Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 115
  1. #91
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν γινεται ομελετα χωρις να σπασεις αυγα.


    Ο μονος τροπος ειναι να ξεκουμπωσεις την οπτικη. Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.
    The gr81 .

  2. #92
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο ειναι το πρωτο με το δευτερο απλα προθετεις αλλες 2 γραμμες με το blackhole. H distance 1 ειναι που δουλευει παντα. Εγω εχω 1 και στις 2 διοτι δουλευω με routing marks στα mangles και δε με ενδιαφερει.

    Κώδικας:
    /ip route
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.0.0.2 routing-mark=to_WAN2
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2 routing-mark=to_WAN1
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.0.0.2
    add check-gateway=ping distance=1 dst-address=1.0.0.2/32 gateway=192.168.2.1 \
        scope=10
    add distance=20 dst-address=1.0.0.2/32 type=blackhole
    add check-gateway=ping distance=1 dst-address=1.1.1.2/32 gateway=192.168.0.1 \
        scope=10
    add distance=20 dst-address=1.1.1.2/32 type=blackhole
    Και απλα βαλε τα δικα σου νουμερα και στη wan2 σου βαλε distance=2 αν θες να εχεις την 1 να σου ειναι up by default.
    Tο εκανα πως το βλεπεις?

    Κώδικας:
    /ip route
    add check-gateway=ping distance=2 gateway=1.0.0.2 routing-mark=to_WAN2
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2 routing-mark=to_WAN1
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.0.0.2
    add check-gateway=ping distance=2 dst-address=1.0.0.2/32 gateway=pppoe-out1 scope=10
    add distance=20 dst-address=1.0.0.2/32 type=blackhole
    add check-gateway=ping distance=1 dst-address=1.1.1.2/32 gateway=10.2.237.6 scope=10
    add distance=20 dst-address=1.1.1.2/32 type=blackhole
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2020-07-23_20-48-28.png  


  3. #93
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αν το εχεις δοκιμασει κλεινοντας ενα ενα τα ρουτερ και σου εχει δουλεψει εισαι μια χαρα. Σωστο μου φαινεται. Η πιο καλη δοκιμασια ειναι να βγαζεις τα τηλ. καλωδια απο τα μοντεμ σου.

    Aντι για cloudfare για gateway ping που εχω βαλει εγω, μπορειτε να βαλετε οτι θελετε αρκει να ειναι pingable, google dns, κ.λ.π. και ποτε το ιδιο και για τα 2.

    Για πρωτη δοκιμασια επειδη μαλλον δεν εχεις τη δυνατοτητα να βγαλεις adsl καλωδια, κανε disable την αναλογη ip address ή interface απο το ρουτερ σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 24-07-20 στις 11:07.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #94
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το εχεις δοκιμασει κλεινοντας ενα ενα τα ρουτερ και σου εχει δουλεψει εισαι μια χαρα. Σωστο μου φαινεται. Η πιο καλη δοκιμασια ειναι να βγαζεις τα τηλ. καλωδια απο τα μοντεμ σου.

    Aντι για cloudfare για gateway ping που εχω βαλει εγω, μπορειτε να βαλετε οτι θελετε αρκει να ειναι pingable, google dns, κ.λ.π. και ποτε το ιδιο και για τα 2.

    Για πρωτη δοκιμασια επειδη μαλλον δεν εχεις τη δυνατοτητα να βγαλεις adsl καλωδια, κανε disable την αναλογη ip address ή interface απο το ρουτερ σου.
    Και οπως το ειχα πριν δουλευε αν κλεισω το ρουτερ, οταν μενει ομως ανοιχτο καταλαβαινει οτι το IF του ειναι ανοιχτο και δεν αλλαζει το gw, αυτο ηταν το προβλημα, γιαυτο πρεπει να το κανουμε με αυτο που ειπες που δεν θυμαμαι ονομα δλδ με τα DNS με τους ελεγχους.
    Αυτο με το καλωδιο στης Inalan δεν μπορω να το κανω, εχει συγκεκριμενο τροπο για την οπτικη ινα το περιεργο βυσμα που εχει και εχουν πει ποσες φορες να μην το πειραζουμε, αν γινει κατι πρεπει να αλλαχτει ολη η οπτικη απο το ρουτερ μεχρι το κουτι και με χρεωση και αυτη και ο τεχνικος που θα ερθει και επειδη ειμαι αρκετα γκαντεμης δεν το ακουμπαω για κανεναν λογο.
    Με το να κλεινεις την ip δεν ειναι το ιδιο, ειναι σαν να εκλεισε το ρουτερ, ετσι δουλευε και πριν οπως ειπα.
    Το ιντερνετ πρεπει να κοβεις.

    Α! εννοεις επειδη εχω κανει disable τα αλλα τα γνωστα route 0.0.0.0/0 να εχουν gw το ταδε κτλ, να δω αν παιζει ετσι, ναι μπορει να πιανει τοτε. Θα το δω και λεω αργοτερα.

  5. #95
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    ip>addresses εννοω και να κανεις disable τη μια απο τις 2, ή κατευθειαν απο τα interfaces. Τεσπα δουλευει παντως για να ξερεις.

    Απλα να γνωριζεις οτι σε ενα υπαρχον connection οταν κοψεις τη γραμμη δε θα σου το γυρισει αυτοματα διοτι τερματιζει εκεινη τη στιγμη το connection. Δλδ αν κατεβαζεις κατι απο μια γραμμη και ξαφνικα αυτη η γραμμη πεσει, μη περιμενεις οτι θα στη γυρισει απο την αλλη και θα συνεχισει το downloading, διοτι εκεινη τη στιγμη τερματιζει το συγκεκριμενο connection με το συγκεκριμενο socket και εχεις fail. Αν οπως πατησεις να συνεχισει εκ νεου το downloading, resume dld, θα συνεχιζει να στο κατεβασει απο την αλλη γραμμη. Θελει refresh δλδ που μερικα softs ή sites το κανουν απο μονα τους.

    Αυτο πρακτικα δε γινεται οταν δεν εχεις multi layer protocol, κατι που δεν υφισταται στην Ελλαδα τουλαχιστον.
    Άλλα Ντάλλα....

  6. #96
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    ip>addresses εννοω και να κανεις disable τη μια απο τις 2, ή κατευθειαν απο τα interfaces. Τεσπα δουλευει παντως για να ξερεις.

    Απλα να γνωριζεις οτι σε ενα υπαρχον connection οταν κοψεις τη γραμμη δε θα σου το γυρισει αυτοματα διοτι τερματιζει εκεινη τη στιγμη το connection. Δλδ αν κατεβαζεις κατι απο μια γραμμη και ξαφνικα αυτη η γραμμη πεσει, μη περιμενεις οτι θα στη γυρισει απο την αλλη και θα συνεχισει το downloading, διοτι εκεινη τη στιγμη τερματιζει το συγκεκριμενο connection με το συγκεκριμενο socket και εχεις fail. Αν οπως πατησεις να συνεχισει εκ νεου το downloading, resume dld, θα συνεχιζει να στο κατεβασει απο την αλλη γραμμη. Θελει refresh δλδ που μερικα softs ή sites το κανουν απο μονα τους.

    Αυτο πρακτικα δε γινεται οταν δεν εχεις multi layer protocol, κατι που δεν υφισταται στην Ελλαδα τουλαχιστον.
    Το δοκιμασα τωρα και δεν παιζει, εκανα απο τα interfaces disable του hap και εκοψε την inalan, γυρισε στην adsl αλλα ιντερνετ δεν εχω.
    Δεν καταλαβαινω τι ειναι λαθος.

  7. #97
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    δλδ πες οτι παιζεις απο την ιναλαν και εισαι facebook, αν τη κοψεις δε συνεχιζεις το σερφαρισμα απο την αλλη γραμμη? Ετσι θα επρεπε να γινεται. Εμενα μου γυρναει στην αλλη.

    Ρε συ τωρα βλεπω οτι το εχεις λαθος. Εσυ δεν εχεις wan_1 και wan_2. Αυτα ειναι δικα μου. Εσυ πρεπει να βαλεις τα δικα σου νουμερα και ονοματα εκει. pppoe1 ας πουμε και ether2 ή 3, ή οπως αλλιως τα εχεις.
    Άλλα Ντάλλα....

  8. #98
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ πες οτι παιζεις απο την ιναλαν και εισαι facebook, αν τη κοψεις δε συνεχιζεις το σερφαρισμα απο την αλλη γραμμη? Ετσι θα επρεπε να γινεται. Εμενα μου γυρναει στην αλλη.

    Ρε συ τωρα βλεπω οτι το εχεις λαθος. Εσυ δεν εχεις wan_1 και wan_2. Αυτα ειναι δικα μου. Εσυ πρεπει να βαλεις τα δικα σου νουμερα και ονοματα εκει. pppoe1 ας πουμε και ether2 ή 3, ή οπως αλλιως τα εχεις.
    Αυτο συμβαινει οταν δεν τα καταλαβαινεις
    Ετσι καλα λες ειναι?

    Κώδικας:
    /ip route
    add check-gateway=ping distance=2 gateway=1.0.0.2 routing-mark=pppoe-out1
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2 routing-mark=ether2-hap
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.1.1.2
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=1.0.0.2
    add check-gateway=ping distance=2 dst-address=1.0.0.2/32 gateway=pppoe-out1 scope=10
    add distance=20 dst-address=1.0.0.2/32 type=blackhole
    add check-gateway=ping distance=1 dst-address=1.1.1.2/32 gateway=ether2-hap scope=10
    add distance=20 dst-address=1.1.1.2/32 type=blackhole
    Δεν βγαζω ακρη, παλι δεν δουλευει με την adsl, και για την inalan θελει την ip του hap, αν το εχω με ether2-hap δεν παιζει.
    Να πω οτι ειναι στο bridge και αυτη οπως και το adsl router, απλα για την adsl εχω και pppoe-client, το adsl router ειναι στο ιδιο subnet γιατι το χρειαζομαι εκει που ειναι σαν switch και wifi ap για μια ip camera wifi.
    To inalan router ειναι σε αλλο subnet απο 192.168 και παιζει στην WAN θυρα του hap ac2 με DMZ εκει.
    Aυτα τα βαζω στο 109 που ειναι το main router (εχει και τα OVPNs και Dhcp server) και παιζει και σαν h/w switch.

    Y.Γ Επειδη θα λειπω ΣΚ τυχον δοκιμες απο Κυριακη απογευμα και μετα γιατι θα μεινουν εκτος διαφορετικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-07-20 στις 23:00. Αιτία: Επεξηγήσεις συνδεσμολογίας

  9. #99
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εκτος απο την αλλαγη του ether με ip, κανε το ιδιο και με το pppoe, βαλε την ip του μοντεμ και σε αυτο.
    Άλλα Ντάλλα....

  10. #100
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος απο την αλλαγη του ether με ip, κανε το ιδιο και με το pppoe, βαλε την ip του μοντεμ και σε αυτο.
    καλησπερα, το εχω ηδη δοκιμασει, αυτος ο κανονας εδω λεει ομως οτι δεν το φτανει. (η πρωτη εικονα).
    Αφου ειναι σε bridge mode το adsl router πως θα παιξει ετσι ρε συ?
    Εχω δοκιμασει πολλες παραλλαγες δε νομιζω οτι μπορει να παιξει.
    Το ενα απο pppoe client στο ιδιο μηχανημα, και η αλλη WAN απο αλλο ρουτερ με DMZ.

    Bασικα με την inalan παιζει με την ADSL εχουμε προβλημα.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον κλεινω στα interfaces το hap2 και βλεπω μετα απο λιγο οτι δειχνει να κανει εναλλαγη αλλα αυτο εδω τον κανονα δεν τον θελει, δειχνει να μην το φτανει.
    Το routing mark το χαλαει....(η δευτερη εικονα).

    - - - Updated - - -

    Επισης δοκιμασα βαζοντας και ip του adsl router αλλά και με ether1-adsl αλλα τζιφος! αν κλεισω ιναλαν, απο adsl δεν παιρνει με τιποτα!
    Πιστευω οτι θελει να ειναι σε αλλο ρουτερ οπως η ιναλάν, δλδ αν ηταν αντι bridge mode το adsl router κανονικα θα δουλευε, θα το δοκιμασω και λεω.

    - - - Updated - - -

    Οχι τα ιδια κανει οτι και να βαλω δεν φταιει αυτο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2020-07-26_19-44-27.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2020-07-26_19-55-34.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-07-20 στις 20:18.

  11. #101
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Στο routing mark το αλλαξες απο ppope σε ip?
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #102
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο routing mark το αλλαξες απο ppope σε ip?
    ολους τους συνδυασμους εχω δοκιμασει, δεν μπορει να δουλεψει καν με ip.
    Ομως ακομα και οταν εβγαλα το bridge mode στo adsl router ουτε και παλι δουλευει, εχω δοκιμασει και με pppoe-client, και με ip και με ether1-adsl που ειναι το interface, ολα το ιδιο και το αυτο ειναι.
    Δεν ξερω τι γινεται.

  13. #103
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Oσο ειχα pppoe μου δουλευε κανονικα και ειχα βαλει ip's. Δε ξερω τι μπορει να συμβαινει.
    Άλλα Ντάλλα....

  14. #104
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oσο ειχα pppoe μου δουλευε κανονικα και ειχα βαλει ip's. Δε ξερω τι μπορει να συμβαινει.
    Πως γινεται να δουλευει με ip αφου το adsl router ειναι σε bridge mode αρα στην ουσια ΔΕΝ ειναι ρουτερ αλλα απλα modem ?

    Το ειχες ομως στο ιδιο subnet? ή σε ξεχωριστo ? γιατι εμενα ειναι στο ιδιο.
    Να μου πεις και η ιναλαν που παιζει στο hap, το hap παλι στο ιδιο ειναι και ειναι και στο bridge του 109.
    Παντως το προβλημα ειναι με την ADSL, με ιναλαν παιζει, δειχνει οτι κανει το γυρισμα στην ADSL αλλα αυτα τα αφηνει μπλε και δεν εχει ιντερνετ.
    Μηπως θελει τιποτα κανονες σε ΝΑΤ, firewall mangle? κατι που εχουμε παραλειψει? γιατι μονο σε ip route εχουμε βαλει πραμα.
    Σαββατο πρωι πρωι φευγω και λύση ακομα δεν εχω βρει.

  15. #105
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Σε διαφορετικα subnets τα ειχα τα modem οταν ημουν σε pppoe. Κανε μια προσπαθεια και εσυ και βαλτο σε αλλο subnet και μετα δες στο routes αν το lan bridge (που σιγουρα ειναι και τωρα) και οι 2 θυρες για wan ειναι reachable.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 28-07-20 στις 10:18.
    Άλλα Ντάλλα....

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik Dual-Wan με PCC --> πρόβλημα με VPN
    Από tsatasos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 12:54
  3. RB 953 με Huawei ME909s-120
    Από kontras στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 09:38
  4. Cosmote VoIP με άλλο router/modem
    Από Codehack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 10:42
  5. Χρήση ZTE ZXDSL 931WII για VOIP με Asterisk server στο lan
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας