Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα

    Εδώ και χρόνια καθαρίζω το εσωτερικό του πύργου με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στο δικό μου pc και σε φίλων.
    Σε κάποιο άρθρο που διάβασα, έλεγε ότι είναι προτιμότερο ένας φυσητήρας παρά ηλεκτρική σκούπα!
    Γνωρίζετε αν εξυπηρετεί φυσητήρας με μπαταρία ή ρεύματος και πόσα watt για να μην γίνει κάποια ζημιά από την πίεση του αέρα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το πρόβλημα συνήθως είναι οι ανεμιστήρες που δεν πρέπει να γυρίσουν με παραπάνω στροφές απο ότι αντέχουν, και να μην υπάρχει κατι κινούμενο μέσα που να μπορεί να το ρουφήξει η σκούπα ή να το φυσήξει ο φυσητήρας

    Σε ενα μηχάνημα που έχει περάσει σκούπα, αν μετά πάρεις τον φυσητήρα πάλι θα βγάλει σκόνη.
    Προσωπικά έχω εναν απο τα Praktiker, δεν είναι ρυθμιζόμενος, απλά όταν φυσάω σε ανεμιστήρες τους κρατάω με κάτι ώστε να μην γυρίζουν

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Οπότε καλύτερα φυσητήρας αντί σκούπα;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε καλύτερα φυσητήρας αντί σκούπα;
    Ο φυσητήρας, αφαιρεί παραπάνω σκόνη και σε σημεία που δεν μπορεί να φτάσει πινέλο ή να ρουφήξει η σκούπα.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φυσητήρας, αφαιρεί παραπάνω σκόνη και σε σημεία που δεν μπορεί να φτάσει πινέλο ή να ρουφήξει η σκούπα.
    ok σε ευχαριστώ πολύ

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα

    Εδώ και χρόνια καθαρίζω το εσωτερικό του πύργου με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στο δικό μου pc και σε φίλων.
    Σε κάποιο άρθρο που διάβασα, έλεγε ότι είναι προτιμότερο ένας φυσητήρας παρά ηλεκτρική σκούπα!
    Γνωρίζετε αν εξυπηρετεί φυσητήρας με μπαταρία ή ρεύματος και πόσα watt για να μην γίνει κάποια ζημιά από την πίεση του αέρα;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Με την ηλεκτρική μπορεί να κάνεις ζημιά από στατικό ηλεκτρισμό, αν ακουμπήσει πάνω σε ευαίσθητο εξάρτημα, άσε που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά που κάνει ένας φυσητήρας.
    Πάρε φυσητήρα επώνυμο, γιατί φίλος παραλίγο να πάθει σοβαρή ζημιά όταν αυτός που είχε έσπασε ο άξονας της φτερωτής και εκσφενδονίστηκαν κομμάτια πλαστικού προς όλες τις κατευθύνσεις, ευτυχώς που φόραγε γυαλιά.
    Εννοείτε ότι πάντα θα ακινητοποιείς τους ανεμιστήρες(π.χ. με ένα πλαστικό καλαμάκι, προσοχή μην ξεχάσεις να το βγάλεις όταν τελειώσεις).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Φυσητήρας.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  409,6 KB 
ID: 191952
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    +1 για φυσητήρα...και μπλοκάρεις τους ανεμιστήρες με καλαμάκια

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και μπλοκάρεις τους ανεμιστήρες με καλαμάκια
    Με μανταλάκι είναι πιό σίγουρο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Βάζω από την μία την σκούπα, από την άλλη το blower για να μειώσω το χάος. Ακόμη και στο μπαλκόνι, γεμίζει σκόνη όταν το κάνω μόνο με blower. Blower μόνο σε ταράτσα ή πυλωτή.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Έχω καθαρίσει πάρα πολλούς πύργους μόνο με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και όχι μόνο δεν πρόσεχα τους ανεμιστήρες αλλά τους έβαζα με τη σκούπα στο φούλ να γυρνάνε!!!! Ήμουν δλδ τόσο πολύ τυχερός που δεν έπαθε κανείς υπολογιστής τίποτα, ούτε από θέμα στατικού ηλεκτρισμού κι ούτε να χαλάσουν οι ανεμιστήρες;;;;;
    "όχι ότι θα συνεχίσω να το κάνω βέβαια....απλά λέω....κι από την άλλη, τι απόσταση κρατώ με τον φυσητήρα; μισό μέτρο; παραπάνω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ηλεκτρική μπορεί να κάνεις ζημιά από στατικό ηλεκτρισμό, αν ακουμπήσει πάνω σε ευαίσθητο εξάρτημα, άσε που δεν μπορεί να κάνει την δουλειά που κάνει ένας φυσητήρας.
    Πάρε φυσητήρα επώνυμο, γιατί φίλος παραλίγο να πάθει σοβαρή ζημιά όταν αυτός που είχε έσπασε ο άξονας της φτερωτής και εκσφενδονίστηκαν κομμάτια πλαστικού προς όλες τις κατευθύνσεις, ευτυχώς που φόραγε γυαλιά.
    Εννοείτε ότι πάντα θα ακινητοποιείς τους ανεμιστήρες(π.χ. με ένα πλαστικό καλαμάκι, προσοχή μην ξεχάσεις να το βγάλεις όταν τελειώσεις).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Φυσητήρας.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  409,6 KB 
ID: 191952
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Έχω καθαρίσει πάρα πολλούς πύργους μόνο με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και όχι μόνο δεν πρόσεχα τους ανεμιστήρες αλλά τους έβαζα με τη σκούπα στο φούλ να γυρνάνε!!!! Ήμουν δλδ τόσο πολύ τυχερός που δεν έπαθε κανείς υπολογιστής τίποτα, ούτε από θέμα στατικού ηλεκτρισμού κι ούτε να χαλάσουν οι ανεμιστήρες;;;;;
    "όχι ότι θα συνεχίσω να το κάνω βέβαια....απλά λέω....κι από την άλλη, τι απόσταση κρατώ με τον φυσητήρα; μισό μέτρο; παραπάνω;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Έχω καθαρίσει πάρα πολλούς πύργους μόνο με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και όχι μόνο δεν πρόσεχα τους ανεμιστήρες αλλά τους έβαζα με τη σκούπα στο φούλ να γυρνάνε!!!! Ήμουν δλδ τόσο πολύ τυχερός που δεν έπαθε κανείς υπολογιστής τίποτα, ούτε από θέμα στατικού ηλεκτρισμού κι ούτε να χαλάσουν οι ανεμιστήρες;;;;;
    "όχι ότι θα συνεχίσω να το κάνω βέβαια....απλά λέω....κι από την άλλη, τι απόσταση κρατώ με τον φυσητήρα; μισό μέτρο; παραπάνω;
    Το αν είσαι τυχερός ή όχι το ξέρεις μόνο εσύ γιατί δεν σε ξέρω προσωπικά, άρα δεν μπορώ να απαντήσω σ' αυτήν την ερώτηση σου.

    Αν από την ηλεκτρική σκούπα μπορεί να δημιουργηθεί στατικός ηλεκτρισμός μπορείς να το βρεις Googlαροντας την ερώτηση, άσε που αυτό που περιγράφεται παρακάτω έχει συμβεί σε όλους όσους έχουμε χρησιμοποιήσει ηλεκτρική σκούπα, για να σε βοηθήσω.
    Ηλεκτρική σκούπα και στατικός ηλεκτρισμός
    Σε δωμάτια με χαμηλά επίπεδα υγρασίας αέρα, η ηλεκτρική σου σκούπα δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό. Σαν αποτέλεσμα, μπορεί να αισθανθείς τον ηλεκτρισμό όταν αγγίζεις τον άκαμπτο σωλήνα ή άλλα μεταλλικά μέρη στης σκούπας σου. Αυτός ο ηλεκτρισμός δεν είναι επιβλαβής για εσένα ή/και για τη συσκευή. Ωστόσο, για να μειώσεις αυτή την ενόχληση μπορείς να αποφορτίσεις τη συσκευή ακουμπώντας συχνά τον άκαμπτο σωλήνα σε άλλα μεταλλικά αντικείμενα στο δωμάτιο (για παράδειγμα στα πόδια ενός τραπεζιού ή μιας καρέκλας, στο καλοριφέρ κ.λπ.). Μπορείς επίσης να αυξήσεις το επίπεδο υγρασίας του αέρα τοποθετώντας νερό στο δωμάτιο. Για παράδειγμα μπορείς να κρεμάσεις δοχεία με νερό από τα καλοριφέρ σου ή να τοποθετήσεις μπολ με νερό επάνω ή κοντά στο καλοριφέρ.
    Το ίδιο ισχύει και για τους ανεμιστήρες που αναφέρεις και τις στροφές που μπορούν να γυρίσουν βάσει προδιαγραφών του κατασκευαστή, διαβάζεις και ενημερώνεσαι.

    Σε τι απόσταση θα κρατάς το ακροφύσιο του φυσητήρα και πάλι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες(αντικείμενο που στοχεύεις, γωνία, ταχύτητα αέρα, κ.λ.π.), δεν ξέρω τι φυσητήρα χρησιμοποιείς, που θα τον έχεις στραμμένο, τι εμπειρία έχεις, κ.λ.π. ώστε να σου πω π.χ. "να τον έχεις στους 20 πόντους", αυτό θα αυξομειωθεί βάσει αρκετών παραγόντων και συνθηκών που προκύπτουν και έχει να κάνει με την διαφορετικότητα της κάθε κατάστασης και συσκευής.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο στατικός ηλεκτρισμός θέλει μέταλλο για να περάσει, συνήθως όταν καθαρίζουμε με σκούπα δεν έχουμε τον μεταλλικό σωλήνα αλλά το πλαστικό εύκαμπτο κομμάτι

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου.

    Έχω καθαρίσει πάρα πολλούς πύργους μόνο με ηλεκτρική σκούπα και πινελάκι και όχι μόνο δεν πρόσεχα τους ανεμιστήρες αλλά τους έβαζα με τη σκούπα στο φούλ να γυρνάνε!!!! Ήμουν δλδ τόσο πολύ τυχερός που δεν έπαθε κανείς υπολογιστής τίποτα, ούτε από θέμα στατικού ηλεκτρισμού κι ούτε να χαλάσουν οι ανεμιστήρες;;;;;
    "όχι ότι θα συνεχίσω να το κάνω βέβαια....απλά λέω....κι από την άλλη, τι απόσταση κρατώ με τον φυσητήρα; μισό μέτρο; παραπάνω;
    Επίσης σε συνέχεια του post #11 να προσθέσω ότι ο στατικός ηλεκτρισμός προκαλείται από διάφορες καταστάσεις και υλικά, όχι απαραίτητα μεταλλικά, άρα τον κουβαλάνε και πλαστικά μέρη της σκούπας που έχουν "τριφτεί" πάνω σε χαλιά, μοκέτες ή άλλα υλικά, όπως και εμείς άλλωστε(ρούχα, κ.λ.π.), γι' αυτό και όταν κάνουμε διάφορες εργασίες στον υπολογιστή ή σε ευαίσθητες συσκευές θα πρέπει πάντα να φοράμε ειδικό αντιστατικό βραχιόλι(Link).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Μπορείς να αγοράσεις κάτι σαν αυτό. Είναι αντιστατικό και κάνει πολύ καλή δουλειά.
    Ή μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκεί που μπορεί να πάει ο αέρας του φυσητήρα και να ξετρυπώσει την σκόνη(Μέσα στο τροφοδοτικό, φυσάμε από την μία πλευρά για να βγει η σκόνη από την άλλη, πίσω από τα εξαρτήματα, ανάμεσα στους δίσκους και τα καλώδια, κ.λ.π.) και την δύναμη που έχει, δεν μπορεί να το κάνει καμία σκούπα, οπότε τζάμπα εξάρτημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Unix - Linux] Desktop Screenshot
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10963
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-22, 19:49
  2. Ωρίμασε το Linux Desktop, μπαχαλεύτηκαν τα Windows
    Από manosdoc στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-18, 14:30
  3. Καθαρισμός λεκάνης….;;;;
    Από 1kost12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-17, 23:11
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 07:49
  5. καθαρισμος αρκουδισιον
    Από jmk5 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 11:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας