Σελ. 71 από 235 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 3515
  1. #1051
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που διάβασα την επιστολή... Σιγά το πράγμα..απλή ενημέρωση..
    Πάρα πολύ καλό που το κάνουν και αυτό βέβαια..το να ενημερώνουν..
    Αλλά δεν έπεσε και καμιά προσφορά..να πούμε..
    Θυμάμαι μια εποχή που είχα aDSL από ΟΤΕ με σύνδεση forthnet, μου έκανε πρόταση να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο και ως BETΑ αρχικά στα 1024 μετά στα 2048 και στα 4096 και αφού έπαιρνα παραμάζωμα τις συνδέσεις, μετά μου έκαναν προσφορά για τα πρώτα ως 24 που έδιναν για όσο διάστημα θα ήταν η δοκιμή χωρίς να πληρώνω τίποτα για το internet και όταν θα ενεργοποιούνταν κανονικά θα είχα 50% έκπτωση και είχα ενθουσιαστεί...

    Όταν το router τότε (US Robotics 9108) συγχρόνισε πρώτη φορά η ταχύτητα που έπιασα ήταν 22...
    Μόλις γύρισε σε "πανελλαδικό" η ταχύτητα έπεσε στα 18, 16, 14 και έμεινε εκεί...

    Πάντως πλέον δεν κοιτάνε τόσο τις προσφορές τέτοιου είδους αλλά και δε νομίζω ότι θα ήθελε κάποιος εύκολα να πάρει μέρος σε τέτοια δοκιμή με όλα τα προβλήματα που θα έχει (αν δεν έχει και εναλλακτική σύνδεση).

    Σε κάθε περίπτωση πάντως αφού η οπτική ίνα είτε από Wind είτε από Inalan ή από άλλον πάροχο έρχεται στο σπίτι σου με νέα εγκατάσταση, τότε ανάλογα το deal που έχεις στον πάροχο που είσαι, τότε συμφέρει να έχεις και τα 2...
    Για παράδειγμα ο Νικηφόρος που τα έχει και τα 2 (μέχρι να αλλάξει γνώμη).

    Κι όπως είπα και εγώ παραπάνω, με 17€ που δίνω, δε με νοιάζει τόσο και θα την κρατήσω μόνο και μόνο για το σταθερό και ως backup για το internet αν γίνει κάτι με την οπτική σε 2 χρόνια που θα βάλω...

  2. #1052
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν παίζονται στον OTE!

    COSMOTE Home Telephony XL

    - 150 λεπτά προς κινητά
    -Απεριόριστα προς σταθερά

    από 32,64 € 30,52 € Μηνιαίο πάγιο

    COSMOTE Double Play 24 XL

    - Επιπλέον έκπτωση 1€ με την ενεργοποίηση του e-λογαριασμού
    - Internet έως 24 MBPS
    - 420 λεπτά προς κινητά Ελλάδας και προς διεθνή (σταθερά & κινητά) 29 χωρών
    - Απεριόριστα προς σταθερά

    από 42,90 € 29,90 € Μηνιαίο πάγιο



    - Σκέφτηκα να βάλω Inalan και να αφήσω το τηλ μόνο στον OTE..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #1053
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι μια εποχή που είχα aDSL από ΟΤΕ με σύνδεση forthnet, μου έκανε πρόταση να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο και ως BETΑ αρχικά στα 1024 μετά στα 2048 και στα 4096 και αφού έπαιρνα παραμάζωμα τις συνδέσεις, μετά μου έκαναν προσφορά για τα πρώτα ως 24 που έδιναν για όσο διάστημα θα ήταν η δοκιμή χωρίς να πληρώνω τίποτα για το internet και όταν θα ενεργοποιούνταν κανονικά θα είχα 50% έκπτωση και είχα ενθουσιαστεί...

    Όταν το router τότε (US Robotics 9108) συγχρόνισε πρώτη φορά η ταχύτητα που έπιασα ήταν 22...
    Μόλις γύρισε σε "πανελλαδικό" η ταχύτητα έπεσε στα 18, 16, 14 και έμεινε εκεί...


    Πάντως πλέον δεν κοιτάνε τόσο τις προσφορές τέτοιου είδους αλλά και δε νομίζω ότι θα ήθελε κάποιος εύκολα να πάρει μέρος σε τέτοια δοκιμή με όλα τα προβλήματα που θα έχει (αν δεν έχει και εναλλακτική σύνδεση).

    Σε κάθε περίπτωση πάντως αφού η οπτική ίνα είτε από Wind είτε από Inalan ή από άλλον πάροχο έρχεται στο σπίτι σου με νέα εγκατάσταση, τότε ανάλογα το deal που έχεις στον πάροχο που είσαι, τότε συμφέρει να έχεις και τα 2...
    Για παράδειγμα ο Νικηφόρος που τα έχει και τα 2 (μέχρι να αλλάξει γνώμη).

    Κι όπως είπα και εγώ παραπάνω, με 17€ που δίνω, δε με νοιάζει τόσο και θα την κρατήσω μόνο και μόνο για το σταθερό και ως backup για το internet αν γίνει κάτι με την οπτική σε 2 χρόνια που θα βάλω...
    Πολύ beta testing...
    Αυτό με την πτώση ταχύτητας το έχω βιώσει και εγώ σταδιακά... Η φύση του crosstalk..
    Για το αν συμφέρει να έχεις 2 συνδέσεις..είναι σχετικό.. Προσωπικά βολεύομαι ακόμα με το χαλκό.. Αλλά μια naked τύπου υπηρεσία fiber με καλό πάγιο και δικής μου επιλογής voip πάροχο.. Θα το σκεφτόμουν.. Με προβληματίζει βέβαια ολίγον η διαδικασία-εμφάνιση του όλου, π.χ τοποθέτησης.. Και η τοποθεσία ΟΝΤ/router όπου θα καταλήξει η ίνα.. Καθώς και του voip εξοπλισμού.. Αλλά..Anyway..
    Σκέφτομαι επίσης..και το θέμα backup υπηρεσίας που λες, σε περίπτωση πτώσης της κύριας γραμμής.. Π.χ όπως το μπούστερ με την κινητή.. Και αυτό αν δούλευε εντελώς καλά...+ με κάπως πιο χαμηλότερο πάγιο..ολίγον.. Θα δείξει..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζονται στον OTE!

    COSMOTE Home Telephony XL

    - 150 λεπτά προς κινητά
    -Απεριόριστα προς σταθερά

    από 32,64 € 30,52 € Μηνιαίο πάγιο


    COSMOTE Double Play 24 XL

    - Επιπλέον έκπτωση 1€ με την ενεργοποίηση του e-λογαριασμού
    - Internet έως 24 MBPS
    - 420 λεπτά προς κινητά Ελλάδας και προς διεθνή (σταθερά & κινητά) 29 χωρών
    - Απεριόριστα προς σταθερά

    από 42,90 € 29,90 € Μηνιαίο πάγιο

    Από ποιας άποψης..δεν παίζονται; Το dp24xl (με 360 νομίζω κινητά, χωρίς διεθνή) το είχα με 26,5~27 πριν κανα ~1,5 χρόνο btw..
    Το -1e δεν βλέπω να είναι μέσα στα 29,90ε;
    Στη cyta έχω με 23ε 800 κινητά.. Αλλά τέτοιες προσφορές δεν βρίσκεις πάντα.. Είχαμε κάααποτε και το cyta4u... r.i.p..
    Ας είναι καλά..( ; ) Το κανόνισε η βόντα.. Όχι που θα το άφηναν.. No surprise here..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-10-19 στις 17:31.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1054
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Πέρναγα σήμερα από Πατησίων, υπάρχουν κάποια φρεάτια Wind εκεί (πχ Κεφαλληνίας), έχουν σκάψει ήδη στην Πατησίων;

    Είστε τυχεροί εσείς εκεί πάνω που έχετε και την Inalan στις επιλογές σας πάντως, έστω και μεσοπρόθεσμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το pstn/isdn άλλο; Έχω χάσει επεισόδιο; Πως προέκυψε η isdn γραμμή;
    Είχες πριν isdn; Κ στο κάτω κάτω..άλλο υποβάθμιση ταχύτητας κ άλλο pstn/isdn (μετατροπή τύπου γραμμής)..
    Πήγαινε να πάρεις router...άλλο και τούτο.. Αυτό που σου είχαν δώσει δλδ θα το έτρωγες;
    Η τηλεφωνία σου έχει γίνει voip ε;
    Ολίγον μπάχαλο το θέμα; Ορισμένοι τεχνικοί πάντως που έχει τύχει να μιλήσω κ εγώ σε α.κ...είναι λίγο κάπως.. Υπάρχουν βέβαια και ορισμένοι που χαίρεσαι να μιλάς μαζί τους.. Το έχω ξαναγράψει.. Είναι ανάλογα τη περίπτωση..

    Από στατιστικά πως πάει τελικά;
    Η γραμμή ήταν ISDN μέχρι πριν από κανένα χρόνο, έκτοτε έγινε PSTN με VoiP, τώρα πώς τα κατάφεραν και τα μπέρδεψαν τόσο δεν ξέρω... στο τέλος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ξαναπήρα στο 13888 και τους ζήτησα να μου επιβεβαιώσουν ότι δεν βλέπουν πουθενά κάποιο αίτημά μου για μετατροπή PSTN->ISDN και τούμπαλιν... το τελευταίο που μου έμενε θα ήταν να με χρεώσουν και τα τέλη μετατροπής...

    Από στατιστικά γύρισα εκεί που ήμουν πριν την ατυχή απόπειρα για VDSL από το AK, 16.5 mbit χωρίς errors και αποσυνδέσεις. Τέλος καλό, όλα καλά... τώρα θα βλέπω βανάκι του ΟΤΕ στην περιοχή και θα αλλάζω δρόμο.

  5. #1055
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    H Κεφαλληνίας.. μόνο από Πατησίων και κάτω προς εσένα είναι στην περιοχή μας..
    Κανονικά δεν έχει κάποιo ιδιαίτερo καφάο εκεί..
    (Είναι εκτός αναβάθμισης..)

    Από ποιά μεριά της Πατησίων το είδες το φρεάτιο.. από την δική σου ?

    Ιθάκης και Τήνου έχει κάποια καφάο για αναβάθμιση..

    Μόνο πέρα στην άλλη μεριά του A/K έχει σκάψει η Wind στην Πατησίων..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 12-10-19 στις 18:16.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #1056
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Επί της Πατησίων, στην Κεφαλληνίας από την δική μου μεριά υπάρχει φρεάτιο Wind. Τα ίχνη της σύνδεσής του χάνονται κάπου κοντά στην Αγ.Μελετίου.

  7. #1057
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μμμ.. μάλιστα.. καλά μπορεί να κάνω μία βόλτα στην Πατησίων.. (που είναι το όριο της περιοχής που έχω αναλάβει..)
    μπας και βρω και εγώ τίποτα..

    Φαντάσου να είχα και τον σκύλο του dosman να τρέχει μπροστά...

    - Συγγνώμη κύριε.. τι ψάχνει ο σκύλος σας ?
    - Φρεάτια της Wind !!!

    Χαχαχα!!

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια dosman.. τι ράτσα είναι ??
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #1058
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Χαχαχαχαχαχα...
    Ένα γκριφόν-τερριέ έχω...

    Αν είχα κανένα γαϊδούρι θα το εκπαίδευα αν εντοπίζει συνεργείο της Wind να μην τους αφήνει να φύγουν μέχρι να τελειώσουν τα έργα...

    χαχαχαχα

  9. #1059
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρναγα σήμερα από Πατησίων, υπάρχουν κάποια φρεάτια Wind εκεί (πχ Κεφαλληνίας), έχουν σκάψει ήδη στην Πατησίων;

    Είστε τυχεροί εσείς εκεί πάνω που έχετε και την Inalan στις επιλογές σας πάντως, έστω και μεσοπρόθεσμα...



    Η γραμμή ήταν ISDN μέχρι πριν από κανένα χρόνο, έκτοτε έγινε PSTN με VoiP, τώρα πώς τα κατάφεραν και τα μπέρδεψαν τόσο δεν ξέρω... στο τέλος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ξαναπήρα στο 13888 και τους ζήτησα να μου επιβεβαιώσουν ότι δεν βλέπουν πουθενά κάποιο αίτημά μου για μετατροπή PSTN->ISDN και τούμπαλιν... το τελευταίο που μου έμενε θα ήταν να με χρεώσουν και τα τέλη μετατροπής...

    Από στατιστικά γύρισα εκεί που ήμουν πριν την ατυχή απόπειρα για VDSL από το AK, 16.5 mbit χωρίς errors και αποσυνδέσεις. Τέλος καλό, όλα καλά... τώρα θα βλέπω βανάκι του ΟΤΕ στην περιοχή και θα αλλάζω δρόμο.

    Απλά σαν πληροφορία..
    Νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο όταν γυρνάει η γραμμή σε voip(ευρυζωνική) αν έχεις pstn η isdn.. Απλά αφαιρείται η κλασική τηλεφωνία.. Στην pstn κόβεται ο τόνος κλήσης από την πρίζα στο τοίχο και στην isdn νεκρώνει το netmod ώστε να συνδεθούν τα τηλέφωνα στο ρούτερ..
    Κοινώς αν είχες isdn πριν και στο έκαναν voip..η vobb όπως το λέει ο οτες... Η γραμμή & ο εξοπλισμός παραμένει τύπου isdn η αλλιώς annex-b..
    Απλά προστίθεται το voip(ευρυζωνική) όπως είπα πριν..και αφαιρείται η κλασική τηλεφωνία..
    Δεν νομίζω να γίνεται pstn μια isdn γραμμή (η το ανάποδο) απλά με μετατροπή τηλεφωνίας σε voip..

    Στο θέμα μας τώρα..
    Είχες ζητήσει εσύ παλιά τη μετατροπή σε από isdn->pstn; Αν ναι τότε έκαναν αυτοί πατάτα που το γύρισαν μόνοι σε isdn όπως πριν..
    Αν δεν ζητήθηκε ποτέ παλιά μετατροπή τύπου γραμμής..σωστά παρέμεινε isdn..
    Τι ρούτερ σου είχαν δώσει επί εποχής isdn και μετά με pstn; Zte/Entry; Έγινε ποτέ αλλαγή; Τι γράφει/έγραφε από κάτω; (Annex-a=Pstn / Annex-b=Isdn);
    Πως μπερδεύτηκε το πράγμα έτσι..περίεργο.. Γενικά κατάλαβα κάτι λάθος;

    P.s: Στην adsl: Annex-a=Pstn / Annex-b=Isdn
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-10-19 στις 03:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #1060
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σχεδόν παράλληλα με εμάς ξεκίνησε τα έργα και η Vodafone στο A/K Αλεξάνδρας..
    Ήδη έχουν μπει (τουλάχιστον) 2 καμπίνες FTTH..

    Στο A/K Άρης ήταν αρκετά γρήγορη η Vodafone όταν έβαζε καμπίνες..
    Να δούμε τώρα πόσο θα κάνει αυτή.. και πόσο εμείς..

    - - - Updated - - -



    Λοιπόν, ωραία μέρα έχει σήμερα.. και έκανα μία πρωινή βολτούλα..
    Θέλω να τα χώσω κάπως στην Wind.. αλλά τουλάχιστον μας δίνει ένα λόγο για περπάτημα και καλή φυσική κατάσταση!

    Πρώτα πέρασα από την Κεφαλληνίας για να δω για το φρεάτιο της Wind που μας είπε ο φίλος Sha..

    Γενικά πάντως γίνεται χαμός στην Πατησίων από παλιά σκαψίματα για σωλήνες από άλλες εταιρίες.. και φρεάτια παντώς είδους..!!
    και κάπου δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.. (Είδα παλιά Vodafone, Cyta.. άγνωστα, κτλ..)

    Στην φώτο 1 έχουμε το φρεάτιο που είπε ο φίλος μας Sha..
    στην γωνία εδώ:
    https://www.google.com/maps/@37.9991...7i13312!8i6656

    και παράλληλα με αυτό έχουμε ένα σκάψιμο που πάει προς Αγ. Μελετίου όπως είχε πει.. και όπως φαίνεται στην φώτο.. (κάτω μέρος..)
    αλλά νομίζω πως δεν είναι της Wind αυτό.. καθώς το είδα που ξεκίναγε κάπου στην Ιθάκης & Πατησίων, αλλά εκεί δεν υπάρχει φρεάτιο της Wind..
    αλλά κάτι άλλα..

    Η Ιθάκης είναι και το σύνορο της περιοχής μας..

    Όμως στο φρεάτιο αυτό στο πάνω μέρος του υπάρχει ένα άλλα σκάψιμο, όπως φαίνεται που περνάει απέναντι την Πατησίων.. (φώτο 2..)
    εδώ δηλαδή..
    https://www.google.com/maps/@37.9991...7i13312!8i6656

    και κάνει μία στροφή εκεί προς αριστερά.. και πάει προς την οδό Τήνου..
    Είναι κάπως παράξενο αυτό καθώς προχωράει πάνω στο όριο με την περιοχή της Vodafone (A/K Άρης..)

    Κάπου εκεί ανάμεσα πρέπει να πέτυχα ακόμη ένα φρεάτιο της Wind.. (φώτο 3..)
    ενώ χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος..
    μετά το είδα να φτάνει σε αυτό το άγνωστο φρεάτιο επί της οδού Τήνου & Πατησίων.. (??) (φώτο 4..)

    Χμμ.. δεν μπορώ να πω τι ακριβώς παίζει..
    μάλλον θα ξανατσεκάρω κάποια άλλη στιγμή, γιατί βιαζόμουν κάπως να πάω και παρακάτω..
    προς Αχαρνών!

    - - - Updated - - -



    Είπα να τσεκάρω πρώτα αυτή εδώ την περιοχή..
    Πατησίων - Τήνου - Ιθάκης - δεξιά Φυλής - Φλωρίνης - Αχαρνών - Κεφαλληνίας..
    που έχει τα "κόκκινα" καφάο για FTTH..

    Τελικά δεν είδα τίποτα νέο εκεί γύρω..

    Αφού δεν είδα τίποτα νέο είπα να πάω πέρα την Αχαρνών μπας και πετύχω καμιά νέα βάση..
    ή το φοβερό θα ήταν να τους πετύχαινα να βάζανε καμιά καμπίνα FTTH!!

    Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι είχαν "εξαφανιστεί" οι αναμονές για οπτική ίνα μπροστά στα κτήρια..
    τις είχανε κόψει (στο πλακάκι) νομίζω.. και δεν υπήρχανε ούτε μεταλλικοί σωλήνες..

    Άντε να είδα μόνο σε 2 μέρη..

    - - - Updated - - -



    Προχωρούσα λοιπόν την Αχαρνών.. αλλά δεν είδα τίποτα νεότερο.. :-|
    ούτε πέτυχα κανένα συνεργείο..

    οπότε τελικά έφτασα στα σίγουρα.. πρώτα την βάση No.2 στην Κολοφώνος..
    η οποία αναμένει να περαστούν οι κίτρινοι σωλήνες με τα μικρά σωληνάκια.. (φώτο 1)

    καθώς στην γωνία του δρόμου εκεί όπως φαίνεται ετοιμάζονται να φτιάξουν κάποιο φρεάτιο!

    Η τρύπα.. ήταν γεμάτη με ξύλα!!

    και έχουμε εκεί τους γνωστούς μαύρους σπιράλ σωλήνες μέχρι την βάση..
    και τους πλακέ κίτρινους από τον κεντρικό κορμό Οπτικών Ινών της Αχαρνών!
    (φώτο 2 & 3)..

    - - - Updated - - -

    Μετά πέρασα και από την βάση της Πυρσόγιαννης.. (φώτο 4..)
    η οποία περιμένει έτοιμη την καμπίνα FTTH..

    Πήγα και πιο πέρα την Αχαρνών.. αλλά δυστυχώς δεν είδα τίποτα άλλο.. :-|
    όπως διαβάζω δουλεύουν ακόμη αλλού οι εργολάβοι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 14-10-19 στις 12:58.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #1061
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Φαίνεται η καμπίνα 2 είναι σημαντική για το χρονοδιάγραμμά τους (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει κάτι τέτοιο...) γιατί φρεάτια υπάρχουν πολλά στα άλλα στενά κι αυτοί προτίμησαν να δημιουργήσουν ένα καινούργιο για αυτή την καμπίνα (?)

    Ίσως κατεβούν από εκεί για την Μ.Βόδα, ποιος ξέρει... αν και με όσα συζητούσαμε πριν λίγες μέρες για το πόσα κτίρια μπορεί να καλύψει τελικά μια καμπίνα ειλικρινά δεν ξέρω αν θα δούμε περισσότερες καμπίνες πιο κάτω από αυτές της Αχαρνών.

  12. #1062
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να σου πω αυτό σκεφτόμουν πριν..
    πως τους ήρθε να βάλουν μία βάση εκεί.. και μία κάμποσο παραπέρα..

    .. και πόσες καμπίνες FTTH θα βάλει τελικά η Wind στην περιοχή εκεί..

    Αναρωτιέμαι δηλαδή εάν ήταν εξυπνάδα ή χαζομάρα τελικά να επιλέξει η Wind FTTH για την περιοχή εκεί κάτω..

    - Εξυπνάδα.. από την άποψη ότι ίσως μπορεί να βάλει λιγότερες καμπίνες σε σχέση με το VDSL..
    - Χαζομάρα.. εάν της μείνουν αδιάθετες οι πόρτες και οι αναμονές για το FTTH..

    - Άντε Wind βάλε μας και μία καμπίνα να έχουμε να βλέπουμε!!



    * Ίσως δεν είχαν προλάβει να φτιάξουν 100% το πλάνο.. που πρέπει να μπουν καμπίνες και πόσες..
    η φάση με το FTTH είναι διαφορετική όπως φαίνεται..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #1063
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι δηλαδή εάν ήταν εξυπνάδα ή χαζομάρα τελικά να επιλέξει η Wind FTTH για την περιοχή εκεί κάτω..

    * Εξυπνάδα.. από την άποψη ότι μπορεί να βάλει λιγότερες καμπίνες σε σχέση με το VDSL..
    * Χαζομάρα.. εάν της μείνουν αδιάθετες οι πόρτες και οι αναμονές για το FTTH..
    Η περιοχή εδώ κάτω θα ήταν πολύ μα πολύ ευχαριστημένη με 50άρι VDSL... το FTTH είναι τραγική επιλογή (πολύ περισσότερο εφόσον τελικά θα είναι και εξαναγκαστική για όποιον θέλει κάτι παραπάνω από 10-15 mbit και δεν θα υπάρχει VDSL) γιατί απλά δεν θα υπάρξει αρκετό ενδιαφέρον.

  14. #1064
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εξαφανίστηκαν και οι περισσότερες αναμονές στα κτήρια στην Αχαρνών..

    Φϊλε Sha περνάς καθόλου από Μιχαήλ Βόδα που είναι όλα τα καφάο για FTTH ??
    Κοίταγα μετά τον χάρτη που έχω σημειώσει τα καφάο.. και αναρωτιώμουν μπας και κάνανε κάτι και εκεί..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #1065
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Καθημερινά... από Αγαθουπόλεως μέχρι Ολυμπίας, είναι στην κλασσική διαδρομή αναζήτησης parking!

    Δεν υπάρχει τίποτα, η μόνη αναβάθμιση που έχει γίνει είναι ότι στα ΚΑΦΑΟ άλλαξαν τις κλειδαριές (γιατί είχαν σκουριάσει μέχρι και αυτές φαντάζομαι) πριν λίγο καιρό.

Σελ. 71 από 235 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL και Κυψέλη - A/K Άρης - Vodafone
    Από nxenos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1116
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-23, 10:52
  2. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  3. VDSL 30Mbps - A/K AΡΗΣ
    Από No-Name στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 21:56
  4. A.K Πατησια ( Πλ.Αμερικης)
    Από villasg στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 23:10
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 00:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας