύτητα.

    Πριν 2 μήνες αλλάξαν πάλι οι γονείς μου σε ΟΤΕ και μας έδωσαν το Speedport Entry 2i σαν router. Από τότε έχω αρκετά θέματα. Η ταχύτητα στο σπίτι μου έχει πέσει στα 2Mbps (8.5-9.0 είναι στους γονείς μου) και πάλι με μεγάλη αστάθεια και συχνές διακοπές. Σαν AP στο σπίτι χρησιμοποιούσα ένα παλιό router της Tellas και προχώρησα στην αντικατάσταση του με ένα TP-Link N300 WA801ND μήπως και το πρόβλημα ήταν εκεί αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.

    Άλλαξα τις κεραίες σε Access Point και Client αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Σαν υλικό δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχουν αλλαχθεί τα καλώδια ethernet από το router στην κεραία καθώς και η κεραία. Η δεύτερη που δεν έχει αλλαχθεί, δοκιμάστηκε σε φίλο μου για κάποιο διάστημα χωρίς τα προβλήματα που αντιμετωπίζω.

    Οι IPs είναι

    Router OTE: 192.168.1.1

    Κεραία (Access Point): 192.168.1.100

    Κεραία (Client): 192.168.1.2

    TP-Link N300 WA801ND: 192.168.0.1

    Να σημειώσω ότι το DHCP είναι Off σε όλα εκτός το router.

    Πιστεύω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων (του Speeport?) οπότε αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα ή έχει καμιά πρόταση καλοδεχούμενη!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την ταχύτητα πως την μετράς; Ενσύρματα ή ασύρματα; Αν και βλέποντας το ΑΡ WA801ND, μάλλον ασύρματα κάνεις την μέτρηση.
    Για αξιόπιστο έλεγχο πρέπει να τον κάνεις συνδεδεμένος ενσύρματα στην δικιά σου πλευρά. Δοκίμασε να συνδέσεις κατευθείαν έναν υπολογιστή στο δικό σου WA5210G.

    Από εκεί και πέρα, το Speedport δεν έχει να κάνει κάτι όσον αφορά την ασύρματη ζεύξη μεταξύ των 2 εξωτερικών ΑΡ και των συσκευών που έχεις εσύ. Εφόσον αυτά δεν έχουν θέμα, κανονικά ότι αποτέλεσμα θα είχε ο έλεγχος συνδεδεμένος κατευθείαν ενσύρματα στο Speedport, το ίδιο πρέπει να έχεις και στην δικιά σου πλευρά.
    Πιθανή μείωση της ταχύτητας, μπορεί να είναι η χρήση της μπάντας στους 2,4GHz που δουλεύουν όλα τα ΑΡ που έχεις, καθώς αυτή είναι πλέον κορεσμένη, με πληθώρα συσκευών να λειτουργούν σε αυτή οπότε υπάρχει αλληλοεπηρεασμός με φυσικό συνεπακόλουθο την μείωση στην ταχύτητα επικοινωνίας.

    Μπορείς να ελέγξεις την ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ των 2 θέσεων κάνοντας έλεγχο μέσω κάποιας σχετικής εφαρμογής και 2 υπολογιστών, από έναν σε κάθε σπίτι.
    Επίσης μπορείς με κάποιο WiFi Analyzer, αν δεις τι παίζει όσον αφορά στα ασύρματα δίκτυα στην περιοχή σου και ποιο είναι το καλύτερο δυνατό κανάλι προς χρήση.

    Και κάτι τελευταίο. Γιατί έχεις το εσωτερικό ΑΡ σε διαφορετικό υποδίκτυο έναντι όλων των άλλων συσκευών; Κανονικά πρέπει να είναι όλα στο ίδιο (192.168.1.0)

    Καλώς ήλθες!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  2. Προβλήματα με Speedport Entry 2i με VOIP
    Από dimiSCOOBY στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 11:28
  3. Speedport Entry 2i και DDNS (no-ip)
    Από grtzac στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-17, 22:01
  4. Speedport Entry 2i και TP-link archer d2
    Από nator στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:14
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 21:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας