Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 115
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό ακούγεται.
    Λάθος σου.
    Περιμένουμε νεώτερα για την τηλεφωνία και την ποιότητά της.
    καλησπέρα, το QoS δεν με εκαιγε και τοσο καθως μονο εγω δουλευω το ιντερνετ μου οποτε μικρο το κακο. Σιγουρα βοηθαει σε μερικα πραγματα να υπηρχε, οπως πχ για να παιζω ενα online game με καλο ping πρεπει να μην κατεβαζω τιποτα. Αλλα επειδη δεν το λιωνω γενικα παλι δεν με πειραζει και αυτο. Οποτε αν κρινω βαση χρονου που δεν εχω σε σχεση με αποδοση ιντερνετ, δεν με συμφερε να δαπανισω τοσο πολυ χρονο για κατι που μου ειναι χρησιμο στο 5% ας πουμε της χρησης ιντερνετ που κανω. Καπως ετσι το βλέπω εγω για μενα.
    Τωρα ετσι κι αλλιως με την INALAN μετα το καλοκαιρι θα ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα και ετσι κι αλλιως χαμενο θα πηγαινε προφανως εφοσον θα εχω και VOIP πανω στο δικο της μηχανημα.

    Σχετικα με την ποιοτητα οταν βαλω και αναλογα τι (μαλλον yuboto) θα ενημερωσω στο αντιστοιχο θεμα.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, το QoS δεν με εκαιγε και τοσο καθως μονο εγω δουλευω το ιντερνετ μου οποτε μικρο το κακο. Σιγουρα βοηθαει σε μερικα πραγματα να υπηρχε, οπως πχ για να παιζω ενα online game με καλο ping πρεπει να μην κατεβαζω τιποτα. Αλλα επειδη δεν το λιωνω γενικα παλι δεν με πειραζει και αυτο. Οποτε αν κρινω βαση χρονου που δεν εχω σε σχεση με αποδοση ιντερνετ, δεν με συμφερε να δαπανισω τοσο πολυ χρονο για κατι που μου ειναι χρησιμο στο 5% ας πουμε της χρησης ιντερνετ που κανω. Καπως ετσι το βλέπω εγω για μενα.
    Τωρα ετσι κι αλλιως με την INALAN μετα το καλοκαιρι θα ειναι εντελως διαφορετικα τα πραγματα και ετσι κι αλλιως χαμενο θα πηγαινε προφανως εφοσον θα εχω και VOIP πανω στο δικο της μηχανημα.

    Σχετικα με την ποιοτητα οταν βαλω και αναλογα τι (μαλλον yuboto) θα ενημερωσω στο αντιστοιχο θεμα.
    Το αν είσαι μόνος ή όχι δεν παίζει ρόλο.
    Αυτό που παίζει ρόλο είναι αν κατά την διάρκεια του τερματισμού της ταχύτητάς σου, κάνεις ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα.
    πχ dw με www Κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Διαφωνω καθετος! φυσικα και παιζει ρολο!
    αλλο να εχεις στο σπιτι πχ 5 ατομα και ΟΛΟΙ να χρησιμοποιουν ΜΑΖΙ το ιντερνετ! και αλλο ενας μονος του!
    γιατι εγω μπορω να κανω κουμαντο τι θελω να κανω, πχ μπορω να βαλω στο NAS να κατεβαζει dvds με linux....ολο το βραδυ και την ημερα οταν δεν ειμαι σπιτι, και οταν ειμαι σπιτι να μην κατεβαζω σχεδον τιποτα.
    Οταν ειναι πολλα ατομα σπιτι και κανουν οτι θελουν δυσκολο αυτο οποτε εκει επιβαλεται το QoS!
    οποτε καμια απολυτως συγκριση.

    Το οτι μπορεις να κανεις μαζι διαφορετικα πραγματα το ξερω, απλα ετσι εχω συνηθισει απο πριν προ εποχης εσωτερικου μικροτικ και οταν παιζω που συνηθως ειναι βραδακι δεν κατεβαζω κατι εκεινη την ωρα.
    Οποτε δεν με ενοχλει να μην εχω QoS. Mπορει να τυχει κατι εκτακτο αλλα θα ειναι μια στο τοσο και σπανια περιπτωση.

    Στο θεμα μας τωρα δεδομενου οτι θελω το VOIP πανω στο μηχανημα της ιναλαν αρα εκει πρεπει να παραμεινει, αλλα δεν μπορω και στο ΜΤ να εχω τιποτα εφοσον εκεινο θα ειναι το GW για ολα τα μηχανηματα μου ενσυρματα και ασυρματα?
    εγω μπορει να μην το κανω γιατι δεν εχω χρονο να διαβασω και γενικα να ασχοληθω-πειραματιστω, αλλα μπορει να ενδιαφερονται και αλλοι σαφως!

  4. #19
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν είσαι μόνος ή όχι δεν παίζει ρόλο.
    Αυτό που παίζει ρόλο είναι αν κατά την διάρκεια του τερματισμού της ταχύτητάς σου, κάνεις ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα.
    πχ dw με www Κλπ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνω καθετος! φυσικα και παιζει ρολο!
    αλλο να εχεις στο σπιτι πχ 5 ατομα και ΟΛΟΙ να χρησιμοποιουν ΜΑΖΙ το ιντερνετ! και αλλο ενας μονος του!
    γιατι εγω μπορω να κανω κουμαντο τι θελω να κανω, πχ μπορω να βαλω στο NAS να κατεβαζει dvds με linux....ολο το βραδυ και την ημερα οταν δεν ειμαι σπιτι, και οταν ειμαι σπιτι να μην κατεβαζω σχεδον τιποτα.
    Οταν ειναι πολλα ατομα σπιτι και κανουν οτι θελουν δυσκολο αυτο οποτε εκει επιβαλεται το QoS!
    οποτε καμια απολυτως συγκριση.

    Το οτι μπορεις να κανεις μαζι διαφορετικα πραγματα το ξερω, απλα ετσι εχω συνηθισει απο πριν προ εποχης εσωτερικου μικροτικ και οταν παιζω που συνηθως ειναι βραδακι δεν κατεβαζω κατι εκεινη την ωρα.
    Οποτε δεν με ενοχλει να μην εχω QoS. Mπορει να τυχει κατι εκτακτο αλλα θα ειναι μια στο τοσο και σπανια περιπτωση.

    Στο θεμα μας τωρα δεδομενου οτι θελω το VOIP πανω στο μηχανημα της ιναλαν αρα εκει πρεπει να παραμεινει, αλλα δεν μπορω και στο ΜΤ να εχω τιποτα εφοσον εκεινο θα ειναι το GW για ολα τα μηχανηματα μου ενσυρματα και ασυρματα?
    εγω μπορει να μην το κανω γιατι δεν εχω χρονο να διαβασω και γενικα να ασχοληθω-πειραματιστω, αλλα μπορει να ενδιαφερονται και αλλοι σαφως!
    Σε τι ακριβώς διαφωνείς γιατί δεν κατάλαβα;
    Ή μήπως εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καταλαβα τι εγραψες, εγραψες οτι δεν εχει ρολο αν εισαι μονος σου! σε αυτο ακριβως ειναι που διαφωνω και εξηγησα και γιατι.
    Νομιζω αναλυτικοτατα εξηγησα δεν γινεται καλυτερη επεξηγηση. Στα αλλα με την γραμμη συμφωνω, εμενα προσωπικα δεν θεωρω οτι μου χρειαζεται το QoS μονο σε ενα πολυ μικρο ποσοστο που ειναι τοσο δα μικρο, που δεν αξιζει καν τον χρονο να ασχοληθω μαζι του γιατι εχω ποιο σημαντικα πραγματα να κανω, για να ασχοληθω πρεπει να διαβασω πολυ δεν καταλαβαινω τιποτα σχεδον απο αυτο και τα ετοιμα που βαζετε ειτε δεν μου επαιζαν σωστα, ειτε δεν με καλυπταν οποτε πρεπει να το στησω απο την αρχη.

    Και ρωταω παλι γινεται να παιξει σχετικα με την INALAN τελικα? εφοσον εχω στο δικο της μηχανημα το VOIP μου (εννοω το σταθερο μου επανω στην Yuboto πχ) γιατι ειπαμε οτι θελει εκει QoS οτι εχει το μηχανημα της.
    Οποτε εχει καποιο νοημα αν υπαρχει στο 109 ή δεν μπορει να πιασει τα πακετα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 28-06-18 στις 20:38.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παντως σα router behind router μια χαρα θα παιξεις μιας και το εχω κανει πολλακις. Και γενικως ενα QoS εινα ικαλο να υπαρχει οπως και ναχει.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως σα router behind router μια χαρα θα παιξεις μιας και το εχω κανει πολλακις. Και γενικως ενα QoS εινα ικαλο να υπαρχει οπως και ναχει.
    Ε βεβαια μια χαρα θα ειναι, το βαζουμε σαν gateway router χαμενο δεν θα παει, οτι μπορει να κανει εκει θα τα κανω.

    Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε την οπτικη απευθειας πανω στο 109 αλλα τι να κανουμε....και δεν με πειραζει το θεμα κοστους απλα οτι δεν υποστηριζει η INALAN κατι τετοιο, εχει ηδη ερωτηθει αλλωστε.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! επειδη μου ερχεται η INALAN ειναι ηδη κοντα στην γειτονια μου, συνεχιζω το θεμα να μην τα ψαχνω τελευταια στιγμη.
    Καταρχην αλλαξα γνωμη και θα βαλω Modulus για VOIP απευθειας απο την εταιρεια οποτε δεν θα ειναι πανω στο μηχανημα της INALAN.
    Οπως ειπαμε δεν υπαρχει δυνατοτητα bridge mode καν.

    Ο φιλος εδω περιγραφει μια λυση https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo και ευχαριστουμε για τον οδηγο, αλλα φυσικα οχι για μηχανημα της mikrotik.
    Οποτε θα πρεπει να το δω ποιο αναλυτικα οταν το κανω.
    Επισης αυτη η λυση προυποθετει να αγορασουμε block ips που κανει 6 ευρω τον μηνα, ρωτησα την προηγουμενη εβδομαδα, δεν ξερω αν θελει και static ip ταυτοχρονα ή ετσι κι αλλιως εχει? αλλα και να θελει 1 ευρω ειναι ακομα.

    Αυτο εγω που ειχα σκεφτει αρχικα ηταν να παρω μονο static ip γιατι θα εχω το 109 απο πισω οποτε δεν θα εχει πανω του public ip και δεν θα παιζει το ip cloud. Eχω και noip βεβαια.
    Το 109 σε αυτη την περιπτωση δεν θα εχει το ιντερνετ ρουτινγκ που σημαινει οτι τα σχετικα θα γινονται απο το μηχανημα της ιναλαν.
    Aπλα το 109 θα ειναι δλδ gateway router οποτε θα εκτελει χρεη wifi ap, dns server, dhcp server, firewall, QoS κτλ.

    Δεν ηξερα την αλλη λυση, αν γινεται να εχω το 109 σαν ρουτερ για το ιντερνετ προτιμω να δινω αλλα 6 ευρω τον μηνα!

    Τελος οταν με το καλο τα κανω θα κανω και How too αν εν τωμεταξυ δεν βρεθει κανεις αλλος με INALAN + Mikrotik Routerboard.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O οδηγός του φίλου στο άλλο θέμα είναι για όλα τα router και φυσικά της Mikrotik.
    Απλά αντί της κλήσης ΡΡΡ που είσαι συνηθισμένος, θα γίνει με ΙΡ routing βάζοντας τις κατάλληλες διευθύνσεις στα αντίστοιχα πεδία.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το μισο το routing το ΜΤ θα το κανει σιγουρα, ισως και παραπανω. Το ipcloud δουλευει και με ddns.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    O οδηγός του φίλου στο άλλο θέμα είναι για όλα τα router και φυσικά της Mikrotik.
    Απλά αντί της κλήσης ΡΡΡ που είσαι συνηθισμένος, θα γίνει με ΙΡ routing βάζοντας τις κατάλληλες διευθύνσεις στα αντίστοιχα πεδία.
    Εννοώ έναν οδηγό σε Winbox ώστε να φαίνεται ακριβώς τι κάνουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μισο το routing το ΜΤ θα το κανει σιγουρα, ισως και παραπανω. Το ipcloud δουλευει και με ddns.
    Αυτο με το dmz λεω να κάνω τελικά με Block ips. Το ip cloud το να το κάνω αφού θα έχω static. Και τώρα έχει χαλάσει στο 109 και δεν ανανεώνει και δουλεύω με noip που τρέχει απο το Nas.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είτε DMZ θα κάνεις είτε θα πάρεις Block IP.
    Αν επιλέξεις DMZ, αν επιθυμείς παίρνεις και 1 static IP. Στην άλλη περίπτωση στην παρέχουν ούτως ή άλλως.

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε DMZ θα κάνεις είτε θα πάρεις Block IP.
    Αν επιλέξεις DMZ, αν επιθυμείς παίρνεις και 1 static IP. Στην άλλη περίπτωση στην παρέχουν ούτως ή άλλως.
    καλημερα, με μπερδεψες τωρα.....
    με τις block ips που μας παρεχουν και static οποτε μιλαμε για 6 ευρω παραπανω τον μηνα?
    δεν κανουμε DMZ οπως με τον οδηγο του φιλου στο αλλο θεμα?

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στον οδηγό του φίλου είναι ξεκάθαρο ότι σε περίπτωση που πάρεις IP block "Ταυτόχρονα σου βάζουν και μία εξωτερική Static IP", "Αφαιρούμε το DMZ αν έχουμε" και "Ζητάμε να μας αφαιρέσουν το NAT".

    Στο έγραψα πάλι. Η καλύτερη λύση είναι κόστος +6€ και IP Block. Αν δεν το θέλεις κι επειδή Bridge mode δεν θα σου δώσουν σε οικιακό πακέτο, πας στη λύση του DMZ. Γι' αυτό τα αναφέρει και τα 2 ο οδηγός.

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δλδ ειτε παιρνω block ip αλλα δεν χρειαζεται DMZ, ή παιρνω static και κανω DMZ?
    δεν ξερω απο τον οδηγο δεν τα καταλαβαινω, μπερδεμενα μου φαινονται εμενα.
    Δεν εχει και screenshots και αμα δεν τα δω δεν τα καταλαβαινω.
    Αλλα αφου η καλυτερη λυση ειναι block ips θα ζητησω αυτο και θα δω μετα.
    Ειπαμε δεν υπαρχει bridge ρωτησα, παλια εδιναν σε καποιο επαγγελματικο πακετο πλεον δεν υπαρχει αυτο, οτι και να βαλεις bridge δεν υπαρχει. Την προηγουμενη εβδομαδα ρωτησα στο τηλ.

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik Dual-Wan με PCC --> πρόβλημα με VPN
    Από tsatasos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 12:54
  3. RB 953 με Huawei ME909s-120
    Από kontras στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 09:38
  4. Cosmote VoIP με άλλο router/modem
    Από Codehack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 10:42
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας