Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Με έχετε ταλαιπωρησει και αγχώσει τόσο πολύ από χθες χωρίς λογο ενώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Εστειλα αίτηση ακύρωσης 01/03/2018 για την αίτηση φορητοτητας που είχα κάνει την προηγούμενη μέρα 28/02/2018, πριν μερικές ώρες δηλαδή. Χθες επικοινωνησε μαζί μου το τμήμα άκυρωσεων ότι δεν πρόκειται να την κάνουν δεκτή την αίτηση μου γιατί θα γίνει ενεργοποίηση την 07/03/2018 και έπρεπε να είχα ακυρώσει 3 μέρες πριν. Μα λέω σας είχα ενημερώσει την 01/03/2018 μέσω πολύ ευδιάκριτου φαξ, το οποίο πήγα και σε κατάστημα σήμερα και το βάλαμε στην αίτηση παραπόνων που άνοιξα. Το θέμα είναι ότι μίλησα από χθες με πόλους ανθρώπους στην cyta και όλοι μου λένε ότι θα γίνει κανονικά η ενεργοποίηση. Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; Με το έτσι θέλω θα με αφήσετε χωρίς ίντερνετ και θα με ταλαιπώρησετε τόσο. Λύστε το από εδώ τουλάχιστον

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχετε ταλαιπωρησει και αγχώσει τόσο πολύ από χθες χωρίς λογο ενώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Εστειλα αίτηση ακύρωσης 01/03/2018 για την αίτηση φορητοτητας που είχα κάνει την προηγούμενη μέρα 28/02/2018, πριν μερικές ώρες δηλαδή. Χθες επικοινωνησε μαζί μου το τμήμα άκυρωσεων ότι δεν πρόκειται να την κάνουν δεκτή την αίτηση μου γιατί θα γίνει ενεργοποίηση την 07/03/2018 και έπρεπε να είχα ακυρώσει 3 μέρες πριν. Μα λέω σας είχα ενημερώσει την 01/03/2018 μέσω πολύ ευδιάκριτου φαξ, το οποίο πήγα και σε κατάστημα σήμερα και το βάλαμε στην αίτηση παραπόνων που άνοιξα. Το θέμα είναι ότι μίλησα από χθες με πόλους ανθρώπους στην cyta και όλοι μου λένε ότι θα γίνει κανονικά η ενεργοποίηση. Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; Με το έτσι θέλω θα με αφήσετε χωρίς ίντερνετ και θα με ταλαιπώρησετε τόσο. Λύστε το από εδώ τουλάχιστον
    Καλή σου μέρα! Όπως σωστά σε έχουν ενημερώσει και οι υπόλοιποι συνάδελφοι, δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει ακύρωση της αίτησης εφόσον ενεργοποιείτε αύριο. Ωστόσο, στείλε μας με pm το τηλέφωνο της σύνδεσής σου προκειμένου να το ελέγξουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-03-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εχω στείλει pm και ελπίζω να βρεθεί ένας λογικός άνθρωπος να το ελέγξει.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα τιποτα καμία ενημέρωση, περιμένω με τις ώρες στην αναμονή και δεν μίλησα με κάποιον. Από εδώ τίποτα πάλι. Αύριο λογικά θα μείνω χωρίς ίντερνετ και το χρειάζομαι για την δουλεια μου χώρις να έχω κάνει κανένα λάθος στέλνωντας εμπρόθεσμα αίτηση ακύρωσης στην εταιρεία από την 01/03/2018. Τι άλλο θα έπρεπε να είχα κάνει δηλαδή;

  4. #4
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω στείλει pm και ελπίζω να βρεθεί ένας λογικός άνθρωπος να το ελέγξει.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα τιποτα καμία ενημέρωση, περιμένω με τις ώρες στην αναμονή και δεν μίλησα με κάποιον. Από εδώ τίποτα πάλι. Αύριο λογικά θα μείνω χωρίς ίντερνετ και το χρειάζομαι για την δουλεια μου χώρις να έχω κάνει κανένα λάθος στέλνωντας εμπρόθεσμα αίτηση ακύρωσης στην εταιρεία από την 01/03/2018. Τι άλλο θα έπρεπε να είχα κάνει δηλαδή;
    Καλημέρα! Αναμένουμε κάποιο στοιχείο της σύνδεσής σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2018
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ωραία έχω μείνει χωρίς ίντερνετ και τηλεφωνο. Αυτό σημαίνει ότι άλλαξα παροχο με το ζόρι .Αναμένω να επικοινωνήσει μαζί μου 3 μέρες το τμήμα παράπονων. Εγώ δεν μπορώ να πάρω εννοείται... Τα έστειλα ξανά τα στοιχεία μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fotisdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία έχω μείνει χωρίς ίντερνετ και τηλεφωνο. Αυτό σημαίνει ότι άλλαξα παροχο με το ζόρι .Αναμένω να επικοινωνήσει μαζί μου 3 μέρες το τμήμα παράπονων. Εγώ δεν μπορώ να πάρω εννοείται... Τα έστειλα ξανά τα στοιχεία μου.
    Καλημέρα! Για να έχεις τηλέφωνο και Internet θα πρέπει να έχεις το ρούτερ μας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. cyta είναι ΟΚ τα στατιστικά αυτά ?
    Από dankannn στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-18, 15:46
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-17, 08:49
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 12:55
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 12:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας