Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εδώ και μήνες αντιμετωπίζω προβλήματα στο internet από το router της cyta. Το router είναι το άσπρο ZTE.
    Ανά διαστήματα οι σελίδες δεν αποκρίνονται και παίρνει αρκετά δευτερόλεπτα ή λίγα λεπτά για να επανέλθει στα φυσιολογικά του. Επίσης αυτά τα διαστήματα δεν έχω ανταπόκριση αν κάνω ping προς οποιονδήποτε server.
    Όσο διαρκεί το πρόβλημα το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.
    Μετά από πιέσεις του έπεισα να μου αλλάξουν router αλλά το πρόβλημε παραμένει.

    Τι θα μπορούσε να φταίει; Μήπως οι DNS servers της cyta;
    Έχω αλλάξει τους DNS servers (όχι στο router αλλά στον υπολογιστή μου) χωρίς αποτέλεσμα. Πάντως σε ένα tv box με Kodi δεν μπορούσα να συνδεθώ πουθενά με τους DNS της cyta. Έπρεπε να τους αλλάξω στο tv box για να κάνει streaming ακόμη και από youtube.

    Δεν έχω συσκευές με ethernet (είναι δύσκολο λόγω της τοποθεσίας του) και δεν ξέρω αν το πρόβλημα δημιουργείται μόνο στο wifi. Παρόλα αυτά είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή να αλλάξω το channel αλλά δεν βοήθησε. (οι συσκευές που είναι ασύρματα δεν χάνουν το σήμα με το wifi).

    Μήπως έχει κάποιο bug ο dhcp server; Μπορεί όλο αυτό να δημιουργείται από κάποια συγκεκριμένη συσκευή στο δίκτυο που να κολλάει είτε το wifi είτε τον dhcp; Στο δίκτυο είναι 2 mac, iPhone, android, τηλεόραση και ίσως κι άλλα androids από φίλους. Έχω διαβάσει και μου έχουν πει και φίλοι που έχουν cyta πως όταν συνδέεται κάποιο συγκεκριμένο android phone στο δίκτυο, το ping τους εκτοξέυεται. Πώς θα μπορούσα να ψάξω αν είναι αυτή η αιτία και πώς θα το λύσω;

    Αν κλείσω και ανοίξω το wifi στον υπολογιστή, το internet επανέρχεται. Δεν ξέρω όμως αν το πρόβλημα λύνεται επειδή γίνεται ανανέωση της σύνδεσης με τον dhcp ή επειδή έχει περάσει ο χρόνος που διαρκεί το πρόβλημα.

    Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα zte δεν είναι και τόσο αξιόπιστα. Αυτή είναι η γνώμη μου.
    Με ένα ethernet μεγάλου μήκους καλώδιο πάντως θα μπορούσες να λύσεις το θέμα της απόστασης με το ρούτερ. Περισσότερα θα σου πουν οι γνώστες του φόρουμ όσοι έχουν τη διάθεση.

    Επίσης θα βοηθούσε αν ανέβαζες τα στατιστικά απο τη γραμμή σου.

    Τώρα στο wifi παίζουν πολλά ρόλο το κλείδωμα η απόσταση ρίξε μια ματιά εδώ

    https://www.pcsteps.gr/82231-%CE%BA%...B%CE%AD%CF%82/

    ποιο model είναι το zte;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 09-03-18 στις 14:53.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ίσως είναι ενα περίεργο θέμα τροφοδοσίας. Σιγουρέψου οτι τα V και A του τροφοδοτικού είναι τα ίδια που αναγράφει το μόντεμ σου. Μέτα δοκίμασε σε άλλη πρίζα μόνο του...
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Για μενα ειναι 90% θεμα dns. Βαλε στο ρουτερ να παρουν αυτοματα ολοι , τους dns του grnet ( 62.217.126.164 - 194.177.210.210)
    Θα εχεις μεγαλυτερο ping αλλα νομιζω θα σταματησουν να "φρεναρουν" οι σελιδες.

    Επισης απλα παινωντας σε αυτη τη σελιδα http://icmpcheck.popcount.org κανεις ενα πολυ γρηγορο μικρο διαγνωστικο ελεγχο που σε αφορα αμεσα.
    Τα αποτελεσματα που θες ειναι

    ✓ All good! ICMP path MTU message was successfully delivered to you.
    ✓ All good! IP fragments were successfully delivered to your host.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galotzas : 11-03-18 στις 02:08.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Επανέρχομαι στο θέμα γιατί το πρόβλημα παραμένει και δεν βρίσκω λύση.
    Διαπίστωσα πως δεν είναι θέμα internet αλλά θέμα router. Τη στιγμή που κολλάει δεν μπορώ να ανοίξω ούτε τη σελίδα του router, ούτε να κάνω ping από τον υπολογιστή προς την ip του router. Οπότε δεν μιλάμε για θέμα DNS αλλά πρόβλημα δικτύωσης.
    Είμαι 99% σίγουρος πως το πρόβλημα είναι μόνο στο wifi. Δεν μπορώ να έχω μόνιμα συσκευές με ethernet αλλά για λίγες μέρες που δοκίμασα δεν φάνηκε να κολλάει κάποια.

    Κάνοντας restart το router το πρόβλημα διορθώνεται αλλά μετά από λίγες μέρες επανέρχεται. Το ύποπτο είναι πως μετά το restart του router, αν κάνω ping προς το 192.168.1.1 όλα φαίνονται φυσιολογικά με σταθερούς χρόνους 4ms. Μετά από λίγες μέρες (χωρίς restart του router) οι χρόνοι αυξάνονται και δεν είναι σταθεροί (π.χ. 80ms, 10ms, 500ms κ.ο.κ) και φυσικά υπάρχουν 1-2 στιγμές μέσα στη μέρα που δεν υπάρχει καθόλου επικοινωνία με το router (είμαι φυσικά συνδεδεμένος στο wifi με τέλειο σήμα).

    Τι μπορεί να δημιουργεί αυτή τη δυσλειτουργία; Όσες φορές έχω επικοινωνήσει με την τεχνική υποστήριξη μου λένε τα ίδια πράγματα (αλλαγή wifi channel, κωδικοποίησης κ.τ.λ.) χωρίς αποτέλεσμα. Τελευταία φορά μου είπαν πως μπορεί κάποιο κινητό που είναι στο δίκτυο να κάνει update και να "τρώει" την ταχύτητα λες και τους είπα πως έχω αργό internet. Δεν προσπαθούν καν να ακούσουν όλα τα παραπάνω για να δουν πως το πρόβλημα είναι στη δικτύωση και όχι στη γραμμή μου. Τι μπορώ να κάνω; Έχω συμβόλαιο και δεν μπορώ να αλλάξω εταιρία.
    Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι κάποιο bug στο router που δεν αναγνωρίζει η εταιρία. Το παράδοξο είναι πως μου έχουν αλλάξει router πριν μήνες χωρίς να λυθεί το πρόβλημα, γι αυτό και αναρωτιόμουν αν το bug είναι κάποια ασυμβατότητα με συσκευή μου (π.χ. android με κινέζικη rom).

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Δοκιμασες με διαφορετικους dns?? Το ιδιο ειχα και εγω με τους μαμισιους dns και κολλαγε ακομα και το ρουτερ το ζτε στο adfmin page

    1.0.0.1
    1.1.1.1
    194.177.210.210

    κτλ..

  7. #7
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασες με διαφορετικους dns?? Το ιδιο ειχα και εγω με τους μαμισιους dns και κολλαγε ακομα και το ρουτερ το ζτε στο adfmin page

    1.0.0.1
    1.1.1.1
    194.177.210.210

    κτλ..
    Εννοείται πως δοκίμασα με άλλους dns από πέρσι το καλοκαίρι που αντιμετωπίζω το πρόβλημα. Το μόνο που βελτιώθηκε είναι το streaming στο youtube από το kodi.
    Το πρόβλημα μου είναι ξεκάθαρα κάποιο κόλλημα στην επικοινωνία με το router (αφού δεν μπορώ να κάνω ούτε ping στην ip του router). Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι το δημιουργεί λίγες μέρες μετά το restart του router.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Εχεις καποιες αλλες συσκευες? Acces point repeater extender switch? Επισης αφου εισαι σε διαδικασια δοκιμων κανε και ενα reset στο modem. Βοηθαει καποιες φορες και αυτο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    εχω το ιδιο θεμα, με τη διαφορα οτι μου παρουσιαζετε και με ethernet ενω αντιμετωπιζω και προβληματα χαμηλου συγχρονισμου ( απο 10+mb κλειδωνω 7+ με προφιλ 8αρι )
    οι τεχνικοι της συτα μου ειπαν τα γνωστα κουραφεξαλα, οτι τοσο αντεχει η γραμμη μου, οτι δε βλεπουν καποιο προβλημα, οτι ολα λειτουργουν αψογα κοκ
    ρουτερακι εχω το zte h201l και δε μπορω επισης να συνδεθω στο προφιλ του οταν εχει κεφια. υποθετω πως ειναι προβλημα δικτυου και οχι ρουτερ, πριν μιαμιση βδομαδα τα παντα ηταν οκ στην περιπτωση μου.
    το μονο που κανω πλεον ειναι να παιρνω στο 13811 και να ζηταω ελεγχο γραμμης. καποια στιγμη θα τους σπασω τα νευρα και θα το φτιαξουν, που θα παει ?
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  10. #10
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinitygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω το ιδιο θεμα, με τη διαφορα οτι μου παρουσιαζετε και με ethernet ενω αντιμετωπιζω και προβληματα χαμηλου συγχρονισμου ( απο 10+mb κλειδωνω 7+ με προφιλ 8αρι )
    οι τεχνικοι της συτα μου ειπαν τα γνωστα κουραφεξαλα, οτι τοσο αντεχει η γραμμη μου, οτι δε βλεπουν καποιο προβλημα, οτι ολα λειτουργουν αψογα κοκ
    ρουτερακι εχω το zte h201l και δε μπορω επισης να συνδεθω στο προφιλ του οταν εχει κεφια. υποθετω πως ειναι προβλημα δικτυου και οχι ρουτερ, πριν μιαμιση βδομαδα τα παντα ηταν οκ στην περιπτωση μου.
    το μονο που κανω πλεον ειναι να παιρνω στο 13811 και να ζηταω ελεγχο γραμμης. καποια στιγμη θα τους σπασω τα νευρα και θα το φτιαξουν, που θα παει ?
    Τι συσκευές έχεις; Από κινητά/tablet android τι συνδέεται στο δίκτυό σου; Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει κάτι παράλογα πράγματα για android που δημιουργούν τέτοια θέματα.
    Και μένα μια φορά μου είπαν πως υπήρχε θέμα χρονισμού. Ενώ εμφάνιζε maximum rate 15mbps κλείδωνε σε μεγαλύτερη ταχύτητα (!!!) και σ αυτή τη δυσλειτουργία δικαιολόγησαν τα πιθανά προβλήματα που έχω. Έχω κάνει πολλές φορές reset αλλά πάντα το πρόβλημα επιστρέφει μετά από λίγες μέρες.
    Ίσως να το κάνει και σε μένα με ethernet αλλά δεν μπόρεσα να το διαπιστώσω.
    Γιατί υποθέτεις πως δεν είναι πρόβλημα router; Αν είναι θέμα δικτύου δεν θα μπορούσες να συνδεθείς τουλάχιστον στο προφίλ του router;

  11. #11
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    εχω δοκιμασει αλλα 2 ρουτερ και μου δινουν επισης χαμηλο συγχρονισμο οποτε φανταζομαι πως για καποιο λογο φλιπαρει το ρουτερακι λογο δικτυου και δε μπορω να μπω στο προφιλ.
    δε ξερω τι μπορει να φταιει, υποθεσεις κανω.

    αλλες 2 συσκευες android συνδεονται κατα διαστηματα αλλα το προβλημα μου παρουσιαζετε και οταν το wifi στις συσκευες ειναι κλειστο οποτε δε νομιζω να εχουν καποια επιδραση.
    επισης, σε δοκιμη που ειχα κανει με κλειστο το wifi απο το ρουτερ και μονο συνδεδεμενο pc με ethernet συνεχιζε να συμπεριφερετε το ιδιο ( εννοειτε οτι δε τρεχει καποιο προγραμμα απο πισω )

    χθες βραδυ που μου το παρουσιασε ξανα προλαβα και εκανα ping στο adslgr και μου βγαλε 25% packet loss, το πετυχα τη στιγμη που γινοταν

    υγ. οσο αφορα το max rate που γραφεις, φανταζομαι πως το ρουτερακι σου κλειδωσε στην ταχυτητα που επρεπε και επειτα επεσαν τα μεγιστα.
    οποτε μπορει να βλεπες κλειδωμα στα 16 και τα μεγιστα να τα 15 πχ... συμβαινει οταν η γραμμη ειναι ασταθης η οταν εχει θεμα το δικτυο
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  12. #12
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ζητησε να σου αλλάξουν αυτο το κυριολεκτικά ΣΚΟΥΠΙΔΙ που λέγεται ZTE με το technicolor που δίνουν σε λίγους.
    Παιδευόμουν για μήνες με αυτό μέχρι που μου σφύριξαν συμφορουμίτες εδώ ότι ειναι για τα μπάζα και όντως έτσι ειναι.

    Η ποιότητα του technicolor δεν έχει καμία σχέση με το zte

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    μπορω να το ζητησω και εγω ?
    το zte ηταν δωρο οταν εκανα συμβολαιο, δεν ειναι χρησηδανειο
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  14. #14
    Εγγραφή
    03-11-2016
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    UP:1061 k/ DN:11889 k
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Σ.Σ. ΑΓΡΑ
    Router
    TG788v2
    SNR / Attn
    21.4(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ήταν δώρο, όλα τα ρούτερ της Cyta είναι με χρησιδανεισμό.

    @ΟΡ, πάρ' το παραμάσχαλα, πήγαινε σε ένα κατάστημα Cyta και ζήτα αντικατάσταση.
    Αν νομίζεις ότι μπορείς να το κάνεις καλύτερα, απόδειξέ το. Μή μένεις μόνο στα λόγια.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    τελικα εχεις δικιο, βρηκα το δελτιο παραλαβης της acs και το γραφει στις παρατηρησεις.
    αν το ξερα θα τους το χα γυρισει χρονια πριν, απο 14/11/2013 το χω !
    δε ξερω πως κολλησα στην ιδεα οτι ειναι δικο μου. ευχαριστω

    update: πηρα στην τεχνικη υποστηριξη για αλλαγη. μου ειπαν να αλλαξω θυρα lan και καλωδιο ως υστατη προσπαθεια και προς το παρων δουλευει οκ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος divinitygr : 26-04-18 στις 15:58.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 21:18
  2. [Other] multicast bridging με router της cyta
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 18:56
  3. Ποιο Router της Cyta να επιλέξω τελικά
    Από Paolito1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 07:49
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:25
  5. Router Pirelli μαυρο της cyta.
    Από kostas1339 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 19:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας