Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    12-12-2015
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σας

    λογικά η αγορά θα γίνει απο πλαίσιο εκτός και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πλην eshop γιατί όσες φορές έχω αγοράσει είχα άσχημες εμπειρίες.

    http://bto.plaisio.gr/Demo/BTOPrint?...8-3-5-22-47-36

    Αυτή είναι μια γρήγορη σύνθεση που διάλεξα χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο. Θέλω να μου πείτε γνώμες, αν κολλάνε όλα αυτά μεταξύ τους και τι μπορώ να κόψω προκειμένου να βγει λίγο πιο οικονομικά (αν βγαίνει αλλιώς οκ).

    πχ ryzen 7 ή είναι υπερβολή; ram και τροφοδοτικό δεν ξέρω πόσο χρειάζομαι και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν τα bronze, gold, platinum και white. κάρτα γραφικών έβαλα μια να είναι κοντά στα 200euro (τι διάολο, καλή θα είναι). Κουτί θέλω αυτό που διάλεξα γιατί είναι απλό και μ αρέσει.

    Το θέλω για κύριο pc εφόσον το δικό μου χάλασε και είμαι με ένα laptop της κακιάς ώρας τώρα.

    Η χρήση θα είναι για downloading κυρίως, προβολή ταινιών και ίσως για κανα παιχνιδάκι τύπου adventure και κανα call of duty διότι υπάρχει ps4 για τα υπόλοιπα.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Να ΜΗΝ πάρεις από το Πλαίσιο, για πολλούς λόγους.

    Π.χ. το M-Systems είναι πολύ σοβαρό-αξιόπιστο μαγαζί.

    - - - Updated - - -

    Πολλή ανισορροπία στη σύνθεση που έφτιαξες (μητρική με το φθηνό chipset του κιλού, λίγη RAM, όχι dual channel) και σαβούρα SSD.

    - - - Updated - - -

    Π.χ. ο Ryzen 7 1700 είναι εξαιρετικός επεξεργαστής (ίσως ο καλύτερος όλων των AM4 Ryzen), αλλά δεν θα τον βάλεις σε μητρική που να μην έχει το καλό chipset το X370, και δεν θα του βάλεις λιγότερο από 2x8=16GB RAM διότι τότε χαραμίζεται.

    Οπότε με βάση τις ανάγκες σου εγώ θα έφτιαχνα το παρακάτω ισορροπημένο σύστημα + γερή-αξιόπιστη βάση για αναβάθμιση (επεξεργαστή και RAM) στο μέλλον αν οι ανάγκες σου αυξηθούν:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  arxiki-protasi.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  89,0 KB 
ID: 191965

    Έχεις:

    - εξαιρετική μητρική, με το ακριβό chipset, με Intel gigabit LAN, με το καινούριο Realtek CODEC ήχου
    - επαρκή RAM για αρχή
    - τροφοδοτικό με 10 έτη εγγύηση
    - το κουτί που διάλεξες ήταν ήδη πολύ καλό
    - επεξεργαστή τον μικρότερο Ryzen που να μην είναι APU
    - SSD πρωτοκλασάτο και όχι του κιλού που διάλεξες

    Συν βάλε και μία 1050Ti της επιλογής σου, και έρχεσαι στα ίδια λεφτά με την δική σου σύνθεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 06-03-18 στις 10:34.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Οριστε πρόταση.

    Το κατάστημα είναι σοβαρό. Στην αγορά κυκλοφορούν καλά λόγια για αυτό. Dexter.gr

    Το σύστημα έχει ποιοτικά parts.

    1) M2 NVME SSD

    2) R7 1700

    3) 16GB 3200 μνήμες υψηλών χρονισμών

    4) Kάρτα γραφικών αρκετά δυνατή. Πολύ πιο δυνατή από την κάρτα του πλαισίου. GTX 1060

    5) Ποιοτικό τροφοδοτικό.

    6) 1TB σκληρό για αποθήκη . (Αν δεν τον θες βγάλε τον)

    7) Ποιοτικό κουτί.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pc1.JPG 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  113,6 KB 
ID: 191995

    - - - Updated - - -

    Από ένα άλλο κατάστημα για το οποιο ακούγονται καλά λόγια το Hellasphone.

    Αυτό. Πάλι με ίδια περίπου part με του dexter αλλά με καλύτερο τροφοδοτικό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pc2.JPG 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  82,5 KB 
ID: 191997

    Αλλη μια σύνθεση για να μπορέσεις να ανέβεις σε κάρτα γραφικών στα 6GB με την GTX 1060 6GB είναι η παρακάτω.
    Εχω βγάλει τον NVME δίσκο και έχω βάλει SSD SATA .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pc3.JPG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  82,4 KB 
ID: 191999
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 06-03-18 στις 17:24.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  4. #4
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Για τις ανάγκες που περιγράφεις δεν βλέπω τον λόγο για Ryzen 7. Θα σου πρότεινα τον Ryzen 5 1500X (4c/8t)~€180 ώστε να γλιτώσεις χρήματα και θα σε καλύψει απόλυτα.
    Βάζοντας μια μητρική Χ370 όπως η Asus prime που έχει ήδη προταθεί έχεις την δυνατότητα στο μέλλον να αναβαθμίσεις μόνο τον επεξεργαστή όταν θα θέλεις/χρειαστεί. Όχι οτι και μια μητρική Β350 δεν θα κάνει το ίδιο αλλά συνήθως οι πρώτες έχουν καλύτερες υλοποιήσεις στο κύκλωμα τροφοδοσίας του επεξεργαστή.
    NVMe δίσκο για λειτουργικό και κάποιον απλό για αποθήκη/παιχνίδια σε χωρητικότητα που θεωρείς σε καλύπτει.

    Τα υπόλοιπα έχουν καλυφθεί ήδη.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνθεση PC για Gaming
    Από haris88 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας