Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gzam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

    Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

    Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    την έχω πολύ καιρό την VDSL 50 πρίν είχα VDSL 30 και πάλι έπιανα τα μέγιστα

    απλά το συγκεκριμένο Α/Κ (σύμφωνα με τεχνικούς του ΟΤΕ) εξυπηρετεί πολύ τράπεζες/επιχειρίσεις και λιγότερο οικίες (καθώς είμαι "over ISDN") δεν έχω PSTN ή "Ευρυζωνική τηλεφωνία" ή αλλιώς "VoIP" και ίσως για αυτό να έχω την ησυχία μου

    βέβαια κάποια στιγμή θα αναβαθμιστεί η καμπίνα που είναι στην γωνία της πολυκατοικίας μου (ξέρει ο jkoukos) και τότε δεν θα γλυτώσω....θα έχω όσα δεν θέλω τώρα να έχω όπως π.χ την ευρυζωνική τηλεφωνία ή αλλιώς VoIP

  2. #17
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    την έχω πολύ καιρό την VDSL 50 πρίν είχα VDSL 30 και πάλι έπιανα τα μέγιστα

    απλά το συγκεκριμένο Α/Κ (σύμφωνα με τεχνικούς του ΟΤΕ) εξυπηρετεί πολύ τράπεζες/επιχειρίσεις και λιγότερο οικίες (καθώς είμαι "over ISDN") δεν έχω PSTN ή "Ευρυζωνική τηλεφωνία" ή αλλιώς "VoIP" και ίσως για αυτό να έχω την ησυχία μου
    Απλά είσαι κοντά και δεν έχεις σοβαρό crosstalk...

  3. #18
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gzam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

    Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

    Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    δεν εχω λογο να μην σας πιστευω προς θεου

    αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα μπορει να εχει η καμπινα...

    θα μου πεις εδω απο τεχνικους του ΟΤΕ εμαθα οτι για να εχει καποιος VDSL πρεπει να τηρει καποιες προυποθεσεις που κρινουν αν θα εχει 30αρα η 50αρα ποσο μαλλον τα 100 και πανω...

    τι να πει κανεις...

  4. #19
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    zte zxhn 168n
    Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

    Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.

  5. #20
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ElliG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

    Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.
    Ναι υπήρχαν/υπάρχουν. Προφανώς είναι όσοι βρίσκονται κοντά στα Αστικά Κέντρα. Είναι γνωστός ο περιορισμός του ADSL λόγω χαλκού και για να μειωθεί θα έπρεπε να κάνουν αντίστοιχα έργα και στην ADSL (παλιότερα) με αυτά που κάνουν τώρα για VDSL. Μόνο που θα χρέωναν πιο ακριβά το πάγιο για να τα κάνουν απόσβεση στον ίδιο χρόνο. Δεν νομίζω ότι θα περίμενες να πλήρωνες τα ίδια ενώ θα χρειαζόντουσαν πολλαπλάσια έργα/επενδύσεις για να πάρεις το "πλήρες" ADSL.

    Κι όχι δεν είναι δικιά μας "εφεύρεση" το πως δουλεύει το ADSL, παντού έτσι συμπεριφέρεται...

  6. #21
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό. Το Α είναι στο φλου. Αν δηλαδή έχουν στοιχεία από την περιοχή να πουν ότι η περιοχή σας είναι περίπου στα x Mbps. Το Β ίσχυε ήδη όπου μπορούσε να ισχύσει.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-02-2018
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    zte zxhn 168n
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπήρχαν/υπάρχουν. Προφανώς είναι όσοι βρίσκονται κοντά στα Αστικά Κέντρα. Είναι γνωστός ο περιορισμός του ADSL λόγω χαλκού και για να μειωθεί θα έπρεπε να κάνουν αντίστοιχα έργα και στην ADSL (παλιότερα) με αυτά που κάνουν τώρα για VDSL. Μόνο που θα χρέωναν πιο ακριβά το πάγιο για να τα κάνουν απόσβεση στον ίδιο χρόνο. Δεν νομίζω ότι θα περίμενες να πλήρωνες τα ίδια ενώ θα χρειαζόντουσαν πολλαπλάσια έργα/επενδύσεις για να πάρεις το "πλήρες" ADSL.

    Κι όχι δεν είναι δικιά μας "εφεύρεση" το πως δουλεύει το ADSL, παντού έτσι συμπεριφέρεται...
    Δηλαδή εσύ 18€ πάγιο για adsl Μ.Ο. 4 Mbit το θεωρείς λίγο εν έτη 2018??? Προσωπικά θα προτιμούσα να πλήρωνα το διπλάσιο πάγιο αν η ταχύτητα ήταν όντως κοντά στο 24.

  8. #23
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ElliG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εσύ 18€ πάγιο για adsl Μ.Ο. 4 Mbit το θεωρείς λίγο εν έτη 2018??? Προσωπικά θα προτιμούσα να πλήρωνα το διπλάσιο πάγιο αν η ταχύτητα ήταν όντως κοντά στο 24.
    Δεν νομίζω ότι έγραψα ότι είναι λίγο, αλλά ότι θα χρέωναν περισσότερα.

    Γιατί να προτιμήσεις να πληρώσεις τα διπλάσια για κοντά στα 24 (ή 24) και να μην πας με τα ίδια στα 50 εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL? Η Πετρούπολη έχει καινούριες καμπίνες αν δεν κάνω λάθος.

  9. #24
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -


    σωστός

    άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.
    αυτο εξαρταται απο το ποσο κοντα εισαι αρα τι μεγιστο πιανει η γραμμη.

    αν το μεγιστο σου ειναι πχ 90- 100 δεν θα πεσεις κατω απο 50 οχι.
    αν το μεγιστο σου ειναι 55 -60 μπορει να πεσεις στα 40 η και χαμηλοτερα/

    αυτο οφειλεται στο crosstalk. και δεν αποφευγεται μεχρι να ενεργοποιηθει vectoring. αν και συγκεκριμενα τι ισχυει στα vdsl απο ΑΚ δεν γνωριζω

  10. #25
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο οφειλεται στο crosstalk. και δεν αποφευγεται μεχρι να ενεργοποιηθει vectoring. αν και συγκεκριμενα τι ισχυει στα vdsl απο ΑΚ δεν γνωριζω
    Δεν προβλέπεται vectoring σε Α/Κ.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.689
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω, λέει οτι σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μικρότερο πρόγραμμα εφόσον παρέχεται κάτι που ισχύει και σήμερα σε όσους παρέχουν μικρότερη ταχύτητα σύνδεσης.

    Δεν λέει ότι μπορείς να διακόψεις εντελώς την σύνδεση, μπορείς πχ να πας απο vdsl σε adsl, ή να πας απο εως 24 σε 4 που παρέχουν κάποιοι. αλλά όχι να διακόψεις πλήρως.

    Το μόνο που σου λεεί είναι οτι θα πρέπει πλέον να λένε στον πελάτη πριν κάνει την αίτηση, πόσο περίπου θα πιάνει, όποτε αν ο παρόχος έχει ενα πακέτο σύνδεσης πχ εως 24 και πει στον πελάτη στην περιοχή πιάνουν 3mbit πάλι τα εως 24 θα του πουλήσει.
    Έχετε χάσει το νόημα. Ο sdikr το έχει εξηγήσει απόλυτα σωστά. Αν είσαι ας πούμε στον οτέ που έχει πακέτα 4,24,30,50,100 μπορείς να κατέβεις πρόγραμμα ατελώς χωρίς να πληρώσεις ποινή. Αυτό λέει η σύσταση της ΕΕΤΤ. Ούτε για έκπτωση μιλάει πουθενά, ούτε για ατελώς διακοπή.

  12. #27
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι δεν γνωριζω πως διαχειριζονται το crosstalk απο τα ΑΚ γιαυτο ειπα οτι δεν γνωριζω τι ισχυει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προβλέπεται vectoring σε Α/Κ.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ElliG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έως 24 ποτέ μου δεν το κατάλαβα... Υπάρχει κανείς που έπιασε πάνω από 20 ή έστω πλησίασε? Πόσοι θα ήταν στους πόσους? Προσωπικά έπιανα γύρω στο 2 με 5 όσο καιρό έχω adsl (nova 3play) και αν δεν μου έδειχνε διαθεσιμότητα για vdsl θα ζήταγα να μου κάνουν έκπτωση λόγω μειωμένης ταχύτητας εφόσον βγήκε αυτή η οδηγία. Κανονικά θα έπρεπε να ζητήσω και έκπτωση που αλλάξαν το on demand και το έκαναν διαδικτιακό. Πως κάνεις τέτοιες αλλαγές όταν ακόμα η πλειοψηφία των συνδρομητών σου δεν το σηκώνει? Και ο ΟΤΕ έχει θέμα σε αυτό αλλά τουλάχιστον έχεις την επιλογή να γράψεις την ταινία αν κολλάει και να την δεις αργότερα.

    Κάποια περίοδο που έπιανα μόνο 2 τους έκανα πλάκα ότι είμαι πιο κοντά στο 0 παρά στο 24. Ούτε σελίδα δεν άνοιγε, πόσο μάλλον να δεις κανένα βιντεάκι. Κάποιος από την εξηπυρέτηση συγκινήθηκε και άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και μου το πήγε 4-5.
    Παρών!
    Όπως ανέφεραν και οι άλλοι φίλοι, ο συγχρονισμός εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Stats.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 191745

  14. #29
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρών!
    Όπως ανέφεραν και οι άλλοι φίλοι, ο συγχρονισμός εξαρτάται κυρίως από την απόσταση που έχουμε από το DSLAM.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Stats.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 191745
    Είσαι δίπλα στο DSLAM;;;

    Έχω δει με τα μάτια μου συγχρονισμό στα 22+Mbps αλλά η καμπίνα ήταν περίπου 15 μέτρα από το σπίτι...

  15. #30
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spelljammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι δίπλα στο DSLAM;;;

    Έχω δει με τα μάτια μου συγχρονισμό στα 22+Mbps αλλά η καμπίνα ήταν περίπου 15 μέτρα από το σπίτι...
    Στο ADSL το DSLAM στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν είναι σε καμπίνα/καφάο, αλλά στο Αστικό Κέντρο (κτήριο).

    Σύμφωνα με το Attenuation του jkoukos είναι κάπου στα 900 μέτρα...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 12:12
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 17:33
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 18:31
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 16:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας