Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Με την Απόφαση ΕΕΤΤ ΑΠ. 842/13/22-02-2018, η ΕΕΤΤ απευθύνει την παρακάτω σύσταση προς όλους τους παρόχους υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο μέσω σταθερού δικτύου:

    α) στο πλαίσιο της προσυμβατικής ενημέρωσης, να ενημερώνουν τους συνδρομητές για το εκτιμώμενο άνω όριο της ταχύτητας σύνδεσης στο διαδίκτυο που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (με όποια διαθέσιμα στοιχεία έχουν, π.χ. μέσω των ταχυτήτων συγχρονισμού) και για τα πακέτα σύνδεσης με την πλησιέστερη ονομαστική ταχύτητα.

    β) σε όσους υφιστάμενους συνδρομητές το ζητούν, να δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξουν πακέτο με χαμηλότερη ονομαστική ταχύτητα λήψης ή/και αποστολής δεδομένων, πλησιέστερη στην ταχύτητα που μπορεί να επιτευχθεί ρεαλιστικά (εφόσον υπάρχει τέτοιο πακέτο), χωρίς να χρειάζεται να καταβάλλουν τέλος για την πρόωρη διακοπή/καταγγελία μιας σύμβασης ορισμένου χρόνου. Η δυνατότητα αυτή θα πρέπει να δίνεται ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τεχνολογιών σύνδεσης (π.χ. από VDSL σε ADSL).

    Η σύσταση αυτή εκδίδεται από την ΕΕΤΤ βάσει του Κανονισμού (ΕΕ) 2015/2120 για το ανοικτό διαδίκτυο, με αφορμή παράπονα συνδρομητών οι οποίοι διαμαρτύρονται ότι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής τους είναι πολύ χαμηλότερη από την ονομαστική που αναφέρεται στη σύμβαση με τον πάροχο υπηρεσιών πρόσβασης στο διαδίκτυο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails AP842-013.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μμμ ενδιαφέρον
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είναι ανέφικτο. Νομίζω πως ναι μεν σαν οδηγία έχει λογική, όμως πρακτικά λόγω του ότι πολλοί διαφορετικοί παράγοντες επηρεάζουν μια σύνδεση ίντερνετ, είναι ανέφικτο από τους παρόχους να δώσουν μέγιστη τιμή ανά σύνδεση αλλά και διαφορετικό πακέτο. Για φανταστείτε να δίνουν διαφορετική τιμή έως 24Mbps , διαφορετική για έως 12Mbps κ.ο.κ. Αυτό ίσως ωθήσει και σε ακριβότερο κόστος. ..
    Ελεύθερος.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καπως ευχαριστα τα νεα αν δεν καλυπτει η ταχυτητα σταματαω χωρις τελος?

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι επίτευξης χαμηλότερης ταχύτητας, για να επιτευχθεί έμμεσα διακοπή συμβολαίου χωρίς χρέωση, δεν πιστεύω να υλοποιηθεί...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-03-2015
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Οκ καλή αρχή άλλα δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι.. Ας τους υποχρεώσει να δίνουν πακέτα ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες η να παρέχουν έκπτωση ανάλογα με την πτώση της ταχύτητας όταν είχα βάλει 50αρα για αρκετό διάστημα είχα 49999/4999 με τον καιρό έχει φτάσει στα 41000/4999 και αυτό σταδιακά δλδ πρώτα 48 μετά 46 μετά 43 κτλ με την δικαιολογία οτι φταίει που έχει γεμίσει η καμπίνα.

    Πάντως μπράβο σε όσους κάνουν αυτές τις καταγγελίες-παράπονα και μπράβο που επιτελούς γίνετε κάτι..

  7. #7
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gzam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ καλή αρχή άλλα δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι.. Ας τους υποχρεώσει να δίνουν πακέτα ανάλογα με τις πραγματικές ταχύτητες η να παρέχουν έκπτωση ανάλογα με την πτώση της ταχύτητας όταν είχα βάλει 50αρα για αρκετό διάστημα είχα 49999/4999 με τον καιρό έχει φτάσει στα 41000/4999 και αυτό σταδιακά δλδ πρώτα 48 μετά 46 μετά 43 κτλ με την δικαιολογία οτι φταίει που έχει γεμίσει η καμπίνα.

    Πάντως μπράβο σε όσους κάνουν αυτές τις καταγγελίες-παράπονα και μπράβο που επιτελούς γίνετε κάτι..
    σωστός

    άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.
    Γιατί κι εκεί δεν μπορούν να κάνουν overbook;

    Καλή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα φτιάξουν ένα πακέτο στα 8Mbps με 2€ χαμηλότερο πάγιο και χωρίς απεριόριστες κλήσεις και θα καλύψουν την ανάγκη αλλά ποιος θα το πάρει.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Επιτελους μια πολυ σωστη αποφαση για τους καταναλωτές!
    Κι απο οτι καταλαβα ουσιαστικα υποχρεωθηκαν να εκδοσουν αυτη τη συσταση λογο Ε.Ε. ... απο μονη της η ΕΕΤΤ δεν κανει τιποτα!

    Μενει να δουμε πως θα εφαρμοστει.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κι εκεί δεν μπορούν να κάνουν overbook;

    Καλή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Θα φτιάξουν ένα πακέτο στα 8Mbps με 2€ χαμηλότερο πάγιο και χωρίς απεριόριστες κλήσεις και θα καλύψουν την ανάγκη αλλά ποιος θα το πάρει.
    Αυτό ακριβώς. Συν του ότι το παραπάνω δεν είναι υποχρέωση παιδιά. Είναι απλά οδηγία.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-03-2015
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστή η κίνηση της ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω να εφαρμοστεί στην πράξη από τους παρόχους (είπαμε κάνουν επενδύσεις) - -


    σωστός

    άρα εγώ που είμαι κολλημένος στο 49.999/4999 να ανησυχώ...βέβαια εγώ δεν παίρνω από καμπίνα (δεν έχουν βάλει ακόμα...) αλλά είμαι από Α/Κ.
    Και εγώ σε Α/Κ είμαι.. Πιστεύω οτι θα έχεις το ίδιο θέμα αν την έχεις πολύ καιρό και είσαι ακόμα στα 50/5 τότε εισαι τυχερός..

    Γνωστός μου έβαλε 100αρα στην αρχή ολα καλα είχε 99,9/9,9 και μέσα σε 2 εβδομάδες έφτασε στα 79/9 σε καμπίνα είναι αυτός του είπαν οτι φταίει η καμπίνα η οποία είναι μάλιστα καινούργια με αποτέλεσμα να πάει στην 50αρα.

    Το απαράδεκτο της υπόθεσης είναι ότι και σε έμενα άλλα και σε εκείνον μας είπαν οτι αν έχουμε απώλειες εως 35% απο την ονομαστική ταχύτητα τότε είμαστε οκ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Από την εμπερία μου σε Wind VDSL, πάνω από 20% απώλεια θεωρούνταν αφορμή για δήλωση βλάβης όπερ και εγένετο και αποκαταστάθηκε λεγοντας μου ότι ήταν πρόβλημα ΟΤΕ με αποτέλεσμα να συγρονίζω σταθερά 43-47 όπως και κατά τη διάρκεια του τελευταίου 1,5 χρόνου.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.879
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Θεωρητικά οι απώλειες στο συγχρονισμό θα μειωθούν (όχι εξαλειφθούν) όταν ενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα. Από εκεί και πέρα έχετε κανει έλεγχο αν δημιουργεί πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση?

  14. #14
    Εγγραφή
    07-06-2011
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Netgear D6200
    Πάντως από Μεγάλη Βρετανια που ξέρω, πριν κάνεις αίτηση σου λένε online περίπου τι ταχύτητα πιάνει η περιοχή σου σε ADSL για να ξέρεις τι σύνδεση να κάνεις. Και μάλιστα πέφτουν μέσα (έλεγαν περίπου 8Mbps και πιάναμε γύρω στα 9...).

    Φαντάζομαι δεν είναι τόσο δύσκολο να γίνει κι εδώ. Τουλάχιστον να ξέρεις τι να περιμένεις.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEONTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καπως ευχαριστα τα νεα αν δεν καλυπτει η ταχυτητα σταματαω χωρις τελος?
    Δεν νομίζω, λέει οτι σου δίνει το δικαίωμα να πας σε μικρότερο πρόγραμμα εφόσον παρέχεται κάτι που ισχύει και σήμερα σε όσους παρέχουν μικρότερη ταχύτητα σύνδεσης.

    Δεν λέει ότι μπορείς να διακόψεις εντελώς την σύνδεση, μπορείς πχ να πας απο vdsl σε adsl, ή να πας απο εως 24 σε 4 που παρέχουν κάποιοι. αλλά όχι να διακόψεις πλήρως.

    Το μόνο που σου λεεί είναι οτι θα πρέπει πλέον να λένε στον πελάτη πριν κάνει την αίτηση, πόσο περίπου θα πιάνει, όποτε αν ο παρόχος έχει ενα πακέτο σύνδεσης πχ εως 24 και πει στον πελάτη στην περιοχή πιάνουν 3mbit πάλι τα εως 24 θα του πουλήσει.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 12:12
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 17:33
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 18:31
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 16:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας