Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας, έχω ένα tp link wd9980 ρουτερ και θέλω να ρωτήσω πως γίνεται να ορίσω κάποιο όριο ταχύτητας σε συγκεκριμένες συσκευές που χρισημοποιουν μέλη της οικογένειας μου.

    Η χρήση που κάνω στον υπολογιστή είναι καθαρά για gaming και όχι πάνω από 2 ώρες την ημέρα.

    Μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα στο Ίντερνετ έμαθα για την υπηρεσία QoS που δυστηχως δεν υπάρχει στο δικό μου ρουτερ και υπάρχει μόνο το bandwidth control αλλά τώρα δεν γνωρίζω ποσά mb χρειάζομαι εγώ ξεχωριστά για το gaming ποσά η αδελφή μου και η γυναίκα μου για να βλέπουν ταινίες για να κάνω τον διαχωρισμό. Η γραμμή μου κλειδώνει στα 12.5mb (Vodafone).

    Βλέπουνε κυρίως YouTube βίντεο και διάφορες ταινίες απ τα κινητά τους (2 Android συσκευές). Όταν βαριούνται ανοίγουν την τηλεόραση και βλέπουνε iptv τηλεόραση μέσω Ίντερνετ..


    Το ερώτημα μου είναι γενικώς ποσα mb θα πρέπει να ορίσω στον εαυτό μου και στις άλλες, πως μπορώ να το ξέρω αυτό?

    Αν υπάρχει κάποιο λογισμικό που το κάνει αυτό? Να βάζει σε προτεραιότητα κάποιες εφαρμογές που να ισχύουν για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες του ρουτερ και όχι μόνο για τον υπολογιστή μου, δεν ξέρω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Με εκτίμηση,
    Κωνσταντίνος.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    καλημέρα
    ποιο ρουτερ έχεις ?
    λογικά για να σου κλειδώνει στα 12mpbs έχεις adsl ?
    και εγώ είχα παρόμοιο θέμα με την ταχύτητα και πήγα σε νεο ρουτερ με υποστήξη QOS και μόνο έτσι ηρέμισα και μπορώ πλέον να παίξω κανένα online game
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κώτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, έχω ένα tp link wd9980 ρουτερ και θέλω να ρωτήσω πως γίνεται να ορίσω κάποιο όριο ταχύτητας σε συγκεκριμένες συσκευές που χρισημοποιουν μέλη της οικογένειας μου.

    Η χρήση που κάνω στον υπολογιστή είναι καθαρά για gaming και όχι πάνω από 2 ώρες την ημέρα.

    Μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα στο Ίντερνετ έμαθα για την υπηρεσία QoS που δυστηχως δεν υπάρχει στο δικό μου ρουτερ και υπάρχει μόνο το bandwidth control αλλά τώρα δεν γνωρίζω ποσά mb χρειάζομαι εγώ ξεχωριστά για το gaming ποσά η αδελφή μου και η γυναίκα μου για να βλέπουν ταινίες για να κάνω τον διαχωρισμό. Η γραμμή μου κλειδώνει στα 12.5mb (Vodafone).

    Βλέπουνε κυρίως YouTube βίντεο και διάφορες ταινίες απ τα κινητά τους (2 Android συσκευές). Όταν βαριούνται ανοίγουν την τηλεόραση και βλέπουνε iptv τηλεόραση μέσω Ίντερνετ..


    Το ερώτημα μου είναι γενικώς ποσα mb θα πρέπει να ορίσω στον εαυτό μου και στις άλλες, πως μπορώ να το ξέρω αυτό?

    Αν υπάρχει κάποιο λογισμικό που το κάνει αυτό? Να βάζει σε προτεραιότητα κάποιες εφαρμογές που να ισχύουν για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες του ρουτερ και όχι μόνο για τον υπολογιστή μου, δεν ξέρω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Με εκτίμηση,
    Κωνσταντίνος.
    Δεν υπάρχει σωτηρία με τέτοια σύνδεση, 2 video HD 1080 να βλέπουν σου φάγανε σχεδόν όλο το bandwidth, δεν μιλάμε βέβαια για 4Κ, μόνο με VDSL θα σωθείς ή να παίζεις όταν δεν βλέπουν τίποτα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα
    ποιο ρουτερ έχεις ?
    λογικά για να σου κλειδώνει στα 12mpbs έχεις adsl ?
    και εγώ είχα παρόμοιο θέμα με την ταχύτητα και πήγα σε νεο ρουτερ με υποστήξη QOS και μόνο έτσι ηρέμισα και μπορώ πλέον να παίξω κανένα online game
    Έχω αυτό εδώ https://www.tp-link.com/lb/products/..._TD-W9980.html

    Ναι adsl, δεν έχουμε ακόμα εδώ vdsl δυστηχως


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει σωτηρία με τέτοια σύνδεση, 2 video HD 1080 να βλέπουν σου φάγανε σχεδόν όλο το bandwidth, δεν μιλάμε βέβαια για 4Κ, μόνο με VDSL θα σωθείς ή να παίζεις όταν δεν βλέπουν τίποτα.
    Με τίποτα 1080. Περίπου στα 400 η καθεμία και πολύ τους είναι. Για μένα ακόμη καλύτερο είναι να τους κολλάει και λίγο ώστε να τα παρατάνε απ το να τους το λέω κάθε φορά να κλείσουν κάτι και να μαλώνω μαζί τους .

    Ευχαρίστως να βάλω vdsl αλλά εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη περιοχή συκιές δεν υπάρχει ακόμη κάλυψη από πάροχο για vdsl.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κώτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τίποτα 1080. Περίπου στα 400 η καθεμία και πολύ τους είναι. Για μένα ακόμη καλύτερο είναι να τους κολλάει και λίγο ώστε να τα παρατάνε απ το να τους το λέω κάθε φορά να κλείσουν κάτι και να μαλώνω μαζί τους .

    Ευχαρίστως να βάλω vdsl αλλά εδώ που είμαι Θεσσαλονίκη περιοχή συκιές δεν υπάρχει ακόμη κάλυψη από πάροχο για vdsl.
    Στο συμβόλαιο που έχουν για τα κινητά δεν έχουν μέσα και DATA για να τρώνε από εκεί;; αλλιώς δώσε τους 2 Mbps και άφησε τες να παιδεύονται, πες ότι έχει πρόβλημα ο πάροχος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κώτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αυτό εδώ https://www.tp-link.com/lb/products/..._TD-W9980.html

    Ναι adsl, δεν έχουμε ακόμα εδώ vdsl δυστηχως
    έχεις καλό ρουτερ με υποστήριξη vdsl και qos
    Quality of Service WMM, Bandwidth Control (IP QoS)
    μπορείς να παίξεις λίγο με το qos ( Bandwidth Control ) αλλά καλύτερα θα είσαι με vdsl όπως είπε ο φίλος πάνω
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις καλό ρουτερ με υποστήριξη vdsl και qos

    μπορείς να παίξεις λίγο με το qos ( Bandwidth Control ) αλλά καλύτερα θα είσαι με vdsl όπως είπε ο φίλος πάνω
    Έχει διαφορά το QoS με το Bandwidth Control, έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης με το QoS, ενώ με το Bandwidth Control μπορείς απλά να μοιράσεις το Bandwidth.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει διαφορά το QoS με το Bandwidth Control, έχεις πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης με το QoS, ενώ με το Bandwidth Control μπορείς απλά να μοιράσεις το Bandwidth.
    το έχω δει με τα 2 ονομάτα και το Bandwidth και με μπερδεύει οπως Bandwidth rate, Bandwidth control

    ουσιαστικά είναι κομένο qos
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συμβόλαιο που έχουν για τα κινητά δεν έχουν μέσα και DATA για να τρώνε από εκεί;; αλλιώς δώσε τους 2 Mbps και άφησε τες να παιδεύονται, πες ότι έχει πρόβλημα ο πάροχος.
    Καρτοκινητά έχουν.. γενικώς πως μπορώ να δω πόση ταχύτητα χρειάζεται για να παίρνω το μέγιστο απ το online gaming? Σκέφτομαι να αφήσω για μένα 8mb και 2+2 να τα μοιράσω στην γυναίκα και αδελφή.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κώτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καρτοκινητά έχουν.. γενικώς πως μπορώ να δω πόση ταχύτητα χρειάζεται για να παίρνω το μέγιστο απ το online gaming? Σκέφτομαι να αφήσω για μένα 8mb και 2+2 να τα μοιράσω στην γυναίκα και αδελφή.
    Υπολόγισε ότι για ένα VIDEO HD 1080p χρειάζεσαι περίπου 4 Mbps, για τα παιγνίδια δεν ξέρω καθόλου τι χρειάζεται γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κώτσος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καρτοκινητά έχουν.. γενικώς πως μπορώ να δω πόση ταχύτητα χρειάζεται για να παίρνω το μέγιστο απ το online gaming? Σκέφτομαι να αφήσω για μένα 8mb και 2+2 να τα μοιράσω στην γυναίκα και αδελφή.
    1 Mbps Down + 0.2 Mbps Up είναι υπέρ αρκετά για να παίξεις σε dedicated servers και να έχεις και ένα voice chat στο background.

    Αν παίζεις όμως peer-to-peer (π.χ. Destiny), τότε θες 0.6 με 0.8 Up γιατί θα πρέπει να στέλνεις ταυτόχρονα σε όλους τους παίκτες.
    2 Mbps Down είναι επίσης σεβαστό σε peer-to-peer.

    Ανάλογα το παιχνίδι πάντα.

    Στο PC νομίζω μπορείς να δεις την κίνηση της κάθε εφαρμογής με το NetLimiter.
    Στις κονσόλες θες πατέντες με γέφυρες ή router που να σου μαρτυράει το traffic.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 182
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-21, 19:03
  2. [Other] Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    Από globalnoise στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-21, 20:54
  3. Speedport Entry 2i QoS σετάρισμα
    Από MatthewMethod στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 17:04
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-18, 21:30
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 22:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας