Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Καλησπέρα παιδιά, και καλώς σας βρήκα, πρώτο μου μήνυμα στο σάιτ.
    Είμαι εδώ και κάποιους μήνες συνδρομητής στην Cosmote σταθερού και ίντερνετ (24άρα ADSL), χωρίς πολλά προβλήματα. Πάμε στο ζήτημα τώρα.

    21/1, με πήραν τηλέφωνο από την Cosmote, να μου πουν ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ήρθαν οπτικές ίνες στη γειτονιά, και να μου κάνουν πρόταση για να αναβαθμίσω σε 30άρι με 31,70. Τηλεφωνικά δέχθηκα, και είπα να προχωρήσουμε.

    Αμέσως μετά, μπήκα για να τσεκάρω τις τιμές, και βλέπω ότι αν κάνεις μόνος σου την αίτηση για VDSL, όντας συνδρομητής, η προσφορά είναι στα 29,90. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, γιατί με είχαν πιάσει κότσο και όταν έβαλα το ADSL λέγοντάς μου ψέματα, ότι το φοιτητικό δεν έχει διαφορά στην τιμή από το κανονικό, χωρίς να έχει τηλέφωνο και χρεώνοντάς με 9 ευρώ παραπάνω το μήνα, και μουλάρωσα, αποφασίζοντας να μη το δεχτώ. Περίμενα να μου στείλουν το συμβόλαιο, για να κάνω αίτηση υπαναχώρησης (δεν ήξερα ότι στέλνουν μηνύμα για υπογραφή).

    Κάποιες μέρες μετά μου στάλθηκε μήνυμα να επικυρώσω τη σύμβαση ηλεκτρονικά. Ευτυχώς ΔΕΝ το έκανα. Πέρασε μία εβδομάδα από αυτό και λέω εντάξει, μια χαρά είμαστε, δεν θα το κάνουν, αφού δεν δέχθηκα.

    Και όμως, στις 5/2, πάω σπίτι, και μου το είχαν ενεργοποιήσει. Η αλήθεια είναι πως πάει σφαίρα (27 mbps στο speedtest.) Την επόμενη μέρα, 6/2 παίρνω τηλέφωνο στο 13888, και τους λέω με ποιο δικαίωμα το ενεργοποιούν ενώ δεν έχω συγκαταθέσει γραπτώς. Πέρα από το ότι μου αράδιασαν ένα σωρό παπάτζες ότι η τηλεφωνική συνομιλία με δεσμεύει κλπ, αφού επέμεινα ότι θέλω αίτημα υπαναχώρησης και να γυρίσω στο ADSL, και να κάνω μόνος μου την αναβάθμιση, η κοπελιά μου είπε πως "παρόλο που είναι η τελευταία μέρα", θα κάνει το αίτημα για να γυρίσω, και θα με πάρουν τηλέφωνο άμεσα για επιβεβαίωση.

    Τρεις μέρες μετά, αφού δεν είχε γίνει τίπoτα, πήγα σε κατάστημα Cosmote, όπου μου είπαν πως από 6/2 το αίτημα εκκρεμεί και θα με πάρουν, να μην ανησυχώ. Οι μέρες πέρασαν, εγώ εντωμεταξύ είχα ενημερωθεί ενδελεχώς από άποψη νομοθεσίας, αλλά τίποτα, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Πήρα χτες πάλι, και αφού ξεκίνησε τις γνωστές παπάτζες, ο λόγος μου συμβόλαιο κλπ, μου είπε πως υπάρχει το αίτημα και (ω, του θαύματος) θα με πάρουν τηλέφωνο, από το τμήμα που έκανα την αίτηση αυτή τη φορά, όμως (!), αφού θα δουν την κλήση και κάτι τέτοια. Μου είπε όμως, ότι το βάζει με ένδειξη επείγον για να με πάρουν το συντομότερο δυνατόν. Σήμερα ξαναπήρα, μου είπαν τα ίδια από την αρχή (μαζί τις ίδιες παπάτζες), και καταλήξανε στο να περιμένω.

    Σε λίγο θα βγει ο πρώτος λογαριασμός, εντωμεταξύ. Διάβασα στον οδηγό της ΕΕΤΤ, για την περίπτωσή μου, αυτό: Δεσμεύεστε με την προσφορά που δεχθήκατε τηλεφωνικώς μόνον εφόσον την υπογράψετε ή στείλετε τη γραπτή συγκατάθεσή σας. Εάν αυτό δεν ισχύει, μπορείτε να διακόψετε τη συνεργασία αζημίως ενημερώνοντας εγγράφως την εταιρία.

    Εγώ όμως θέλω απλά να γυρίσω πίσω στο 24αρι, και να την ξανακάνω μόνος μου την αίτηση, έτσι για το γαμώτο. Μπορεί η διαφορά να είναι μόνο 2 ευρώ το μήνα, αλλά δεν θα πληρώσω ένα 50άρι ευρώ έξτρα σύνολο (δύο μεροκάματα δηλαδή), επειδή αυτοί θέλουν να κοροϊδεύουν. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να πάρω να τους απειλήσω ότι θα διακόψω εγγράφως τη συνεργασία; Μήπως το να το κάνω όντως αυτό είναι ο μόνος τρόπος να ξεμπερδέψω, ούτως ή άλλως; Βασικά, θέλω να ξέρω κιόλας, εφόσον αυτοί μου πουλάνε παπά, πως το συμβόλαιό μου πλέον, ξεκίνησε 1/3/2018 και θα τελειώσει σε δύο χρόνια (είναι το νέο δηλαδή), σε περίπτωση που στείλω αυτό το χαρτί διακοπής( η φαξ, δεν ξέρω τι είναι), το παλιό μου συμβόλαιο ADSL, θα έχει ισχύ, ή μπορώ με αυτό να ξεμπερδέψω τελείως με την Cosmote, και να πάω δίπλα Vodafone, που δίνει 50αρι VDSL με 31 ευρώ, γιατί με εκνευρίσανε;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει μια διαφορά εσύ είσαι πελάτης και κάνεις αναβάθμιση, η υπογραφή χρειάζεται όταν κάνεις νέο συμβόλαιο, στις ανανεώσεις, αλλαγή προγράμματος φτάνει η ηχογράφηση

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Το υπέθεσα, το ότι 1)δεν ανανέωσα στο μήνυμα που μου έλεγε: Ευχαριστούμε για την ανανέωση, δείτε το πρόγραμμα της επιλογής σας στο link sign.cosmote.gr/μπλαμπλαμπλα, και μετά: Ο κωδικός PIN είναι τάδε και πρέπει να καταχωρηθεί εντός δύο ημερών. και 2) το αίτημα που έκανα στις 6/2, δεν προσφέρουν κάτι; όσον αφορά το να γυρίσω στο προηγούμενο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αν τα διαβαζω καλα το αιτημα υπαναχ ειναι ενεργο και περιμενεις να σε παρουν? η λογικη λεει οτι θα σου κανουν προσφορα για να μην υποβαθμισεις

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Ναι, είναι ανοιχτό από 6/2, μου το επιβεβαιώνουν κάθε φορά, και περιμένω να με πάρουν από το τμήμα που μου έκαναν την προσφορά. Αυτή είναι η ενημέρωση που μου κάνουν. Βέβαια έχουν περάσει 20+ μέρες. Για αυτό ρωτάω τι θα ήταν καλύτερο να κάνω, ειδικά αν δεν με πάρουν ποτέ. Υπόψιν, δεν μου το αναφέρουν ποτέ ως αίτημα υπαναχώρησης, λένε "ναι, υπάρχει ένα αίτημα" απλά. Βέβαια όταν το έκανα, είπα καθαρά τις λέξεις αίτημα υπαναχώρησης από την τηλεφωνική σύμβαση, και η κοπέλα είπε ότι θα με πάρουν να μου πούνε για αυτό, όχι για να ακούσουν την κασέτα πάλι ή κάτι τέτοιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    να σου πω κατι.

    κι εμενα μου ετυχε να εχει ενα λαθακι η τιμολογηση μου εκανα αιτημα και δεν με πηρε κανενας.
    απλα μου εστειλαν με sms το διορθωμενο συμβολαιο.

    οποτε αν σου ξαναστειλουν sms θα ελεγα να το κοιταξεις

    τελος παντων προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα εχει αναφερθει απο τον jkoukos νομιζω, οτι υπαρχει ενα τμημα προσφορων.
    παρε την εξυπηρετηση και ζητα να επικοινωνησεις με αυτο το τμημα. οταν μιλησεις μαζι του η σε παρουν αυτοι πεστους οτι υπαρχει αυτη η υπαναχωρηση σε εκκρεμοτητα.
    και οτι ο λογος που θες να κανεις υπαχωρηση ειναι γιατι θες να κανεις νεα αιτηση για το 29.90.
    αν μπορουν να το περασουν σαν προσφορα για να μη μπλεκουμε με υποβαθμισεις υπαναχωρησεις κτλ, και χανεις χρονο και νευρα κι εσυ και αυτοι για το τιποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    tzavardin, κόψε κάθε προφορική επικοινωνία μαζί τους.

    Μόνο με email, για να έχεις τις απαντήσεις τους γραπτές.


    Και,
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με συνδεσιμοτητα στο dsl
    Από Στρατος1982romeo στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 18:45
  2. Εγγραφη στο taxisnet με username το domain του site,χωρις να εχω κανει αιτηση εγω...
    Από AlexTselikas στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 15:47
  3. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  4. Αίτηση Υπαναχώρησης σε Vodafone
    Από Epitaph6663 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 20:59
  5. Προβλημα με οτε ή κατι αλλο;
    Από chrislav3 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας