Σελ. 165 από 235 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175185 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.461-2.475 από 3515
  1. #2461
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά και πάλι όπως λέω αλλιώς μια εγκατάσταση για έναν και αλλιώς όλο αυτό που κάνουν οι μεγάλοι πάροχοι...
    Δεν έχει καμία διαφορά για έναν ή πολλούς, αν υπάρχει δύστροπος ιδιοκτήτης ή διαχειριστής.
    To γνωστό θέμα, ξεκίνησε για σύνδεση στην Inalan και μόλις στις 2 πρώτες σελίδες υπάρχουν αναφορές μελών τι τους ζήτησε η εταιρεία για να προχωρήσει στην σύνδεση.

  2. #2462
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την παρούσα στιγμή σαφώς φαίνεται να είναι ζήτημα του συνεργείου/εργολάβου!

    Οργανωμένοι, ορεξάτοι, γρήγοροι, μεθοδικοί!



    Και κάποιες φώτο.. (επάνω)

    Photo 1 - Στην Φαιδριάδων και Υαπετού, κλείνουν με τσιμέντο το αυλάκι..
    Photo 2 - Πιο πάνω Φαιδριάδων και Αιθέρος, το έχουν κλείσει..

    Πιο πάνω δούλευε και συνεργείο του OTE..
    αλλά και ένα της ΕΥΔΑΠ, καθώς έκοψαν έναν σωλήνα που ήταν σε χαμηλό βάθος,
    και εκτός σωστής πορείας..

    Θυμάμαι πόσες είχε κόψει η Inalan!



    1-2-3 (Επάνω)

    Ετοιμάζονται να μπουν στην Υαπετού που υπάρχει καμπίνα Wind..
    και λίγο πιο πέρα μετά την Κρίσσης καφάο του OTE.. (photo 2)

    Στην 3η φωτογραφία μπορείτε να δείτε ότι συνάντησαν έναν μαύρο σωλήνα από άλλα έργα και πέρασαν τους νέους από κάτω!

    - - - Updated - - -



    Παραπάνω, τα χθεσινά έργα έχουν κλείσει ήδη με άσφαλτο!

    Οπότε η ενόχληση στους κατοίκους κάθε τετραγώνου είναι μικρή 2 ή 3 μέρες..
    Αυτό βοηθάει ώστε να έχουν χώρο πάλι να παρκάρουν, και να προχωράνε τα έργα παρακάτω..
    Ως συνήθως πάλι ωραίες φωτο..
    Αυτό που με παραξένεψε είναι γιατί σταμάτησαν την οπτική στο καφαο του ΟΤΕ..
    Απλά να ετυχε; Η θα περάσουν κάνα πολυζευγο χαλκού προς καμιά καμπίνα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καμία διαφορά για έναν ή πολλούς, αν υπάρχει δύστροπος ιδιοκτήτης ή διαχειριστής.
    To γνωστό θέμα, ξεκίνησε για σύνδεση στην Inalan και μόλις στις 2 πρώτες σελίδες υπάρχουν αναφορές μελών τι τους ζήτησε η εταιρεία για να προχωρήσει στην σύνδεση.
    Έχεις δίκιο πάλι..
    Τώρα που το σκέφτομαι βλέπω ότι γενικά η εγκατάσταση ftth γίνεται υπό προϋποθέσεις..
    Κοινώς όπως λέω θέλει βαβούρα..
    Θέλει να ταράξεις τα νερά..
    Στο αέριο νομίζω ήταν πιο εύκολο αλλά και εκεί ήθελε βαβούρα με τους υπόλοιπους του κτιρίου.. Απ'ότι καταλαβαίνω αυτές οι δουλειές δεν είναι απλές..
    Γι'αυτό λέω vdsl και Άγιος ο Θεός..
    Από εκεί και πέρα όπως είπα, στο εξοχικό που υπάρχει ftth υποδομή, για να δώσω ένα παράδειγμα, δεν πρόκειται να ανοίξω ιστορίες από μόνος μου.. Απλά δεν έχω την όρεξη, αν κάποιος θελήσει θα ακολουθήσω, αν όχι θα περιμένω και βλέπουμε...
    Μελλοντικά ίσως πολλά μπορεί να αλλάξουν.. Θα δείξει..
    Διαφορετικά υπομονή με adsl/vdsl η και speed booster η το onthespot της βοντα, όσο και αν έρχεται σε αντίθεση με το κόστος τιμής, γιατί με τα ίδια χρήματα θα είχε κάποιος ftth..
    Αυτά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-10-21 στις 01:57.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #2463
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως συνήθως πάλι ωραίες φωτο..
    Αυτό που με παραξένεψε είναι γιατί σταμάτησαν την οπτική στο καφαο του ΟΤΕ..
    Απλά να ετυχε; Η θα περάσουν κάνα πολυζευγο χαλκού προς καμιά καμπίνα;
    Η γραμμή που φτιάξανε πρώτα συναντάει την καμπίνα της Wind που βλέπεις στην φώτο 1..
    και μετά συνεχίζει και πάει στο καφάο του OTE που είναι στην φώτο 2..

    Πιθανόν το καλώδιο χαλκού το περνάνε σε 2η φάση, ίσως όταν φτιάχνουν την καμπίνα..

    Εδώ είναι και κάτι μέτρα μέχρι το καφάο του ΟΤΕ.. ίσως και 20..
    δεν ξέρω πως το περνάνε για τόσα μέτρα..

    Ίσως κάνουν κάποιο κόλπο όπως κάνουν οι ηλεκτρολόγοι όταν περνάνε καλώδια στα σπίτια..

    - Χρόνια Πολλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 28-10-21 στις 09:33.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #2464
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο πάλι..
    Τώρα που το σκέφτομαι βλέπω ότι γενικά η εγκατάσταση ftth γίνεται υπό προϋποθέσεις..
    Κοινώς όπως λέω θέλει βαβούρα..
    Θέλει να ταράξεις τα νερά..
    Στο αέριο νομίζω ήταν πιο εύκολο αλλά και εκεί ήθελε βαβούρα με τους υπόλοιπους του κτιρίου.. Απ'ότι καταλαβαίνω αυτές οι δουλειές δεν είναι απλές..
    Γι'αυτό λέω vdsl και Άγιος ο Θεός..
    Από εκεί και πέρα όπως είπα, στο εξοχικό που υπάρχει ftth υποδομή, για να δώσω ένα παράδειγμα, δεν πρόκειται να ανοίξω ιστορίες από μόνος μου.. Απλά δεν έχω την όρεξη, αν κάποιος θελήσει θα ακολουθήσω, αν όχι θα περιμένω και βλέπουμε...
    Μελλοντικά ίσως πολλά μπορεί να αλλάξουν.. Θα δείξει..
    Διαφορετικά υπομονή με adsl/vdsl η και speed booster η το onthespot της βοντα, όσο και αν έρχεται σε αντίθεση με το κόστος τιμής, γιατί με τα ίδια χρήματα θα είχε κάποιος ftth..
    Αυτά..
    Εγώ θα διαφωνήσω γιατί ναι οκ, μπορεί να έχει βαβούρα (για τους τύπους που θα κάνουν τη δουλειά, μέσα και έξω από την πολυκατοικία, αλλά όχι για αυτόν που μένει μέσα) αλλά εφόσον γίνει σωστά, τότε έχεις μια νέα υποδομή και ταχύτητες που είναι αξιοπρεπείς και σίγουρες.

    Αν σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο ότι "που να ασχοληθώ τώρα, με τους περίεργους εδώ", το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μένουμε πίσω τεχνολογικά και να μην εξελισσόμαστε.

    Πιο σωστό βρίσκω να πιάσουμε όσους δεν γνωρίζουν ή φοβούνται (???) ή ό,τι άλλο υπάρχει και να τους εξηγήσουμε τα οφέλη παρά να τους αφήσουμε αδαής και να μείνουμε πίσω και με τα οποία προβλήματα μπορεί να έχουμε με τις "ξεπερασμένες" τεχνολογίες (aDSL).

  5. #2465
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Και μερικές σημερινές φωτογραφίες.. (δεν μπορώ να κάτσω σε ησυχία..)

    1 - Ιαπετού προς Κρίσσης..
    2 - Ιαπετού προς Φαιδριάδων, περιμένουν να πέσει άσφαλτος..
    3 - Ιαπετού προς Πυθίας, καφάο OTE..



    (Επάνω) Ησυχία..

    - - - Updated - - -



    - Φαιδιάδων προς Ιαπετού.. (επάνω)



    - Έτοιμη η καμπίνα και το καφάο του ΟΤΕ επί της Αιθέρος & Φαιδριάδων.. (επάνω)



    - Σε αναμονή για σύνδεση η καμπίνα και το καφάο του ΟΤΕ στην διασταύρωση Δάφνιδος & Πάρνηθος.. (επάνω)
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #2466
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα διαφωνήσω γιατί ναι οκ, μπορεί να έχει βαβούρα (για τους τύπους που θα κάνουν τη δουλειά, μέσα και έξω από την πολυκατοικία, αλλά όχι για αυτόν που μένει μέσα) αλλά εφόσον γίνει σωστά, τότε έχεις μια νέα υποδομή και ταχύτητες που είναι αξιοπρεπείς και σίγουρες.

    Αν σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο ότι "που να ασχοληθώ τώρα, με τους περίεργους εδώ", το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μένουμε πίσω τεχνολογικά και να μην εξελισσόμαστε.

    Πιο σωστό βρίσκω να πιάσουμε όσους δεν γνωρίζουν ή φοβούνται (???) ή ό,τι άλλο υπάρχει και να τους εξηγήσουμε τα οφέλη παρά να τους αφήσουμε αδαής και να μείνουμε πίσω και με τα οποία προβλήματα μπορεί να έχουμε με τις "ξεπερασμένες" τεχνολογίες (aDSL).


    Φίλε dosman, θα συμφωνήσω φυσικά ότι όταν κάποιος δεν έχει άλλη εναλλακτική επιλογή από το ταλαίπωρο ADSL, και έρθει το FTTH στην περιοχή του, θα πρέπει χωρίς δισταγμό να προχωρήσει, και φυσικά αξίζει η χαρτούρα, η αναμονή και οι πιθανές προστριβές με τον διαχειριστή ή άλλους δύστροπους ιδιοκτήτες.

    Το μεγάλο θέμα όμως είναι ότι στην Ελλάδα προηγήθηκε και ολοκληρώθηκε κατασκευαστικά το VDSL από το FTTH σχεδόν κατά μία πενταετία. Η μεγάλη (αν όχι συντριπτική) πλειοψηφία των καταναλωτών στις μεγάλες πόλεις έχει διαθέσιμο εδώ και καιρό VDSL έως 100 ή 200Mbps. Οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι το πόσο εύκολα κάποιος που είναι ήδη "βολεμένος" με μία 100άρα ή 200άρα VDSL γραμμή που δουλεύει χωρίς προβλήματα, θα είναι διατεθειμένος να μπει στη διαδικασία της αναβάθμισης σε FTTH. Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα το σκεφτεί πολύ πριν κάνει το βήμα, εάν το κάνει τελικά...

  7. #2467
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε dosman, θα συμφωνήσω φυσικά ότι όταν κάποιος δεν έχει άλλη εναλλακτική επιλογή από το ταλαίπωρο ADSL, και έρθει το FTTH στην περιοχή του, θα πρέπει χωρίς δισταγμό να προχωρήσει, και φυσικά αξίζει η χαρτούρα, η αναμονή και οι πιθανές προστριβές με τον διαχειριστή ή άλλους δύστροπους ιδιοκτήτες.

    Το μεγάλο θέμα όμως είναι ότι στην Ελλάδα προηγήθηκε και ολοκληρώθηκε κατασκευαστικά το VDSL από το FTTH σχεδόν κατά μία πενταετία. Η μεγάλη (αν όχι συντριπτική) πλειοψηφία των καταναλωτών στις μεγάλες πόλεις έχει διαθέσιμο εδώ και καιρό VDSL έως 100 ή 200Mbps. Οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι το πόσο εύκολα κάποιος που είναι ήδη "βολεμένος" με μία 100άρα ή 200άρα VDSL γραμμή που δουλεύει χωρίς προβλήματα, θα είναι διατεθειμένος να μπει στη διαδικασία της αναβάθμισης σε FTTH. Κατά την ταπεινή μου άποψη, θα το σκεφτεί πολύ πριν κάνει το βήμα, εάν το κάνει τελικά...
    Συμφωνούμε σε αυτό που έγραψες τελευταίο απόλυτα...
    Αν είσαι βολεμένος και χωρίς πρόβλημα ίσως και να μην χρειάζεται κάτι περισσότερο να κάνεις.

    Εγώ που είμαι στο ΑΚ Πατήσια, με το DSLAM μου να είναι στα 750μ περίπου και ως περιοχή που με πιάνει "κέντρο", δεν έχω πρόσβαση σε vDSL, η FTTH κατάσταση σε μένα θα φτάσει μάλλον του χρόνου με καθυστέρηση 3 χρόνια σχεδόν και το aDSL μου πνέει τα λοίσθια καθώς μόνο τον τελευταίο χρόνο χωρίς δική μου καλωδιακή βλάβη, η ταχύτητά μου δεν πάει πάνω από 7mbit που πριν από ~2 χρόνια συγχρόνιζα στα 22 με τη Nova να μου βάζει προφίλ για να σταθεροποιήσει τη γραμμή, να στέλνει και να ξαναστέλνει τεχνικό στον χώρο, να δηλώνεται βλάβη και ο ΟΤΕ να λέει "αδυναμία εύρεσης προβλήματος" και να μην βγάζω άκρη...

    Εγώ θα βάλω FTTH όταν έρθει χωρίς καν συζήτηση με κάποιον από την πολυκατοικία μιας και ούτως ή άλλως ο καθένας εδώ κάνει ό,τι του καπνίσει και χωρίς να νοιάζεται για τους άλλους (πολυκατοικία 60 διαμερισμάτων, κλειστά τα 30 διαμερίσματα και πληρώνουν κοινόχρηστα οι μισοί και με το ζόρι...)

    Η μετάβαση σε FTTH για όσους είναι σε vDSL αξίζει μόνο για τους ψυχαναγκαστικούς (δεν το λέω με κακή έννοια) πιστεύω που μπαίνουν κάθε μέρα στο router τους και ελέγχουν αν έχουν χάσει 3-8mbit και κάνουν διάφορες αλχημείες για να ανεβάσουν/σταθεροποιήσουν την ταχύτητά τους για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ότι έχουν πραγματική ταχύτητα και όχι ΕΩΣ με όλα τα μείον που τους λένε.

    Δυστυχώς ακόμα είμαστε πίσω τεχνολογικά και πασχίζουμε να προχωρήσουμε και να φτάσουμε τον ανταγωνισμό και γι' αυτό λέω ότι πρέπει να εκπαιδεύσουμε τους φίλους/γείτονες στις νέες τεχνολογίες για να ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε μπροστά γρηγορότερα αντί να κάνουμε μικρά βήματα τη φορά.

  8. #2468
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Δεν είναι μόνο όσοι είναι ήδη βολεμένοι με το VDSL φίλε dosman, αλλά και όσοι σκέφτονται την αναβάθμιση της ADSL γραμμής τους και βρίσκονται στο δίλημμα για το αν θα πρέπει να επιλέξουν VDSL ή FTTH.

    Π.χ., είσαι ενοικιαστής που μόλις μετακόμισες σε νέο διαμέρισμα, στο οποίο διατίθεται ήδη VDSL αλλά και FTTH, χωρίς όμως ήδη να υπάρχει εγκατάσταση στην πολυκατοικία. Και μόνο η διαφορά ανάμεσα στις δύο επιλογές στον χρόνο ενεργοποίησης και των πιθανών μπελάδων με προστριβές με τον ιδιοκτήτη, διαχειριστή κτλ., θα κάνουν τον οποιονδήποτε να επιλέξει το VDSL στη λογική του "να ξεμπερδεύω γρήγορα".

    Αλλά ακόμα και ιδιοκτήτης αν είσαι και σκέφτεσαι την αναβάθμιση της ADSL γραμμής, όλα τα προηγούμενα θα βαρύνουν στην επιλογή σου.

    Με λίγα λόγια, το FTTH είναι εύκολη υπόθεση σήμερα, μόνο σε όσους μένουν σε πολυκατοικίες που έχουν ήδη έτοιμη την εγκατάσταση, επειδή κάποιος άλλος "τράβηξε το αγγούρι" νωρίτερα...

  9. #2469
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην κοιτάτε πάντως εσείς που είστε με έργα OTE ότι μπορεί να έχετε και VDSL και FTTH..

    Εμείς με την Wind είμαστε 5 χρόνια πίσω.. να πω.. (?) στον τομέα αυτό..

    Πάντως ο φίλος Dosman όπως μας είχε πει, και μπράβο του, είχε κάνει κάνει ενημέρωση στους γείτονες της πολυκατοικίας του για το FTTH,
    όταν έφτασε στο 1 τετράγωνο απόσταση η Inalan, αλλά ξαφνικά είδε ότι το δίκτυο της ήταν κορεσμένο στην περιοχή και σταμάτησε τις νέες συνδέσεις..

    και μείνανε όλοι με την χαρά.. :-\

    αλλά πάντως γνωρίζουνε την αξία της οπτικής ίνας..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #2470
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Πάντως δεν πιστεύω ότι τρώει κανείς κανένα αγγούρι γιατί τα έργα γίνονται στους κοινόχρηστους χώρους και όχι μέσα στο σπίτι του.

    Φαντάζομαι ότι η μανούρα είναι στην φασαρία που θα γίνει για τον πρώτο που θα βάλει την σύνδεση και στους γείτονες θα φανεί περίεργο.

    Αν βέβαια γίνει με τρόπο, μπορεί και να μην πάρουν χαμπάρι τίποτα...

  11. #2471
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μωρέ τι ωραίο αγγούρι που έφαγα όταν έβαλα πρώτος αέριο στο σπίτι στην Αθήνα..
    Αυτονομία σε διαμέρισμα πολυκατοικίας..
    Άξιζε μεν αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία..
    Σε λίγο γράφω και για το άλλο..

    - - - Updated - - -

    Και για κάτι που αναφέρθηκε πριν..
    Πάντως vdsl vectoring & ftth δύσκολα θα υπάρξουν μαζί σε μια περιοχή.. Συνήθως είναι η το ένα η το άλλο έτσι όπως γίνονται τα έργα..
    Μόνο μετά αν μιλάμε για vdsl από α.κ..
    Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει το βολεμενος με vdsl γιατί να πάει σε ftth..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα διαφωνήσω γιατί ναι οκ, μπορεί να έχει βαβούρα (για τους τύπους που θα κάνουν τη δουλειά, μέσα και έξω από την πολυκατοικία, αλλά όχι για αυτόν που μένει μέσα) αλλά εφόσον γίνει σωστά, τότε έχεις μια νέα υποδομή και ταχύτητες που είναι αξιοπρεπείς και σίγουρες.

    Αν σκεφτόμαστε με αυτόν τον τρόπο ότι "που να ασχοληθώ τώρα, με τους περίεργους εδώ", το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μένουμε πίσω τεχνολογικά και να μην εξελισσόμαστε.

    Πιο σωστό βρίσκω να πιάσουμε όσους δεν γνωρίζουν ή φοβούνται (???) ή ό,τι άλλο υπάρχει και να τους εξηγήσουμε τα οφέλη παρά να τους αφήσουμε αδαής και να μείνουμε πίσω και με τα οποία προβλήματα μπορεί να έχουμε με τις "ξεπερασμένες" τεχνολογίες (aDSL).
    Σε αυτό τώρα..
    Μεγάλη ιστορία..
    Εδώ στο εξοχικό που είναι η υποδομή ftth από ΟΤΕ, δεν καθόμαστε μόνιμα οπότε το ftth συμφέρει μεν αλλά θα το έλεγες και πολυτέλεια. Δεν ξέρω..
    Από τους 22 οι 6 έχουμε τηλεφωνική γραμμή.. Οι 5 ίντερνετ και οι 4 είμαστε που μας ενδιαφέρει η τεχνολογία.. Στους 2 το έχω συζητήσει αλλά δεν βλέπω να καίγονται.. Μάλιστα ο ένας δουλεύει και στον ΟΤΕ και δεν βάζει ftth στο σπίτι του.. Τι να πω..
    Και μου λέγε τις προάλλες ποσα εκατομμύρια ευρώ έχουν κοστίσει αυτά τα έργα.. Αλλά κίνηση δεν κάνει.. Ότι να ναι δλδ..
    Μετά σκέφτομαι και ότι θα πρέπει να αλλάζω και τη διαρρύθμιση του εξοπλισμού και να τραβάω ethernet από το οντ κλπ κλπ αν θελήσω να αλλάξω κάτι στη θέση.. Τώρα με καλώδιο τηλεφώνου τη κάνεις τη δουλειά.. Εντάξει λεπτομέρεια θα μου πεις.. Anyway..
    Από την άλλη το χειμώνα φεύγουμε σχεδόν όλοι οπότε φοβάμαι και για την οπτική που θα φαίνεται σε ποιο διαμέρισμα πάει.. Σαν θέμα ασφάλειας.. Είναι διάφοροι λόγοι.. Τα τηλεφωνικά καλώδια δεν φαίνονται που πάνε..
    Γι'αυτό λέω αν δεν ενδιαφερθούν κ οι άλλοι... Να γίνει συνολικό έργο.. Όχι να γίνει η βαβούρα για να βάλει μόνο ένας..
    Είναι και αυτό αν με πιάνεις..

    Στην Αθήνα που έβαλα το αέριο μόνο εγώ έβαλα από τους 15 που είμαστε.. Άλλη περίπτωση αυτή..
    Αλλά εκεί είναι άλλο.. Δεν τολμάει κανείς να πειράξει κάτι στην εγκατάσταση.. Χαζός είναι; Για να κάνει τπτ μπαμ;

    Είναι πολλά που παίζουν ρόλο σε πολυκατοικίες.. Μακάρι να ήταν τόσο απλά.. Γι'αυτό λέω σε όσους το καταφέρνουν ότι είναι τυχεροί..

    Στην Αθήνα στο καφαο μου πάει για vdsl..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-10-21 στις 19:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #2472
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για κάτι που αναφέρθηκε πριν..
    Πάντως vdsl vectoring & ftth δύσκολα θα υπάρξουν μαζί σε μια περιοχή.. Συνήθως είναι η το ένα η το άλλο έτσι όπως γίνονται τα έργα..
    Μόνο μετά αν μιλάμε για vdsl από α.κ..
    Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει το βολεμενος με vdsl γιατί να πάει σε ftth..
    Και όμως εάν δεις για τα νέα έργα που κάνει τώρα ο OTE, βάζει καμπίνες FTTH εκεί που είχε βάλει καμπίνες VDSL!
    π.χ. στο A/K δίπλα στο Πατήσια!

    Αλήθεια έχει τελειώσει με το FTTH κοντά στα A/K σε όλη την Αθήνα ?

    Πόσο μπροστά είναι!

    - - - Updated - - -



    Ορίστε VDSL & FTTH δίπλα-δίπλα, στο A/K δίπλα στα Πατήσια..

    Τσέκαρα διεύθυνση στην περιοχή που είναι στην λίστα του OTE με καμπίνα VDSL..

    και πλέον στην διαθεσιμότητα του ΟΤΕ προωθούν τις συνδέσεις FTTH έως 200 Mbps..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #2473
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Σε πολλές περιοχές βάζει οπτικές ο ΟΤΕ. Χολαργό, Χαλάνδρι, Παπάγου, βάζει σε πολλές περιοχές.

  14. #2474
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως εάν δεις για τα νέα έργα που κάνει τώρα ο OTE, βάζει καμπίνες FTTH εκεί που είχε βάλει καμπίνες VDSL!
    π.χ. στο A/K δίπλα στο Πατήσια!

    Αλήθεια έχει τελειώσει με το FTTH κοντά στα A/K σε όλη την Αθήνα ?

    Πόσο μπροστά είναι!

    - - - Updated - - -



    Ορίστε VDSL & FTTH δίπλα-δίπλα, στο A/K δίπλα στα Πατήσια..

    Τσέκαρα διεύθυνση στην περιοχή που είναι στην λίστα του OTE με καμπίνα VDSL..

    και πλέον στην διαθεσιμότητα του ΟΤΕ προωθούν τις συνδέσεις FTTH έως 200 Mbps..
    Δηλαδή σε εκείνα τα σημεία υπάρχει και vdsl vectoring και ftth; Άλλο και τούτο.. Όντως είναι πιο μπροστά..
    Και η wind δεν έκανε κάτι παρόμοιο σε κάποιες περιοχές; Η κάνω λάθος;
    Νομίζω γενικά δεν τους εμπόδιζε κανείς να το κάνουν αυτό.. Σωστά;
    Τώρα για το άλλο που προωθούν το ftth.. Αν κάποιος θέλει vdsl;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #2475
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    - Ναι, και τα 2..

    - Δεν θυμάμαι για Wind..
    Λογικά δεν έχουν τώρα περιορισμό, αν και στις αναθέσεις της EETT δήλωναν που θα έδιναν τότε FTTH.

    - Για VDSL τι γίνεται τώρα εκεί, δεν ξέρω!

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν στα δικά μας τώρα, σήμερα το συνεργείο στην Άνω έσκαψε σε 2 κάθετους,
    στην Τροπαίων προς Πάρνηθος/Δάφνιδος και στην Αιθέρος προς Κρίσσης.

    και τελείωσε με την ασφαλτόστρωση στα προηγούμενα σκαψίματα..

    Στην Φαιδριάδων δεν προχώρησαν..

    Να δούμε εάν θα σκάψουν τώρα αύριο..

    - - - Updated - - -



    Κάποιες νυχτερινές φωτογραφίες σήμερα!
    - Τροπαίων (επάνω)

    - Αναρωτιέμαι εάν θα κατέβουν ξεχωριστά τη Δάφνιδος για τις επόμενες καμπίνες της..
    ή θα τις ενώνουν από την Φαιδριάδων.. θα δούμε..

    * To Samsung σαφώς βγάζει καλύτερες νυχτερινές φωτογραφίες από το προηγούμενο μου SONY..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 165 από 235 ΠρώτηΠρώτη ... 145155160163164165166167170175185 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL και Κυψέλη - A/K Άρης - Vodafone
    Από nxenos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1116
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-23, 10:52
  2. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  3. VDSL 30Mbps - A/K AΡΗΣ
    Από No-Name στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-18, 21:56
  4. A.K Πατησια ( Πλ.Αμερικης)
    Από villasg στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 23:10
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 00:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας