Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πρόσφατα απέκτησα 2 τηλεφωνικούς αριθμούς Vodafone CU. Το τι έχει συμβεί με αυτά τα 2 νούμερα, το περιγράφω στο email που έστειλα στην vodafone σχετικά με το θέμα.

    Αγόρασα το νούμερο από μία πωλήτρια του καταστήματος σας ... που μοιράζει αριθμούς στην είσοδο της ΔΟΥ ... στις 12 Δεκεμβρίου 2017. Προφανώς εκτός από αριθμούς, μοιράζει και τρομερά ψέματα.
    Την ίδια μέρα αγόρασα και 2ο νούμερο για τη σύζυγό μου, το 69xxxxxxxx, βασιζόμενος στα ψεύδη που μου ανέφερε η πωλήτρια σας. Δεν μου ανέφερε ποτέ τα περί περιορισμού 3 μηνών και το πως δεν θα μπορώ να ενεργοποιήσω τα 300 λεπτά και 500 ΜΒ μετά τους 3 μήνες. Αντιθέτως μου τόνισε το "για πάντα". Επίσης μου είπε πως τα προσφερόμενα δεν τα δίνουν μέσα στα καταστήματα γιατί σε αυτά προσερχόμαστε μόνοι μας, ενώ στην είσοδο της εφορίας μας βρίσκει η Vodafone και άρα μπορεί να μας προσφέρει περισσότερα απ΄ότι στα καταστήματα της. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Την επόμενη μέρα, και αφού ανακάλυψα στις ιστοσελίδες σας πως τα περισσότερα "για πάντα" αφορούσαν τους 3 πρώτους μήνες μετά την ενεργοποίηση των αριθμών αυτών (χωρίς να γνωρίζω μέχρι το προηγούμενο εμαιλ σας πως αυτό αφορά και το πρόγραμμα 300+500), επέστρεψα στο σημείο με σκοπό να διευκρινήσω αν με αφορούν οι παραπάνω περιορισμοί των 3 μηνών. Η κοπέλα (το όνομα της βρίσκεται στη διάθεση μου), με διαβεβαίωσε πως δεν γνωρίζει κάτι για περιορισμό 3 μηνών. Όταν μάλιστα της είπα πως το πρόγραμμα 300+500 δεν υπάρχει στα διαθέσιμα προς ενεργοποίηση πακέτα, μου έδειξε στο δικό της κινητό πως είναι διαθέσιμο και δεν γνωρίζει γιατί δεν είναι στο δικό μου. Της ζήτησα λοιπόν να πάρει τα νούμερα πίσω και να μου επιστρέψει τα χρήματα μου. Μου είπε πως δεν μπορεί να το κάνει αυτό και δεν μπορεί να υπάρξει επιστροφή. Αρνήθηκα φυσικά πως μπορεί να ισχύουν τα περί μη επιστροφής, αφού ως καταναλωτικό αγαθό έχω το δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών από την ημερομηνία αγοράς. Σημειώνω πως το 1 πακέτο με τη SIM ήταν σφραγισμένο, ενώ το άλλο το είχε ανοίξει η ίδια η κοπέλα την προηγούμενη μέρα για να μου γράψει με στυλό τι ακριβώς κερδίζω με την αγορά της SIM. Σε καμία περίπτωση λοιπόν δεν είχα εγώ ανοίξει κανένα από τα 2 πακέτα. Όταν επέμεινα περί της νομιμότητας των όσων ισχυριζόμουν, η κοπέλα με παρέπεμψε στο κατάστημα, μήπως και μου τα επιστρέψουν αυτοί. Αρνήθηκα και πάλι, αφού τη συναλλαγή την είχα κάνει με την κοπέλα, όχι με το κατάστημα με το οποίο δεν είχα καμία σχέση. Σημειώνω εδώ πως απόδειξη για την αγορά των πακέτων ΔΕΝ παρέλαβα ενώ οφείλατε να μου παρουσιάσετε νόμιμο παραστατικό. Αυτό το τελευταίο το τόνισα και στην κοπέλα. Εκεί άρχισε να συνομιλεί με το κατάστημα, μου είπε πως οι αποδείξεις βγαίνουν ηλεκτρονικά, πράγμα που δεν το δέχτηκα γιατί κανείς δεν μπορεί να διαβεβαιώσει κάποιον...προφορικά (!!!) πως οι αποδείξεις που τον αφορούν εκδόθηκαν ηλεκτρονικά. Βεβαίως και κανείς δεν με κάλεσε να τις παραλάβω! Η κοπέλα μίλησε αρκετά με το κατάστημα, το κατάστημα απ' όσα κατάλαβα αρνήθηκε την επιστροφή του πρώτου πακέτου που είχε ανοίξει η ίδια η κοπέλα αλλά δεχόταν να πάρει πίσω το 2ο σφραγισμένο πακέτο. Αμέσως μετά το τηλεφώνημα, η κοπέλα αρνήθηκε τα πάντα περί ψευδούς πληροφόρησης και περί ανύπαρκτων παροχών και εκεί της είπα πως θα καλέσω την αστυνομία και αν χρειαστεί θα υποβάλλω μήνυση στην εταιρεία σας ή στο κατάστημα στο οποίο απασχολείται. Την στιγμή που της ανακοίνωσα την πρόθεση μου να καλέσω στην αστυνομία, η κοπέλα έκανε κίνηση αποχώρησης και εγώ σκεπτόμενος πως ίσως φύγει, σήκωσα το κινητό μου και τράβηξα 4 φωτογραφίες για να έχω αποδεικτικό εάν έρθει η αστυνομία και η κοπέλα δεν βρίσκεται πιά εκεί. Τελικά η κοπέλα πήγε πιο πέρα, η αστυνομία έφθασε, ένας άνδρας και μία γυναίκα με πολιτικά. Μίλησαν και με τους 2 μας, μου είπαν πως δεν έπρεπε να τραβήξω τις φωτογραφίες και κατόπιν τις διέγραψα ενώπιον των αστυνομικών, αφού φυσικά εξήγησα ποιός ήταν ο σκοπός που τράβηξα τις φωτογραφίες. Έγιναν συστάσεις στην κοπέλα για το γεγονός της μη σωστής πληροφόρησης και μάλιστα της είπαν να μεταφέρει στο κατάστημα πως δεν γίνεται να πληροφορούν λάθος τους καταναλωτές. Οι 2 αστυνομικοί προφανώς κατέγραψαν και το περιστατικό και τα ονόματα μας και σε περίπτωση που χρειαστεί θα τα αναζητήσω και θα κινήσω τις απαραίτητες διαδικασίες.
    Η εξαπάτηση μου με σκοπό την αγορά των 2 αριθμών από την εταιρεία σας, είναι κάτι παραπάνω από προφανής. Για την απόδειξη πως όσα λέω παραπάνω πραγματικά συνέβησαν, δεν έχετε παρά να το ελέγξετε με το κατάστημα σας στο .... Υπάρχει και η σχετική καταγραφή του συμβάντος από την αστυνομία στις 13 Δεκεμβρίου 2017.
    Προφανώς και δεν έχω πρόβλημα, όπως έχω ήδη άλλωστε αποδείξει, να τραβήξω το θέμα στα άκρα. Γι' αυτό το λόγο, θα δώσω στην εταιρεία σας μία τελευταία ευκαιρία να διορθώσει τα πράγματα. Να προτείνετε μία λύση που θα είναι αποδεκτή και από τις 2 πλευρές, τη δική μου και τη δική σας. Τα περί αλλαγής προγράμματος για να μπορώ να ενεργοποιήσω αυτό το οποίο ψευδώς με βεβαιώσατε, μέσω της εκπροσώπου σας, πως ισχύει για πάντα, δεν τα δέχομαι. Εάν ανακοινώνατε εξ' αρχής πως ισχύουν μόνο για 3 μήνες, δεν θα αγόραζα το πακέτο που αγόρασα, αυτό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ. Ποιός θα αγόραζε αριθμό κινητής με 3μηνη διάρκεια παροχής του πακέτου 300 λεπτά και 500 MB, πακέτο για το οποίο ενδιαφερόμουν αποκλειστικά αξ' αρχής; Τέτοιο πακέτο μάλιστα είχα ήδη από την Cosmote, χωρίς μάλιστα να λήγει σε 3 μήνες όπως το δικό σας!
    Αναμένω λοιπόν να μου προτείνετε μία λύση που θα ικανοποιεί και τις 2 πλευρές, πριν αναγκαστώ να διεκδικήσω ως καταναλωτής όλα τα προβλεπόμενα νόμιμα δικαιώματα μου μέσω άλλης οδού.

    Μετά τις παραπάνω καταγγελίες μου, πήρα ένα μήνυμα από την εταιρεία που λέει τα εξής :

    "οι εμπειρίες των καταναλωτών αξιολογούνται ενδελεχώς από τη Vodafone με σκοπό αφενός τη διεξοδική επίλυση των ζητημάτων που οι ίδιοι θίγουν, αφετέρου διότι συμβάλουν στην συνεχή βελτίωση και αναβάθμιση της εξυπηρέτησης που τους προσφέρουμε. Όπως σας έχει ενημερώσει η κα ..........., το συγκεκριμένο περιστατικό που μας έχετε αναφέρει έχει καταγραφεί υπόψη της Εμπορικής Διεύθυνσης και τα σχόλιά σας θα ελεγχθούν εσωτερικά στην εταιρία μας. Αναφορικά με το πακέτο 300 λεπτά προς όλους με 500ΜΒ, αποτελεί μία μόνιμη παροχή του προγράμματος «Καρτοκινητό Vodafone», ενώ στο πρόγραμμα «VodafoneCU» αποτελεί μεμονωμένη εποχιακή προσφορά που δεν μπορεί να παραταθεί πλέον των 3 μηνών. Συνεπώς όταν δεν θα είναι πλέον διαθέσιμο ως επιλογή στον αριθμό σας, μπορείτε να προχωρήσετε σε αλλαγή προγράμματος καρτοκινητής. Η αλλαγή πακέτων καρτοκινητής πραγματοποιείται με δωρεάν κλήση στο 1266 από τον ίδιο τον αριθμό. Κλείνοντας την παρούσα επικοινωνία, τονίζουμε ότι η εταιρεία μας τηρεί απαρέγκλιτα τη σχετική νομοθεσία περί ηλεκτρονικών επικοινωνιών, καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια για την αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων παρουσιάζονται. Η άμεση και ποιοτική εξυπηρέτηση των καταναλωτών αποτελεί κεντρικό στόχο της Vodafone, σε πνεύμα βεβαίως κατανόησης, σεβασμού και αμοιβαίας εμπιστοσύνης."

    Στο οποίο απάντησα με αυτό το μήνυμα :

    Καταλαβαίνω πως μπλα, μπλα, μπλα, το περιστατικό έχει καταγραφεί από την εμπορική σας διεύθυνση. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Κι εγώ το έχω καταγράψει, σιγά την πρωτοτυπία! Επί της ουσίας όμως καμία απολύτως αναφορά.
    Δεν απαντήσατε απολύτως τίποτα για τα ψεύδη της εκπροσώπου σας που αφορούν τα "για πάντα" όσο αφορά τα πακέτα, την άγνοια προσφοράς όσων πουλούσε για 3 μήνες μόνο, την πιθανώς καμουφλαρισμένη άγνοια της όταν της έδειξα πως τα πακέτα που είπε δεν υπάρχουν και πως δεν ισχύουν για πάντα αλλά για 3 μήνες, τα περί ηλεκτρονικών αποδείξεων και τα περί μη επιστροφής χρημάτων.
    Επαναλαμβάνω πως δεν υπήρχε κανένας λόγος να αγοράσω πακέτο σύνδεσης με ημερομηνία λήξης του πακέτου που ήθελα 3 μήνες μετά, αφού πανομοιότυπο πακέτο είχα ήδη από την Cosmote. 300+500 χωρίς χρονικό περιορισμό, στην ίδια ακριβώς αξία! Ποιός ο λόγος να αγόραζα πακέτο που μετά το ψευτο3μηνο (γιατί δεν είναι ούτε 3 μήνες τελικά) θα με οδηγούσε σε άλλα πακέτα που δεν χρειαζόμουν;
    Πέρα από αυτό, ψευδή είναι και όσα ισχυρίζεστε εσείς και η εταιρεία σας. Γιατί αν ισχύει η προσφορά για 3 μήνες, με δική μου πρώτη ενεργοποίηση στις 12 Δεκεμβρίου, οι 3 μήνες δεν έχουν ακόμα παρέλθει (12 Μαρτίου 2018).
    Το πακέτο όμως δεν μου το δίνει το συστημά σας. Λαμβάνω μήνυμα πως δεν επιτρέπεται η ενεργοποίηση πακέτου 300+500. Άρα ψέμα και τα περί 3 μηνών που ισχυρίζεστε. Βέβαια και να μου το έδινε, δεν σημαίνει πως θα κατάπινα αυτό που έγινε.

    Σας ρωτώ ευθέως και προφανώς απαιτώ μία απάντηση. Τα όσα έπραξε το τοπικό σας κατάστημα μέσω της πωλήτριας του στην είσοδο της ΔΟΥ ..., αποτελούν γνωστή και αποδεκτή σε εσάς τακτική πωλήσεων;
    Έχετε εγκρίνει και επικροτείτε τη συγκεκριμένη τακτική προώθησης των προϊόντων σας; Αν όχι, επιθυμώ μία ξεκάθαρη απάντηση στο απαντητικό εμαίλ σας.

    Γενικολογίες για το ποιόν έχετε ενημερώσει, ποιά είναι η πολιτική της εταιρείας σας, τι επιδιώκετε και τι εσωτερικός έλεγχος θα υπάρξει, αν υπάρξει, δεν με αφορούν. Αυτό που με αφορά είναι η ξεκάθαρη εξαπάτηση μου από την εκπρόσωπο σας και το τοπικό κατάστημα σας, με το οποίο είτε ταυτίζεστε, είτε διαφοροποιείστε σημαντικά.
    Αυτό ακριβώς περιμένω να δηλώσετε, το οποίο θα κρίνει αρκετά σε τι κατεύθυνση θα κινηθώ από εδώ και στο εξής.

    Την απάντηση σας παρακαλώ, χωρίς υπεκφυγές και γενικολογίες.


    Από την αποστολή του τελευταίου μηνύματος και μετά, στις 18/02/2018, η "εξυπηρέτηση πελατών" της Vodafone
    αγνοείται. (σε εισαγωγικά η εξυπηρέτηση πελατών για ευνόητους λόγους)

    Αναμένω τα σχόλια σας σχετικά και τις δικές σας εμπειρίες από τη Vodafone, εάν υπάρχουν. Εάν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από νομικά, ας αφήσει ένα μήνυμα.
    Από τη δική μου μέχρι σήμερα εμπειρία, ΕΕΤΤ και ΓΓΚ δεν είναι απολύτως τίποτα άλλο από κέντρα διαβιβάσεων καταγγελιών. Πλήρης απουσία αντικείμενου, καμία δικαιοδοσία ή έστω θέληση επίλυσης προβλημάτων των καταναλωτών. Ενδεικτικά, περιμένω απάντηση για θέμα που έχω αριθμό πρωτοκόλλου από το 2014, παρ' όλο που τους ενόχλησα 3-4 φορές σχετικά. Σε άλλες καταγγελίες μου για παρανομίες άλλων παρόχων, απλά μεταβίβασαν τα έγγραφα στους παρόχους και ακολούθως τις απαντήσεις τους σ' εμένα χωρίς να τους απασχολεί το περιεχόμενο της καταγγελίας ή της απάντησης του καταγγελλόμενου. Όπως καταλαβαίνετε, θεωρώ άσκοπη την εμπλοκή μου με αυτούς.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Sorry φίλε, αλλά, το κείμενό σου δεν προσφέρεται (σε αυτή τη μορφή) για ανάγνωση.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry φίλε, αλλά, το κείμενό σου δεν προσφέρεται (σε αυτή τη μορφή) για ανάγνωση.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό. Προσωπικά μια χαρά το διάβασα.

    Προς OP καλά κάνεις και τους κυνηγάς. Πάντα λέγονται παραμύθια με δράκους για να σε κάνουν να πάρεις πακέτα και αυτό πρέπει να σταματήσει. Εμείς ξέρουμε τι γίνεται, αλλά όταν μαθαίνεις πως ξεκινάνε να λένε αρλούμπες και στους ηλικιωμένους γονείς σου ενώ είσαι στην άλλη άκρη της Ευρώπης, σου σηκώνονται τα νεύρα.

    Συγχαρητήρια.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    αυτό
    Αρνήθηκα φυσικά πως μπορεί να ισχύουν τα περί μη επιστροφής, αφού ως καταναλωτικό αγαθό έχω το δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών από την ημερομηνία αγοράς.
    ισχύει μόνο σε περιπτώσεις που αγοράσεις κάτι εξ αποστάσεως.

    Αφού δεν θέλεις να κάνεις καταγγελία σε ΕΕΤΤ και σε συνήγορο τότε το μόνο που μένει είναι να το πας δικαστικά

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Ενεργοποίηση Vodafone Full Σήμα
    Από deltadeltamike στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-18, 19:03
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-17, 06:05
  3. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-17, 07:53
  4. VODAFONE και προσφορες προγραμμάτων
    Από puntomania στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-17, 19:04
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 12:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας