Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Μια πολύ παράξενη ιστορία:
    Πριν 3 χρόνια, έχοντας adsl πακέτο από άλλη εταιρία, είχα πάρει προσφορά από Wind και Cosmote για vdsl 50mbps. H Wind με εξτρά 6 ευρώ θα με αναβάθμιζε σε vdsl 50 (από adsl) ενώ η Cosmote μέσω τηλεφώνου είχε επιβεβαιώσει ότι μπορώ να έχω vdsl 50. Μάλιστα εκείνη την εποχή μου είχαν εγγυηθεί ότι θα έχω 45-50mbps και αν δεν τα είχα θα μπορούσα να ακυρώσω άμεσα το συμβόλαιο (λογικά ο πρόγονος της "εγγυημένης ταχύτητας").

    Εν τέλει πήγα στη Wind, κλείδωσα στα 50mbps κι όλα καλά.
    Πριν κανα μήνα διαπίστωσα ότι πιάνω 35mbps και έχοντας και το συμβόλαιο να λήγει άρχισα να το ψάχνω. Μετά από βόλτες τεχνικών της Wind καταλήξανε στο ότι "πιάνεις μέχρι 35 γιατί τόσο δίνει το δίκτυο, δεν φταίει η υποδομή σου, η γραμμή είναι καθαρή, η Wind έχει συμφωνία με τον OTE που λέει ότι αν η γραμμή έχει απώλεια μέχρι 30% θεωρείται εντός προδιαγραφών και ο ΟΤΕ δε πρόκειται να ασχοληθεί με βρόχους και όλα τα σχετικά".

    Εκνευρισμένος, λέω κάτσε να πάρω τη Cosmote για προσφορά. Εκεί μαθαίνω ότι μπορούν να μου δώσουν 30mbps και όχι 50! Με μια έρευνα στη γειτονιά διαπίστωσα ότι κανείς στη γειτονιά δε πιάνει πάνω από 30-35 ανεξάρτητα από εταιρία (Nova, Wind, Cosmote) και πακέτο.

    Η υποψία μου είναι ότι έγινε υποβάθμιση του bandwidth μαζικά στη περιοχή με αρχή την ίδια τη Cosmote που καλύπτεται με το ότι το 30άρι θα δουλεύει κανονικά, ενώ οι άλλοι πάροχοι μπορεί να πουλάνε 50άρια αλλά καλύπτονται από το ότι οριακά η απώλεια που θα τους δηλώνουν οι πελάτες θα βρίσκεται εντός του 30% άρα αν κλειδώνουν κοντά στα 35mbps είναι όλα κομπλέ.

    Δηλαδή αν είχα στο κουτί έξω 34mbps, θα δηλωνόταν βλάβη στον OTE, θα άλλαζε ας πούμε κάτι και θα ξαναείχα 45-50 τη στιγμή που στην ίδια υποδομή η Cosmote δίνει μόνο 30?
    Να σημειωθεί δε ότι ψάχνοντας στο εργαλείο του site για τη διαθεσιμότητα, 30άρια βγάζει σε μια πολύ μεγάλη περιοχή με πολλά οικοδομικά τετράγωνα (κοντά στο ΟΑΚΑ).
    Παράνοια....

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αυτα με το 30% ειναι παπατζες. αλλα οι ταχυτητες με τα χρονια να φθινουν απο το ΑΚ ειναι συνηθες φαινομενο.
    πολυς κοσμος μεσω ΑΚ εχει χασει 30% και παραπανω απ οτι κλειδωνε πριν 8 η 10 χρονια πχ

    και δεν υπαρχει καποια συνομωσια. οταν σε παρα πολυ κοσμο αυξανουν τις ταχυτητες και δινουν 50 100 200,
    τι λογο εχουν να ριξουν την ταχυτητα σε καποιους αλλους. προηγουμενα εχουν μαζι σας?

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα με το 30% ειναι παπατζες. αλλα οι ταχυτητες με τα χρονια να φθινουν απο το ΑΚ ειναι συνηθες φαινομενο.
    πολυς κοσμος μεσω ΑΚ εχει χασει 30% και παραπανω απ οτι κλειδωνε πριν 8 η 10 χρονια πχ

    και δεν υπαρχει καποια συνομωσια. οταν σε παρα πολυ κοσμο αυξανουν τις ταχυτητες και δινουν 50 100 200,
    τι λογο εχουν να ριξουν την ταχυτητα σε καποιους αλλους. προηγουμενα εχουν μαζι σας?
    Δε μιλάμε για φθίνουσα πορεία σε 10ετία. VDSL πρωτοέβαλα αρχές του 2016 και μέχρι πριν 1-2 μήνες ήμουν σταθερά 45-50 σε ένα εξοπλισμό που στην ουσία ανήκει στον ΟΤΕ και τον νοικιάζει η Wind. Η καμπίνα είναι κάπου 200μ μακριά.
    Έχουν λόγο να ρίξουν την ταχύτητα ακριβώς γιατί έβαλαν με τα χρόνια πολλούς πελάτες και σου λέει από το να δίνω 50άρια και να μου καλούν συνέχεια τεχνικούς, ας τους δίνω 30άρια.
    Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όπως προκύπτει, δεν είναι θέμα υποδομής αλλιώς η Cosmote δε θα μου πρότεινε ποτέ το 50άρι, ούτε θα είχα 50 από Wind μέχρι τα Χριστούγεννα (και οι 2 εταιρίες κάθονται στην ίδια υποδομή).
    Άρα ή η Cosmote δίνει 30 για να μην εκτεθεί ή η Wind δίνει 50 ενώ ξέρει ότι ο πελάτης θα πάρει 30 και έχουν βρεί τη πατέντα με το 30% για να μη μπορώ τελικά να βρώ άκρη ούτε με τη Wind ούτε με τον ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τσέκαρε την καλωδίωση σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
    Το ίδιο αντιμετωπισα και εγώ αλλά έφταιγε η καλωδίωση του σπιτιού. Από το τεχνικό τμήμα μου είχαν πει πριν διαπιστώσω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου ότι μέχρι εκεί πάει η γραμμή μου και όλες τις άλλες βλακείες που λένε. Υπόψιν ότι ήμουν 4 χρόνια κλειδωμένος στα 50 και ξαφνικά είδα 37

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oxygen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν λόγο να ρίξουν την ταχύτητα ακριβώς γιατί έβαλαν με τα χρόνια πολλούς πελάτες και σου λέει από το να δίνω 50άρια και να μου καλούν συνέχεια τεχνικούς, ας τους δίνω 30άρια.

    Άρα ή η Cosmote δίνει 30 για να μην εκτεθεί ή η Wind δίνει 50 ενώ ξέρει ότι ο πελάτης θα πάρει 30 και έχουν βρεί τη πατέντα με το 30% για να μη μπορώ τελικά να βρώ άκρη ούτε με τη Wind ούτε με τον ΟΤΕ.


    απο νεα καμπινα εισαι η απο παλιο καφαο? γιατι λες οτι Η καμπίνα είναι κάπου 200μ μακριά.

    και επισης ανεβασε στατιστικα

    αν εισαι απο νεα καμπινα
    αυτο το πεσιμο ειναι δεδομενο. θα αλλαξει οταν ενεργοποιηθει το vectoring.
    οταν πληθαινουν οι ενεργοποιησεις αυξανουν οι παρεμβολες και εχουμε δει μειωσεις 30% ναι.
    δηλ αν η γραμμη σου αρχικα εφτανε 50-60 δεν ειναι παραλογη πτωση

    αν και στα 200 μετρα απο νεα καμπινα θα πρεπε να εχεις αρκετα παραπανω μεγιστο και να μην εχεις πεσει τοσο χαμηλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 27-02-18 στις 16:56.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσέκαρε την καλωδίωση σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη.
    Το ίδιο αντιμετωπισα και εγώ αλλά έφταιγε η καλωδίωση του σπιτιού. Από το τεχνικό τμήμα μου είχαν πει πριν διαπιστώσω ότι το πρόβλημα είναι δικό μου ότι μέχρι εκεί πάει η γραμμή μου και όλες τις άλλες βλακείες που λένε. Υπόψιν ότι ήμουν 4 χρόνια κλειδωμένος στα 50 και ξαφνικά είδα 37
    Ο τεχνικός μου είπε ότι η γραμμή είναι καλή σα γραμμή, στο κουτί που βρίσκεται έξω από το σπίτι, μέτρησε 35 άρα το πρόβλημα εμφανίζεται πριν μπούμε στα του σπιτιού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο νεα καμπινα εισαι η απο παλιο καφαο? γιατι λες οτι Η καμπίνα είναι κάπου 200μ μακριά.

    και επισης ανεβασε στατιστικα

    αν εισαι απο νεα καμπινα
    αυτο το πεσιμο ειναι δεδομενο. θα αλλαξει οταν ενεργοποιηθει το vectoring.
    οταν πληθαινουν οι ενεργοποιησεις αυξανουν οι παρεμβολες και εχουμε δει μειωσεις 30% ναι.
    δηλ αν η γραμμη σου αρχικα εφτανε 50-60 δεν ειναι παραλογη πτωση

    αν και στα 200 μετρα απο νεα καμπινα θα πρεπε να εχεις αρκετα παραπανω μεγιστο και να μην εχεις πεσει τοσο χαμηλα.
    Πρόκειται για το ΚΑΦΑΟ που έδινε παλιά ADSL και κάποια στιγμή πριν 3 χρόνια κάνανε κάτι εργασίες. Δε γνωρίζω αν αντικαταστήσανε τα πάντα αλλά ο δρόμος μέχρι εκεί είχε σκαφτεί και έφεραν οπτική ίνα μέχρι εκείνο το σημείο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  23,3 KB 
ID: 191773

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    με 23 attenuation θα ελεγα οτι εισαι σε παλιο καφαο και παιρνεις απο ΑΚ

    τοτε αν οπως λες επιανες 50αρι μεχρι τελος του χρονου ξαναδωσε βλαβη.
    και αν δεν το γνωριζεις ηδη φροντισε να μαθεις ποσο μετραει και στον κατανεμητη, μηπως κατι εχει προκυψει στην εσωτερικη οπως λεει ο πανος


    παντως με 23 attenuation και σε πολη δεν βλεπω 50αρι, θα ελεγα οτι για το attenuation σου εισαι και καλα στα 38.
    εχεις κανα παλιο screenshot για να συγκρινεις τι επιανες?
    γιατι αν εχεις δικιο και ανεβηκε το attenuation καπου υπαρχει προβλημα με το καλωδιο μεσα η εξω απ το σπιτι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 28-02-18 στις 23:13.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 23 attenuation θα ελεγα οτι εισαι σε παλιο καφαο και παιρνεις απο ΑΚ

    τοτε αν οπως λες επιανες 50αρι μεχρι τελος του χρονου ξαναδωσε βλαβη.
    και αν δεν το γνωριζεις ηδη φροντισε να μαθεις ποσο μετραει και στον κατανεμητη, μηπως κατι εχει προκυψει στην εσωτερικη οπως λεει ο πανος


    παντως με 23 attenuation και σε πολη δεν βλεπω 50αρι, θα ελεγα οτι για το attenuation σου εισαι και καλα στα 38.
    εχεις κανα παλιο screenshot για να συγκρινεις τι επιανες?
    γιατι αν εχεις δικιο και ανεβηκε το attenuation καπου υπαρχει προβλημα με το καλωδιο μεσα η εξω απ το σπιτι
    Δε μπορώ να ξαναδώσω βλάβη. Ο τεχνικός είπε (ότι του είπαν) ότι όσο είμαι στα 35 δε θα παει καν στον ΟΤΕ η υπόθεση. Μόνο αν πάει πιο χαμηλά.
    Αν με τον κατανεμητή εννοείς το κουτί που βρίσκεται σε κολώνα της ΔΕΗ στο δρόμο έξω από το σπίτι, εκεί μέτρησε το 35. Από εκεί μέχρι το ρούτερ οι απώλειες είναι ελάχιστες.
    Κατά καιρούς διάφοροι στη γειτονιά δηλώνουν βλάβη, έρχονται τεχνικοί και παίζουν με τα καλώδια σε εκείνο το κουτάκι (αλλάζουν θέσεις άραγε, σε κάποιους φτιάχνει, σε κάποιους χαλάει. Δε μπορώ να αποδείξω τίποτα. Το εντυπωσιακό της υπόθεσης είναι ότι σήμερα τσέκαρα τη διαθεσιμότητα στη Cosmote και σε διπλανό διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία που κάθεται στο ίδιο ΚΑΦΑΟ αλλά σε άλλο κατανεμητή, του δίνουν 50άρι, σε μένα όμως όχι. Αυτό μου λέει ότι μάλλον παίζει κάτι περίεργο στον κατανεμητή αλλά εφόσον δε φτάνει ποτέ η υπόθεση στον ΟΤΕ, δεν έχω τρόπο να το λύσω.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι οκ. αν εισαι σιγουρος οτι προ διμηνου επιανες 50 καπου υπαρχει προβλημα με το καλωδιο.
    μαλλον αυτο που λες καποιος φτιαχνει καποιος χαλαει και μαλλον το box σας δεν ειναι το καλυτερο.
    το δεν μπορω να ξαναδωσω βλαβη ειναι λιγακι ψιλοτραγικο, αλλα ξερω οτι λενε τετοιες βλακειες στα κεντρα.
    το οτι στο διπλανο διαμερισμα δινουν 50 αλλα οχι σε σενα ειναι παραξενο οντως.
    δεν τους παιρνεις ενα τηλ ο ιδιος στο 13888 να τους ρωτησεις αν σου δινουν 50αρι μηπως σου βγαζει λαθος διαθεσιμοτητα
    αφου οπως λες ψαχνεσαι για αλλαγη παροχου.
    (απο wind αν θυμαμαι καλα η χρεωση του 13888 ειναι φαρμακειο δοκιμασε 2106513888)
    παντως και να αλλαξεις παροχο εγγυηση οτι θα κοιταξουν το προβλημα και πιασεις περισσοτερα δεν υπαρχει.




    - - - Updated - - -

    αν ξερεις ατομο στην πολυκατοικια που να πιανει 50, πες τους να ξανανοιξουν βλαβη με την αιτιολογια οτι στο ιδιο κτιριο πιανουν 50αρι,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 01-03-18 στις 00:30.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ. αν εισαι σιγουρος οτι προ διμηνου επιανες 50 καπου υπαρχει προβλημα με το καλωδιο.
    μαλλον αυτο που λες καποιος φτιαχνει καποιος χαλαει και μαλλον το box σας δεν ειναι το καλυτερο.
    το δεν μπορω να ξαναδωσω βλαβη ειναι λιγακι ψιλοτραγικο, αλλα ξερω οτι λενε τετοιες βλακειες στα κεντρα.
    το οτι στο διπλανο διαμερισμα δινουν 50 αλλα οχι σε σενα ειναι παραξενο οντως.
    δεν τους παιρνεις ενα τηλ ο ιδιος στο 13888 να τους ρωτησεις αν σου δινουν 50αρι μηπως σου βγαζει λαθος διαθεσιμοτητα
    αφου οπως λες ψαχνεσαι για αλλαγη παροχου.
    (απο wind αν θυμαμαι καλα η χρεωση του 13888 ειναι φαρμακειο δοκιμασε 2106513888)
    παντως και να αλλαξεις παροχο εγγυηση οτι θα κοιταξουν το προβλημα και πιασεις περισσοτερα δεν υπαρχει.




    - - - Updated - - -

    αν ξερεις ατομο στην πολυκατοικια που να πιανει 50, πες τους να ξανανοιξουν βλαβη με την αιτιολογια οτι στο ιδιο κτιριο πιανουν 50αρι,
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Τελικά πήρα το 13888 και η κοπέλα εκεί κανα μισάωρο ψαχνόταν αν υποστηρίζω vdsl 50 ή όχι, κάποια στιγμή μου λέει "τώρα μου βγάζει ότι υποστηρίζει με τη διεύθυνση που δώσατε" (ενώ στο σάιτ λέει όχι) αλλά θα σας ξαναπάρω αργότερα. Πήραν 1 φορά, δε το πρόλαβα, δεν ξαναπήραν.
    Το Α/Κ μου βρίσκεται 2,9χλμ μακριά άρα αποκλείεται να έχω vdsl από εκεί και προφανώς η Wind έδινε το 50άρι από καμπίνα.
    Έχοντας κατα νου ότι δε πρόκειται να διορθωθεί το όποιο πρόβλημα τους πήρα τη περασμένη Τρίτη για το θέμα της ανανέωσης, μου λένε αα πρέπει να σας καλέσουν από το τμήμα προσφορών. Μέχρι σήμερα κανένα τηλ.. Μάλλον γέμισαν με πελάτες, ένας λιγότερος δε πειράζει.
    Με βλέπω για Cyta, στη χειρότερη των περιπτώσεων αν είναι θέμα που δε διορθώνεται, θα έχω 12μηνο συμβόλαιο αντί για 24μηνο, θα είναι φτηνότερο και θα μπορώ να πάω σε 30άρι πακέτο. Αν είμαι και λίγο τυχερός μπορεί να τσιμπίσω και upload πάνω από 5mbps που με ενδιαφέρει πολύ.
    Στη τελική ανάμεσα σε δούλεμα και τζόγο, προτιμώ το δεύτερο

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αν παιρνεις απο νεο καφαο στα 200 μετρα και εχεις 23 attenuation εχεις σοβαρο θεμα με το καλωδιο.

    σε τετοια αποσταση απο νεο καφαο θα επρεπε ανετα 50αρι. αυτο το attenuation αντιστοιχει περιπου στο χιλιομετρο
    αφου οπως λες μετρησε τα ιδια και στο box,
    το box ειναι υπερτραγικο.


    Και για να ειναι ξεκαθαρο http://fttxgr.eu/images/IMAG0590.jpg
    παλιο και νεο καφαο. τι απ τα 2 εχεις?


    αμα εισαι σε νεο καφαο και ειναι 200μ και το ιδιο μετρανε και στο box, ξανα βλαβη.
    τα 30% αν λεει κατι τετοιο η υποστηριξη της wind, ειναι αυτο που λεμε παντου υπαρχει ενας μυθος.


    σε τετοιες περιπτωσεις τις καλυτερες πιθανοτητες να τους προσεξουν τις εχουν οι πελατες οτε ( και παλι οχι σιγουρα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 03-03-18 στις 16:27.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 03:21
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 17:02
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 19:27
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 20:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας