Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 115
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω αυτα που εχουμε πει σε αυτο εδω το θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads...CE%B5-Mikrotik , μπορουν να ισχυσουν και για το μηχανημα που δινει η INALAN?
    τονιζω οτι στο βασικο πακετο το λεγομενο οικιακο, δεν μπορει να μπει το ρουτερ της σε bridge mode και ειναι κλειδωμενη και η τηλεφωνια στο ρουτερ, εγω εχω κανει αιτηση για Yuboto και θα ειναι προρυθμισμενο.
    Σχετικα ομως με το VOIP υπαρχει η δυνατοτητα ταυτοχρονα να παιζει οπου θελουμε, ακομα και σε αστερισκ, απο φορητες συσκευες κτλ, οποτε απλα δεν χρησιμοποιουμε το δικο τους για VOIP αμα δεν θελουμε.
    Το βασικο-οικιακο πακετο εχει 28 ευρω ΜΟΝΟ ιντερνετ, ενω το αλλο που θα δινει και bridge εχει 56 τωρα και το λενε επαγγελματικο. Οποτε σιγουρα δεν θα παρω αυτο για αρχη, αργοτερα θα δουμε με το καλο να ερθει και να βαλω.
    Απλα θελω να δω τι θα γινει με το mikrotik RB 109 που δεν θα μπορει να ειναι pppoe client και το router τους δεν θα μπορει να μπει σε bridge mode.
    Kατι βεβαια μου ειπαν οτι μπορει κατοπιν συννενοησης να δωσουν μεμονωμενα πραγματα με καποιο κοστος παραπανω πχ αν θελουμε μονο bridge ή μονο static ip (που επισης ειναι στο επαγγελματικο πακετο των 56 ευρω), αλλα βλεποντας και κανοντας οταν ειναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-02-18 στις 17:31.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω αυτα που εχουμε πει σε αυτο εδω το θεμα, μπορουν να ισχυσουν και για το μηχανημα που δινει η INALAN?
    τονιζω οτι στο βασικο πακετο το λεγομενο οικιακο, δεν μπορει να μπει το ρουτερ της σε bridge mode και ειναι κλειδωμενη και η τηλεφωνια στο ρουτερ, εγω εχω κανει αιτηση για Yuboto και θα ειναι προρυθμισμενο.
    Σχετικα ομως με το VOIP υπαρχει η δυνατοτητα ταυτοχρονα να παιζει οπου θελουμε, ακομα και σε αστερισκ, απο φορητες συσκευες κτλ, οποτε απλα δεν χρησιμοποιουμε το δικο τους για VOIP αμα δεν θελουμε.
    Το βασικο-οικιακο πακετο εχει 28 ευρω ΜΟΝΟ ιντερνετ, ενω το αλλο που θα δινει και bridge εχει 56 τωρα και το λενε επαγγελματικο. Οποτε σιγουρα δεν θα παρω αυτο για αρχη, αργοτερα θα δουμε με το καλο να ερθει και να βαλω.
    Απλα θελω να δω τι θα γινει με το mikrotik RB 109 που δεν θα μπορει να ειναι pppoe client και το router τους δεν θα μπορει να μπει σε bridge mode.
    Kατι βεβαια μου ειπαν οτι μπορει κατοπιν συννενοησης να δωσουν μεμονωμενα πραγματα με καποιο κοστος παραπανω πχ αν θελουμε μονο bridge ή μονο static ip (που επισης ειναι στο επαγγελματικο πακετο των 56 ευρω), αλλα βλεποντας και κανοντας οταν ειναι.
    Το ρούτερ που δίνουν δέχεται pppoe passthrough;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρούτερ που δίνουν δέχεται pppoe passthrough;
    δεν το ξερω αλλα μπορω να το ψαξω απο καποιους που εχουν ηδη. Η να βρω το μοντελο να το δουμε.
    Aυτο εδω φαινεται να δινουνε http://support.huawei.com/enterprise...5t-pid-7519187
    https://www.youtube.com/watch?v=SC61FXm_DLI
    ψαχνω για περισσοτερα να δουμε αν εχει.
    Αν δεν εχει τι γινεται ?

    βρηκα το service manual αλλα δεν το βρισκω http://setuprouter.com/router/huawei...anual-1733.pdf
    και παλι ομως μπορει να εχει ενα fw απο inalan και να το εχουν κλειδωμενο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-02-18 στις 23:23.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ξερω αλλα μπορω να το ψαξω απο καποιους που εχουν ηδη. Η να βρω το μοντελο να το δουμε.
    Aυτο εδω φαινεται να δινουνε http://support.huawei.com/enterprise...5t-pid-7519187
    https://www.youtube.com/watch?v=SC61FXm_DLI
    ψαχνω για περισσοτερα να δουμε αν εχει.
    Αν δεν εχει τι γινεται ?

    βρηκα το service manual αλλα δεν το βρισκω http://setuprouter.com/router/huawei...anual-1733.pdf
    και παλι ομως μπορει να εχει ενα fw απο inalan και να το εχουν κλειδωμενο.
    Σε περίπτωση που δεν έχει πας στην χειρότερη λύση.
    Απενεργοποιείς όλα τα περί QoS, fw και τα αφήνεις μόνο στο ΜΤ.
    Το routing, nat αναγκαστικά θα το έχεις στη συσκευή του παρόχου.
    Αν βάλεις το ΜΤ σε διαφορετικό sub, απλά θα κάνεις πιο περίπλοκο το δίκτυο με ότι αυτό συνεπάγεται στην διαχείριση και τις καθυστερήσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καταλαβα, thanks, καλα δεν υπαρχει λογος να μπει σε αλλο subnet ουτε και θα εκανα κατι τετοιο.
    Απλα αμα δεν μπορω να του κανω τιποτα αλλο το RB109 θα παιζει τα αλλα, δλδ wifi, dhcp, openvpn's κτλ.
    Οποτε εκεινο θα κανει μονο τα απαραιτητα αναγκαια.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    FTTH με οπτική δίνει η Inalan και δεν γίνεται κλήση ΡΡΡ. Η σύνδεση είναι μέσω GPON και λογικά όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, οι ρυθμίσεις είναι κλειδωμένες για λόγους ασφάλειας και κεντρικής διαχείρισης, καθώς το δίκτυο είναι κοινό για όσους χρήστες μοιράζονται την ίδια γραμμή (PtMP).

    Νικηφόρε υπόψιν όσον αφορά την τηλεφωνία της Yuboto. Μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε συσκευή και Asterisk ΡΒΧ, αλλά έχει μια ιδιαιτερότητα έναντι των άλλων VoIP παρόχων. Κάθε λογαριασμός δουλεύει ανάλογα τον τρόπο ή την συσκευή που θέλεις να λειτουργεί. Κατά την δημιουργία του λογαριασμού έχεις δυνατότητα επιλογής, π.χ. να ζητήσεις "Προσωπική Τηλεφωνική Σύνδεση" ώστε να λειτουργεί σε οποιαδήποτε συσκευή και εφαρμογή ή "SIP Trunk" ώστε να γίνει μέσω Asterisk PBX.
    Φυσικά γίνεται να αλλάξεις στην πορεία τον τρόπο λειτουργίας, όμως πρέπει να το ζητήσεις από την εταιρεία να στο επιτρέψει, οπότε δεν δουλεύουν ταυτόχρονα οι 2 τρόποι.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    σορρυ ακυρο ποστ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-02-18 στις 17:32. Αιτία: edit ιδιο με το απο κατω

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    FTTH με οπτική δίνει η Inalan και δεν γίνεται κλήση ΡΡΡ. Η σύνδεση είναι μέσω GPON και λογικά όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, οι ρυθμίσεις είναι κλειδωμένες για λόγους ασφάλειας και κεντρικής διαχείρισης, καθώς το δίκτυο είναι κοινό για όσους χρήστες μοιράζονται την ίδια γραμμή (PtMP).

    Νικηφόρε υπόψιν όσον αφορά την τηλεφωνία της Yuboto. Μπορεί να δουλέψει σε οποιαδήποτε συσκευή και Asterisk ΡΒΧ, αλλά έχει μια ιδιαιτερότητα έναντι των άλλων VoIP παρόχων. Κάθε λογαριασμός δουλεύει ανάλογα τον τρόπο ή την συσκευή που θέλεις να λειτουργεί. Κατά την δημιουργία του λογαριασμού έχεις δυνατότητα επιλογής, π.χ. να ζητήσεις "Προσωπική Τηλεφωνική Σύνδεση" ώστε να λειτουργεί σε οποιαδήποτε συσκευή και εφαρμογή ή "SIP Trunk" ώστε να γίνει μέσω Asterisk PBX.
    Φυσικά γίνεται να αλλάξεις στην πορεία τον τρόπο λειτουργίας, όμως πρέπει να το ζητήσεις από την εταιρεία να στο επιτρέψει, οπότε δεν δουλεύουν ταυτόχρονα οι 2 τρόποι.
    καλησπερα, οκ το πρωτο το καταλαβα αρα γιαυτο οπως ειδα τελικα δεν εχει pppoe pass through, και αμα βαλω το αλλο πακετο που επιτρεπει οπως λενε το bridge πως γινεται τοτε μετα χωρις PPPOE?
    Σχετικα με το voip υπαρχει και μια τριτη λυση που ειχα κανει κιολας με vivodi και netone που ηταν voip παροχοι με το speedtouch 780 τοτε.
    Την εξοδο αναλογικου τηλεφωνου την πεταμε στο spa 3102 και μενουν ολα οπως ειναι τωρα και problem solved....και απο ρυθμισεις δεν αλλαζει απολυτως τιποτα!
    αυτο τον τροπο τον δουλευα και με τις εταιριες που ειπα πριν, και με ISDN (απο την εξοδο τηλεφωνου του netmod) αλλα και τωρα με pstn και με OTE και με NOVA, 100% αξιοπιστια.
    Οποτε ετσι παιζει παντου και παντα χωρις προβληματα ή αλλαγες απο την εταιρια. Αστερισκ εχω κονσολατο σε linux nas server τυπου Qnap.
    Εξαλου εμενα με βολευει οπως το εχω τωρα γιατι εχω εσωτερικα τριψηφια και βαρει και στο εξοχικο και παει και εκει το σταθερο μου κανονικα ειτε μεσω κινητης που εχω εκει, ειτε μεσω awmn οταν παιζει.

    Υ.Γ παρακαλω το θεμα να μεινει ΜΟΝΟ σχετικα με την INALAN και MIKROTIK! ποιος ενδιαφερετε εχει αποριες κτλ να τα λεμε εδω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-02-18 στις 17:31.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εξοδο αναλογικου τηλεφωνου την πεταμε στο spa 3102 και μενουν ολα οπως ειναι τωρα και problem solved....και απο ρυθμισεις δεν αλλαζει απολυτως τιποτα!
    Μπορείς κι έτσι να το δουλέψεις, αλλά πολλές αλλαξοκολιές και συσκευές για το τίποτα.
    Έχεις το ψηφιακό σήμα του VoIP στη συσκευή του παρόχου, την μετατρέπεις αναλογική στο SPA και πάλι ψηφιακή για το ΡΒΧ. Κάλλιστα την βάζεις κατευθείαν στο ΡΒΧ και είναι ψηφιακή απ' άκρη σ' άκρη και αν έχεις αναλογικά τηλέφωνα, βάζεις το SPA μεταξύ αυτών και του ΡΒΧ.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς κι έτσι να το δουλέψεις, αλλά πολλές αλλαξοκολιές και συσκευές για το τίποτα.
    Έχεις το ψηφιακό σήμα του VoIP στη συσκευή του παρόχου, την μετατρέπεις αναλογική στο SPA και πάλι ψηφιακή για το ΡΒΧ. Κάλλιστα την βάζεις κατευθείαν στο ΡΒΧ και είναι ψηφιακή απ' άκρη σ' άκρη και αν έχεις αναλογικά τηλέφωνα, βάζεις το SPA μεταξύ αυτών και του ΡΒΧ.
    δλδ ζηταω το sip trunk που ειπες? καλα θα το συζητησω μαζι τους οταν ειναι, απλα μονο το linksys SPA 3102 καταργειται, αλλα και παλι θα το εχω στην μεση για την εξοδο σε αναλογικο ασυρματο τηλεφωνο, εκτος αν παρω συσκευη VOIP phone ή χρησιμοποιω μονο το κινητο μου, αλλα εχω πανω και 2 τηλεφωνα.

    Εν ολιγης λοιπον στην ΙΝΑLAN με το FFTH δεν υπαρχει PPPOE, αρα ουτε pass throuph, οποτε απλα εχουμε το mikrotik σαν gw για τις αλλες δουλειες και ιντερνετ routing και ανοιγμα πορτων πρεπει να γινονται στης inalan σωστα?

    Και το ερωτημα, στο επαγγελματικο πακετο δινουν bridge πως αυτο μπορει να παιξει στο mikrotik χωρις PPPOE ?

    Επισης εμαθα οτι δινουν αυτο https://shop.optiwella.com/gpon-ont/...eless-gpon-ont

    ενα αλλο που ειχα γραψει σε αλλο ποστ το εδιναν πριν απο χρονο και βαλε...

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, καλο ΣΚ!
    σορρυ εχω κανει μια πατατα...
    στον τιτλο εχω γραψει λαθος, ειναι FTTH και οχι FFTH αν γινεται να αλλαχτει!
    ευχαριστω!!!

    Επισης τελικα ειπαμε οτι δεν κανει PPPOE client ο τροπος λειτουργιας του FTTH, και πως παιζει το bridge mode?
    οπως μου ειπαν, γινεται κατοπιν συνεννοησης με ΙΝΑLAN να δωσουν το mode αυτο στο βασικο πακετο με καποιο μικρο extra κοστος!
    δλδ δεν ειναι αναγκη να παω στο επαγγελματικο που εχει 56 ευρω αντι 28 του οικιακου.

    Επισης με 1 ευρω παραπανω οπως μου ειπε ατομο που ηδη εχει INALAN δινουν και static ip, και ετσι δεν θα υπαρχει αναγκη για mikrotik ip cloud ή noip.
    Eγω νομιζα οτι επισης θελει το επαγγελματικο στα 56, αλλα τους ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει το ιδιο παλι, οτι μπορουν να δωσουν στο οικιακο πακετο με μικρο κοστος επιπλεον.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα!
    συνεχιζω στο θεμα καθως τελικα όπως ενημερωθηκα από την INALAN κεντρικος κορμος θα περασει μετα το καλοκαιρι στην γειτονια μου! δλδ ο δρομος μου θα είναι καθετος σε αυτόν. Μου ειπαν και για τις αδειες και μεσα είναι και ο δρομος μου. Μαλιστα ακυρωσα αιτηση φορητοτητας στον ΟΤΕ γιαυτο τον λογο.
    Οποτε παμε στις αποριες τωρα.

    1. Προσφατα μαθαμε στο θεμα της INALAN ότι δεν δινουν με τιποτα bridge καθως και ότι δεν εχει πλεον αυτό το ημιεπαγγελματικο πακετο που εδινε.
    Αν το εχω όπως παλια πριν κανω bridge με τα adsl routers υπαρχει θεμα?
    δλδ να πω πως. Εχω ένα εσωτερικο RB και το εχω για wifi, dns server, dhcp server, OpenVPN servers και φυσικα είναι το gateway μου.
    Οποτε του λεω στο ip - routes όλα τα 0.0.0.0/0 να εχουν gw το router της INALAN (αληθεια μπορω να του δωσω δικια μου εσωτερικη ip? δεν πιστευω να είναι κλειδωμενο αυτό ετσι?) και φυσικα τα 10.0.0.0/8 να ερχονται από το 433ΑΗ της ταρατσας (αυτό είναι για να εχω AWMN).
    Ετσι τα ειχα παντα πριν ασχοληθώ με το bridge + pppoe client.
    Φυσικα εννοείτε ότι το ανοιγμα πορτων και firewall, qos κτλ ότι δλδ εχει να κανει με το ιντερνετ routing θα παραμεινει στης INALAN το μηχανημα.

    2. Ακουσα ότι δινουν static ip με 1 ευρω στο νουμερο, αυτό φανταζομαι είναι καλο και θα παρω ένα, γιατι δεν θα εχω αναγκη το noip (το ειχα για backup) αλλα ουτε Mikrotik ip cloud.
    Oμως διαβασα και για blocks ips πχ με κοστος 8 ευρω τον μηνα, αυτά δλδ είναι νουμερα στην σειρα? και τι ακριβως μας προσφερουν? είναι για αλλα μηχανήματα που θελουμε να βγαζουμε στο ιντερνετ απευθειας? πχ ένα καταγραφικο καμερων?

    3. Αφου θα εχω GW το RB μου θα μπορω εκει να εχω σχετικους κανονες firewall και QoS? θα κανουν δουλεια? ή δρουν σωστα μονο αν είναι μαζι με το ιντερνετ να είναι απευθειας στο ιδιο μηχανημα?

    4. Θα εχω και yuboto voip αλλα θεωρω δεν θα εχει καποιο θεμα αφου δεν θα υπαρχει bridge και θα είναι στο μηχανημα της INALAN.
    Τωρα για να δινω αλλου το τηλεφωνο μου ειτε θα μεινει η ιστορια όπως το εκανα μεχρι τωρα με spa 3102 δλδ αλλα να το κανεις το voip σε pstn και ξανα voip?
    ή αν γινεται να σεταρω απευθειας από το κινητο (εχει και app) και σε ένα Linksys pap2, μαλλον δεν είναι αυτό επι του θεματος θα το δουμε στην πορεια ή σε σχετικα νηματα του forum.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Σε αυτή την περίπτωση το ΜΤ θα είναι ένα απλό μηχάνημα συνδεδεμένο στον εξοπλισμό της Inalan.
    Μπορεί να έχει ξεχωριστό δικό του sub αν το θέλεις, ξεχωριστό από τον εξοπλισμό της Inalan.
    Προσωπικά θα έκλεινα ότι έχει σχέση με fw, qos στον εξοπλισμό της Inalan.
    Αν ακολουθήσεις την λογική του διαφορετικού subnet θα πρέπει να κάνεις pf και ΝΑΤ και στο ΜΤ διαφορετικά μόνο στον εξοπλισμό της εταιρίας.

    2. Αν καταλαβαίνω σωστά τα block ip είναι μια σειρά από ΙΡ.
    Λογικά τα χρειάζεται όποιος θέλει να έχει παραπάνω από μία στατικές πχ καφετέριες, οργανισμοί κλπ για διάφορους λόγους.

    3. Αν κλείσεις τις αντίστοιχες υπηρεσίες στον εξοπλισμό που σου δίνουν, όπως σου είπα,... ναι.

    4. Αν οι κωδικοί της τηλεφωνίας μπούνε στον εξοπλισμό που σου δίνουν, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το αντίστοιχο qos.
    Σε αυτή την περίπτωση καταργείς υπό συνθήκες το qos του ΜΤ.
    Λογικά αφού είναι ανεξάρτητη υπηρεσία θα μπορείς να το κουμπώσεις σε οποιοδήποτε pbx/spa εξοπλισμό πίσω από το ΜΤ και να κάνεις καλύτερα την δουλειά σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Σε αυτή την περίπτωση το ΜΤ θα είναι ένα απλό μηχάνημα συνδεδεμένο στον εξοπλισμό της Inalan.
    Μπορεί να έχει ξεχωριστό δικό του sub αν το θέλεις, ξεχωριστό από τον εξοπλισμό της Inalan.
    Προσωπικά θα έκλεινα ότι έχει σχέση με fw, qos στον εξοπλισμό της Inalan.
    Αν ακολουθήσεις την λογική του διαφορετικού subnet θα πρέπει να κάνεις pf και ΝΑΤ και στο ΜΤ διαφορετικά μόνο στον εξοπλισμό της εταιρίας.

    2. Αν καταλαβαίνω σωστά τα block ip είναι μια σειρά από ΙΡ.
    Λογικά τα χρειάζεται όποιος θέλει να έχει παραπάνω από μία στατικές πχ καφετέριες, οργανισμοί κλπ για διάφορους λόγους.

    3. Αν κλείσεις τις αντίστοιχες υπηρεσίες στον εξοπλισμό που σου δίνουν, όπως σου είπα,... ναι.

    4. Αν οι κωδικοί της τηλεφωνίας μπούνε στον εξοπλισμό που σου δίνουν, θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το αντίστοιχο qos.
    Σε αυτή την περίπτωση καταργείς υπό συνθήκες το qos του ΜΤ.
    Λογικά αφού είναι ανεξάρτητη υπηρεσία θα μπορείς να το κουμπώσεις σε οποιοδήποτε pbx/spa εξοπλισμό πίσω από το ΜΤ και να κάνεις καλύτερα την δουλειά σου.
    καλημέρα! ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις , πολύ κατατοπιστικες.
    Θα συνεχισω την ιδια λογικη στο δικτυο μου όπως παντα, δλδ το ρουτερ του ιντερνετ στο ιδιο subnet με τα αλλα γιατι εχω awmn subnets.
    Δεν θελω να μπλέκομαι παραπανω γιατι δινω και στο εξοχικο ιντερνετ μεσω awmn (όταν δουλευει εκει βεβαια) και δεν θελω και αλλα ΝΑΤ κτλ.

    QoS και τωρα δεν εχω στο ΜΤ δεν εχω καθολου χρονο να ασχοληθώ και καποια ετοιμα δεν μου παιζουν καλα οποτε τα πεταξα όλα.
    Το firewall με ενδιαφερει όμως.

    Δεν θελω πολλες Ip τι να τις κανω, μια static μια χαρα μου είναι και εχει μονο 1 ευρω παραπανω τον μηνα!!!

    Σχετικα με το VOIP θα μιλησω με την εταιρεια που θα εχω, μαλλον η yuboto, θα το δουμε όταν θα εχω με το καλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις , πολύ κατατοπιστικες.
    Θα συνεχισω την ιδια λογικη στο δικτυο μου όπως παντα, δλδ το ρουτερ του ιντερνετ στο ιδιο subnet με τα αλλα γιατι εχω awmn subnets.
    Δεν θελω να μπλέκομαι παραπανω γιατι δινω και στο εξοχικο ιντερνετ μεσω awmn (όταν δουλευει εκει βεβαια) και δεν θελω και αλλα ΝΑΤ κτλ.
    Λογικό ακούγεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    QoS και τωρα δεν εχω στο ΜΤ δεν εχω καθολου χρονο να ασχοληθώ και καποια ετοιμα δεν μου παιζουν καλα οποτε τα πεταξα όλα.
    Λάθος σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το firewall με ενδιαφερει όμως.

    Δεν θελω πολλες Ip τι να τις κανω, μια static μια χαρα μου είναι και εχει μονο 1 ευρω παραπανω τον μηνα!!!

    Σχετικα με το VOIP θα μιλησω με την εταιρεια που θα εχω, μαλλον η yuboto, θα το δουμε όταν θα εχω με το καλο.
    Περιμένουμε νεώτερα για την τηλεφωνία και την ποιότητά της.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik Dual-Wan με PCC --> πρόβλημα με VPN
    Από tsatasos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 12:54
  3. RB 953 με Huawei ME909s-120
    Από kontras στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 09:38
  4. Cosmote VoIP με άλλο router/modem
    Από Codehack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 10:42
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας