Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλημέρα σε όλους. Είμαι συνδρομητής Vodafone VDSL 100 Mbps από καμπίνα του δικτύου της εταιρείας στο Παγκράτι. Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα για το οποίο είμαι σε συνεχή επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone.

    Το πρόβλημα είναι πως καθημερινά, σε τυχαία χρονικά διαστήματα, το internet "παγώνει". Και τι εννοώ παγώνει. Όλα τα λαμπάκια του router είναι αναμμένα πράσινα, δε φαίνεται να υπάρχει κάποια αποσύνδεση. Στο interface του router φαίνεται η σύνδεση να είναι up και να έχει κανονικά IP. Όλα φαίνονται κανονικά, αν εξαιρέσει κανείς ότι δεν έχω internet εκείνη την ώρα. Ούτε ασύρματα, ούτε ενσύρματα, από καμία συσκευή. Το θέμα διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση του router, μέχρι να ξανασυμβεί το πρόβλημα. Έχει τύχει να ξανασυμβεί μετά από μία ώρα, άλλες φορές μετά από 20 ώρες.
    Όταν το internet λειτουργεί, η ταχύτητα είναι εξαιρετική, με μερικές εξαιρέσεις που φαίνεται λίγο "μπουκωμένο". Δηλαδή μπορεί να παρουσιάζει μικροκαθυστερήσεις ακόμα και στο απλό browsing σε σελίδες.

    Η αλήθεια είναι πως από το τεχνικό τμήμα της Vodafone κάνουν ότι καλύτερο μπορούν για να δουν τι δημιουργεί το πρόβλημα. Μου έκαναν αντικατάσταση router (το ΖΤΕ το 267), αλλά το θέμα συνεχίζει να υφίσταται. Τώρα μέσω κάποιου λογισμικού παρακολουθούν επί 24ωρου τη συμπεριφορά της γραμμής μου για να ελέγξουν πιο συγκεκριμένα τι συμβαίνει. Επίσης, ο τεχνικός της εταιρείας που ήρθε στο σπίτι δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση. Να σημειώσω επίσης πως το router είναι συνδεδεμένο απευθείας πάνω στη γραμμή και το μοναδικό τηλέφωνο είναι πάνω στο router αφού η τηλεφωνία είναι VoIP. Καμία άλλη συσκευή (τηλέφωνο, συναγερμός κλπ) δεν είναι συνδεδεμένη στη γραμμή.

    Έχετε ακούσει ή σας έχει συμβεί ποτέ κάποια αντίστοιχη περίπτωση; Οποιαδήποτε γνώμη ή υποψία για το τι μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-04-2018
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημερα φιλε μου. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα προσπαθουμε με vodafone και οτε να βρουμε το προβλημα. Αυριο θα ερθει για 3 φορα τεχνικος του οτε (ειδη εχουν ερθει 4 φορες απο vodafone) για να ελεχτει παλι. Το προβλημα το εχω απο 10/2. Πιστευω οτι βρηκα το προβλημα και θα μαθω αυριο αν ειναι αυτο. Εχω παρατηρησει οτι αλλαζει ο provider που κανονικα δεν πρεπει. Πρεπει να ειναι σταθερος και να αλλαζει μονο ο server στις μετρησεις. Αν πανε ολα καλα θα σε ενημερωσω. Αν εχεις βρει λυση εσυ πεστην αν μπορεις προκειμενου να με βοηθησεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Καλησπέρα. Έχετε βρει λύση ή έστω εντοπίσει την αιτία; Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, έχει λυθεί το πρόβλημά μου. Ευτυχώς ήταν κάτι πολύ απλό, η πρίζα στην οποία συνέδεα το καλώδιο ήταν ελαττωματική και δημιουργούσε πρόβλημα στη σύνδεσή μου. Ο τεχνικός της Vodafone μου συνέδεσε το καλώδιο του router απευθείας πάνω στο καλώδιο της γραμμής και από τότε κλειδώνω σταθερά στα 102 Mbps χωρίς κανένα θέμα. Ελπίζω να λυθεί και το δικό σας ζήτημα άμεσα

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με VDSL NOVA και moder/router tp-link TD-W9970
    Από dk1301 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-18, 10:25
  2. Πρόβλημα με vdsl, κόκκινο λαμπάκι internet.
    Από lazos_21 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-18, 11:56
  3. Πρόβλημα με vdsl wind
    Από Kontomanikos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 02:05
  4. Πρόβλημα με VDSL και 4G Bonding
    Από Hellier στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 10:46
  5. Πρόβλημα με vdsl
    Από Grevius στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 19:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας