Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους.

    Εδώ και 4-5 μήνες τα Windows 10 άρχισαν να κολλάνε σε άσχετες στιγμές, άλλοτε στο youtube, άλλοτε όταν γράφω ένα κείμενο στο Word, άλλοτε όταν απλά τον έχω αφήσει ανοικτό και κατεβάζω κάτι με torrent και σπανιότερα σε κανένα παιχνίδι. Δεν συμβαίνει καθημερινά, μπορεί 1 φορές στις 20 μέρες ή 1 φορά κάθε 2 μέρες. Όταν κολλάει παγώνει η εικόνα, πληκτρολόγιο-ποντίκι είναι σβηστά και δεν ανταποκρίνονται, το λαμπάκι των σκληρών είναι σβηστό ενώ οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά και θέλει hard reset για να κάνει επανεκκίνηση. Έχω κάνει ότι είναι δυνατόν αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να εμφανίζεται.

    1) Τσέκαρα μνήμες και με το Memtest86 και το Μemtest86+ όλη τη νύχτα. Καθαρές με 0 σφάλματα.
    2) Τσέκαρα τους σκληρούς με τα HDDRegenerator, Data Lifeguard της WD, HDSentinel και όλα μου τους βρήκαν καθαρούς (1 SSD + 2 HDD). Το HDSentinel μου τους έβγαλε όλους με 100% υγεία πλην του SSD που του δίνει 94%.
    3) Άλλαξα καλώδια και θύρες στους σκληρούς.
    4) Έτρεξα για 1 ώρα stability test με το AIDA64 χωρίς πρόβλημα.
    5) Σήμερα (μετά το τελευταίο πάγωμα) έκανα flash το bios και καθαρή εγκατάσταση drivers γραφικών + chipset.
    6) Σκασμένοι ή φουσκωμένοι πυκνωτές στη μητρική δεν φαίνονται, διότι όλοι έχουν μεταλλικό κέλυφος.

    Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω και το περίεργο είναι ότι το κάνει σε άσχετες στιγμές, ακόμα και σε idle λειτουργία. Παίζει να φταίει η μητρική? Αγοράστηκε 12/2015 ενώ το τροφοδοτικό 10/2017. Να ενημερώσω πως δεν μπορώ να δοκιμάσω άλλο τροφοδοτικό διότι όλοι οι διαθέσιμοι φίλοι/γνωστοί μου έχουν λάπτοπ.

    Το σύστημα είναι της υπογραφής μου.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    99,9 %, είναι πρόβλημα software, με πιθανότερο ύποπτο κάποια ενημέρωση των 10ριών.

    Κάνε επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία, και δές πώς θα πάει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δυστυχώς, για κάποιον ανεξήγητο λόγο το system restore ήταν απενεργοποιημένο (?!) και δεν υπάρχει κανένα restore point για να επιστρέψω.

    Λες να κάνω format? Μακάρι να έχεις δίκιο για software, αν και πολύ αμφιβάλλω. Tα σφάλματα software δεν βγάζουν συνήθως BSOD? Το δικό μου απλά παγώνει χωρίς να κάνει επανεκκίνηση μόνο του.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα σφάλματα software δεν βγάζουν συνήθως BSOD?
    Όχι πάντα, το έχω ζήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpaceMarine13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου απλά παγώνει χωρίς να κάνει επανεκκίνηση μόνο του.
    Τα ίδια παρουσίασε, για κάποιο διάστημα, και το πισί μου με τα 7άρια.
    Πάγωμα στα καλά καθούμενα, καμμιά ανταπόκριση απο ποντίκι / πληκτρολόγιο, και επαναφορά μόνο με hard reset.

    Τελικά, υπήρχε conflict μεταξύ των drivers της GTX 650 και κάποιας ενημέρωσης του MSE.
    Έβαλα το comodo, και ησύχασα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ, ευχαριστώ. Θα δοκιμάσω τότε να κάνω φορμάτ και θα δούμε πως θα πάει. Άμα εμφανίσει πάλι θέμα, θα επανέλθω.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπωσδήποτε, ενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος.
    Να εγκαθιστάς ένα-ένα τα προγράμματά σου, να δείς ποιό σου κάνει τη ζημιά.

    Κι' όταν τελειώσεις με εγκαταστάσεις / ενημερώσεις και πάνε όλα καλά, τράβα κι' ένα image του συστήματος, για ώρα ανάγκης.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις windows defender , έλεγξε και αυτό . Είχα ενα PC που κόλλαγε απο αυτό με ίδια αποτελέσματα με το δικό σου , η λύση ήταν να βάλω το ίδιο το antimalware service στο exclusion list .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το είδα αλλά δεν πρόσεξα κάποιο σχετικό πρόγραμμα να τρέχει. Από antivirus έχω το Comodo Internet Security Suite αλλά το ίδιο πρόβλημα εμφανίστηκε σε όλα τα antivirus που άλλαξα τον Ιανουάριο, μήπως και ευθύνονταν αυτά (Kaspersky free, Avira, Btidfender κτλ). O CPU είναι σχεδόν στο 0% σε idle.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε, ενεργοποίησε την επαναφορά συστήματος.
    Να εγκαθιστάς ένα-ένα τα προγράμματά σου, να δείς ποιό σου κάνει τη ζημιά.

    Κι' όταν τελειώσεις με εγκαταστάσεις / ενημερώσεις και πάνε όλα καλά, τράβα κι' ένα image του συστήματος, για ώρα ανάγκης.
    Οκ, θα προσπαθήσω αν και Image δύσκολα γιατί όλοι οι σκληροί μου είναι γεμάτοι είτε με κατεβασμένα αρχεία είτε εγκατεστημένα παιχνίδια. Είχα ανέκαθεν την υποψία ότι έφταιγε κάποιο Windows Update γιατί τα προβλήματα εμφανίστηκαν καμιά βδομάδα μετά από μια ενημέρωση που έκαναν τα 10αρια τον Νοέμβριο. Aπλά δυσκολευόμουν να το πιστέψω διότι ποτέ δεν είχα πάγωμα λόγω software τόσα χρόνια. Έφταιγε πάντα η μητρική, το τροφοδοτικό ή κάποιος σκληρός.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Καθαρισμό και αλλαγή πάστας στην cpu έχεις κάνει;
    Η μπαταρία του bios είναι οκ;
    Την κάρτα γραφικών την έχεις καθαρίσει;

    Αν είναι από software λογικά μετά από κάθε κόλλημα θα πρέπει να εμφανίζει κάτι στον event viewer. Τον έχεις τσεκάρει;

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    1) Όχι αλλά θα κάνω σε καμία εβδομάδα μαζί με το φορμάτ, γιατί περιμένω έναν FX-6300. Πάντως δεν έχω θέμα θερμοκρασίας αφού σε 100% λειτουργία δεν ξεπερνάει τους 55 βαθμούς.

    2) Δεν το έχω τσεκάρει. Πάντως δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τα παγώματα αφού το μόνο που κάνει είναι να διατηρεί τις ρυθμίσεις του bios όταν το σύστημα είναι σβηστό.

    3) Όχι αλλά είναι καθαρή η ψύκτρα. Μέγιστη θερμοκρασία εντός παιχνιδιού σε full load είναι 80 βαθμοί.

    4) Έχω τσεκάρει τον event viewer αλλά δεν καταγράφεται τίποτα όταν παγώνει το σύστημα διότι δεν προλαβαίνει να γράψει κάτι. Συνήθως όταν υπάρχει BSOD καταγράφονται στοιχεία. Στη δική μου περίπτωση, απλά αφού φορτώσουν τα Windows αναφέρεται το Kernel power μπλα μπλα μπλα ότι δεν τερματίστηκε σωστά ο υπολογιστής κτλ.

    Γενικά, δεν τίθεται θέμα θερμοκρασίας. Είτε η μητρική τα έχει παίξει, είτε κανένα software conflict όπως είπε ο cranky.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έγινε λοιπόν το φορμάτ και εδώ και 15 περίπου μέρες δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ας ελπίσουμε ότι λύθηκε.
    Ryzen 5 5600G 3.9Ghz, GIGABYTE GEFORCE 1050 Ti 4GB, ASRock B450M PRO 4 R2.0, G.Skill Ripjaws V 16GB 3200mhz, XFX XT 80 Plus Bronze 600W

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-18, 21:38
  2. "Gaming" pc
    Από manouvras στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-17, 21:09
  3. PC Games: Ghost Recon Wildlands & For Honor
    Από Core2Extreme στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 18:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας