Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Καλησπέρα. Δυστυχώς και γω όπως αρκετοί άλλοι, θα σας γράψω την ιστορία μου με τον αγαπημένο ΟΤΕ. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος και περιεκτικός μπορώ.
    Από τον Απρίλιο του 2014 και μέχρι πριν μία εβδομάδα είχα φοιτητικό VDSL 50άρι (δεν υπήρχε φοιτητικό 30άρι τότε) και λόγω απόστασης με είχαν κλειδωμένο σε 30άρι προφίλ και συγχρόνιζα 26-28Mbps. Δεν παραπονέθηκα ποτέ λόγω του ότι είμαι 1 χιλιόμετρο από το Α/Κ.
    Από πέρσι η Vodafone εγκατέστησε καμπίνες στην περιοχή μου (Α/Κ Γηροκομείου) και παρακολουθούσα πότε θα ενεργοποιηθεί η δική μου. Την Τρίτη 20/2 στο site της Vodafone είδα ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στη διεύθυνση μου για 50 και 100 Mbps. Ωραία λέω, περιμένουμε τον ΟΤΕ να δει κι αυτός τη διαθεσιμότητα. Την Παρασκευή 23/2 στο site του ΟΤΕ έβγαλε το γνωστό "πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο" οπότε κάλεσα στο 13888 από όπου μου έδωσαν επίσης διαθεσιμότητα 50 και 100 Mbps. Προχώρησα στην αγορά του Double Play Fiber 50 L και μου είπαν "εγγυημένη ταχύτητα 45-50 Mbps". Ωραία. Επίσης μου είπαν ότι θα γυρίσω σε ευρυζωνική τηλεφωνία το οποίο το ήξερα.
    Την Δευτέρα που μας πέρασε γύρισα σε ευρυζωνική (αν και με μερικά θέματα που λύθηκαν εντός μίας ώρας) και είδα στο mycosmote είχε ενεργοποιηθεί το νέο πακέτο, χωρίς φυσικά να έχω τη νέα ταχύτητα αφού δεν είχε γίνει μεικτονόμηση σε καμπίνα. Παίρνω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη όπου ακούω "αυτή είναι η ταχύτητα που θα έχετε"! Αφού τους ανέφερα ότι μου εγγυήθηκε ταχύτητα 45-50 και ότι θα πρέπει να με γυρίσουν από καμπίνα, το δήλωσαν ως βλάβη για να περάσει στους τεχνικούς.
    Παράλληλα με αυτό, την επόμενη μέρα με παίρνει μία υπάλληλος από το εμπορικό για προσφορά για 100άρι! Τους λέω το απολύτως λογικό "Δώστε μου τα 50 πρώτα και βλέπουμε για 100". Με κλείνει και μετά με παίρνει πίσω και μου δίνει ένα τεχνικό (κατά τα λεγόμενα της) ο οποίος μου είπε ότι όταν έκανα την αίτηση για το 50άρι δεν είχε ενεργοποιηθεί η καμπίνα και δεν μπορούν "συστημικά" να με βάλουν σε καμπίνα και ότι αν κάνω νέα αίτηση για 100άρι "μου υπογράφει" ότι θα συνδεθώ σε καμπίνα. Προφανώς δεν τσίμπησα και του είπα ότι αν δεν δω 50άρι από καμπίνα δεν προχωράω σε νέο συμβόλαιο (όχι ότι θα πάω σε 100άρι, απλά το είπα μπας και γίνει τίποτα). Δεν με ξαναπήρε από τότε. Την ίδια μέρα για άγνωστο λόγο, το router αποσυγχρόνισε και αυξήθηκε το interleave depth και από εκεί που είχα 15ms με bras, τώρα έχω 22ms.
    Στη βλάβη τώρα, είχε εκτιμώμενη επίλυση χτες, πήρα χτες αλλά δεν είχαν κάποιο νεότερο. Αφήνω το κινητό μου για να με πάρει κάποιος τεχνικός από το πεδίο αλλά τίποτα ακόμα. Ξαναπήρα σήμερα, καμία εξέλιξη.
    Έχω στο νου μου την υπαναχώρηση, αν και δεν βοηθάει πολύ καθώς μου είπαν ότι το παλιό πρόγραμμα που είχα (αορίστου πια) δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο και θα πρέπει να κάνω νέο συμβόλαιο. Αυτό δεν με ενοχλεί τόσο, αν δεν δω προκοπή θα γυρίσω σε 30άρι.
    Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθυστερεί τόσο το να συνδεθώ στην καμπίνα. Τι λέτε να έχει παιχτεί; Να υπάρχει θέμα συνεννόησης Cosmote - Vodafone; Τουλάχιστον θα μπορούσα να έχω μια ενημέρωση από έναν τεχνικό να ξέρω τι γίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silverblue : 02-03-18 στις 16:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν ειναι τεχνικο θεμα αν και σωστα το δηλωσες βλαβη. θα ερθει καποια στιγμη καποιος να σε συνδεσει στην καμπινα. η vodafone το κανει αυτο.
    δεν το λες και καθυστερηση μια βδομαδα απλα ο οτε σου αλλαξε το προγραμμα νωρις ( γιατι στις δικες τους καμπινες κανουν τις αλλαγες συνηθως πολυ συντομα)


    δεν το διαβασα ολο, 3-4σειρες μονο

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    No worries

    Αυτό θέλω να πιστεύω και γω ότι φταίει, χρειάζεται συνεννόηση Cosmote - Vodafone.

    - - - Updated - - -

    Ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο ενεργοποίησης του VLU σύμφωνα με τον κανονισμό της ΕΕΤΤ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silverblue : 03-03-18 στις 02:11.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι τεχνικο θεμα αν και σωστα το δηλωσες βλαβη. θα ερθει καποια στιγμη καποιος να σε συνδεσει στην καμπινα. η vodafone το κανει αυτο.
    Δεν χρειάζεται συνεννόηση με τον οτε? Ρωτάω γιατί τώρα παίρνει υπηρεσία απο το κέντρο, άρα δεν πρέπει να πάει και ο οτε στο καφαο και να του βάλει το ζεύγος του σε άλλη ρεγκλέτα ( ; ) ώστε να συνδεθεί με την καμπίνα της vodafone?

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται συνεννόηση με τον οτε? Ρωτάω γιατί τώρα παίρνει υπηρεσία απο το κέντρο, άρα δεν πρέπει να πάει και ο οτε στο καφαο και να του βάλει το ζεύγος του σε άλλη ρεγκλέτα ( ; ) ώστε να συνδεθεί με την καμπίνα της vodafone?
    ναι φυσικα, λογικα απο οτε ηδη εχουν ενημερωσει και περιμενουν να συνδεθει στην καμπινα της vodafone.

    (ειναι πελατης οτε σε καμπινα vodafone, οχι πελατης vodafone σε καμπινα οτε)

  6. #6
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι φυσικα, λογικα απο οτε ηδη εχουν ενημερωσει και περιμενουν να συνδεθει στην καμπινα της vodafone.

    (ειναι πελατης οτε σε καμπινα vodafone, οχι πελατης vodafone σε καμπινα οτε)
    Θα πει ο οτε πως φταίει η vodafone και δεν θα τον πιστεύουμε. Αλλάζουν οι καιροί.

    Γνωρίζουμε πάνω κάτω μέχρι πόσες μέρες μπορεί να πάρει η μετάβαση από οτε σε καμπίνα άλλου παρόχου;

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    σιγουρα περισσοτερες η τυπικη ημερομηνια ειναι εως 15 εργασιμες συνηθως αλλα στην πραξη ειναι οποτε γινει (συνηθως εμπροθεσμα)

    και επειδη χθες δεν προσεξα την ερωτηση καλα, αλλο καταλαβα. δεν ξερω τι παιζει με την μεταβαση σε τετοια καφαο.
    δεν ξερω αν χρειαζεται να παει και τεχνικος οτε η οχι σε τετοιες περιπτωσεις. ουτε αν πανε ξεχωριστα η μαζι.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Επιτέλους σήμερα είχα ενημέρωση από ΟΤΕ. Υπάρχει πρόβλημα "συστημικό" και δεν μπορεί να δοθεί εντολή στους τεχνικούς να με συνδέσουν σε καμπίνα.
    Inside info: Δεν παίρνουν έγκριση από Vodafone λόγω προβλήματος του συστήματος της Vodafone το οποίο προσπαθούν να το λύσουν. Ίσως να είμαι ο πρώτος που ζήτησα VLU στην περιοχή και παίρνω το βάπτισμα του πυρός
    Αναμονή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος silverblue : 06-03-18 στις 19:51.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Η νέα απάντηση του ΟΤΕ είναι πως δεν μπορούν να με συνδέσουν στην καμπίνα και θα δοκιμάσουν να με βάλουν σε άλλη. Ότι να ναι...

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εμπλεξες. υπομονη.
    σε περιοχες των εναλλακτικων επειδη δεν εχω βρεθει. τα καφαο με τις καμπινες ειναι 1-1, η μια καμπινα καλυπτει 2-3 καφαο?

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport Smart
    Υπάρχουν περιπτώσεις που έχω δει μία καμπίνα να καλύπτει πχ 2 καφάο όπως λες, αλλά συνήθως είναι 1-1 όπως και στη δικιά μου. Αυτό που λένε από τον ΟΤΕ να συνδεθείς σε άλλη καμπίνα, απλά δεν γίνεται.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-18, 02:10
  2. Αδυναμία απομακρυσμένης σύνδεσης σε MikroTik L2TP/IPSec server
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:37
  3. [Sagem] Αδυναμια συνδεσης iPhone + Sagem router
    Από lefty74 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-17, 16:14
  4. Αδυναμία σύνδεσης ONKYO C-N7050 με router ZXHN
    Από ffarmakis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 20:58
  5. Αδυναμία σύνδεσης στο Skype
    Από manicx στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-17, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας